• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Απριλιανά αποθέματα

Relax time.......off topic!!

Re: Απριλιανά αποθέματα

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 27 Μάιος 2017, 22:31

Περί αντικειμενικότητας της Ιστορίας, αλήθειας, ψεμάτων και…' προδοσιών'…

«…- Ένα ψέμα που όλοι το πιστεύουν δεν διαφέρει καθόλου από μια αλήθεια. Έχεις τις ίδιες ακριβώς συνέπειες...»
κ συνεχίζοντας τον λογισμό του μεγάλου σύγχρονου παραμυθά Ευγένιου Τριβιζά,
-μια αλήθεια που μόνο λίγοι την πιστεύουν, μοιάζει με αληθινό ψέμα. Και έχει μηδαμινές συνέπειες…

Τρεις κ σήμερα… :)
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 27 Μάιος 2017, 22:52

mkoume έγραψε:Περί αντικειμενικότητας της Ιστορίας, αλήθειας, ψεμάτων και…' προδοσιών'…

«…- Ένα ψέμα που όλοι το πιστεύουν δεν διαφέρει καθόλου από μια αλήθεια. Έχεις τις ίδιες ακριβώς συνέπειες...»
-μια αλήθεια που μόνο λίγοι την πιστεύουν, μοιάζει με αληθινό ψέμα. Και έχει μηδαμινές συνέπειες…

Γι αυτό ακριβώς, η αλήθεια πρέπει να ανακαλύπτεται και στη συνέχεια να τιμάται, να προστατεύεται και να διαχωρίζεται από τα ΄΄αληθινά ψέματα΄΄, τις ΄΄ψεύτικες αλήθειες΄΄ και τα κατασκευασμένα ΄΄νέφη αποπροσανατολισμού΄΄ που αναπόφευκτα εγκαθίστανται πάνω από τα εύφορα εδάφη της αδιαφορίας, του καναπεδισμού, του παρτακισμού και των λοιπών νεότευκτων (αν)αξιών της εποχής μας...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 27 Μάιος 2017, 23:43

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
mkoume έγραψε:Περί αντικειμενικότητας της Ιστορίας, αλήθειας, ψεμάτων και…' προδοσιών'…

Γι αυτό ακριβώς, η αλήθεια πρέπει να ανακαλύπτεται και στη συνέχεια να τιμάται, να προστατεύεται και να διαχωρίζεται από τα ΄΄αληθινά ψέματα΄΄, τις ΄΄ψεύτικες αλήθειες΄΄ και τα κατασκευασμένα ΄΄νέφη αποπροσανατολισμού΄΄ που αναπόφευκτα εγκαθίστανται πάνω από τα εύφορα εδάφη της αδιαφορίας, του καναπεδισμού, του παρτακισμού και των λοιπών νεότευκτων (αν)αξιών της εποχής μας...

Έχοντας ''παλέψει'' αρκούντως με τις αλήθειες και τα ψέματά μου, ο λόγος μου περί αυτών μοιάζει ''στεγνός'' αλλά αλλιώς θα ήταν ελλιπής.
Επέτρεψέ μου λοιπόν να συμπληρώσω ότι,
πέρα από όσα ορθά και γλαφυρά ανέφερες,
η υιοθέτηση ή όχι μιας ‘αλήθειας’ από ένα άτομο ή από ένα σύνολο ατόμων,
σχετίζεται άμεσα με το νοητικό και γνωστικό του επίπεδο, το κοινωνικό του στάτους, τις υπάρχουσες πεποιθήσεις ή προκαταλήψεις του.
και επίσης από το πόσο βολική ή άβολη είναι τελικά μιαν Νέα αλήθεια για αυτόν.

Μιλάμε καμιά φορά με μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους και μετά από μακρά και ίσως και ειλικρινή συζήτηση φτάνουν να σου λένε:"τώρα περιμένεις εγώ να αλλάξω γνώμη...?'' .
πόσο μάλλον για άτομα που, ασχέτως ηλικίας, μιλούν λες και έχουν ήδη ανακαλύψει την φιλοσοφική λίθο... :hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 27 Μάιος 2017, 23:58

Έχοντας ''παλέψει'' αρκούντως με τις αλήθειες και τα ψέματά μου, ο λόγος μου περί αυτών μοιάζει ''στεγνός'' αλλά αλλιώς θα ήταν ελλιπής.
Επέτρεψέ μου λοιπόν να συμπληρώσω ότι,
πέρα από όσα ορθά και γλαφυρά ανέφερες,
η υιοθέτηση ή όχι μιας ‘αλήθειας’ από ένα άτομο ή από ένα σύνολο ατόμων,
σχετίζεται άμεσα με το νοητικό και γνωστικό του επίπεδο, το κοινωνικό του στάτους, τις υπάρχουσες πεποιθήσεις ή προκαταλήψεις του.
και επίσης από το πόσο βολική ή άβολη είναι τελικά μιαν Νέα αλήθεια για αυτόν.

Μιλάμε καμιά φορά με μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους και μετά από μακρά και ίσως και ειλικρινή συζήτηση φτάνουν να σου λένε:"τώρα περιμένεις εγώ να αλλάξω γνώμη...?'' .
πόσο μάλλον για άτομα που, ασχέτως ηλικίας, μιλούν λες και έχουν ήδη ανακαλύψει την φιλοσοφική λίθο... :hello:[/quote]
Η αναζήτηση της αλήθειας είναι πάντα μια δυναμική διαδικασία, με την έννοια ότι δεν σταματάει ποτέ. Από μας απαιτεί να είμαστε ειλικρινείς κατ'αρχήν με τον εαυτό μας αλλά και έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να παραδεχτούμε το λάθος των προτέρων αντιλήψεών μας, όταν αυτό μας υποδειχθεί και αποδειχθεί επαρκώς, απενεργοποιώντας τη βασική τροχοπέδη της ουσιαστικής μας ανάπτυξης : τον εγωϊσμό μας. Και αυτό, πρέπει να το τηρούμε μέχρι τέλους... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 28 Μάιος 2017, 12:23

Στην εικόνα της αρχαίας Ελληνικής φάλαγγας
πρέπει να δούμε το εμείς.
Η ασπίδα του ενός καλύπτει το μισό σώμα του άλλου.
Το δικό μας εγώ δηλαδή υποχωρεί για να καλύψει τον άλλον.
Για αυτόν τον άλλον είμαστε ο παραστάτης του:
«… ού καταισχυνῶ ὅπλα τα ἱερά οὔδ’ ἐγκαταλείψω τον παραστάτην ὅτῳ ἄν στοιχίσω…»
Όρκος Αθηναίων εφήβων -

Δίνει ένα τεράστιο μύνημα ομόνοιας και δημοκρατίας
- η ιλαρότητα στα πρόσωπα δηλώνει την ελεύθερη βούληση-

Και όλα γίνονται για την προάσπιση της Πατρίδας.
Γιατί : Δε ζει χωρίς πατρίδες
η ανθρώπινη ψυχή.

Να μνημονεύουμε Κωστή Παλαμά
Για να παίρνουμε θάρρος.
Οι εχθροί της πατρίδος
οι ντόπιοι γενίσταροι και γραικύλοι
απο παλιά έχουνε την ίδια λύσσα.

Γύριζε, μη σταθείς ποτέ, ρίξε μας πέτρα μαύρη,
ο ψεύτης είδωλο είν’ εδώ, το προσκυνά η πλεμπάγια,
η Αλήθεια τόπο να σταθεί μια σπιθαμή δε θά βρει.
Αλάργα. Μόρα της ψυχής της χώρας τα μουράγια.

Η Πολιτεία λωλάθηκε, κι απόπαιδα τα κάνει
το Νου, το Λόγο, την Καρδιά, τον Ψάλτη, τον Προφήτη·
κάθε σπαθί, κάθε φτερό, κάθε χλωρό στεφάνι,
στη λάσπη. Σταύλος ο ναός και μπουντρούμι το σπίτι.

Από θαμπούς ντερβίσηδες και στέρφους μανταρίνους
κι από τους χαλκοπράσινους η Πολιτεία πατιέται.
Χαρά στους χασομέρηδες! Χαρά στους αρλεκίνους!
Σκλάβος ξανάσκυψε ο ρωμιός και δασκαλοκρατιέται.

Ο Κωστής Παλαμάς πέθανε στις 27 Φεβρουαρίου
το 1943 μέσα στην σκληρότερη περίοδο της Γερμανικής κατοχής.

Και όμως αυτός ο πεινασμένος και ρακένδυτος λαός..

Όταν τελείωσε η νεκρώσιμη ακολουθία,
ο Σπύρος Μελάς, ο Άγγελος Σικελιανός και νέα παιδιά σήκωσαν το φέρετρο
και κατευθύνθηκαν προς τον χώρο της ταφής.
Την ώρα που θα εναπόθεταν το φέρετρο μέσα στη γη,
πλησίασε ο αντιπρόσωπος του κατακτητή να καταθέσει στεφάνι.
Τότε, ο λογοτέχνης Γιώργος Κατσίμπαλης άρχισε να τραγουδά τον Εθνικό Ύμνο:
«Σε γνωρίζω από την κόψη...».
Ακολούθησε το συγκεντρωμένο πλήθος,
«πρώτα δειλά –περιγράφει ο Κωνσταντίνος Τσάτσος– ύστερα η φωνή κατάκτησε όλον τον κόσμο, μυριόστομη.
Ήταν η στιγμή η πιο συγκινητική. Ο κόσμος τραγουδούσε με πάθος.
Κάποιος φώναξε Ζήτω η ελευθερία του πνεύματος.
Αλλά ο κόσμος ήθελε ελευθερία σκέτη και φώναζε Ζήτω η Ελευθερία!».
.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 28 Μάιος 2017, 12:41

Τα ξερεις βλέπω Νικήτα...
Οπλον λεγόταν η ασπίδα, και η σημαντικότητά της είχε να κάνει ακριβώς με την προστασία του διπλανού συμπολεμιστή, αρα την προστασία και διαφύλαξη της συνοχής της παράταξης της φάλαγγας και ως αποτέλεσμα τη διατήρηση της μαχητικής αποτελεσματικότητάς της, άρα και τη διαφύλαξη της πόλης, των οικογενειών, βωμών και εστιών... Ο ένας για τον άλλο δηλαδή και όλοι για όλους... Οχι καθένας για πάρτη του...
Ααααχ, δε θα μάθει ποτέ αυτός ο λαός, αλλά δε θυμάται κιόλας, το μοναχό το πρόβατο αργά η γρήγορα το τρώει ο λύκος. Και το τρώει αφού πρώτα το ΄΄ξεκόψει΄΄...
Σήμερα οι λύκοι πολλέψανε που λέγαν και στο χωριό, και φοράνε κάτι μουτσούνες σματς-καταπληκτικές, από άριστης ποιότητας χολυγουντιανό λάτεξ, να μην τους παίρνει χαμπάρι κανείς εύκολα -εύκολα, αλλά για όνομα, αν ξανακοιτάξεις προσεκτικά, κάτι θα πάρεις πρέφα. Μια ουρά να κουνιέται από αδημονία για το επερχόμενο φονικό, έναν κυνόδοντα νάάάά να αστράφτει κλπ... Ε, ας μην τους κάνουμε τη χάρη ρε παιδιά :club:
Όχι τίποτε άλλο αλλά στην πιατέλα με ένα μήλο στο στόμα, μάλλον θα δείχνω χάλια :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από ΤΑΙΤΙΝΟΣ και 28 Μάιος 2017, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 28 Μάιος 2017, 12:42

Και με το βέλος του χρόνου
πάνω απο τους αιώνες
να ξαναδούμε το ίδιο .
Γιατί η αλήθεια
ένα και μόνο χαρακτηριστικό έχει
που την ξεχωρίζει απο το κίβδηλο.
Μένει αναλλοίωτη στο χρόνο

Αιωνία σας η μνήμη παλλικάρια του ΟΧΙ
.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 28 Μάιος 2017, 13:18

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Μιλάμε καμιά φορά με μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους και μετά από μακρά και ίσως και ειλικρινή συζήτηση φτάνουν να σου λένε:"τώρα περιμένεις εγώ να αλλάξω γνώμη...?'' .
πόσο μάλλον για άτομα που, ασχέτως ηλικίας, μιλούν λες και έχουν ήδη ανακαλύψει την φιλοσοφική λίθο...
Η αναζήτηση της αλήθειας είναι πάντα μια δυναμική διαδικασία, με την έννοια ότι δεν σταματάει ποτέ. Από μας απαιτεί να είμαστε ειλικρινείς κατ'αρχήν με τον εαυτό μας αλλά και έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να παραδεχτούμε το λάθος των προτέρων αντιλήψεών μας, όταν αυτό μας υποδειχθεί και αποδειχθεί επαρκώς, απενεργοποιώντας τη βασική τροχοπέδη της ουσιαστικής μας ανάπτυξης : τον εγωϊσμό μας. Και αυτό, πρέπει να το τηρούμε μέχρι τέλους... :)

Και οι δύο προλαλησαντες συνεισφερατε στο παραπάνω απόκομμα ,ας φαίνεται ότι το λέει μόνο ο Ταιτινος..
Κατά τη γνώμη μου,αποτελεί το ρεζουμε οοολης της κουβέντας που έγινε.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 28 Μάιος 2017, 13:24

Νικήτας έγραψε:
Αιωνία σας η μνήμη παλλικάρια του ΟΧΙ
.jpg

Αμην,καθώς και όλων όσων πέθαναν για την Πατρίδα,γιατί πολλοί είναι άγνωστοι,σε μας τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 28 Μάιος 2017, 17:41

tsaounlee έγραψε:Από τον Φρουντ στο διαδίκτυο.
Η μηχανή του χρόνου.

Τώρα!!

Θα τρώμε συναγρίδες μέχρι να πάρουμε σύνταξη κλόουν!!!!!

Καλα, κατσε να παρουμε τη μια πρωτα γιατι δε βλεπω φως.Ο Στελιος κανει το παγωνι.
:-"

Εγινε πολεμος κ εκατσε σπιτι του ο τσαουν η το επαιξε τρελιτσα;
Μπηκανε οι τουρκοι ωρε; Οι Ιταλοι; Ποιος;;Να πιασω το τουφεκι;
Αντε ας ηρεμησουμε λιγακι με το ποιος ειναι πιο πατριωτης.
Και οσο θα αυτοαποκαλειστε "κομαντα" κ "μαχητικα" (μπρρρρ) τοσο ο αλλος θα κομπαζει οτι ειναι γιωτας ετσι για το σπασιμο.
Ειναι πολλα που δε ξερουμε ο ενας για τον αλλο και να φανταστει κανεις οτι ζουμε την ιδια εποχη κ "γνωριζομαστε" κιολας!
Φανταστειτε ποσα δε ξερουμε για καποιους που ζησαν πολυ παλαιοτερα.

Εν τω μεταξυ αποφασισα να φτιαξω ενα μνημειο για τα περηφανα γιωτομπαλα της ελλαδος.
Γιατι να υπαρχει μονο για τους στρατιωται;
Η ιδια βομβα τους τρωει ολους κ η ιδια σφαιρα.
Ειμαι ηδη στα προσχεδια.
"Τω αγνωστω γιωτα"
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 28 Μάιος 2017, 17:48

stelarasA'MAK έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Μιλάμε καμιά φορά με μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους και μετά από μακρά και ίσως και ειλικρινή συζήτηση φτάνουν να σου λένε:"τώρα περιμένεις εγώ να αλλάξω γνώμη...?'' .
πόσο μάλλον για άτομα που, ασχέτως ηλικίας, μιλούν λες και έχουν ήδη ανακαλύψει την φιλοσοφική λίθο...

Και οι δύο προλαλησαντες συνεισφερατε στο παραπάνω απόκομμα ,ας φαίνεται ότι το λέει μόνο ο Ταιτινος..
Κατά τη γνώμη μου,αποτελεί το ρεζουμε οοολης της κουβέντας που έγινε.

Ναι συμφωνεις αλλα δε σε βλεπω να ακολουθεις σ αυτο που λεει ο ταιτινος.
Τελικα υπηρξαν βασανισμοι κ φονοι στη δικτατορια ναι ή οχι;
Υπαρχει κ η απαντηση : "Δε ξερω"
που ισως σε βολεψει καλυτερα για να κανεις μια αρχη..
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 28 Μάιος 2017, 19:52

mojo έγραψε:
Η μηχανή του χρόνου.

Τώρα!!

Καλα, κατσε να παρουμε τη μια πρωτα γιατι δε βλεπω φως.Ο Στελιος κανει το παγωνι.

Και οσο θα αυτοαποκαλειστε "κομαντα" κ "μαχητικα" (μπρρρρ) τοσο ο αλλος θα κομπαζει οτι ειναι γιωτας ετσι για το σπασιμο.
Ειναι πολλα που δε ξερουμε ο ενας για τον αλλο και να φανταστει κανεις οτι ζουμε την ιδια εποχη κ "γνωριζομαστε" κιολας!

Εν τω μεταξυ αποφασισα να φτιαξω ενα μνημειο για τα περηφανα γιωτομπαλα της ελλαδος.
Ειμαι ηδη στα προσχεδια.
"Τω αγνωστω γιωτα"

Α,ρε κουμουνοαγαπη Νο2*..
Δε μ'αφηνεις να σ'αφησω... :tease:
Σίγουρα ο φίλος ημών Τσαουν γνωρίζει τη ρηση του συμπατριώτη του Σουν Τζου ότι " Η νίκη αγαπά την προετοιμασία "..
Ή προετοιμασία γίνεται όχι μόνο στο υλικό επίπεδο, αλλά και στο πνευματικό.Ναι δεν θα είμαστε στην κατάντια του Κόκκινου Στρατού στο Σταλιγκραντ,σίγουρα για όλους θα βρεθεί την κούφια ώρα ένα G3 και πολλές σφαίρες,αλλά αν δεν ξέρεις να το κρατήσεις από τον καιρό της ειρήνης το ρημαδι, τότε είναι άχρηστο.Με λιγα λογια,δεν περιμενω ο λιαν επιεικως ασχετος να μεταμορφωθει σε..ηρωα.Εχω καποιες εμπειριες που απαγορευεται να πω δημοσια,και έχω αντιληφθεί οτι η επιτυχης επιβίωση σε" θερμη"φαση εξαρταται σε τεραστιο βαθμο απο το ηθικο ,και τη συνεχη επαναληψη των τακτικων ωστε να γινουν δευτερη φυση.Αλλιως εισαι μονο για να σκουπιζεις μυαλα και αιματα,αν δε ..λιποθυμησεις,και αν ζησεις..Ειπα αν ζησεις..μονο ο εκπαιδευμενος εχει πιθανοτητες να ζησει,ο ανεκπαιδευτος μπορει να ελπιζει μονο ..στην τυχη.Και ναι για όλους,οι ίδιες σφαίρες θα πέφτουν.
Δεν δικαιολογω τις ελλείψεις του ΕΣ σε εκπαίδευση, υπάρχουν,αλλά την τεμπελιά,που πηγάζει από αντίδραση ηττοπάθεια και το κυριότερο άγνοια της πραγματικότητας αδυνατω να την πιάσω...
Πατριωτομετρο δεν διαθέτουμε,προς το παρον τουλάχιστον... Ο καθένας γνωρίζει τον εαυτό του πολύ καλά.Που καταλαβες ότι την "είδαμε"??? Το νικνεημ περιέχει Α' ΜΑΚ για το λόγο ότι ενώ υπηρετουσα εκει,ξεκίνησα το ψαροντούφεκο.Μνήμες...
Τώρα στο προκείμενο.
Όπως ανεφερες κι εσύ,η διατύπωση μου έπασχε σε κάποια σημεία.
Δεν αμφισβήτησα τους βασανισμούς,μιλησα για μαλακες με στολή.
Δεν αμφισβητησα ότι υπήρξαν νεκροί.
Υπάρχει όμως πολύ γκρίζο στην απόδοση ευθυνών,και στην καλυψη των γεγονοτων δημοσιογραφικα.Στην περίπτωση Ντερτιλη μόνο ο οδηγός του κατέθεσε από όσο ξέρω.Και για όσους γνωρίζουν την πολεμική του δράση,το κατηγορητήριο είναι " κουλο"..τεσπα,μπροστά δεν ήμουν,σου λέω τι μου λέει το φτωχό μου το μυαλό.Αν λάβεις υπόψιν και θεατρινισμους τύπου "Ηλενιας" τότε...
Το ερώτημά μου ήταν : ο λαός,ο πολύς λαός (διαβαζεις? Ο ΠΟΛΥΣ ΛΑΟΣ!!! :D )πέρασε καλά? Χρέη χαρίστηκανΕργα εγιναν? Και μάλιστα σε αγρότες, γιατί ειπώθηκε μόνο για αστους...εκσυγχρονίστηκε η χώρα?
Ήταν αυτη η επίσημη γραμμή του καθεστώτος?(γιατί οι μαλακες με στολή δεν δρούσαν επίσημα από όσο ξέρω...) Ή ήταν σαν το ανατολικό μπλοκ και τον κουμουνιστικο παράδεισο που ο κάθε ένας έψαχνε να φύγει?
Μαζικοί εκτοπισμοι,μαζικοί φόνοι,λακκους με πτώματα,βρήκαμε? Στα πρώην κουμουνιστικα καθεστωτα πολλά.Και στην τελική δεν έγραψα κάπου ότι όλα έγιναν καλά.Δεν παριστανω τον απολογητη,λάθος το πιασατε αν το πιστεύετε.
Μέσα σε εφτά χρόνια όμως εγινε πρόοδος στην οικονομια που η δημοκρατία ούτε σε ένα αιώνα δεν θα κάνει.
Αυτά,έστω και με μισολογα,τα παραδέχτηκαν κάποιοι.
Τωρα αν εγώ θα ήθελα να ζω τότε,και να ειμαι και ενηλικος,θα φανώ ειλικρινής και θα σου πω πως δεν ξέρω.Γιατί προφανώς τα κριτήρια των μαλακηδων με τη στολή,προφανώς και δεν θα ήσαν..."τυποποιημενα''.
*Κουμουνοαγαπη Νο 1 είναι ο Τσαουν, γιατί είναι "καθαρόαιμο" κουμουνι.Εσύ έχεις..παρέκκλισεις. :D
Υγ1: μην τάξεις του Αγίου κερί και του κουμουνιου συναγριδα.
Υγ2:Το πιο κακό βουντού το κάνει το κουμουνι...με ξεσκισατε ρε..Παρασκευή και Σάββατο με πυρετό,το ψάρεμα της 1/6 σίγουρα χάνεται,για 2/6 πολύ αμφιβάλλω...κι όχι τίποτα,σκοτώθηκα με τον προϊστάμενο να παρω άδεια αυτές τις δύο μέρες...
Υγ3:Προτείνω για τίτλο στο έργο σου: "Στον γρήγορο και ευτυχή θάνατο που είχε,εν πολεμω, το γιωτομπαλο.."
Υγ4: ο Τσαουν είναι αξιοπρεπής ρε...εσύ ρε ΛΑ-ΜΟJO , με τόσα κιλά συναγριδα φέτος και περιμένεις από μένα τον ταλαιπωρο ψαρα της Αττικής?? Μόνο τρεις έχω κάνει,τις δύο μικρομεσαίες,μόνο μία χοντρή..
Αει τράβα να ακονισεις καμμια βέργα λαμογιο.... :P
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 28 Μάιος 2017, 20:18

Ωραία τα πε Ο Στέλιος.
Για ψάρεμα δεν πάς με ανεκπαίδευτο.
Αν δε πνιγεί θα σε καρφώσει .
Πόσο μάλλον σε μάχη.
Το 40 στα βουνα τα βύσματα δεν πήγανε.
Σύμφωνα με μαρτυρία ενός λοχαγού του στρατού - Σπύρος το μικρό -
και μετέπειτα καπετάνιου στον ΕΛΑΣ στο βιβλίο 70 χρόνια αγώνες
παιδιά του λαού κάνανε τον τιτάνιο αγώνα .

Οι γιωτάδες δεν αναφέρονται για τα πρόσωπα όσο
για τό αντιδημοκρατικό του πράγματος.
Οι Έλληνες θα πρέπει να γνωρίζουν πως δημοκρατία
θα πει Σ Υ Ν Τ Α Γ Μ Α .
Η δικτατορία ανακοινώνει πως έχουμε δικτατορία
γιατί καταλύονται ορισμένα άρθρα του Σ Υ Ν Τ Α Γ Μ Α Τ Ο Σ
απο σήμερα μέχρι νεωτέρας.
Άρα όποιος παίρνει θέση κατά των δικτατορικών καθεστώτων
πρέπει να μην έχει λερωμένη τη φωλιά .
Ήτοι να είναι συνεπής δημοκράτης , δηλαδή να τηρεί το σύνταγμα.
Το προφανές δηλαδή .
4.jpg

Αλλά και παρακάτω γίνεται σαφές πιά
4 παρ 6.jpg

Στην χώρα μας οι υπουργοί άμυνας
σχεδόν κανείς δεν πήγε στρατό και αν πήγε
θα ήταν Ε.Σ Τουρς.
Α Ι Σ Χ Ο Σ .
Όταν ο υπουργός είναι φυγόστρατος το παράδειγμα που δίνει είναι γελοίο.
Για την ακρίβεια είναι ακριβώς αυτό που θέλουν οι εχθροί μας
των οποίων είναι υπάλληλοι.
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 28 Μάιος 2017, 20:47

άντε 3 και μια μέχρι να φάνε τα παιδιά καμία συναγρίδα :)
https://www.youtube.com/watch?v=ΖΚ03hVQslYg

Τελευταία επεξεργασία από thalassa50 και 28 Μάιος 2017, 20:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 28 Μάιος 2017, 20:47

mojo έγραψε:
Η μηχανή του χρόνου.

Τώρα!!

Ειμαι ηδη στα προσχεδια.
"Τω αγνωστω γιωτα"

Θα ειναι ελευθερο το σχεδιο για το μνημειο η μπορουμε να ποζαρουμε??? :D
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες