• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Re: Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 06 Ιουν 2013, 07:05

Μιας και πριν από καμιά δεκαριά μέρες, έθεσα την ερώτηση "που πήγαν οι ροφοί", έλεγα να επανέλθω μετά από τη βουτιά που κάναμε τρία άτομα το περασμένο Σαββατοκύριακο όπου:
Μετά την πρώτη ώρα το νευρικό μου σύστημα άρχισε να τρελαίνεται. Διότι με κάθε βουτιά, σχεδόν σε κάθε βράχο που κοιτούσα δίπλα, από κάτω, ανάμεσα, από πίσω, κ.λπ. στο αξιοσέβαστο βάθος των μάξιμουμ 7-8 μέτρων, μόλις έβλεπα κεφάλι να μου χαλογελά και ετοιμαζόμουν να ρίξω, ανασταλτικά σήματα ταξίδευαν με ταχύτητα από τον εγκέφαλο στο χέρι μου δίνοντας την εντολή "Προσοχή!! Μη ρίξεις!!!"
Τουλάχιστον 15 ροφόπουλα μεγέθους 400-600 γραμμάρια τη γλύτωσαν την τελευταία στιγμή, καθώς κοίταζαν με θράσος το μακρύ μέταλο που ξεμύτιζε στον βράχο.

Δεν θέλω να ξαναπάω όμως εκεί. Γιατί ξέρω ότι ο τόπος έσφιζε από ροφόπουλα και υποψιάζομαι ότι σε κάνα-δυο βδομάδες δεν θα υπάρχει δείγμα... :cry:
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό KRIS1979 » 17 Ιουν 2013, 20:23

ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 50 ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ 7ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ Κ ΜΑΛΑΓΡΩΝΕ ΣΕ ΜΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΣΤΑΦΥΛΙ Κ ΒΑΡΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ ΤΕΡΑΤΑ ΟΙ ΒΟΣΚΟΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΝΟ ΣΗ ΘΑΛΑΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΛΥΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΑΝΕ ΚΟΛΑΓΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ 10ΚΙΛΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΘΕΡΙΝΑ ΔΟΛΩΜΑ ΣΕ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΠΟΙΟ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΡΟΦΟΥΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΨΑΡΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΠΟ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ....ΦΑΝΑΣΤΗΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΘΑΛΑΣΕΣ ΜΑΣ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ....
KRIS1979

Νέα δημοσίευσηαπό petrostovradaki » 17 Ιουν 2013, 20:46

KRIS1979 έγραψε:ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 50 ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ 7ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ Κ ΜΑΛΑΓΡΩΝΕ ΣΕ ΜΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΣΤΑΦΥΛΙ Κ ΒΑΡΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ ΤΕΡΑΤΑ ΟΙ ΒΟΣΚΟΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΝΟ ΣΗ ΘΑΛΑΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΛΥΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΑΖΑΝΕ ΚΟΛΑΓΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ 10ΚΙΛΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΘΕΡΙΝΑ ΔΟΛΩΜΑ ΣΕ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΠΟΙΟ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΡΟΦΟΥΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΨΑΡΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΠΟ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ....ΦΑΝΑΣΤΗΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΘΑΛΑΣΕΣ ΜΑΣ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ....

παρομοια ιστορια με προβατα και χταποδι μουχει πει και ο παππους μου :) :)
μπλούμ!
Άβαταρ μέλους
petrostovradaki

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 08 Ιουν 2014, 12:52

Μπαινει ο αρχιμ......ς μεσα και βγαινει με μια τσαντα που ειχε μεσα οτι μικρο ροφιδιο διακοσια εως πεντακοσια γραμμαρια ειχε η παραλια. Στα δυο με τρια μετρα βαθος. Οτι η φυση εκανε σε ενα μηνα κατεληξε χθες στο τηγανι του μ.....α.
Περισσοτερα την Τριτη που θα επιστρεψω.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 08 Ιουν 2014, 13:22

conscibot έγραψε:Μπαινει ο αρχιμ......ς μεσα και βγαινει με μια τσαντα που ειχε μεσα οτι μικρο ροφιδιο διακοσια εως πεντακοσια γραμμαρια ειχε η παραλια. Στα δυο με τρια μετρα βαθος. Οτι η φυση εκανε σε ενα μηνα κατεληξε χθες στο τηγανι του μ.....α.
Περισσοτερα την Τριτη που θα επιστρεψω.

Πήρες το λιμενικό ? Τι έκανες ?
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 09 Ιουν 2014, 12:54

Φυσικά και το πήρα το Λιμενικό.

Μιας και βρήκα υπολογιστή για να γράψω, ας πω πώς έγιναν τα πράγματα.
Την Παρασκευή το απόγευμα κατεβαίνουμε με τον σύζυγο να βουτήξουμε σε παραλία κοντινού νησιού. Την ώρα που παρκάρουμε μας βλέπει κατασκηνωτής που μας καλωσορίζει χαρωπά, μας λέει ότι κι εκείνος βουτάει, ότι γενικώς δεν κινείται πολύ το πράγμα (δεν υπάρχουν ψάρια και τα λοιπά γνωστά), ίσα ίσα βγάζει για να "γεμίσει το τηγάνι του".
Βουτάμε, όντως εκεί που πέσαμε δεν είχε πολύ ψάρι γιατί στα βαθιά είχε θολούρα και καθόλου πλάκες. Στα ρηχά όμως είχε πολλά ροφάκια 200-400 gr (καναδυό ελαφρώς μεγαλύτερα 500-600) που τα χάρηκα, θα ζωντανέψει ο τόπος σκέφτηκα.
Βγαίνοντας ο τύπος περίμενε στην ακροθαλασσιά και μας είπε ότι ανησύχησε που αργήσαμε και μας ρώτησε τι κάναμε. Του είπα ότι δεν πιάσαμε τίποτε, είχε μόνο μικρά, απάντησε ότι δεν λέει τώρα τα μικρά, ναι δεν τα χτυπάμε τα αφήνουμε να μεγαλώσουν απάντησα, συμφώνησε, μπλα μπλα μπλα.

Το άλλο μεσημέρι ξανακατεβαίνουμε στην ίδια παραλία να δούμε κάτι φίλους και βλέπουμε τον τύπο με στολή, ανθρακονήματα, σημαδούρα, ψαροντούφεκο να έχει μόλις βγει. Τον ρώτησα τι έπιασε και είπε, "μπα τίποτα όλο μικρά είχε μωρέ, από την άλλη μεριά πήγα εγώ". Παρκάρουμε, απομακρυνόμαστε και μετά από κανά τέταρτο γυρνάω τυχαία στο αμάξι και τον βλέπω πάνω στο βραχάκι να έχει απλώσει ότι μικρό ροφάκι και ροφόπουλο είχε η παραλιακή ζώνη των 2-4 μέτρων και να τα καθαρίζει (κάποια ήταν τόσο μικρά που του γλυστρούσαν από τα χέρια). Καμιά δεκαριά θα ήταν σίγουρα, γέμιζαν "ένα τηγάνι". :mad:
Τρελάθηκα μόλις τα είδα!
Του είπα, ρε φίλε μαζί δεν μιλάγαμε χθες και λέγαμε ότι δεν υπάρχουν ψάρια, ότι δεν χτυπάμε τα βρέφη, κ.λπ., τι πήγες και έκανες; Χεχε, μου απαντάει, μερικά ψαράκια μωρέ να φάμε (και λοιπές μ....ίες). Αφού τον κατσάδιασα, του είπα μπράβο, ότι είναι μεγάλος ψαράς κι ότι εγώ που είμαι γυναίκα και δεν έχω τρελές επιδόσεις όταν τα βλέπω δεν τα χτυπάω, αλλά μπράβο στον φοβερό τον άντρακλα.

Μετά πήγα στην παρέα, τρελή από νεύρα και πήρα το λιμενικό. Μου είπαν ότι όλο το νησί είχε έναν λιμενικό κι ότι ήταν στην άλλη άκρη και ότι δυστυχώς δεν μπορούν να τους κυνηγάνε αυτούς, κ.λπ. Τους είπα κι εγώ ότι έτσι γίνεται και τα ρημάζουν όλα και μετά από λίγες κουβέντες έληξε η συνομιλία και έκλεισα το τηλέφωνο απογοητευμένη.

10-20 λεπτά μετά, βλέπω να πλησιάζει ένα φουσκωτό πολιτικό mostro. Παιδιά το λιμενικό, λέω στην παρέα. Μπα, πολιτικό είναι, μου λένε. Αλλά μπροστά είχε έναν λιμενικό που πήγε στον τύπο του είπε να ανοίξει τη σακούλα, κάτι είδε, κάτι έκανε, κάπου μίλησε στον ασύρματο. Εγώ που πήγα προς τα κει μου είπε πως τον έγραψε αλλά δεν μπορούσε να του πει να πετάξει και τα ψάρια μέσα.
Πάντως την επόμενη μέρα τον ξαναείδαμε σε διπλανή παραλία που πήγαμε να βουτήξουμε.
Δεν παίρνω όρκο για το εάν μάζεψε μικρά - αυτά που καθάριζε εκείνη την ώρα που πέρασα και ξανατσακώθηκα δεν ήταν μικρά (εντάξει, τη σμέρνα 50cm δεν την λες και θηρίο :shock: ), είχε όμως άλλα στη σακούλα που δεν καλο-είδα. Αλλά πολύ ψυχοφθόρο το όλο ζήτημα φίλοι μου! Εμένα δύο μέρες μου χάλασε το κέφι με την όλη φάση και ποιος θέλει να μπαίνει μέσα στη θάλασσα αφού έχει τσακωθεί πιο πριν;
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 09 Ιουν 2014, 13:18

:( :( Και μένα με χαλάνε κάτι τέτοια, σφυρίδα λιγότερο από κιλό την είδα σε δυο ψαρέματα και άλλη μέρα είδα έναν τύπο να την έχει στην ψαροσακούλα :sorry: Όσες φορές έχω πάρει το λιμενικό λένε θα το δούμε κλπ. viewtopic.php?f=9&t=42737 εδώ μπορείς να πάρεις μια γεύση για της νοοτροπίες που το προκαλούν αυτό
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 09 Ιουν 2014, 13:27

Ε, αυτήν την φορά τουλάχιστον ήρθε ο λιμενικός (προφανώς κάποια παρέα πήγαινε προς τα εκεί για μπάνιο και τον πήρε).
Το μεγάλο γαμώτο είναι ότι ο τύπος είχε πλήρη εξοπλισμό ψαροτουφεκά, οπότε θα λέει ο κόσμος ότι οι ψαροτουφεκάδες ρημάζουνε τις θάλασσες... =D>

Έχουμε πέσει και στην περίπτωση να περνάμε από παραλία γεμάτη χταποδάκια 400-600 γραμμάρια, τα πιάναμε (με τα χέρια για να μην τα σκοτώσουμε) και τα αφήναμε να μεγαλώσουν και στον γυρισμό περνάει δίπλα μας ένας τύπος με στολή, ψαροτούφεκο και μια τεράστια αρμαθιά με πλοκαμάκια στη ζώνη... Τώρα έχουν αρχίσει να σπανίζουν και τα χταπόδια λοιπόν. Και σου λέει ο άλλος, τι να την αφήσω να την "φας" εσύ τη σφυρίδα; Δεν πα να είναι 30 εκατοστά; Ένα τηγάνι θα το γεμίσει.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 09 Ιουν 2014, 13:33

Υπάρχει μεγάλο ποσοστό που δεν έχουν γνώση δηλαδή δεν ξέρουν ότι ο ροφός είναι θυλικός και μετά γίνεται αρσενικός, δεν ξέρουν γιατί υπάρχει ο νόμος. Συνήθως όμως αυτοί δεν έχουν ούτε στολή ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 09 Ιουν 2014, 13:54

Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Να ξεκαθαρίσω τη θέση μου:
Εάν ο τύπος είχε πιάσει 1-2 ροφόπουλα του μισού κιλού, θα πήγαινα εκεί και θα του την έλεγα σε φιλικό τόνο (σε φιλικό ξεκίνησα και αυτή τη φορά βέβαια). Το να φοράει στολή είναι κάτι που ούτως ή άλλως έκανε την παρατήρησή μου πιο αυστηρή, γιατί δεν δικαιολογείται να φοράς ανθρακονήματα, να έχεις άδεια υποβρύχιας αλιείας (έτσι είπε στον Λιμενικό) και να μην ξέρεις τα βασικά.
Αλλά το είχαμε συζητήσει κιόλας το θέμα.
Ο τύπος έκανε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σκούπα.

Σημ:
Το θέμα στο οποίο με παρέπεμψες το διάβασα μέχρι την 4η σελίδα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις απόψεις σου, αν και θα ήμουν ένα τσικ πιο ελαστική. Συμφωνώ επίσης και με τον "Γιώργος Πάνης" στο μήνυμα που έχει γράψει στο θέμα εκείνο. Τώρα πρέπει να φύγουμε να προλάβουμε την τελευταία μέρα βουτιάς στο νησί, περισσότερα όταν επανέλθω στα πάτρια εδάφη.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό Nickaros » 09 Ιουν 2014, 14:02

--xristos-- έγραψε:Υπάρχει μεγάλο ποσοστό που δεν έχουν γνώση δηλαδή δεν ξέρουν ότι ο ροφός είναι θυλικός και μετά γίνεται αρσενικός, δεν ξέρουν γιατί υπάρχει ο νόμος. Συνήθως όμως αυτοί δεν έχουν ούτε στολή ούτε τίποτα.

Εχεις δίκιο για την άγνοια. Μερικοί όμως απ' αυτούς έχουν και στολή.

Πάντως σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα κλίμακας. Δεν μιλάω θεωρητικά αλλά από προσωπική εμπειρία. Σε απίστευτης έκτασης (10 συνεχόμενα χλμ.) και πλούτου (από πλευράς θηραμάτων) ψαρότοπο στη νότια Κρήτη, σε 15 ημέρες συναντήσαμε δυο (αριθμός 2) συναδέλφους, συν δυο ζευγάρια εμείς, σύνολο έξι άτομα, με ψαροντούφεκο. Την επόμενη χρονιά στον ίδιο τόπο μια από τα ίδια.

Στον Κορινθιακό, όμως, σε συγκεκριμένη παραλία, όλα τα Σαββατοκύριακα από Ιούνιο μέχρι και Αύγουστο πέφτουν τουλάχιστον (minimum) δυο ζευγάρια, συν δυο - τρεις μεμονωμένοι με full εξοπλισμό συν άλλοι τόσοι με τα βασικά. Τις καθημερινές οι μισοί. Ηταν που ήταν ψιλοερημικός ο βυθός, τώρα πια δεν υπάρχει "λέπι".

Ο νόμος δεν επιτρέπει το ψαροντούφεκο σε παραλία με λουόμενος και σε συγκεκριμένη απόσταση από την ακτή. Αυτό θα μπορούσε και θα έπρεπε να αστυνομεύεται. Ισως κάνει ζημιά στους επαγγελματίες του χώρου αλλά το υποβρύχιο κυνήγι δεν είναι παιχνίδι.. Μπάλα, ρακέτες, ψαροντούφεκο ....
Nickaros

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 09 Ιουν 2014, 14:03

conscibot έγραψε:Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Να ξεκαθαρίσω τη θέση μου:
Εάν ο τύπος είχε πιάσει 1-2 ροφόπουλα του μισού κιλού, θα πήγαινα εκεί και θα του την έλεγα σε φιλικό τόνο (σε φιλικό ξεκίνησα και αυτή τη φορά βέβαια). Το να φοράει στολή είναι κάτι που ούτως ή άλλως έκανε την παρατήρησή μου πιο αυστηρή, γιατί δεν δικαιολογείται να φοράς ανθρακονήματα, να έχεις άδεια υποβρύχιας αλιείας (έτσι είπε στον Λιμενικό) και να μην ξέρεις τα βασικά.
Αλλά το είχαμε συζητήσει κιόλας το θέμα.
Ο τύπος έκανε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σκούπα.

Σημ:
Το θέμα στο οποίο με παρέπεμψες το διάβασα μέχρι την 4η σελίδα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις απόψεις σου, αν και θα ήμουν ένα τσικ πιο ελαστική. Συμφωνώ επίσης και με τον "Γιώργος Πάνης" στο μήνυμα που έχει γράψει στο θέμα εκείνο. Τώρα πρέπει να φύγουμε να προλάβουμε την τελευταία μέρα βουτιάς στο νησί, περισσότερα όταν επανέλθω στα πάτρια εδάφη.

Καλά να περάσεις εγώ έχω να τελειώσω πανελλήνης - ενδοσχολικές και μετά :yahoo: Και εγώ έχω γνωρίσει τύπο τέτοιο έπιανε λίγα συνειδητά αλλά δεν ήξερε ότι ο ροφός μεγαλώνει πολύ και θα έβλεπες στην ψάρια του ένα σαργό ένα κέφαλο και ένα μισόκιλο. Του εξήγησα και από τότε μαζί όταν πηγαίνουμε δεν έχει πιάσει μικρό ροφό .
Καλές διακοπές σε όλους μας λοιπόν και ας γίνει μια προσπάθεια να μην δούμε πολλά τέτοια φαινόμενα φέτος :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 10 Ιουν 2014, 18:43

Επιστρέψαμε και μετά από 3 και 1/2 κολυμπητές βουτιές (σε ιδιαίτερα πολυσύχναστο και ψαρεμένο μέρος)
δεν πήγαμε και άσχημα.
Αρκετοί χοντρο-σκάροι, μια λίτσα, ένα κοκάλι, 2-3 σαργοί, κ.λπ. 6 κιλά ψαράκια.
Με πολλές ώρες κολύμπι και με πολύ προσπάθεια.
Βέβαια, θα μπορούσαμε να έχουμε γυρίσει με πολλά περισσότερα: Ας πούμε, με καμιά
εικοσαριά ροφούς 400-700 γραμμαρίων (κοντά στο μισόκιλο δηλαδή) και με πολλές
στήρες 300-400 γραμμαρίων. Αλλά επιλέξαμε να βγούμε άψαροι.

Σε τι διαφέρει ο ψαροτουφεκάς από τον απλό ψαρά με τη βάρκα, τα δίχτυα και όλα
τα άλλα σύνεργα;
Στο ότι μπορεί να επιλέγει. Βλέπει, κρίνει, αποφασίζει. Καμιά φορά γίνονται και λάθη,
όλοι κάνουμε. Αλλά η θάλασσα δεν ανήκει σε κανέναν και ενώ συγχωρεί τα λάθη δεν
ανέχεται τα εγκλήματα.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φωτογραφίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Ektor και 2 επισκέπτες