• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βάψιμο σε πολυεστέρα...

Βάψιμο σε πολυεστέρα...

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 26 Οκτ 2018, 13:36

Χαιρετώ την παρέα.
Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα μεταχειρισμένο φουσκωτό χωρίς μηχανή αλλά ο καθρέπτης του είναι για μακρυλαιμη εξωλέμβια,και επειδή η δικιά μου η εξωλέμβια είναι κοντολεμη αναγκαστικά έκοψα και διόρθωσα τον καθρέφτη, και το μόνο που μου έχει μείνει είναι το βάψιμο.
Απο το μαγαζί που πήρα τα υλικά μου έδωσε και gel coat για βάψιμο μαζί με καταλύτη και παραφινη την οποία θα την προσθέσω στο μίγμα για το τελευταίο χέρι.
Η απορία μου είναι, μήπως πριν το βάψιμο του gel coat πρέπει να περάσω κάτι άλλο πάνω στο πολυεστέρα η κατευθείαν το gel coat και θα είμαι κομπλέ;;;;;
Ενας γνωστός μου είπε ότι πρέπει να περάσω primer, τι ισχύει τελικά για να κάνω σωστή δουλειά χωρίς να εχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον;;;;;
tonisc4

Re: Βάψιμο σε πολυεστέρα...

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 26 Οκτ 2018, 20:53

Μπες στο site του Ανδρέου με τους πολυεστερες.σε αρκετά προϊόντα έχει τρόπους εφαρμογής.το πολύ τον παίρνεις τηλέφωνο για καμιά πληροφορία.εγω μια φορά που πέρασα gel coat στη καρίνα από ένα παλιο βαρκακι του πατέρα μου,όλα τα πράματα τά πήρα από κει,και είχα βάλει αστaρι πριν την εφαρμογή του gel.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 27 Οκτ 2018, 23:41

tonisc4 έγραψε:Χαιρετώ την παρέα.
Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα μεταχειρισμένο φουσκωτό χωρίς μηχανή αλλά ο καθρέπτης του είναι για μακρυλαιμη εξωλέμβια,και επειδή η δικιά μου η εξωλέμβια είναι κοντολεμη αναγκαστικά έκοψα και διόρθωσα τον καθρέφτη, και το μόνο που μου έχει μείνει είναι το βάψιμο.
Απο το μαγαζί που πήρα τα υλικά μου έδωσε και gel coat για βάψιμο μαζί με καταλύτη και παραφινη την οποία θα την προσθέσω στο μίγμα για το τελευταίο χέρι.
Η απορία μου είναι, μήπως πριν το βάψιμο του gel coat πρέπει να περάσω κάτι άλλο πάνω στο πολυεστέρα η κατευθείαν το gel coat και θα είμαι κομπλέ;;;;;
Ενας γνωστός μου είπε ότι πρέπει να περάσω primer, τι ισχύει τελικά για να κάνω σωστή δουλειά χωρίς να εχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον;;;;;

Κατευθείαν το τζέλ και είσαι κομπλέ..και μιάς και μιλάμε για καθρέπτη,μπορείς να στραντζάρεις μια ανοξείδωτη λαμαρίνα και να του την φορέσεις,να αγκαλιάσει το σημείο εκείνο που πατάνε οι σφιγκτήρες της μηχανής και καμιά 15αριά πόντους πιο κάτω,χωρίς να τον πληγώνει κάθε φορά.,,θα δέσει κιάλλο ο καθρέπτης σου..πρόσεξε όμως...!αν ντύσεις με ανοξείδωτο,να του βάλεις βιδωτά και μια έξτρα ρίγα,λίγο πάνω απ τις πατούρες των σφιγκτήρων,να κάνει δόντι επειδή ώς γνωστόν το ανοξείδωτο γλυστράει,μη σου φύγει καμια μηχανή μέσα και με κυνηγάς μετα!! :rotfl: ο δεύτερος τρόπος με την λαμαρίνα είναι ο πιο σίγουρος για τον καθρέπτη σου,έχει δουλίτσα αλλά δεν πρόκειται να σε ξανααπασχολήσει ποτέ,όσων αφορά γδαρσίματα,τυχών ρωγμές, ξεφλουδίσματα και μερεμέτια στο σημείο εκεί. :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 28 Οκτ 2018, 00:03

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
tonisc4

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες