• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τι ειναι καλητερο? Σκαφακι η τζιπακι?

Relax time.......off topic!!

Τι ειναι καλητερο? Σκαφακι η τζιπακι?

Νέα δημοσίευσηαπό jimtrelos » 18 Νοέμ 2018, 00:31

Εστω οτι εχουμε budget 3000 ευρω που ως εχουν τα πραγματα με πολυ κοπο και υπομονη εχουμε μαζεψει. \:D/ Εχουμε και ενα μικρομεσαιο καθημερινο αυτοκινητο δοξα τον θεο και κανουμε την δουλεια μας (πισωκινητο παλια καραβανα καλο σκαρι που το χαιρεσε και σου κανει ολα τα χατηρια με μεγαλη συναισθηματικη αξια οποτε δεν φευγει με τιποτα 190e mercedes :-({|= ) . Ως ψαροντουφεκας τρελαμενος λες ,θα διαθεσω αυτο το ποσο σε κατι που θα με βοηθησει στον στοχο μου που ειναι η συλληψη ψαριων και οι ομορφες εμπειριες που συνοδευουν καθε ψαροντουφεκαδικη εκδρομη (μια διανυκτερευση , μια φωτια στην παραλια και παει λεγοντας.. ) εχεις μαζεψει και τον απαραιτητο εξοπλισμο στολες οπλα κλπ ΚΑΙ . Βρισκεις δυο αγκελιες ..... :banghead:

Η πρωτη αφορα ενα ομορφο Suzuki vitara τετρακινητο που θα μπορει να σε παει σχεδον παντου. https://el.autodata24.com/suzuki/vitara ... ta/details

Η δευτερη αφορα ενα Σκαφακι πολυεστερικο με καινουργειο τρειλερ 4,2μ με 25αρα μηχανη (σχεδον ιδιο με αυτο στο λινκ) το οποιο ομως θα εχεις να σερνεις με το πισωκινητο αυτοκινητο σου και με οτι αυτο συνεπαγεται ανυφορες κατηφορες κλπ :amen: Εστω οτι εφτασες ζωντανος απο τα βουνα και τα λαγκαδια και αφου μπει στο νερο βεβαια εχει την ευκαιρια να πας σε γρεμιλες σε νησακια και ξερες μεχρι λιγα και ασφαλη ναυτικα μιλια μακρια απο εκει που το εριξες γιατι δεν θες να σε πιασει κανας καιρος και να παρακαλας τον πωσειδονα να σε σωσει :-" :-" https://www.adverts.ie/boats/fletcher-g ... t/10363880

Τι ειναι ποιο χρησιμο και τι θα προτιμουσατε εσεις? Το σκαφακι υπαρχει στην πραγματικοτητα και εχω κανει αρκετες ανελκυσεις καθελκυσεις σε διαφορα μεροι πραγμα βεβαια αγχοτικο οταν πας καπου μην ξεροντας τι θα συναντησεις καθως και οι δρομοι μας γλιστρανε και οι γλιστρες μας γενικα ειναι η ανυπαρκτες η τουλαχιστον κακες , αν τις εχει βρεξει και αλλος. αστα..... και σκευτομαι να το στειλω για να παρω vitara που τουλαχιστων ξερω οτι δεν κολωνει και ειναι affordable . Θα συμφωνησω οτι το καλητερο ειναι να εχεις και τα δυο αλλα εστω οτι το σεναριο δεν παιζει.Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Θετω απλος το θεμα με τετοιο τροπο ωστε να μπορεσουν να ακουστουν γενικες αποψεις και ελπιζω και αλλοι να εχουν το ιδιο διλημα που μπορει να εχουν ενα golf ή καποιο νορμαλ μικρομεσαιο αυτοκινητο.Να μας εχει ολους ο θεος καλα! Καλα ψαρεματα!
Άβαταρ μέλους
jimtrelos

Re: Τι ειναι καλητερο? Σκαφακι η τζιπακι?

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 18 Νοέμ 2018, 11:06

καλημέρα
σκάφος να πάρεις
θα σου ανοίξει νέους ορίζοντες που ότι και jeep να έχεις δεν θα δεις
το τραβάς άνετα με το αμάξι που έχεις βάζοντας και εξοπλισμό μέσα στο σκάφος και έτσι δεν ταλαιπωρείς το αμάξι με νερά από ψυγεία εξοπλισμό κλπ
το ρίχνεις από όποια γλίστρα θες ρίχνοντας το τρέιλερ με ένα σχοινί για να μην σου βρέχεται το αμάξι.

το να έχεις jeep πραγματικό με δυνατότητες off road δεν είναι κάτι φτηνό και το προτείνω μόνο αν έχεις και άλλο αμάξι
παίρνω σαν δεδομένο ότι δεν το θες απλά για να πηγαίνεις σε βατό χωματόδρομο
επίσης και με το jeep άνετα μπορείς να κολλήσεις και για αυτό τον λόγο πάνε ζευγάρι στο βουνό,γιατί σκέψου να κολλήσεις και αντί για ψάρεμα να ψάχνεις στο κρύο τρακτέρ να σε τραβήξει....ωραία η περιπέτεια αλλά ξεκίνησες για άλλη

η πρόταση μου είναι να πάρεις σκάφος (όχι σαν αυτό που δείχνεις)
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό michalis58 » 18 Νοέμ 2018, 11:22

Ασυζητητί σκαφάκι και οπωσδήποτε φουσκωτό. Ειδικά το συγκεκριμμένο που δείχνεις είναι εντελώς ακατάλληλο για ψαροτούφεκο. Ένα συμβατικό φουσκωτάκι , περίπου στα 3,5 μέτρα , θα σε πάει σε άλλο επίπεδο ψαροτουφεκάδικης απόλαυσης. Θέλει αρκετό ψάξιμο σκάφος και trailer ,αλλά έχεις αρκετό budget για κάτι καλό . Με υπομονή και ψάξιμο , ίσως κάτσει και μικρό ribακι !!
michalis58

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 18 Νοέμ 2018, 13:57

Σκαφακι αλλά όχι αυτό που βρήκες. Ειδικά επειδή θα πάρεις το τζιπάκι λίγο αργότερα πάρε ένα φουσκωτό να το τραβάς πιο εύκολα.
SpyrosX

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ Π » 18 Νοέμ 2018, 15:38

Καλησπέρα. 14 χρονια vitara και τα 2 τελευταία έχω πάρει ένα φουσκωτό.
Ακόμα απορώ πως ψάρευα τα προηγούμενα 12 (εντάξει είμαι και λίγο υπερβολικός).
Σίγουρα όμως, όπως είπαν και τα άλλα παιδιά όχι το σκάφος που κοιτάς.
ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Νέα δημοσίευσηαπό ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ » 18 Νοέμ 2018, 20:45

Καλησπερα ,να σου πω τη γνωμη μου για το VITARA (για σκαφος δεν γνωριζω) μιας και ειχα αυτο το μοντελο σε τετραπορτο του 2000 - 1600cc .Οταν το ειχα πισωκινητο και με καινουρια λαστιχα στις στροφες γλιστρουσε πολυ ? Στο βουνο που πηγαινα (για κυνηγι) δεν ηταν ουτε πηγαινε σαν το ΝΙΒΑ που ειχα πριν .Ηταν πολυ ζημιαρικο δυο φορες αλαξα πισω διαφορικο και στα 5 χρονια και 195000χιλ εκαψε φλαντζα κεφαλης,το εδωσα με καμμενη φλαντζα και με εντονο θορυβο απο το εμπρος διαφορικο.
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 19 Νοέμ 2018, 01:25

ΣΚΆΦΟΣ ΦΟΥΣΚΩΤΌ
σε πάει εκεί όπου το τζιπ ούτε στο όνειρο του δεν θα σε πάει ,με την 190 το βάζεις και το βγάζεις και μόνος σου ακόμα και σε αμούδια (με βοήθεια σχοινιού από απόσταση μέχρι να το φέρεις το τρέιλερ κοντά να το κοτσάρεις στο αμάξι )και θα κανείς και ξεκούραστα ψαρέματα και camping και ότι άλλο φανταστής μόνος και μη
αυτά από εμένα :)
υγόχι πλαστικό και όχι 25hp μηχανή ,φουσκωτό το λιγότερο τουλάχιστον 4.30 με 30 -40hp μηχανή και θα είσαι βασιλιάς
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » 19 Νοέμ 2018, 11:25

πούλα το 190 και πάρε βιτάρα με σκάφος όταν βαριέσαι να ρίξεις το σκάφος πας σε κανα απόκρυμνο μέρος και το φχαριστιέσαι πάλυ, αν θες και χώρους πάρε το 4 πορτο
ΜΠΑΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 19 Νοέμ 2018, 15:10

Για το ψαροτούφεκο??? Μα φυσικά το σκάφος :hello: Απλά θέλει πάρα πολύ προσοχή και σεβασμό αν δεν έχεις εμπειρία ή και να έχεις ακόμα...
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 19 Νοέμ 2018, 21:02

Σκαφάκι ή Τζιπάκι ;

Σκαφάκι, για να πηγαίνεις όπου δέν μπορεί να σε πάει το Τζιπάκι...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό jimtrelos » 21 Νοέμ 2018, 00:19

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας. Διαπιστωνω οτι η ιδεα που εχω δεν ειναι λανθασμενη.Προς το παρον θα αρκεστω με το σκαφακι μου (ναχα και παραπονο ενα πραγμα [-X :grin: ) . Παντος 1 χρονο σε ρεμετζο και 1 στο τρειλερ αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η ναυτοσυνη θελει πολυ δουλεια για να χτιστει.Θα τρομαξεις καμια φορα και θα μαθεις να σεβεσαι. Χρονο να εχουμε να φευγουμε!!!!! Καλα ψαρεματα σε ολους!
Άβαταρ μέλους
jimtrelos

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 21 Νοέμ 2018, 18:06

Τι θα έλεγες για τζιπάκι και καγιάκ;
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 21 Νοέμ 2018, 18:19

.......πακετο !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό dimitris3200 » 21 Νοέμ 2018, 21:19

Σκαφος χωρις δευτερη σκεψη.Απλα θα εχεις λιγο παραπανω δουλεια πριν και μετα με την προετοιμασια για το σκαφος.Δεν θα το μετανοιωσεις.Για να ρωτας φανταζομαι δεν πρεπει να εχεις παει ψαρεμα με σκαφος.Σου δινει αλλες δυνατοτητες και προυποθεσεις για μια καλη εξορμηση.Αν καταληξεις σκαφος ......παντα με σεβασμο στην θαλασσα.
Άβαταρ μέλους
dimitris3200

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 22 Νοέμ 2018, 00:27

Πρωτο τζιπακι 1987 Σαντανα 1000κυβικα - δευτερο τζιπακι 1998 1300κυβικα σαμουραι μεχρι σημερα τριαντα ενα χρονια δυο ακουραστοι εργατες για τα χομπυ μου και παντα φουσκωτα απο 3.60 καποτε- εως 4.70 μεχρι σημερα.πλαστικα ποτε και μακρυα φιλε.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες