• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σφίξιμο στο στήθος μετά από ανάδυση

Σφίξιμο στο στήθος μετά από ανάδυση

Νέα δημοσίευσηαπό ChrisM » 04 Σεπ 2017, 10:03

Όπως λέει και το θέμα,
Το story έχει ως εξής :
μετά από 2 περίπου ώρες ψαρέματος (οι βουτιές ήταν από 19 έως 24μ) βλέπω ότι το ντουφέκι μου έχει λυθεί από την σημαδούρα και κατεβαίνει στα τάρταρα, χωρίς "σχεδόν" καθόλου προετοιμασία βουτάω και το προλαβαίνω στα 18,8.
Στο ανέβασμα ζορίστηκα (όχι τόσο για να λύσω ζώνη) αλλά πιστεύω 4-5 sec ακόμα και θα την είχα λύσει
Με το που ανέβηκα σφίξιμο στο στήθος για περίπου 2 λεπτά. Μετά όλα οκ
Φυσικά και ξενέρωσα και ανέβηκα στην βάρκα.
Αυτό έγινε εχθές.

ΤΟ έχει πάθει κανείς ?
ChrisM

Re: Σφίξιμο στο στήθος μετά από ανάδυση

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 04 Σεπ 2017, 10:22

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις νομίζω ότι είναι να πας σε ένα καρδιολόγο να πεις το περιστατικό. Πιθανόν να μην είναι τίποτα όμως απ' ότι ξέρω αυτό μοιάζει με σύμπτωμα στηθάγχης από έντονη προσπάθεια. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει καρδιακό πρόβλημα για να συμβεί αυτό αλλά ποιός μπορεί να το βεβαιώσει πλην του γιατρού?
tas

Νέα δημοσίευσηαπό ChrisM » 04 Σεπ 2017, 10:26

Είναι η ώρα για το τσεκ up οπότε θα το αναφέρω.
Το περίεργο είναι ότι δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ ,αλλά και δεν έχω βουτήξει ποτέ τόσο βαθιά (για εμένα) χωρίς έστω μια μικρή προετοιμασία.
Θυμάμαι οτι κατέβαινα καρφί απλά να το πιάσω και πίσω.
ChrisM

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 04 Σεπ 2017, 16:48

πιστευω οτι ειναι καθαρα απο το ζορι σου και απο την βιαστηκη βουτια και το ανχος φοβο,σκασιμο, κ.λ.π αν θα προλαβαινες το οπλο !! αλλα καλο ειναι να κανεις ενα τσεκ απ μπαμ μπαμ ενα καρδιογραφημα ακτινες αιμα κ.λ.π σε ενα νοσοκομειο η καποιον δικο σου γιατρο εσυ ξες !!

καλα εκανες και το αναφερες ,,,να ξες δεν εισαι ο μονος που παθαινει τετοια περιστατικα η απο οπλο η απο καποιο ψαρι που ειδε η απο καποιο ξεβραχωμα η απο τα τοσα μετρα που διαβαζει και βλεπει καθε μερα ,,,,,, και οπως καταλαβα εισουν και μονος ακομα χειροτερα απο εκει που δεν το περημενεις μια μαλακια και πανε ολα ,,αυτο ειναι μαθημα φιλαρακι και για σενα και για πολους !!

να ψαρευεις εκει που εισαι ανετα γαμα τα κολοψαρα παντου εχει ψαρια το θεμα ειναι να το ευχαριστιεσαι και να γυρνας κομπλε πισω !!

π.χ εισαι ανετος στα 15 κατσε εκει δοξα τον θεο 10-15 μετρα δεν ειναι και λιγο και εχει απο ολα τα ψαρια και ειδικα οπως λες και εσυ εχεις και βαρκα !!

γιατι να φυγει το οπλο στα ταρταρα ..... να μην φυγει....... και αμμα φυγει να κανεις μια βουτια ανετη να το παρεις !!

γιατι να χαλαρωνεις π.χ μιση ωρα για να κανεις μια οριακη βουτια στα 25 αφου τα ψαρευεις οριακα γιατι ποιος ο λογος ,, τι δουλεια εχεις εσυ να εισαι εκει στα ταρταρα αφου δεν νιωθεις ανετα καργα ,, δεν ξες απο που σου ερχετε μια στραβη και ολα ολα γυρναν αναποδα οπως λεει και η παροιμια ο διαολος δουλεια δεν εχει !!

δεν σε πουλαω θεωρια ουτε στο παιζω και πιστεψεμε σε μιλαει ο ποιο ανηδεος ανθρωπος για το βαθος ,, απλα προσπαθω ετσω και λιγο να πραστατεψω ,,,αρκετες φορες και αλες γνωμες ειναι καλο να μην κανουμε βιαστηκες κηνησεις αυτο παιζει παντου !!

παντως να ξες με τρομαξες μονο που αναφερες που ησουν ετοιμος να λυσεις ζωνη καποτε στης αρχες μου ειχε συμβει οταν ακουγα για πολλα μετρα και προσπαθουσα και ειναι πολυ ασχημο συναισθημα γιαυτο καθομαι και στα γραφω αυτα !!!

και με κανει εντυπωσει που δεν στα λεει καποιος βαθυτης αλλα ετσι ειναι αν ηταν για κανα σετ ταπ και μαλακιες ολοι θα λεγαν την γνωμη τους εδω που ειναι σοβαρα τα πραγματα να συμβουλεψουν δεν λενε τιποτα !!!

να εισαι καλα φιλος και προσοχη και στο ξαναλεω τα λεω με την καλη ενοια :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό ChrisM » 04 Σεπ 2017, 17:09

Σε ευχαριστώ,
Να διευκρινίσω ότι :
Ημουν με το ζευγάρι μου ο οποίος ήταν ακριβώς από πάνω μου και με έβλεπε. (δεν ψάρευε λίγο παραπέρα, όπως αρκετές φορές γίνεται). Ήταν ακριβώς απο πάνω μου. Η πλάκα είναι ότι δεν κατάλαβε απολύτως τίποτα, και φυσικά που να το καταλάβει αφού ανέβαινα όσο πιο χαλαρά γινόταν.

...και εδω είναι ενα θέμα, πως θα καταλάβει το ζευγάρι σου ότι κάτι δεν πάει καλά, όταν θα πρέπει να ανέβεις όσο πιο άνετα γίνεται για να γλυτώσεις τα χειρότερα ??

Τα μέτρα που παίζω είναι σίγουρα περισσότερα από τα 19 που έπιασα το όπλο. Το αναφέρω διότι το έχω εύκολα, όμως το "άγχος" μην το χάσω με έκανε να βουτήξω αμέσως.

Η πλάκα είναι ότι (τώρα που τα λέμε) το όπλο θα έφτανε το πολύ στα 25, και το ζευγάρι μου κατεβαίνει αρκετά πιο κάτω απο εμένα, μου είπε γιατί δεν το άφηνες να στο πιάσω? (η ορατότητα απίθανη, πολύ δύσκολο να το χάσουμε)...βέβαια έχω καταφέρει να χάσω ψαροντούφεκο στα 2 μέτρα :cool: οπότε, είχα εναν ενδιασμό και γι αυτό και βούτηξα.
ChrisM

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 04 Σεπ 2017, 17:13

ChrisM έγραψε:Σε ευχαριστώ,
Να διευκρινίσω ότι :
Ημουν με το ζευγάρι μου ο οποίος ήταν ακριβώς από πάνω μου και με έβλεπε. (δεν ψάρευε λίγο παραπέρα, όπως αρκετές φορές γίνεται). Ήταν ακριβώς απο πάνω μου. Η πλάκα είναι ότι δεν κατάλαβε απολύτως τίποτα, και φυσικά που να το καταλάβει αφού ανέβαινα όσο πιο χαλαρά γινόταν.

...και εδω είναι ενα θέμα, πως θα καταλάβει το ζευγάρι σου ότι κάτι δεν πάει καλά, όταν θα πρέπει να ανέβεις όσο πιο άνετα γίνεται για να γλυτώσεις τα χειρότερα ??

Τα μέτρα που παίζω είναι σίγουρα περισσότερα από τα 19 που έπιασα το όπλο. Το αναφέρω διότι το έχω εύκολα, όμως το "άγχος" μην το χάσω με έκανε να βουτήξω αμέσως.

Η πλάκα είναι ότι (τώρα που τα λέμε) το όπλο θα έφτανε το πολύ στα 25, και το ζευγάρι μου κατεβαίνει αρκετά πιο κάτω απο εμένα, μου είπε γιατί δεν το άφηνες να στο πιάσω? (η ορατότητα απίθανη, πολύ δύσκολο να το χάσουμε)...βέβαια έχω καταφέρει να χάσω ψαροντούφεκο στα 2 μέτρα :cool: οπότε, είχα εναν ενδιασμό και γι αυτό και βούτηξα.

:hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 04 Σεπ 2017, 17:45

ChrisM έγραψε:Σε ευχαριστώ,
Να διευκρινίσω ότι :

Πρωτον οπως ειπαν και οι αλλοι πιθανον απο το αγχος σου εγινε αλλα ενα τσεκ απ δεν εβλαψε κανενα. Δευτερο ρωτας πως θα καταλαβει το ζευγαρι σου αν εχεις προβλημα. Αμα βουτατε οπως λες μετα απο λιγο καιρο μαθαινεις τη γλωσσα του σωμματος και καταλαβαινεις το ζευγαρι σου πληρως. Εγω με το παιδι που παμε παρεα εστω και οριακα να τον βλεπω ξερω αν σημαδευει ψαρι αν ψαχνει κλπ και απο την ανοδο του ξερω αν εχει ντουφεκισει ή οχι ψαρι αν ειναι χαλαρος και απο αισθηση ξερω αν εχει τραβηξει τη βουτια ή οχι. Πρεπει να παρατηρουμε τον αλλο συνεχεια και να μαθαινουμε τα χουγια του
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 04 Σεπ 2017, 18:54

Φιλε μου να πω και εγω την γνωμη μου καθαρα από εμπειρια και όχι από καποια γνωση πανω στο θεμα γιαιτ ουτε εκπαιδεθτης είμαι ουτε γιατρος.πολυ πιθανο ότι επαθες να το παθες επειδή πιεστικες.αυτο που διακρινω εγω όμως είναι ότι σιγουρα από αυτά που διαβαζω λες ότι τα 20 τα εχεις ανετα.συμπερασμα δικο μου......αν τα ειχες ανετα δεν θα ανχωνοσουν καν μην σου πω θα το αφηνες το οπλο να πεσει,δευτερον οσο ανχος και να εχεις αν κατι το εχεις ''ευκολακι'' δεν σε κουραζει ετσι ώστε να σε πιασει πονος στο στηθος.τριτον αν το ειχες ευκολακι δεν θα ετοιμαζοσουν σε 5 δευτερα να πεταγες την ζωνη.αυτο που πρεπει να σου γινει μαθημα από στορυ και φυσικα κανεις φιλος εδώ δεν το παρατηρησε είναι ότι πρεπει να βουτας ριχοτερα.διοτι φιλε σου επεσε ένα οπλο και πιεστικες τοσο που σε επιασε πονος....αν μπλεκοσουν στα 20 σε ένα παραγαδι δλδ τι θα κανες??????????αυτό το τοπικ ηταν ένα σχολειο για ολους μας ότι βλέπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ετσι γινοντε τα ατυχήματα.ποιος πονος φιλοι μου και πιο ζευγαριιιιιι εδώ το παιδι εχασε το οπλο και πηγε να πνιγει,δλδ θελετε να μου πειτε ότι αν προσπαθουσε να ξεβραχωσει μια 5αρα σφυριδα θα ειχε λιγοτερο ανχος?δεν νομιζω.
υ.γ τα λεω εγω που ψαρευω μονος χωρις μετρα ασφαλειας και ορια αλλα όταν δινουμε συμβουλες δημοσια καλο θα ηταν να κοιταμε την ουσια.
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 04 Σεπ 2017, 20:56

pelekan έγραψε:Φιλε μου να πω και εγω την γνωμη μου καθαρα από εμπειρια και όχι από καποια γνωση πανω στο θεμα γιαιτ ουτε εκπαιδεθτης είμαι ουτε γιατρος.πολυ πιθανο ότι επαθες να το παθες επειδή πιεστικες.αυτο που διακρινω εγω όμως είναι ότι σιγουρα από αυτά που διαβαζω λες ότι τα 20 τα εχεις ανετα.συμπερασμα δικο μου......αν τα ειχες ανετα δεν θα ανχωνοσουν καν μην σου πω θα το αφηνες το οπλο να πεσει,δευτερον οσο ανχος και να εχεις αν κατι το εχεις ''ευκολακι'' δεν σε κουραζει ετσι ώστε να σε πιασει πονος στο στηθος.τριτον αν το ειχες ευκολακι δεν θα ετοιμαζοσουν σε 5 δευτερα να πεταγες την ζωνη.αυτο που πρεπει να σου γινει μαθημα από στορυ και φυσικα κανεις φιλος εδώ δεν το παρατηρησε είναι ότι πρεπει να βουτας ριχοτερα.διοτι φιλε σου επεσε ένα οπλο και πιεστικες τοσο που σε επιασε πονος....αν μπλεκοσουν στα 20 σε ένα παραγαδι δλδ τι θα κανες??????????αυτό το τοπικ ηταν ένα σχολειο για ολους μας ότι βλέπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ετσι γινοντε τα ατυχήματα.ποιος πονος φιλοι μου και πιο ζευγαριιιιιι εδώ το παιδι εχασε το οπλο και πηγε να πνιγει,δλδ θελετε να μου πειτε ότι αν προσπαθουσε να ξεβραχωσει μια 5αρα σφυριδα θα ειχε λιγοτερο ανχος?δεν νομιζω.
υ.γ τα λεω εγω που ψαρευω μονος χωρις μετρα ασφαλειας και ορια αλλα όταν δινουμε συμβουλες δημοσια καλο θα ηταν να κοιταμε την ουσια.

φιλε πελεκαν διαβασε πιο πανω τι γραφω !! ετσι μαζι σου !!! :hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 04 Σεπ 2017, 20:59

panos kazazis έγραψε:
pelekan έγραψε:Φιλε μου να πω και εγω την γνωμη μου καθαρα από εμπειρια και όχι από καποια γνωση πανω στο θεμα γιαιτ ουτε εκπαιδεθτης είμαι ουτε γιατρος.πολυ πιθανο ότι επαθες να το παθες επειδή πιεστικες.αυτο που διακρινω εγω όμως είναι ότι σιγουρα από αυτά που διαβαζω λες ότι τα 20 τα εχεις ανετα.συμπερασμα δικο μου......αν τα ειχες ανετα δεν θα ανχωνοσουν καν μην σου πω θα το αφηνες το οπλο να πεσει,δευτερον οσο ανχος και να εχεις αν κατι το εχεις ''ευκολακι'' δεν σε κουραζει ετσι ώστε να σε πιασει πονος στο στηθος.τριτον αν το ειχες ευκολακι δεν θα ετοιμαζοσουν σε 5 δευτερα να πεταγες την ζωνη.αυτο που πρεπει να σου γινει μαθημα από στορυ και φυσικα κανεις φιλος εδώ δεν το παρατηρησε είναι ότι πρεπει να βουτας ριχοτερα.διοτι φιλε σου επεσε ένα οπλο και πιεστικες τοσο που σε επιασε πονος....αν μπλεκοσουν στα 20 σε ένα παραγαδι δλδ τι θα κανες??????????αυτό το τοπικ ηταν ένα σχολειο για ολους μας ότι βλέπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ετσι γινοντε τα ατυχήματα.ποιος πονος φιλοι μου και πιο ζευγαριιιιιι εδώ το παιδι εχασε το οπλο και πηγε να πνιγει,δλδ θελετε να μου πειτε ότι αν προσπαθουσε να ξεβραχωσει μια 5αρα σφυριδα θα ειχε λιγοτερο ανχος?δεν νομιζω.

φιλε πελεκαν διαβασε πιο πανω τι γραφω !! ετσι μαζι σου !!! :hello:

Εχεις δικιο σορρυ δεν το διαβασα . :good:
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό ChrisM » 05 Σεπ 2017, 03:11

Σε ευχαριστω,
Να διευκρινησω λιγο ακομα διοτι μαλλον δεν εγινα 100% αντιληπτος.
Το να λυσεις την ζωνη δεν σημαινει οτι πεθαινεις. Η οτι εισαι στα τελευταια σου. Στο σημειο που γνωριζει (η θα επρεπε να γνωριζει) καθενας κρινει ποτε θα την λυσει. ΣΗΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΠΕΛΠΗΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Ψαρευω στα 19 με 24 με χρονους 1.15 με 1.45.
Η βουτια για να πιασω το οπλο ηταν στα 19 με χρονο 45 sec. Βουτια ευκολη με λιγα λογια.
Ομως εαν δεν χαλαρωσω εστω για 1 λεπτο ακομα και αυτα τα μετρα μπορει να ειναι δυσκολα.
Πιστευω η βλακεια να μην χασω το οπλο ( και χαθει ολο το ψαρεμα στο νησι) με εκαναν να μην χαλαρωσω και να μην καταλαβω οτι οι παλμοι μου ειναι ακομα ψηλα.

Απο την αλλη μπορει απλα να μην ειχε συμβει τιποτα και απλα να εψαχνα στο φορουμ για νεο οπλο :bye:

Τελος να πω οτι πολυ δυσκολα θα μπορουσε να καταλαβει καποιος σε τι φαση ειμουν.

Εχω μπλεχτει σε παραγαδι (οπως αρκετοι) και εχω λυσει ζωνη για να ξεμπλεχτω. (η ζωνη ειναι δεμενη με την σημαδουρα οποτε και δεν την χανω)

Ξεβραχωμα που να απαιτει μεγαλη η εστω κσι μετρια μυικη δυνσμη δεν εχω κανει ποτε. Γι αυτο εχω τον εξωλκεα και το 2ο οπλο.

Αυτο που με τρομαξε πιο πολυ ειναι οτι το ζευγαρι δεν θα μπορουσε να καταλαβει κατι.
Δεν ειμουν σε κατασταση πανικου καθε αλλο...οι διαφραγματικοι με επιασαν στην ανωση δλδ περιπου στα 6 μετρα (συνηθως με πιανουν οταν ειμαι στον πατο)...τοτε ομως αρχισα σκεφτομαι να λυσω την ζωνη. Με την ανωση ομως χαλαρωσα τις πεδηλιες πιο πολυ και ανεβηκα πιο ανετα.

Ισως θα επρεπε να πατησω την σκανδαλη να φυγει η βεργα και να εχω το ξυλινο να με βοηθησει στο ανεβασμα :rotfl:
ChrisM

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 5 επισκέπτες