Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
manosmed
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ 31 Δεκ 2009, 21:06
Τοποθεσία: Γλυφάδα - Βάρη

Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manosmed » Τετ 08 Μάιος 2013, 14:57

Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά σε όλους.
Πέρυσι τον Αύγουστο μετά κόπων και βασάνων αγόρασα το αγαπημένο μου mostro. Αφού έγιναν τα δέοντα στην αρμόδια ΔΟΥ κλπ κλπ πήγαμε τα χαρτιά μου στο λιμεναρχείο Ραφήνας στις 22 -8 - 2012 για να περάσω και επίσημα το σκάφος στο όνομά μου και να μεταφέρω και την ερασιτεχνική άδεια αλιείας επίσης στο όνομά μου.
Ο τυπάκος στο λιμεναρχείο μου έκανε τα χαρτιά "πρόχειρα" σε Α4 χαρτί γιατί "δεν έχουμε καθόλου βιβλιαράκια φίλε μου , θα μας έρθουν σε κανένα μήνα"...
Τα πήρα, πρωτοκολλημένα φυσικά , τα πλαστικοποίησα ως όφειλα και τα κουβαλάω μαζί μου σε κάθε βόλτα ώς έχω την υποχρέωση.Εννοείται φυσικά οτι πλήρωσα εν καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό για όλη αυτήν την ιστορία ( ακριβές ποσό δεν θυμάμαι ).
Σήμερα λοιπόν πήγε ο κουμπάρος μου να ανανεώσει την ατομική άδεια αλιείας του και με την ευκαιρία του έδωσα τα χαρτιά μου να πάρει τις μόνιμες άδειες της βάρκας.
Του είπαν λοιπόν ότι δυο υπάλληλοι καταχράστηκαν τα χρήματα απο 2500 ιδιοκτήτες σκαφών και οτι ένας απο αυτούς είμαι και γω !!!!
Δεν υπάρχει κανένα χαρτί, το σκάφος δεν φαίνεται πουθενά, δεν δικαιούμαι να το ταξιδεύω , ούτε να ψαρέψω!!!
Θα μου τηλεφωνήσουν είπαν για να πάω ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ και να μου φτιάξουν τα χαρτιά!!!
Πείτε μου σας παρακαλώ τί θα κάνατε στη θέση μου ( αν και πιστεύω οτι κάποιοι απο σας είναι στη θέση μου )
1. Μπαίνω με τα ψαροτούφεκα μέσα και όποιον πάρει ο χάρος?
2. Κινούμαι νομικά και χάνω χρόνο και χρήμα και άκρη δεν βγάζω?
3. Παω και τους ξαναπληρώνω?
4. Συνεχίζω τις βόλτες και τα ψαρέματα με τα υπάρχοντα άκυρα χαρτιά?

Δεν σας κρύβω οτι σκέφτομαι πολύ έντονα να κάνω το πρώτο.....
Σας παρακαλώ ...... δώστε μου τα φώτα σας..!!!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:02

Ρε άνθρωπε, είσαι και μορφωμένος άνθρωπος πανάθεμα σε.

Να ρωτούσε ένας τσοπάνης σαν τον Para, να πω μάλιστα, να μπεις μέσα με τα όπλα στο χέρι.
Τι σου φταίει το ΛΣ εσένα για μερικούς κοπρίτες που βάλαν χέρι στο μέλι.

Να πας να ξαναπληρώσεις. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο...
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
DiverL
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ 19 Σεπ 2012, 12:34
Ονοματεπώνυμο: Αργυρός Λάμπρος
Τοποθεσία: Πεύκη - Αθήνα

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DiverL » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:07

Επειδη απο οτι αναφέρεις αυτο εγινε σε αλλες 2.500 άδειες νομιζω οτι πρέπει να πας νομικά σίγουρα και οι άλλοι το ίδιο θα κάνουν.
Η σκεψη Νο 1 ειναι λαθος θα σε χώσουν μεσα οσο δικιο και εάν έχεις, εαν παρεις τηλ κάποιο φίλο σου νομικο θα σου πει να βάλεις δικηγορο για το θεμα και να πας να ξαναπληρωσεις για την άδεια, όταν θα κερδίσεις την υπόθεση, γιατι ειναι σίγουρο εαν ειναι ετσι όπως τα λες, θα σου δωσουν τα χρήματα που έδωσες δύο φορες πίσω και τα έξοδα του δικηγόρου που θα απαιτήσεις, εκτος και βγουν απο το Υπουργειο (στείλε και εκει μία επίσιμη επιστολη παραπόνων) και πουν ολοι οσοι πλήρωσαν να έρθουν με τα παραστατικα να τους βγαλουμε νεες άδειες.
Παντως το να κυκλόφορεις χωρίς χαρτία παρόλο που έγινε ολο αυτο, θα σε γράψει το λιμεναρχείο που θα σε σταματήσει για έλεγχο και στο δικαστήριο δεν θα αθωωθεις.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!

Randombk
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: Τετ 03 Αύγ 2011, 16:35
Ονοματεπώνυμο: Ευαγγελος Κ.
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:10

Φιλε δυστηχως θα πας να ξαναπληρωσεις δεν εχεις αλλη επιλογη...


Off-topic:
Εγραψες Χαρη! ακου εκει τσοπανης σαν τον παρουλη... :rotfl:
hariska έγραψε:Ρε άνθρωπε, είσαι και μορφωμένος άνθρωπος πανάθεμα σε.

Να ρωτούσε ένας τσοπάνης σαν τον Para, να πω μάλιστα, να μπεις μέσα με τα όπλα στο χέρι.
Τι σου φταίει το ΛΣ εσένα για μερικούς κοπρίτες που βάλαν χέρι στο μέλι.

Να πας να ξαναπληρώσεις. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο...
Drum C4 Bass

8emos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2012, 13:50
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 8emos » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:11

Να βρείς κάποιους απο αυτούς που πάθανε το ίδιο με εσένα και να κάνετε κάτι όλοι μαζί.Σίγουρα θα έχει αποτέλεσμα..

Άβαταρ μέλους
περιπτερας
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 10:47
Τοποθεσία: Ραφηνα

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περιπτερας » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:20

Το ξερω το σκηνικο φιλε.Μεγαλη απατη.Δεν θα βρεις ευκολα ακρη

manlift
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 23:56
Ονοματεπώνυμο: man georg

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manlift » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:23

την ιδια δικαιολογια η μαλον απαντηση ειχα και εγω (ακομα εχω το χαρτι Α4 σαν προχειρη αδεια αλλα στο λιμεναρχειο στην μαρινα ζεας θελω να πιστευω να μην βαλανε χερι στο μελι σε αδειες απο ολα τα λιμεναρχεια τις αττικης .....θα παω αυριο να ρωτησω και θα σας πω νεοτερα
ρε συ εβγαλα μια σαρδελα 3 μετρα 250 κιλα δεν πιστευεις?

niksig
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τετ 05 Σεπ 2007, 15:44
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Σιγούρος

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από niksig » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:31

στη θέση σου θα ενεργούσα σα να μην είχα στείλει ποτέ τον κουμπάρο να πάρει τα χαρτιά. Έχεις άδεια σε ισχύ (κι εγώ κωλόχαρτο έχω αλλά κάνει τη δουλειά του), δεν έχεις γραπτή ειδοποίηση από κανένα για να προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια, άρα κάτσε στα αυγά σου.

Τέλος, εφόσον έχεις τις αποδείξεις στα χέρια σου (αν τις έχεις κρατήσει), θεωρώ ότι δεν πρέπει να ξαναπληρώνεις ακόμα κι αν στο ζητήσουν επίσημα.

Άβαταρ μέλους
pda
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Δευ 20 Οκτ 2008, 01:02
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:44

Ρε παιδιά αυτό μόνο στην Ελλάδα γινεται...

Πάω να κάνω τα χαρτιά μου σε επισημο υπάλληλο του κράτους και επειδη αυτος αποδείχτηκε τσοχατζοπουλος, να ξαναπληρώσω;

Αυτό δεν υπάρχει πουθενα στον κόσμο. Με ενα απλό δικηγόρο αν μαζευτείται όλοι οι εξαπατημένοι την κερδίσατε την δίκη.

Και αν πραγματικά θέλετε να βγει έστω και κατι καλό απο όλη αυτη την υπόθεση, δώστε δημοσιότητα στο γεγονός. Οχι πιο πολύ για την αποπομπή των υπάιτιων αλλά για
το οτι το λιμενικό σώμααντιμετωπίζει τετοιου είδους περιστατικά ως "shit happens...repay"

TsadX
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ 02 Αύγ 2010, 03:42

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TsadX » Τετ 08 Μάιος 2013, 15:52

Αν αποφασίσετε να κινηθείτε δικαστικά, μαζευτείτε όσοι περισσότεροι γίνεται, βάλτε ο καθένας ένα μικροποσό και προσλάβετε έναν δικηγόρο

gdeme
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Κυρ 19 Νοέμ 2006, 20:55

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τετ 08 Μάιος 2013, 16:07

Δημοσιοποιηση , συγκεντρωση με αλλους παθούντες και αγωγή. (δες και στο Hellenic rib φόρουμ, αν ξερουν κατι)

Φυσικα δεν ξερω προς ποιον θα ειναι η αγωγη, αλλα αν μπει το νερο στο αυλακι, καπου θα σας βγαλει.
Ειπαμε ομως να ειναι νερο, ακι οχι σταγονες. 2500 ατομα δεν ειναι λιγα.

Τα λεφτα του καθενος, δεν ειναι στραγαλια...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gdeme την Τετ 08 Μάιος 2013, 16:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sargofahs
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιούλ 2009, 02:10
Ονοματεπώνυμο: sargofahs
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ- ΑΘΗΝΑ

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sargofahs » Τετ 08 Μάιος 2013, 16:09

pda έγραψε:Ρε παιδιά αυτό μόνο στην Ελλάδα γινεται...

Πάω να κάνω τα χαρτιά μου σε επισημο υπάλληλο του κράτους και επειδη αυτος αποδείχτηκε τσοχατζοπουλος, να ξαναπληρώσω;

Αυτό δεν υπάρχει πουθενα στον κόσμο. Με ενα απλό δικηγόρο αν μαζευτείται όλοι οι εξαπατημένοι την κερδίσατε την δίκη.

Και αν πραγματικά θέλετε να βγει έστω και κατι καλό απο όλη αυτη την υπόθεση, δώστε δημοσιότητα στο γεγονός. Οχι πιο πολύ για την αποπομπή των υπάιτιων αλλά για
το οτι το λιμενικό σώμααντιμετωπίζει τετοιου είδους περιστατικά ως "shit happens...repay"

αυτό!!! :good: :good:
Γαμ_με, δε γαμ_με,...για ψαροτουφεκο θα ΠΑΜΕ!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
PARAS
Δημοσιεύσεις: 2453
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιούλ 2009, 15:25
Ονοματεπώνυμο: xristos paraskeuas
Τοποθεσία: κερατσινι πειραιας

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PARAS » Τετ 08 Μάιος 2013, 16:13

hariska έγραψε:Ρε άνθρωπε, είσαι και μορφωμένος άνθρωπος πανάθεμα σε.

Να ρωτούσε ένας τσοπάνης σαν τον Para, να πω μάλιστα, να μπεις μέσα με τα όπλα στο χέρι.
Τι σου φταίει το ΛΣ εσένα για μερικούς κοπρίτες που βάλαν χέρι στο μέλι.

Να πας να ξαναπληρώσεις. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο...
ποιος ειναι τσοπανης βρε μπουρτσοβλαχε ??????? :club:

επρεπε βρε κερατα να επεφτε η μπογατσομαδα σου να δω τι θα ελεγες κιτρινοπω σκουλικι :beee:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω

κρεων
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 24 Φεβ 2012, 07:53

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κρεων » Τετ 08 Μάιος 2013, 17:10

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΜΝΑΔΕΛΦΟΙ ΨΑΡΕΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕ ΤΖΩΡΤΖΑΤΟΣ ΝΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΨΑΡΕΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΑΥΤΗ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΟΜΑΔΙΚΑ


ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΡΑΦΗΝΑΣ; ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΠΕΣΑΝ ΘΥΜΑΤΑ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΧΑΡΑΤΣΙΑ
POSTED BY ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩ 2:28 Μ.Μ.

Λάβαμε σοβαρές καταγγελίες, στο Κίνημα Δεν Πληρώνω, για ένα μεγάλο σκάνδαλο που συμβαίνει στο Λιμεναρχείο της Ραφήνας.

Εκατονταδες άνθρωποι εξαπατήθηκαν όταν πλήρωσαν κανονικά είτε μεταβιβάσεις σκαφών είτε ανανεώσεις αδειών σκαφών.
Πρόκειται για μια μεγάλη κομπίνα που θύματα της έχουν πέσει πάρα πολλοί άνθρωποι από όλη την Αττική που οι βάρκες και τα σκάφη τους "ανήκουν" στο Λιμεναρχείο Ραφήνας.
Σύμφωνα με τις καταγγελίες στο λιμεναρχείο ανήκουν περί τα 15.000 σκάφη όπου οι κάτοχοι των 9.500 εχουν πέσει θύματα απάτης.

Το θέμα είχε ως εξής:
Λιμενικοί Υπάλληλοι εισέπραταν χρήματα για τις μεταβιβάσεις ή και τις ανανεώσεις αδειών. Δεν χορηγούσαν τα ανάλογα βιβλιαράκια λέγοντας ότι είχαν τελειώσει και έδιναν έγγραφα με σφραγίδες και υπογραφές που έμοιαζαν καθόλα νομότυπες. Όλα αυτά κανονικά στα γραφεία του Λιμεναρχείου Ραφήνας...
Οι ανυποψίαστοι "πελάτες" της απάτης καλούνται τώρα να ξαναπληρώσουν εκατοντάδες ευρώ ο καθένας γιατί έμαθαν ότι τα χαρτιά τους δεν ισχύουν, μιας και έπεσαν θύματα απάτης κάποιων επίορκων υπαλλήλων.
Η απάντηση του νέου λιμενάρχη, μιας και ξηλώθηκε όλο το προσωπικό, είναι:
"Ναι ρε παιδια εχετε δικιο αλλα εχω εντολη απο τον υπαρχηγο και το υπουργειο να κανω διερευνηση του θεματος κλπ κλπ αλλα εσεις πρεπει να ξαναπληρωσετε η καντε μυνηση στους υπαιτιους".

Οι καταγγέλοντες ρωτάνε: "Η απαντηση του ελληνικου κρατους ποια ειναι; "

Εκπρόσωπος του Γραφείου τύπου του Κινήματος Δεν Πληρώνω, επεκοινώνησε με το Λιμεναρχείο Ραφήνας και συγκεκριμένα με τον υποπλοίαρχο Θεοδώρου.
Ο κ. Θεοδώρου μας επιβεβαίωσε ότι υπάρχει το πρόβλημα της απάτης σε βάρος των πολιτών από υπαλλήλους του λιμεναρχείου και ότι η υπόθεση έχει ακολουθήσει την νομική οδό. Στο θέμα της επαναπληρωμής των χρημάτων που δόθηκαν από τους πολίτες ο υποπλοίαρχος είπε χαρακτηριστικά ότι η υπόθεση βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο μιας και το υπουργείο απαιτεί να θεωρεί ότι η διαφορά βρίσκεται μεταξύ πολιτών και υπαλλήλου και όχι πολιτών και λιμεναρχείου. Λες και η συναλλαγή έγινε στο πεζοδρόμιο και όχι στα επίσημα γραφεία του λιμεναρχείου.
Το Κίνημα Δεν Πληρώνω θα σταθεί στο πλευρό των εξαπατημένων πολιτών που καλούνται σε αυτή την δύσκολη οικονομική συγκυρία να ξαναπληρώσουν τα χαράτσια που ήδη πλήρωσαν μια φορά.

Ηδη οι εξαπατηθέντες σκέφτονται συλλογικά να διεκδικήσουν το δίκιο τους και σαν πρώτο βήμα σκέφτονται να βρεθούν για να αποφασίσουν τα πρώτα τους βήματα.

Όποιος θέλει να μην αφήσει το θέμα να ξεσπάσει για μιά ακόμη φορά στις πλάτες των εξαπατηθέντων ας τηλεφωνήσει στο 6983415096- Νίκος Τζωρτζάτος ή ας στείλει μέηλ στο epitropes2010@gmail.com.

ΚΙΝΗΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
www.kinimadenplirono.gr
epitropes2010@gmail.com
γραφεία: Καυτατζόγλου 35- Πατήσια- 11144
τηλ. 2110192839

gdeme
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: Κυρ 19 Νοέμ 2006, 20:55

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τετ 08 Μάιος 2013, 17:18

κρεων έγραψε: το υπουργείο απαιτεί να θεωρεί ότι η διαφορά βρίσκεται μεταξύ πολιτών και υπαλλήλου και όχι πολιτών και λιμεναρχείου.
Εδω ειναι ολο το ζουμι. Γι αυτο είπα οτι δεν ξερω προς ποιον θα γινει η αγωγη.
Ωστοσο ειναι περα για περα παραολογο να καλυφτει το κρατος πισω απο το οτι , ναι μεν εγινε στο λιμεναρχειο ,αλλα η διαφορα ειναι μεταξυ πολιτων.

Αν ομως η νομικιστικη αληθεια ειναι αυτη, τρεχα γυρευε

Επιστροφή στο “Νομικά”