• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αναζήτηση πολυεστερικού σκάφους 4.30-4.50

Αναζήτηση πολυεστερικού σκάφους 4.30-4.50

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 11 Φεβ 2019, 15:09

Μιας και βρίσκομαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου πολυεστερικού σκάφους, θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων όσων αφορά την πλεύση και την αξιοπιστία των σκαφών που παίζουν στην αγορά, επειδή δεν έχω την ευχέρεια να κάνω ταξίδια για να δοκιμάσω το υποψήφιο σκάφος.
Κατ'αρχήν, δεν με ενδιαφέρουν τα φουσκωτά και ας έχουν καλύτερη πλεύση και ασφάλεια.
Η μηχανή θα είναι 25-30 άλογα, μιας και δεν έχω δίπλωμα ταχύπλοου, ούτε πρόκειται να βγάλω.
Το μήκος 4.30 - 4.50, δεν είναι δεσμευτικό, αλλά πιστεύω για τις παραπάνω ιπποδυνάμεις, μόνο σε αυτά τα μήκη έχουν αξιόλογη πλεύση.
Το σκάφος προορίζεται για 2 άτομα ψ/τ, και άντε και καμιά καθετή, κοντινή βολτούλα γύρω στο νησί (Κεφαλονιά), χωρίς ταξίδια στην ανοιχτή θάλασσα.
Για αυτό θα ήθελα τις γνώμες όσων έχουν βάρκες της κατηγορίας και είναι ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι από τις βάρκες τους.
Αυτές που βλέπω ότι παίζουν στην αγορά είναι οι:
poseidon 435 & 450
nireus 430(λίγο ψαρόβαρκα) & 455
compass 440 (δεν μου πολυαρέσει)
Nikitas, olympic, ranieri (ωραίες αλλά ακριβές)
karel 430ν (λίγο ψαρόβαρκα) & 450
κλπ...
Το μπάτζετ είναι μέχρι 4500, ανάλογα την κατάσταση, χρονολογία, μηχανή και ώρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Re: Αναζήτηση πολυεστερικού σκάφους 4.30-4.50

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 11 Φεβ 2019, 16:03

το compass 440 ειναι αθλιο.το ειχε φιλος και πηγαιναμε αρκετα ψαρεματα .ουτε πλευση,ουτε ποιοτητα,πολυεστερας τσιγαροχαρτο.τα καινουργια τα κομπας δεν εχουν καμια σχεση με αυτο.αλλα η τιμη ειναι αλλου.το συγκεκριμενο ξεχασετο κατα την γνωμη μου.
το ολυμπικ εχω μπει σε δυο μοντελα και το 4.00 και το 4.90 καμποσες φορες και στα δυο.ενταξει δεν παιζονται.ποιοτητα-πλευση -εργονομια ακομα στην λεπτομερεια.κορυφη.υπαρχει ομως και το αλλα... η τιμη.αν τα βρεις (πιστευω δεν θα τα καταφερεις) στο μπατζετ που λες χτυπα το.βεβαια το 460 και το 490 δεν πανε με 25-30 ιππους με 2 ατομα και πανω...
τα υπολοιπα δε τα ξερω.τα πατρινα τα εχω δει σε εκθεση και δειχνουν καλη ποιοτητα.οπως απο κοντα εχω δει και τις βαρκες της αργω,οι οποιες εχουν πολυ δυνατες προσφορες.
εχω παει για ψαρεμα με ενος ξαδερφου μου ,ενα ασσο 450,τις κορινθιακες τις βαρκες.μου αρεσε αρκετα.ριξε μια ματια και εκει.εχουν προσφορες στο car αμα ψαξεις.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό TheSpearman » 11 Φεβ 2019, 21:24

vaggelakis έγραψε: Μιας και βρίσκομαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου πολυεστερικού σκάφους ... Η μηχανή θα είναι 25-30 άλογα ... Το μήκος 4.30 - 4.50 ...
Το σκάφος προορίζεται για 2 άτομα ψ/τ, και άντε και καμιά καθετή, κοντινή βολτούλα γύρω στο νησί (Κεφαλονιά) ...

Βαγγελη μοιραζομαι τον ιδιο προβληματισμο μαζι σου αυτον το καιρο (αν και εχω προσθεσει λιγο σε ιπποδυναμη και μετρα, και με κοβω και πιο δεκτικο σε ελληνικο γαστρατο φουσκωτο). Για την αγορα πολυεστερικου ομως - ειδικα στα μερη μας (Κεφαλονια) - δεν σε προβληματιζει η απουσια πολυφωνιας σε γλύστρες;
Άβαταρ μέλους
TheSpearman

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 12 Φεβ 2019, 11:22

Θενξ jimmy76gr!
Πατριώτη, η βάρκα θα πέφτει σχεδόν πάντα Ληξούρι και δεν νομίζω να έχω θέμα στο μπάσε-βγάλε με τέτοιο σκάφος. Επίσης, η βάρκα θα περνάει αρκετό διάστημα στο λιμάνι, κυρίως το καλοκαίρι, αυτός είναι και ένας από τους λόγους που απέκλεισα το φουσκωτό.
Για stagmar eco 445 έχει κανείς εμπειρία? μου φαίνεται υπερβολικά πλατύ.
Αυτό https://www.car.gr/18274669-yacthing επίσης. Δεν έχω ξαναδεί την μάρκα και σκέφτομαι μην είναι από ναυπηγείο που έχει κλείσει ή αλλάξει όνομα.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 18 Φεβ 2019, 15:43

Έχει κανείς εμπειρία από καρέλ 430v. Φαίνεται λίγο πιο ψαρόβαρκα παρά ημιταχυπλοο.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό Iason » 08 Μαρ 2019, 11:39

Καλημέρα φίλε μου,

Σε αυτά τα μήκη που αναφέρεις και με αυτή την υποδύναμη μόνο ένα πολυεστερικό υπάρχει.
KARNIC 480 smart . Όλα και εννοώ όλα τα άλλα πολυυυυυυυυυυυυυυυύ υποδεέστερα.
Λόγω όμως του ότι δεν θα βρείς σε αυτά τα χρήματα ( γενικά δεν βρίσκεις μεταχειρισμένο KARNIC σε
αυτά τα μέτρα) , το αμέσως επόμενο πολυεστερικό OLYMPIC , αν και σε στοιβαρότητα υπολοίπεται,
της οποιαδήποτε ΝΙΚΉΤΑ υπερτερεί όμως σε πλεύση.
Φιλικά.
Νομοτελειακά.
Η κάθε μας δράση δημιουργεί αντίδραση,
η κάθε μας αντίδραση επιφέρει δράση .
Iason

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 08 Μαρ 2019, 12:52

Καλημέρα φίλε Ιάσονα,

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και για τις πληροφορίες. Έριξα μια μάτια στο karnic, το οποίο δεν το είχα ακούσει ποτέ, και φαίνεται όντως σκαφάρα, αλλά μιλάμε για άλλη κατηγορία (μήκος/μηχανή/πλεύση/τιμή). Μακάρι να μπορούσα, αλλά για την ώρα θα πρέπει να βολευτώ με κάτι ''λιγότερο'' μιας και το μπάτζετ περιορίστηκε λίγο ακόμα.

Όπως είχα γράψει και πριν. Έχει κανείς εμπειρία από karel 430ν?
Έχω βρεί ένα με 25hp tohatsu δίχρονη του '04 και λέω να του ρίξω μια ματιά.
There's perfect harmony
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό afrodiver » 08 Μαρ 2019, 18:04

Εχω το stagmar ... πολυ καλο βαρκακι απο θεμα χωρου, πλευσης κλπ αλλα η γαστρα του ειναι τυπου V -δηλαδη ταχυπλοο -και θελει αρκετα αλογα για να παει καλα. Μπορει ο κατασκευαστης να λεει 30 ελαχιστη αλλα εμενα με 40 διχρονη ζοριζεται με 2 ατομα. Εφοσον θες να εισαι κατω απο 30 αλογα θα προτεινα να κοιταξεις για γαστρες ημιεκτοπισματος οπως τα ποσειδων που κοιτας.....
afrodiver

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες