• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σωστικα σκαφους

Τι λέει ο νομοθέτης.

Σωστικα σκαφους

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 14 Ιουν 2016, 22:42

Υπαρχει καπου καποιο επισημο χαρτι για να καταβεσουμε με υπογραφες για να ξερουμε τι σωστικα πρεπει να εχουμε στο σκαφος αναλογα ποσα μιλια φευγουμε απο την ακτη.Το γραφω γιατι τωρα τελευταία εχω ακουσει τρελα πραγματα και προστιμα αναλογα το λιμεναρχειο.Πχ ακουσα για προστιμα που ο πυροσβεστηρας δεν ηταν 3κιλος αλλα μικροτερος.Οπου και να εψαξα δεν γραψει ποσα κιλα πρεπει να ειναι αλλα μονο να υπαρχει.Πηρα τον τρεζο σημερα για να βρω μεγαλυτερο και μου ειπε οτι ενας δικηγορος που τον γραψανε το εψαξε και ο τρικιλος ειναι μονο για τα επαγγελματικα.Επισης ποσο διαμετρος πρεπει να εχουν τα κυκλικα σωσιβια ακουσα και προστημο και για αυτο.Τελος σημερα ακουσα το θεικο απο εναν φουσκωτακια που πετυχα στην eval που πηγα να παρω καποια πραγματα.Εφαγε προστημο 2500 γιατι δεν ειχε φανους ακυβερνησίας.Τωρα δεν ξερω αν το ποσο ειναι αληθινο αλλα μου ακουστικε καπως.Πως μπορουμε να βρουμε ενα.χαρτι με.υπογραφες ετσι ωστε να μην υπαρχουν αυθαιρεσιες των λιμενικων.
JOHNBAKK

Re: Σωστικα σκαφους

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 15 Ιουν 2016, 00:30

καλό ξεμπέρδεμα
αν τους δείξεις την άδεια πλόων του σκάφους θα δουν τι ακριβώς πρέπει να έχεις μέσα νομίζω
ρίξε μια μάτια στην άδεια σου (θα δω την δικιά μου αύριο αλλά νομίζω τα γράφει όλα μέσα )
τι στο διάολο ποιο ακριβές από την άδεια που βγάζουν αυτοί (όχι ότι θα βγάλεις άκρη αν πέσεις στον σαΐνη :D )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 15 Ιουν 2016, 08:00

Γιαννη πανω κατω ολοι ξερουμε περιπου τι πρεπει να εχουμε αλλα στο περιπου.Αυτο με τον πυροσβεστηρα?Δηλαδη αν εχει 2κιλο σε γραφει αφου λεει γενικα εναν πυροσβεστηρα.Πρωτη φορα επθσης ακουα για φωτα ακυβερνησίας.Για αυτο ψαχνω κατι επισημο.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό stergios » 15 Ιουν 2016, 08:47

JOHNBAKK έγραψε:Γιαννη πανω κατω ολοι ξερουμε περιπου τι πρεπει να εχουμε αλλα στο περιπου.Αυτο με τον πυροσβεστηρα?Δηλαδη αν εχει 2κιλο σε γραφει αφου λεει γενικα εναν πυροσβεστηρα.Πρωτη φορα επθσης ακουα για φωτα ακυβερνησίας.Για αυτο ψαχνω κατι επισημο.

Ότι αναφέρει ο ΓΛΚ άρθρο 45 εάν δεν κάνω λάθος. Σχετικά με τον πυροσβεστήρα επειδή προσωπικά με απασχόλησε δεν μπόρεσα να βρω διάταξη που να αναφέρει χωρητκότητα σε λίτρα. Ο ΓΛΚ αναφέρει να είναι κατάλληλος για φωτιά από ρεύμα. Εγώ πλέον έχω τους κλασσικούς του αυτοκινήτου. Άλλωστε σε 4,10 φουσκωτό δεν έχω χώρο για κάτι παραπάνω. Σε έλεγχο που μου έκαναν δεν βεβαιώθηκε παράβαση.
stergios

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 15 Ιουν 2016, 10:51

stergios έγραψε:
JOHNBAKK έγραψε:Γιαννη πανω κατω ολοι ξερουμε περιπου τι πρεπει να εχουμε αλλα στο περιπου.Αυτο με τον πυροσβεστηρα?Δηλαδη αν εχει 2κιλο σε γραφει αφου λεει γενικα εναν πυροσβεστηρα.Πρωτη φορα επθσης ακουα για φωτα ακυβερνησίας.Για αυτο ψαχνω κατι επισημο.

Ότι αναφέρει ο ΓΛΚ άρθρο 45 εάν δεν κάνω λάθος. Σχετικά με τον πυροσβεστήρα επειδή προσωπικά με απασχόλησε δεν μπόρεσα να βρω διάταξη που να αναφέρει χωρητκότητα σε λίτρα. Ο ΓΛΚ αναφέρει να είναι κατάλληλος για φωτιά από ρεύμα. Εγώ πλέον έχω τους κλασσικούς του αυτοκινήτου. Άλλωστε σε 4,10 φουσκωτό δεν έχω χώρο για κάτι παραπάνω. Σε έλεγχο που μου έκαναν δεν βεβαιώθηκε παράβαση.

