• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επαναφορά ερασιτεχνικής άδειας αλιείας !

Τι λέει ο νομοθέτης.

Επαναφορά ερασιτεχνικής άδειας αλιείας !

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 27 Ιούλ 2017, 13:13

Επαναφορά της ερασιτεχνικής άδειας αλιείας εξηγγειλε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων....

https://www.organiclife.gr/el/hot-news/ ... tolou.html
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Re: Επαναφορά ερασιτεχνικής άδειας αλιείας !

Νέα δημοσίευσηαπό furbygr » 27 Ιούλ 2017, 14:27

Με σκοπο τον ελεγχο των αποθεματων λεει. Κι απο την αλλη θα εκδιδουν νεες επαγγελματικες αδειες =D>
Μπας και ψαρεψουν κανα ψηφο απο τους νησιωτες οι αριστεροκατσαπλιαδες και σωσουν οτι προλαβουν.
furbygr

Νέα δημοσίευσηαπό bplanet » 27 Ιούλ 2017, 14:34

Ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ και στον Σφύριξα.
bplanet

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 27 Ιούλ 2017, 16:00

Πιστευω ειναι καλο η επαναφορα της αδειας για τους ερασιτεχνες!
Παλια θυμαμαι το σκεφτοταν δυο φορες ενας ασχετος ερασιτεχνης να βουτηξει για να βγαλει ενα δειγμα απο χταποδι ενα δειγμα απο σαργουδακι, σου λεει ασε μην μπλεξω...τωρα ο καθε ασχετος στις διακοπες του βουταει και οτι παρει ο χαρος! Βαλε μονο τους τουριστες καποιοι απο τους οποιους θα μαθουν και θα σεβαστουν οτι απαιτειται αδεια ερ. αλ. για να ψαρεψουν οποτε δεν θα το κανουν.
Οπως και να το κανουμε αν καποιος μπει στην διαδικασια να βγαλει αδεια κατι παραπανω θα ξερει και μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να ψαρεψει σωστα.
Εξαλλου δημιουργειτε με την αδεια και πιο επισημα η κατηγορια των ερασιτεχνων ψαραδων που τωρα ειναι κατι αοριστο και μη μετρησιμο. Οταν βγαλουμε ομως παλι αδειες και γινουμε αριθμος δεν νομιζω να ξαναπροβουν σε απαγορευσεις γιατι ο αριθμος μας θα ειναι αριθμος ψηφων για καποιους. Για δειτε οι κυνηγοι οργανωση ειναι μετρησιμος αριθμος με τεραστια ισχυ. Οχι οτι την εχουν γλιτωσει και αυτοι αλλά σιγουρα χειροτερα θα αντιμετωπιζοντουσαν αν ηταν ενας αοριστος αριθμος!
Τελος δεν μου αρεσει η ζιμπαμπουε φαση....υπαρχει σοβαρο κρατος να μην εκδιδει αδειες ερ. αλ. ???
Ειναι αστειο να σε σταματα το λιμενικο και να μην μπορεις να του πιστοποιησεις ποιος εισαι και οτι ξερεις τι κανεις εστω δειχνοντας του την αδειουλα σου!
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 27 Ιούλ 2017, 17:15

orionas9 έγραψε:Πιστευω ειναι καλο η επαναφορα της αδειας για τους ερασιτεχνες!
Παλια θυμαμαι το σκεφτοταν δυο φορες ενας ασχετος ερασιτεχνης να βουτηξει για να βγαλει ενα δειγμα απο χταποδι ενα δειγμα απο σαργουδακι, σου λεει ασε μην μπλεξω...τωρα ο καθε ασχετος στις διακοπες του βουταει και οτι παρει ο χαρος! Βαλε μονο τους τουριστες καποιοι απο τους οποιους θα μαθουν και θα σεβαστουν οτι απαιτειται αδεια ερ. αλ. για να ψαρεψουν οποτε δεν θα το κανουν.
Οπως και να το κανουμε αν καποιος μπει στην διαδικασια να βγαλει αδεια κατι παραπανω θα ξερει και μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να ψαρεψει σωστα.
Εξαλλου δημιουργειτε με την αδεια και πιο επισημα η κατηγορια των ερασιτεχνων ψαραδων που τωρα ειναι κατι αοριστο και μη μετρησιμο. Οταν βγαλουμε ομως παλι αδειες και γινουμε αριθμος δεν νομιζω να ξαναπροβουν σε απαγορευσεις γιατι ο αριθμος μας θα ειναι αριθμος ψηφων για καποιους. Για δειτε οι κυνηγοι οργανωση ειναι μετρησιμος αριθμος με τεραστια ισχυ. Οχι οτι την εχουν γλιτωσει και αυτοι αλλά σιγουρα χειροτερα θα αντιμετωπιζοντουσαν αν ηταν ενας αοριστος αριθμος!
Τελος δεν μου αρεσει η ζιμπαμπουε φαση....υπαρχει σοβαρο κρατος να μην εκδιδει αδειες ερ. αλ. ???
Ειναι αστειο να σε σταματα το λιμενικο και να μην μπορεις να του πιστοποιησεις ποιος εισαι και οτι ξερεις τι κανεις εστω δειχνοντας του την αδειουλα σου!

Συμφωνούσα απόλυτα για όσα γραφεις για την άδεια ( επιβάλλεται να υπάρχει για πολλούς λόγους), έως το θέμα ΄΄αριθμός΄΄. Οι αριθμοί μετράνε μόνον όταν έχουν αντίκρυσμα, δηλ μεταφράζονται σε αποτρεπτική ισχύ. Πιολιανά, οι ενεργοί αριθμοί...
Η δε σύγκριση με τους κυνηγούς δεν υφίσταται΄, για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναφερθούν, αλλά ισχύει ότι η οργάνωσή τους, τους γλίτωσε από τα χειρότερα γι αυτούς :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2017, 19:00

orionas9 έγραψε:Πιστευω ειναι καλο η επαναφορα της αδειας για τους ερασιτεχνες!

:hello: :hello:
Υγ.για κοίτα που ζητάμε μόνοι μας της αδειες πλέον :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό xrist0s4 » 27 Ιούλ 2017, 19:39

Εγω δεν εχω προβλημα με την επαναφορα της αδειας αρκει να υποχρεωσουν και τους ερασιτεχνες που ψαρευουν απο στερια να την βγαλουν και να τους απογορευτει και αυτων ο μηνας Μαιος. :evil:
-Ξέρεις..... -κάτι? -σάρκ?
Άβαταρ μέλους
xrist0s4

Νέα δημοσίευσηαπό bplanet » 27 Ιούλ 2017, 20:09

xrist0s4 έγραψε:Εγω δεν εχω προβλημα με την επαναφορα της αδειας αρκει να υποχρεωσουν και τους ερασιτεχνες που ψαρευουν απο στερια να την βγαλουν και να τους απογορευτει και αυτων ο μηνας Μαιος. :evil:

Δηλαδή να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα ?
bplanet

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 27 Ιούλ 2017, 20:39

Είναι και η άδεια αλιείας σκάφους. :cray:
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 27 Ιούλ 2017, 20:52

bplanet έγραψε:
xrist0s4 έγραψε:Εγω δεν εχω προβλημα με την επαναφορα της αδειας αρκει να υποχρεωσουν και τους ερασιτεχνες που ψαρευουν απο στερια να την βγαλουν και να τους απογορευτει και αυτων ο μηνας Μαιος. :evil:

Δηλαδή να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα ?

Όχι, απλά να την φάμε παρέα! :mrgreen: Όλοι μαζί όμως... Αφού έχουμε φροντίσει ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, να υπάρχει αρκετή... κατσίκα αύριο...
Σοβαρά τώρα, η απαγόρευση του Μαϊου, είναι γνωστό και στον...εξω κόσμο οτι είναι μια βλακεία και μισή, άχρηστη , καταχρηστική και αναποτελεσματική.
Κοινως, εάν θέλω να προστατεύσω τα ιχθυοαποθέματά μου, να αφήσω τα ψαρια να αναπαραχθούν κλπ κλπ, πρώτα οφείλω να απαγορεύσω την επαγγελματική αλιεία η οποια εξ ορισμού, δυνατοτητων, εργαλείων, μεσων κλπ ασκεί υπερπολλαπλάσια αλιευτική πίεση και μάλιστα χωρίς επιλεκτικότητα(το εάν ΄΄θελω΄΄ ή ΄΄θα με αφήσουν΄΄, ή μπορώ να το καλύψω οικονομικά είναι αλλο θέμα).
Οποιος ξέρει, πως ασκείται η επαγγελματική αλιεία ξέρει πολύ καλά οτι ουδεμία σημασία και μηδαμινότατο πιθανό όφελος έχει η απαγόρευση της ερασιτεχνικής το Μάιο.
Για να μην κοροϊδευόμαστε δηλαδή... :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό VeGeTa27 » 27 Ιούλ 2017, 22:37

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή το κείμενο είναι πολύ γενικό και ασαφές, η άδεια που αναφέρει περιλαμβάνει και την υποβρύχια αλιεία?
VeGeTa27

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 27 Ιούλ 2017, 22:56

Σιγουρα εισαι επαγγελματιας με ερασιτεχνικη νοοτροπια.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό hellrider » 27 Ιούλ 2017, 23:13

Ας ισχυσουν οι ιδιες απογερευσεις και για τους επαγγελματιες πρωτα και μετα βλεπουμε για τους ερασιτεχνες....
hellrider

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2017, 23:26

Καλάμι και άδεια ,όχι καμία δεκαριά και βάλε καλάμια στη σειρά ο καθένας τσάμπα και να σε διώχνουν και από πάνω εσένα που πληρώνεις άδεια αλιείας :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Ιούλ 2017, 23:28

hellrider έγραψε:Ας ισχυσουν οι ιδιες απογερευσεις και για τους επαγγελματιες πρωτα και μετα βλεπουμε για τους ερασιτεχνες....

Δηλαδή.????????
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες