• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

O OTE ...μας χωρίζει και η FΟΡΤΗΝΕΤ το ίδιο

Relax time.......off topic!!

O OTE ...μας χωρίζει και η FΟΡΤΗΝΕΤ το ίδιο

Νέα δημοσίευσηαπό mpourasg » 25 Απρ 2012, 19:03

Παιδιά καλησπέρα
Θέλω να γνωστοποιήσω στα παιδιά του φόρουμ την τελεευταία περιπέτεια με αυτή την εταιρεία και αν μπορεί κάποιος να μες συμβουλέψει, γιατί έχω φορτώσει άγρια μαζί τους.
Σύντομο ιστορικό
Από πέρυσι το καλοκαίρι λόγω εργασίας μετακόμισα στη Μυτιλήνη.
Σαν πιστός πελάτης επί 5 χρόνια, ζήτησα σύνδεση στη Forthnet και τηλ και ιντερνετ.Πράγματι συνδέθηκα και αμέσως άρχισαν τα προβλήματα.Συνεχείς διακοπές της συνδεσης, μολις φυσούσε λίγο αεράκι και χάλια τηλεφωνική ποιότητα.Εποικοινώνησα 7-8 φορές με την εταιρεία, τηλεφωνικά με mail τους προείδοποίησηα και μετά την πάροδο ενός μηνός αφού έδωσα μια τελευταία προειδοποίηση κάνω αίτηση στον ΟΤΕ.
(Στη φορτνετ δεν είχα πάρει εξοπλισμό καθώς μου είπαν ότι πρόκειτε για μεταφορά και όχι νέα σύνδεση και δεν δικαιούμουνα)
Η αίτηση έγινε στις 2 Σεπ σε κατάστημα Γερμανός.
Τον περασμένο Φεβρ και ενώ είχα ξεχάσει την αίτηση ξαφνικά το θυμήθηκαν από τον ΟΤΕ(μετά από 6 μήνες) και αφού με πήραν τηλέφωνο έρχονται και μου αλλάζουν την σύνδεση σε ΟΤΕΝΕ (το πακέτο με Ιντερνετ+1 ώρα κινητά +δωρεάν αστικά)
1ο φάουλ με τη Forthnet.Παρόλο που οτυς είχα προειδοποιήσει ότι θα διακοψω λόγω προβλημάτων τη σύνδεση και παρόλο που δε μου είχαν δώσει εξοπλισμό, μου χρέωσαν ένα 40άρι πρόστιμο πρόωρης διακοπής (?) το οποίο το μεγαλύτερο μέρος του δυστυχώς πληρώθηκε από τα τέλη του λογαριασμού του τρέχοντος μήνα (πρωπληρώνονται) το οποίο και είχα πληρώσει προτού με ειδοποιήσει ο ΟΤΕ για τη μεταφορά.Τώρα μένει ένα υπόλοιπο 8 € που πραγματικά περιμένω εδώ και 3 μήνες να με ενοχλήσει από την εταιρεία κάποιος αλλά δεν έχει ακόμα ενοχλήσει κανείς.
Πάμε τώρα στο φοβερό ΟΤΕ.
Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ήταν παραφουσκωμένος, αλλά όπως μας είπε η τηλεφωνήτρια , είχε τέλη τεχνικού (ο οποίος όχι μόνο δεν έκανε απολύτως τίποτα, αλλά είπε και ψέματα για το ίντερνετ το οποίο ενεργοποιήθηκε τελικά μόνο όταν ασχολήθηκα ο ίδιος) αλλά άιντε λέω χαλάλι του.
Το ποιο φοβερό όμως;
Τέλος επιστροφής βρόγχου ή με λίγα λόγια με τιμώρησαν που μετά από 11 χρόνια (έχω φύγει από τον ΟΤΕ , σε άλλη φυσικά περιοχή και γραμμή , από το 2001 με σύνδεση και νούμερο τότε, της tellepasport) επέστρεψα στον ΟΤΕ περίπου 27 €.Η τηλεφωνήτρια που τα άκουσε δεν έφταιγε βέβαια αυτή αλλά να καταφέρετε να βρήτε υπεύθυνο, πείτε μου κι εμένα.
Είναι αλήθεια ότι οι διακοπές στη σύνδεση με τον ΟΤΕ ήταν ελάχιστες (όχι μηδενικές, ελάχιστες ) μέχρι πριν μια εβδομάδα.
Τότε άρχισα να έχω προβλήματα στη σύνδεση αρχικά , και πριν 5 μέρες , σύνδεση και τηλέφωνο νέκρωσαν.
Αφού λοιπόν έδωσα τι μια μέρα τη βλάβη, την επόμενη την ξανάδωσα , την μεθεπόμενη τα ίδια την παραμεθεπόμενη τα ίδια μέχρι και σήμερα το μεσημέρι που φόρτωσε η γυναίκα και έδωσε κι αυτή τη βλάβη , λίγο έντονα, πλην όμως κάθε φορά ο υπάλληλος που ευγενικά έλεγε το όνομά του, δήλωνε ανεύθυνος, άγνοια , σημείωνες βλάβη, πλην όμως τεχνικός δεν ερχότανε και δεν ήρθε.Στο τέλος απηύδησα και πριν λίγο πήγα μόνος μου στο κουτί του ΟΤΕ στο πλάι του σπιτιού, με μια σκάλα,το οποίο υποτίθεται ότι δε πρεπει να πειράζουμε και χωρίς να έχω καμιά γνώση το άνοιξα , είδα ότι είχε κοπεί ένα καλώδιο , κι αφου το σύνδεσα όλα καλά πλέον.
Ωστόσο τεχνικός του ΟΤΕ ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Μπορεί να με ενημερώσει τώρα κανείς συνάδελφος, πως βρίσκω το δίκιο μου;
Απαντήστε μου πως ένα απλός καταναλωτής μπορεί να βρει το δίκιο του όχι για εξεζητημένα πράγματα, αλλά για τα αυτονόητα;
Μιλάμε αυτή τη στιγμή βραζω, με τους νταβαντζήδες όλων των εταιρειών , μόνο να τα παίρνουν ξέρουν .Κοπρίτεεεεες
Συγνώμη για το ύφος
Άβαταρ μέλους
mpourasg

Re: O OTE ...μας χωρίζει και η FΟΡΤΗΝΕΤ το ίδιο

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 25 Απρ 2012, 20:01

για τις χρεωσεις,συνδεση κ.λπ. εχουν τιμες στανταρ.για δηλωση βλαβης επρεπε ναρθουν αμεσως,αντε την επομενη.για δικιο τα γνωστα.δικαστικως.το κανεις? :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 25 Απρ 2012, 20:08

καταγγελία στην ένωση προστασίας του καταναλωτή και ταυτόχρονα το ίδιο στον συνήγορο του πολίτη και αμέσως κοινοποίηση στον οτε και στη forthnet για της ενεργίες που έχεις κάνει (βάζεις και καμία απειλή ότι έχεις ενημέρωση και τον δικηγόρο σου ) :) κατά 90+ % γινοντε θαύματα μετά :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό lefteris_ioannidis » 25 Απρ 2012, 20:10

φίλε συντοπίτη είσαι σε πολύ καλή μοίρα μπορώ να πω. εμένα επί 3 βδομάδες ήταν νεκρό και το δηλώνα βλάβη και κανένας δεν εμφανιζόταν να το φτιάξει. κάθε μέρα έπαιρνα και τους έλεγα να έρθουν και μου έλεγαν μόνο πρωί, πήρα 3 άδειες από το στρατό για αυτό τον λόγο και στο τέλος δεν με πίστευαν κιόλας. τα μάζεψα και πήγα στα κεντρικά να παραπονεθώ και μου είπαν πως ο τεχνικός ερχόταν πάντα, χτυπούσε το κουδούνι και δεν του άνοιγα. τους είπα αν δεν έρθουν την άλλη μέρα το πρωί θα ξηλώσω το κουτί της πολυκατοικίας και να μου αφεραήσουν το πάγιο ενός μηνός που δεν είχα τηλέφωνο. τελικά ήρθαν και το έφτιαξαν. δεν βρίσκεις άκρη όμως γιατί οι τεχνικοί είναι κοπρόσκυλα και πληρώνονται να κάνουν βόλτες στην αθήνα φτιάχνοντας μια βλάβη την μέρα.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει
lefteris_ioannidis

Νέα δημοσίευσηαπό manosrofos » 25 Απρ 2012, 21:17

θα σας πω και εγω μια φαση.Αγοραζω απο multirama πακετο προπληρωμενο ,μετα απο ενα χρονο αλλαζω σε hol μια και με ειχαν τρελανει στις διακοπες ,και μετα απο 4 μηνες ερχεται εξοδικο απο δικηγορικο γραφειο Αθηνας και ζητανε 285 ευρω + 4μηνες παγια.Ευτυχως ειχα την αποδειξη την οποια την κολησα στην μουρη του υπευθυνου εδω στο Ηρακλειο και τους απειλησα με ιστοριες.Τους μαλ... συγχυστηκα που το θυμηθηκα , παω να φαω ......
manosrofos

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 25 Απρ 2012, 21:30

Είναι ένα θέμα που αφορά το φόρουμ,καλύτερα να μην συνεχιστεί η κουβέντα.
Υπάρχουν αρμόδια όργανα που θα σας λύσουν το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy » 25 Απρ 2012, 21:31

Φίλε μου, αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, μία είναι η λύση.
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων.
Μπες στο website (σου έχω ακριβώς το link για να μην ψάχνεσαι), πάρε τους ένα τηλέφωνο και ενημερώσου.
Μπορείς να υποβάλεις καταγγελία και ηλεκτρονικά. Αν έχεις δίκιο θα το βρεις!
Ίσως αργήσουν λίγο οι διαδικασίες αλλά θα το βρεις το δίκιο σου. :hello:

Edit: Μόλις είδα την παρατήρηση.
Αν είναι φάουλ η απάντηση ας διαγραφή.
Καλύτερα να ξέρεις τον εχθρό σου παρά τον φίλο σου… Jim The Best !!!® © 2014
Δεν Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
jimmy

Νέα δημοσίευσηαπό lixsys » 25 Απρ 2012, 21:45

το συμβολαιο του ΟΤΕ αναφέρει ,αν το διάβασες , πως μετά τη δήλωση βλάβης υποχρεούται να έρθει εντός τριών (3) ημερών,...σε αντίθετη περίπτωση πιστώνονται οι μέρες αναμονής. :read:
..με την 8άρα νιώθω πολύ καλύτερα
Άβαταρ μέλους
lixsys

Νέα δημοσίευσηαπό hydrotsip » 03 Μάιος 2012, 19:59

φιλε mpourasg
αν μπορω μεσα απο ενα ποσταρισμα να καταλαβω τι πραγματικα εγινε στην περιπτωση σου κ να βοηθησω με καποιο τροπο,θα το κανω.
θα ηθελα ομως δοθεισης ευκαιριας,αν μου επιτρεπεις, να βαλουμε καποια πραγματα σε μια σειρα επειδη δεν ειναι η δουλεια σου να τα γνωριζεις.

Ξεκιναω: :)
Πράγματι συνδέθηκα και αμέσως άρχισαν τα προβλήματα.Συνεχείς διακοπές της συνδεσης, μολις φυσούσε λίγο αεράκι και χάλια τηλεφωνική ποιότητα.Εποικοινώνησα 7-8 φορές με την εταιρεία, τηλεφωνικά με mail τους προείδοποίησηα και μετά την πάροδο ενός μηνός αφού έδωσα μια τελευταία προειδοποίηση κάνω αίτηση στον ΟΤΕ"

Κακη ποιοτητα γραμμης δικτυου (βλεπε Μυτιληνη,δλδ, υγρασια που φθειρει παρα πολυ γρηγορα το χαλκινο ζευγαρι σου λογω οξειδωσης + ανελεητος αερας + ηλιος) σε συδιασμο με 1 "πολυμηχανημα" αλλου παροχου που παιζει εκ φυσεως παντα πιο χαμηλα απο τα διαφορετικα κ ανεξαρτητα μηχανηματα του οτε.Δλδ παντα υπολειτουργουσες απλα οταν το γυρισες σε οτε πηρες ενα κλικ λογω πιο δυνατου σηματος.Μεχρι να τα κακαρωσει εντελως..... Εσυ επικοινωνησες με την Φορθνετ,αυτη ποιος σου ειπε οτι προωθησε το αιτημα σου?Ολα φαινονται στο ιστορικο του οτε.95% των βλαβων των παροχων βγαινουν μετα την τριτη διαμαρτυρια κ εσυ νομιζεις οτι εχεις ειδοποιησει... :shock:

Τον περασμένο Φεβρ και ενώ είχα ξεχάσει την αίτηση ξαφνικά το θυμήθηκαν από τον ΟΤΕ(μετά από 6 μήνες) και αφού με πήραν τηλέφωνο έρχονται και μου αλλάζουν την σύνδεση σε ΟΤΕΝΕ (το πακέτο με Ιντερνετ+1 ώρα κινητά +δωρεάν αστικά)
1ο φάουλ με τη Forthnet.Παρόλο που οτυς είχα προειδοποιήσει ότι θα διακοψω λόγω προβλημάτων τη σύνδεση και παρόλο που δε μου είχαν δώσει εξοπλισμό, μου χρέωσαν ένα 40άρι πρόστιμο πρόωρης διακοπής (?) το οποίο το μεγαλύτερο μέρος του δυστυχώς πληρώθηκε από τα τέλη του λογαριασμού του τρέχοντος μήνα (πρωπληρώνονται) το οποίο και είχα πληρώσει προτού με ειδοποιήσει ο ΟΤΕ για τη μεταφορά.Τώρα μένει ένα υπόλοιπο 8 € που πραγματικά περιμένω εδώ και 3 μήνες να με ενοχλήσει από την εταιρεία κάποιος αλλά δεν έχει ακόμα ενοχλήσει κανείς]

Δεν σε θυμηθηκαν...Καθε συνδεση εχει συγκεκριμενο ελαχιστο χρονο παραμονης στον παροχο.Το πιο πιθανο να σε ειχαν βαλει σε αναμονη μεχρι να περασει το εξαμηνο για να ξεκινησει η διαδικασια προσβολης συμβολαιου.Καμια εταιρεια δεν πεταει,καμια αιτηση...φακελωμα κανονικο!
Δεν γνωριζω αν ηταν πραγματικα να φας προστιμο.....αυτο το μαθαινεις τηλεφωνικα στο 13888 ή στο Γερμανο.Δλδ μαλλον σου χρωστανε 8 ε κ οχι οτι χρωστας..

Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ήταν παραφουσκωμένος, αλλά όπως μας είπε η τηλεφωνήτρια , είχε τέλη τεχνικού (ο οποίος όχι μόνο δεν έκανε απολύτως τίποτα, αλλά είπε και ψέματα για το ίντερνετ το οποίο ενεργοποιήθηκε τελικά μόνο όταν ασχολήθηκα ο ίδιος) αλλά άιντε λέω χαλάλι του

Το τι καταλαβες εσυ με το "τελη τεχνικου" δλδ τελη ενεργοποιησης συνδεσης με αυτο που πραγματικα εγινε,νομιζω οτι τα εχεις λιγο μπερδεμενα.Σαφως κ εκανε κ μαλιστα τα προβλεπομενα.Δλδ σε εριξε με καποιο τροπο κ στο μηχανημα ντισλαμ για να εχεις ταυτοχρονα τηλ κ ινετ.Ναι, την ενεργοποιηση του λογαριασμου κ την εγκατασταση του μοντεμ την κανει ο χρηστης μονος του συμφωνα με το 3σελιδο φυλλαδιο που εχει μεσα ο παροχος.Αυτο γινεται σε ολους τους παροχους,σε ολους τους πελατες.Αν δε τα καταφερνεις με 2 πλακε καλωδια καλεις δωρεαν στο τμημα τηλ εξυπηρετησης.Οι τεχνικοι ολων των παροχων δεν ειναι κ πλασιε για να σου ξεπακεταρουν το ρουτερ.Αν δε το καταφερνεις κ αυτο, εχεις δικαιωμα κατοπιν χρεωσης να αποσχολησεις ενα συνεργειο να κανει αυτο που ειναι στην δικη σου αρμοδιοτητα.

Τέλος επιστροφής βρόγχου ή με λίγα λόγια με τιμώρησαν που μετά από 11 χρόνια (έχω φύγει από τον ΟΤΕ , σε άλλη φυσικά περιοχή και γραμμή , από το 2001 με σύνδεση και νούμερο τότε, της tellepasport) επέστρεψα στον ΟΤΕ περίπου 27 €.Η τηλεφωνήτρια που τα άκουσε δεν έφταιγε βέβαια αυτή αλλά να καταφέρετε να βρήτε υπεύθυνο, πείτε μου κι εμένα

Η τηλεφωνητρια που τα ακουσε μπορει να ηταν ακομη κ στη θεσ/κη..κ ο ρολος ηταν απλα να καταγραψει σε ηλεκτρονικη μορφη την ανθρωπινη συνδιαλεξη...
Η οποιαδηποτε επισημη αναλυτικη χρεωση υποκειται κατω απο τους αυστηρους κ πολλες φορες πολύ αδικους κανονισμους της ΕΕΤΤ.
Παλι μπορεις να καλεσεις το 13888 για να ζητησεις εξηγησεις.Μπορεις ακομη κ να το διασταυρωσεις κανοντας ενα τηλ στο τμημα επικοινωνιας της ΕΕΤΤ.Το "χαρτι" ειναι παντα δεσμευτικο κ συναμα λυτρωτικο.

Είναι αλήθεια ότι οι διακοπές στη σύνδεση με τον ΟΤΕ ήταν ελάχιστες (όχι μηδενικές, ελάχιστες ) μέχρι πριν μια εβδομάδα.
Τότε άρχισα να έχω προβλήματα στη σύνδεση αρχικά , και πριν 5 μέρες , σύνδεση και τηλέφωνο νέκρωσαν.

Ειναι αληθεια οτι λογω μεγαλυτερου ΣΝΡ (μαλλον ειχες 2Μβ) επαιζες οριακα απο το ανεξαρτητο μηχ/μα ινετ του οτε..... μεχρι που κοπηκαν εντελως τα καλωδιακια κ ηρθε κ εδεσε...

Αφού λοιπόν έδωσα τι μια μέρα τη βλάβη, την επόμενη την ξανάδωσα , την μεθεπόμενη τα ίδια την παραμεθεπόμενη τα ίδια μέχρι και σήμερα το μεσημέρι που φόρτωσε η γυναίκα και έδωσε κι αυτή τη βλάβη , λίγο έντονα, πλην όμως κάθε φορά ο υπάλληλος που ευγενικά έλεγε το όνομά του, δήλωνε ανεύθυνος, άγνοια , σημείωνες βλάβη, πλην όμως τεχνικός δεν ερχότανε και δεν ήρθε.Στο τέλος απηύδησα και πριν λίγο πήγα μόνος μου στο κουτί του ΟΤΕ στο πλάι του σπιτιού, με μια σκάλα,το οποίο υποτίθεται ότι δε πρεπει να πειράζουμε και χωρίς να έχω καμιά γνώση το άνοιξα , είδα ότι είχε κοπεί ένα καλώδιο , κι αφου το σύνδεσα όλα καλά πλέον

Ο υπαλληλος που καταγραφει της βλαβες δεν εχει σχεση με τις βλαβες,δεν ειναι στο νησι σου κ δεν εχει νοημα να χασεις την ψυχραιμια σου γιατι αυτο δεν φαινεται καθως περνα για αλλη μια φορα τα παραπονα σου!Τι φαινεται ,ομως?Τα παντα!!Ποσες φορες κ ποια ωρα εδωσες την βλαβη,αν λυθηκε το προβλημα,ποιος τεχνικος την εκλεισε κ ενα σωρο αλλες λεπτομερειες που σε εξασφαλιζουν σαν καταναλωτη.

Ωστόσο τεχνικός του ΟΤΕ ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Μπορεί να με ενημερώσει τώρα κανείς συνάδελφος, πως βρίσκω το δίκιο μου;
Απαντήστε μου πως ένα απλός καταναλωτής μπορεί να βρει το δίκιο του όχι για εξεζητημένα πράγματα, αλλά για τα αυτονόητα;
Μιλάμε αυτή τη στιγμή βραζω, με τους νταβαντζήδες όλων των εταιρειών , μόνο να τα παίρνουν ξέρουν .Κοπρίτεεεεες
Συγνώμη για το ύφος

Απλο ρε αδερφε...μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...πεταξου στην μαμα των τεχνικων που λεγεται προισταμενος ,πες του ολα αυτα που γραφεις κ σε εμας στο φορουμ,μπειτε στο ιστορικο της συνδεσης σου κ ζητα του εξηγησεις...κ πες του φορα παρτιδα "ναι ρε ανεβηκα στο κουτι σας γιατι βαρεθηκα να περιμενω... τι να κανω?" κ μετα ζητα επιστροφη τελων... :amen:

ουφ,σε κουρασα?μαρεσει να το παιζω "επισημονας"..!!!
φιλικα
αντωνης
hydrotsip

Νέα δημοσίευσηαπό kanenas » 03 Μάιος 2012, 22:21

http://www.adsl.gr
Δες αν υπάρχει κάτι τέτοιο (http://www.techteam.gr/wiki/WiMAX) απέναντι στους γείτονες.
https://www.youtube.com/watch?v=3qvWYmmXDBA
kanenas

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: theokets και 9 επισκέπτες