Το ίδιο και εγώ την μία και μοναδική φορά που σε έλεγχο θέλαν να δουν πυροσβεστηρα και φαρμακείο ,πυροσβεστηρα έχω μικρό και δεν είπαν τιποτες ,ούτε ότι ή ετικέτα του είχε ξεθωριάσει από τον ήλιο και θάλασσα.
Εξάλλου δεν θεωρώ στο περίπου βρε τζον να έχω ότι ακριβώς ζητάει ή άδεια πλοων
Λοιπον ,μόλις τώρα κοίταξα την άδεια πλοων που μπροστά μου και γράφει ακριβώς τι πρέπει να έχει το φουσκωτακι για την άδεια των δέκα μιλίων που έχω ,ακριβώς ότι πρέπει να έχεις είναι σημειωμένα από το ίδιο το λιμενικό με ένα ναι ή όχι και της ποσότητες που πρέπει να έχεις
:)
Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ποιο έγκυρο από αυτή την άδεια ????
Και για πυροσβεστηρα απλα γράφει επί λέξει ,,,,,ένας πυροσβεστηρα αφρού ή CO2 ή σκόνης ,δεν γράφει πουθενά για μέγεθος ή βάρος .
Υγ.και φανούς ναυσιπλοϊας γράφει απλα ,πουθενά για ακυβερνησιας ????κάτι το οποίο ακουω πρώτη φορά
???
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 15 Ιουν 2016, 11:00

Μολις πηρα τηλεφωνο το λιμεναρχειο του πειραια και μου ειπαν οτι θελουν 3κιλο και οτι μπορει να υπαρχει προβλημα σε ελεγχο.Στην ερωτηση μου που αναγραφεται η χωρητικοτητα του δεν ηξερε να μου απαντηση.Βασικα μου ειπε οτι εχει δουλειά και.μου το εκλεισε.Δεν αλλαζω τιποτα δεν παει να μ@@@θει αφου ουτε αυτοι δεν ξερουν τι θελουν.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 15 Ιουν 2016, 11:01

JOHNBAKK έγραψε:Μολις πηρα τηλεφωνο το λιμεναρχειο του πειραια και μου ειπαν οτι θελουν 3κιλο και οτι μπορει να υπαρχει προβλημα σε ελεγχο.Στην ερωτηση μου που αναγραφεται η χωρητικοτητα του δεν ηξερε να μου απαντηση.Βασικα μου ειπε οτι εχει δουλειά και.μου το εκλεισε.Δεν αλλαζω τιποτα δεν παει να μ@@@θει αφου ουτε αυτοι δεν ξερουν τι θελουν.

:rotfl: :grin:
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό fotisdra » 15 Ιουν 2016, 12:59

JOHNBAKK έγραψε:Μολις πηρα τηλεφωνο το λιμεναρχειο του πειραια και μου ειπαν οτι θελουν 3κιλο και οτι μπορει να υπαρχει προβλημα σε ελεγχο.Στην ερωτηση μου που αναγραφεται η χωρητικοτητα του δεν ηξερε να μου απαντηση.Βασικα μου ειπε οτι εχει δουλειά και.μου το εκλεισε.Δεν αλλαζω τιποτα δεν παει να μ@@@θει αφου ουτε αυτοι δεν ξερουν τι θελουν.

ο λιμενικος πρεπει να ξερει π γραφει ο πυροσβεστηρας ΣΟΥ την χωρητηκοτητα? Καλα που δεν τον ρωτησες και ποιο λεωφορειο να παρεις απο το σπιτι σου να πας να σου το δειξει γιατι μαλλον δεν θα ηξερε και θα ειχες και αλλο λογο να κραξεις
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι
fotisdra

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 15 Ιουν 2016, 13:25

fotisdra έγραψε:

ο λιμενικος πρεπει να ξερει π γραφει ο πυροσβεστηρας ΣΟΥ την χωρητηκοτητα? Καλα που δεν τον ρωτησες και ποιο λεωφορειο να παρεις απο το σπιτι σου να πας να σου το δειξει γιατι μαλλον δεν θα ηξερε και θα ειχες και αλλο λογο να κραξεις

Δεν ρωτησα αυτο ρωτησα που να βρω ενα επισημο χαρτι που να αναγραφεται η χωρητηκοτητα του πυροσβεστηρα που πρεπει να εχω για να μην φαω προστιμο οχι για αυτον που εχω εγω ο οποιος ειναι 1 κιλο.Στην Νεαπολη εγραψαν γνωστο μου για αυτον το λογο.
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό GregoryGR » 16 Ιουν 2016, 14:16

Τα περιστατικά με τα πρόστιμα για τους πυροσβεστήρες, είναι όντως αληθινά.
Πάρε ένα 3κιλο ξηρού τύπου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :hello:
Άβαταρ μέλους
GregoryGR

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες