• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Νέα δημοσίευσηαπό mariosko » 06 Μάιος 2017, 10:32

φιλε θαυμαζω την υπομονη σου που αφου τον ξερεις δεν πηγες να τον βρεις και να ζητησεις εξηγησεις... δεν νομιζω να αντεχα αν μου εκαναν εμενα αυτο... εχεις καμια ιδεα γιατι το εκανε? κατα τα αλλα, νομιζω αυτο που ειπε ο johnkokk φανταζει η πιο λογικη προσεγγιση στο θεμα.
mariosko

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 06 Μάιος 2017, 11:40

Πάρα πολύ γνωστό τουφέκι του χώρου είχε φάει έτσι 2000 ευρώ πρόστιμο Από καταγγελία που του έκανε επαγγελματίας ψαράς ότι τάχα μου τον είδε να αλιεύει παράνομα (δεν θυμάμαι ακριβώς την αιτία ??νομίζω για βραδυνό έλεγε ) βέβαια αυτός έκανε όλες της απαραίτητες ενέργειες και μετα από χρόνια δικαιώθηκε και πήρε τα χρήματα πισω ,αλλά μετά από χρόνια
Άρα είναι σύνηθες να γίνεται αυτό από τους λιμενικούς
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 06 Μάιος 2017, 16:12

εγω παλι φιλεμ..προς θεουμην κανεις κατι αναλογο...επειδη ειμαι νευρικο παιδιπιθανοτητα μεγαλη θα τουεριχνα μπουνιδια..μακρυα απο τριτα ατομα και θα πλερωνα....το προστιμο..μετα δε οπου τον εβρισκα θα τον βαραγα...αυτα...ελπιζω να βρεις το δικο σου δικιο... :hello:
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό pittask » 07 Μάιος 2017, 09:28

Για λόγους και μόνο δικαιοσύνης μην κάνεις πίσω!Θα βγεις δυνατός απο αυτό ,ξέροντας οτι στηρίζεις το νόμο, που σε αυτή τη χώρα τον έχουν κάνει κουρελόχαρτο!!!Οι φίλοι πιο πάνω κατέθεσαν ωραίες ιδέες,ακολούθησέ τες με στρατηγική και με κριτήριο την μικρότερη ψυχική και οικονομική επίπτωση !Είμαστε κοντά σου!!!
Υ.Γ Θα ωφεληθούν πολλοί,αν προχωρήσεις με θάρρος!!!(ο νοών, νοείτω) :)
pittask

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 07 Μάιος 2017, 20:26

το να δειρω καποιον είναι το μονο ευκολο το να συγκρατησω τα νευρα μου είναι το δυσκολο κ το πιο σωστο .με τον ξυλοδαρμο ένα ακομη δικαστηριο θα προστεθει στη ζωη μου και μερικα λεφτα ακομα στη τζεπη των δικηγορων.θα παω στο συμβουλιο αλιειας αλλα δεν ξερω αν πρεπει πρωτα να πληρωσω το προστιμο η όχι κ αν θα παρω τα λεφτα μου πισω αν δικαιοθω.
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό Nikolaos1 » 08 Μάιος 2017, 00:09

3 κινήσεις:

πληρώνεις 100 ευρώ ένα δικηγόρο και:

1) ενημερώνει τον κύριο που σε κατήγγειλε ότι θα του γίνει αγωγή για ψευδορκία και ότι διεκδικείς και 10.000 ευρώ για ηθική βλάβη. Ο δικηγόρος επίσης τον ενημέρωνει ότι η δίκη θα γίνει Αθήνα και ότι θα ζητήσεις ασφαλιστικά μέτρα (= δέσμευση κατοικίας του μέχρι την διεξαγωγή του δικαστηρίου. Αν θέλει φυσικά μπορεί να αποσύρει την καταγγελία αλλά θα πληρώσει τα 100 ευρώ του δικηγόρου.

2) Ο δικηγόρος σου τηλεφωνεί στο Λιμεναρχείο και ενημερώνει τον Λιμένάρχη ότι προτίθεσαι να κάνεις α) έγγραφη καταγγελία στην Υπηρεσία εσωτερικών Υποθέσεων του Λιμενικού για να ελεγθεί η σχέση του Λιμενάρχη με τον καταγγέλοντα (υπόνοια διαφθοράς) β) έγγραφη καταγγελία στο Αρχηγείου Λιμενικού για παράβαση καθήκοντος του Λιμενάρχη γ) δημοσιοποίηση του θέματος στα κανάλια. Στοχοποίησε τον Λιμενάρχη και όχι γενικά. Ο δικηγόρος σου π΄ρεπει να κάνει σαφές στον Λιμενάρχη ότι εσύ απλά ρισκάρεις 600 ευρώ και εκείνος να μείνει άνεργος. Τεράστια η διαφορά του ρίσκου. Επίσης να του περάσει το μήνυμα ότι δεν έχεις κανένα οικονομικό πρόβλημα και ότ προτίθεσαι να προχωρήσεις νομικά όσο χρειαστεί για ηθικούς λόγους. Δείξε αποφασισμένος και δυνατός.

3) Περίμενε 24 ώρες και όλα θα πάνε καλά. Ο Λιμενάρχης θα μείνει αύπνος . Να πάρει μετάθεση για Αγαθονήσι δεν είναι και ότι καλυτερο...

Και ακόμη. 2 πράγματα 1) Μην φοβάσαι τους δικηγόρους. Δεν γδέρνουν 2) Μην πας αμυντικά να γλιτώσεις τα 600 ευρώ. Μπες επιθετικά και προσπάθησε να κερδίσεις κάποια καλά χρήματα από την υπόθεση. Εγιναν μεγάλα λάθη και πρέπει να πληρώσουν. Σήμερα θα δώσεις 600, σε 3-4 χρόνια μπορεί να πάρεις 5.000 πίσω..
Nikolaos1

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 08 Μάιος 2017, 01:07

:hello:
Nikolaos1 έγραψε:3 κινήσεις:

1) ενημερώνει τον κύριο που σε κατήγγειλε ότι θα του γίνει αγωγή για ψευδορκία και ότι διεκδικείς και 10.000 ευρώ για ηθική βλάβη. Ο δικηγόρος επίσης τον ενημέρωνει ότι η δίκη θα γίνει Αθήνα και ότι θα ζητήσεις ασφαλιστικά μέτρα (= δέσμευση κατοικίας του μέχρι την διεξαγωγή του δικαστηρίου. Αν θέλει φυσικά μπορεί να αποσύρει την καταγγελία αλλά θα πληρώσει τα 100 ευρώ του δικηγόρου.

2) Ο δικηγόρος σου τηλεφωνεί στο Λιμεναρχείο και ενημερώνει τον Λιμένάρχη ότι προτίθεσαι να κάνεις α) έγγραφη καταγγελία στην Υπηρεσία εσωτερικών Υποθέσεων του Λιμενικού για να ελεγθεί η σχέση του Λιμενάρχη με τον καταγγέλοντα (υπόνοια διαφθοράς) β) έγγραφη καταγγελία στο Αρχηγείου Λιμενικού για παράβαση καθήκοντος του Λιμενάρχη γ) δημοσιοποίηση του θέματος στα κανάλια. Στοχοποίησε τον Λιμενάρχη και όχι γενικά. Ο δικηγόρος σου π΄ρεπει να κάνει σαφές στον Λιμενάρχη ότι εσύ απλά ρισκάρεις 600 ευρώ και εκείνος να μείνει άνεργος. Τεράστια η διαφορά του ρίσκου. Επίσης να του περάσει το μήνυμα ότι δεν έχεις κανένα οικονομικό πρόβλημα και ότ προτίθεσαι να προχωρήσεις νομικά όσο χρειαστεί για ηθικούς λόγους. Δείξε αποφασισμένος και δυνατός.

3) Περίμενε 24 ώρες και όλα θα πάνε καλά. Ο Λιμενάρχης θα μείνει αύπνος . Να πάρει μετάθεση για Αγαθονήσι δεν είναι και ότι καλυτερο...

Και ακόμη. 2 πράγματα 1) Μην φοβάσαι τους δικηγόρους. Δεν γδέρνουν 2) Μην πας αμυντικά να γλιτώσεις τα 600 ευρώ. Μπες επιθετικά και προσπάθησε να κερδίσεις κάποια καλά χρήματα από την υπόθεση. Εγιναν μεγάλα λάθη και πρέπει να πληρώσουν. Σήμερα θα δώσεις 600, σε 3-4 χρόνια μπορεί να πάρεις 5.000 πίσω..

:hello: :hello: :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 08 Μάιος 2017, 07:31

:hello:
Μετα απο την τόσο τεκμηριωμένη και πλήρη τοποθέτηση του μελους Νικολαος 1, και στα πλάισια της προσπάθειας μας ως πολίτες,να μην γίνει το κράτος μας Ζιμπαμπουε,Μεξικο,ή Κολομβια, που η διαφθορά αποτελει τον κανόνα και όχι την εξαίρεση, προτείνω το θέμα να μπει ψηλά ως στικι γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ίσως το χρειαστούμε όλοι κάποτε,κούφια η ώρα βέβαια....
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 08 Μάιος 2017, 15:27

ειχα βαλει δικηγορο και όταν μου στηλανε το προστιμο μου λεει ο δικηγόρος μου...αστο δε θα καταφερεις τιποτα πληρωσετο (αφου πρεπει να πληρωσω και τον ιδιο για την απολογια που εστηλε και ότι άλλο από εξοδα ειχε) επειδή είναι ειδικο θεμα θελει δικηγορο που να ξερει πανω σε αυτά τα θεματα αλλα κ το σημαντικοτερο και αλλα λεφτα,εποικινωνισα σημερα με το συμβουλιο αλιειας κ όταν τηλεφωνικα τους ειπα τι ειχε συμβει αμεσος πηραν θεση και με απορια μου ειπαν πως γινεται ναα συμβαινουν αυτά και ότι εχω δικιο,τι να πω θα δειξει,παω με την ελπιδα της ειληκρινιας όπως εχω μαθει να πορεύομαι στη ζωη μου.οσο για την αλλαγη κατάθεσης παει για ψευδομαρτιρια και υπαρχει συλληψη δεν θα το εκανε ποτε αυτό από ότι μου εχει πει
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό kostas evia » 08 Μάιος 2017, 16:11

Σε ποια παραλία έγινε το συμβάν ?
Άβαταρ μέλους
kostas evia

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 08 Μάιος 2017, 17:35

Δώσε μου λίγο χρόνο σε παρακαλώ να πάρω απάντηση, έχω ζητήσει την συνδρομή φίλου που ήταν στο ΛΣ στη διεύθυνση αλιείας του Πειραιά, να δούμε τι θα μας πει και αν μπορείς να αντικρούσεις την υπόθεση ...
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό Nikolaos1 » 08 Μάιος 2017, 17:53

Δεν νομίζω ότι θελει ειδικό Δικηγόρο. Είναι μια απλούστατη περιπτωση. Δεν σε έλεγξε το Λιμενικό, δεν υπάρχει κάτι στο δελτίο συμβάντων, δεν σε κάλεσαν σε απολογία, τι άλλο θελεις. Ειναι σαν κλέβεις παγκάρι εκκλησίας η υπόθεσή σου. Μακάρι να μου ρχοταν και εμένα κατι τέτοιο να έβγαζα το άχτι μου. Πέρα από την πλάκα, αν δεν θελεις να μπλέξεις με δικηγόρους, απλά πήγαινε στήν Δοίκηση του Λιμενικού και μίλα τους.
Nikolaos1

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 08 Μάιος 2017, 18:05

Nikolaos1 έγραψε:Δεν νομίζω ότι θελει ειδικό Δικηγόρο. Είναι μια απλούστατη περιπτωση. Δεν σε έλεγξε το Λιμενικό, δεν υπάρχει κάτι στο δελτίο συμβάντων, δεν σε κάλεσαν σε απολογία, τι άλλο θελεις. Ειναι σαν κλέβεις παγκάρι εκκλησίας η υπόθεσή σου. Μακάρι να μου ρχοταν και εμένα κατι τέτοιο να έβγαζα το άχτι μου. Πέρα από την πλάκα, αν δεν θελεις να μπλέξεις με δικηγόρους, απλά πήγαινε στήν Δοίκηση του Λιμενικού και μίλα τους.

O Νικόλας έχει τεράστιο δίκιο! Βασικά ξεκίνα με το να ζητήσεις αντίγραφο πρωτοκολλημένο του βιβλίου συμβάντων ή της αναφοράς του οργάνου που σε έγραψε που γράφει λεπτομερώς την παράβαση και το αιτιολογικό αυτής.
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 08 Μάιος 2017, 18:28

Lchristou έγραψε:Δώσε μου λίγο χρόνο σε παρακαλώ να πάρω απάντηση, έχω ζητήσει την συνδρομή φίλου που ήταν στο ΛΣ στη διεύθυνση αλιείας του Πειραιά, να δούμε τι θα μας πει και αν μπορείς να αντικρούσεις την υπόθεση ...

:good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 08 Μάιος 2017, 19:04

Θα το πω όσο ποιο απλά γίνεται
Αν σε κάνουν έλεγχο και δεν υπογράψεις είναι σαν να μην σε έκαναν ποτέ, ερήμην έλεγχος από την συγκεκριμένη αρχή δεν υπάρχει
Ή είσαι γνωστός και δεν θέλεις να γίνεις ρόμπα ή μας δουλεύεις για να κάνεις σελίδες και χαβαλε
Αν επιμένεις ότι δεν ψεύδεται μην ψάχνεσαι ντσαμπα,καντους μήνυση για πλαστογραφία
Τόσο απλά
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες