• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ο ΜΥΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΒΡΑΚΙ

Relax time.......off topic!!

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΒΡΑΚΙ

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 24 Φεβ 2010, 01:15

PanEx έγραψε:Πάντως λαυράκια καλοκαίρι σπάνια θα βρώ,ακόμη και σε μέρη που κάνει μεγάλα ψάρια το χειμώνα.
Οχι ότι αμφισβητώ αυτό που λές,απλά δεν μου έχει τύχει.

ego megala labrakia brisko se diaforetika meri to kalokairi apo to xeimona...
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 24 Φεβ 2010, 01:30

Trelos έγραψε:
PanEx έγραψε:Πάντως λαυράκια καλοκαίρι σπάνια θα βρώ,ακόμη και σε μέρη που κάνει μεγάλα ψάρια το χειμώνα.

εγω θα πω το ακρως αντηθετο και για μενα ειναι απολιτο για τα μερη μου οτι στα μερη που βρισκω λαυρακια χειμωνα ειναι πολυ πηθανο στα ιδια μερη να βρω και το καλοκαιρι ψαρια μπορει και ποιο μεγαλα απο χειμωνα !!!!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 24 Φεβ 2010, 04:15

Kαλησπέρα σε όλους φιλαράκια...

θα πω για ενα θέμα που με βασανιζει πολύ καιρό αλλα βαριόμουνα να γράφω. Τώρα έχω κεφια και θα το γράψω, αν και δεν τα πάω καλα και με το γραπτό
λόγο. Θα το παλεψω όμως!!

Λοιπόν το θέμα μου ειναι τα λαυράκια και το πολύ κρύο που γράφουν πολλοί σε γνωστα περιοδικα και το υποστηριζουν άλλοι τόσοι.
Οτι δηλαδή οταν κρυώσουν τα νερα πολύ, ειναι η καλύτερη εποχη για τα λαυρακια.

Δεν λεω τιποτα κακο για τα παλικάρια που γραφουν αυτα που πιστεύουν και τα λένε τόσο καλα που θες να βάλεις την στολη οταν τα διαβάζεις...χαχαχα...'Πετάνε' και μια λαυρακοψαριά, λένε και τα κλασικα π.χ. που θα τα βρεις (σε επίπεδους βυθούς και σε λιγους ποντους νερο) και τα γνωστα που ξέρουν και οι πέτρες

Eιναι σωστα, δεν λεω το αντίθετο. Αλλα κανουν ενα πολυ μεγαλο λαθος. Δεν αναλύουν τα πραγματα καλα ωστε να δωσουν να καταλαβουν κάποιοι οτι αυτα που γραφουν αλλάζουν απο τόπο σε τόπο και δεν ειναι όλοι οι τόποι ιδιοι.
- Η θεμοκρασια του νερού, που για το λαύρακι παίζει μεγαλο ρολο
- Για το πότε αυτα τα ψαρια 'μπαίνουν' και 'βγαίνουν'
- Οι λογοι που στο πολυ κρυο εχει λαυρακια, διαφέρουν

Γιατι ρε φιλαρακι στο πολυ κρυο να κυνηγάνε τα λαυρακια; Γιατι; Πεσμου...

Αυτό για μενα ειναι μυθος. Ναι μύθος και θα πω το γιατι...

Ας τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα ομως. Αυτά που θα γραψω αφορούν τα μερη που ψαρευω, Κολπο Θεσσαλονικης και Χαλκιδικη. Δεν ξερω τι γίνετε παραπερα. Και ειναι χρόνια αυτα που παρατηρώ να συμβαίνουν και όχι τυχαία γεγονότα. Οπως ξαναείπα, δεν πιστεύω στο ψαρεμα στην τυχη!!!!!

Τα λαυράκια δεν σταματώ ποτε να τα ψαρευοω ολο το χρονο, και με πολλές συλλήψεις και το καλοκαιρι, οταν πολλοί κυνηγανε άλλα ψάρια όπως στήρες, συναγρίδες και μαγιάτικα. Εγώ είμαι και πάλι στα ρηχα! Πολλοί το γυρνανε το χειμωνα στα ρηχα και στα λαυράκια σαν αποθεραπεια γιατί τα θηραματα που κυνηγούσανε το καλοκαίρι είτε βαθυνανε είτε για άλλους λόγους. Αυτοί δεν εχουν μια σαφή γνωση του θεματος σε σχέση σε καποιον που κανει χρόνια και καθ' όλη την διάρκεια του χρόνου αυτού του ειδος ψαρεματος, αποκλειστικά ρηχα καρτέρια στα ρηχά.

(Μέχρι εδώ μπόρεσα να κάνω το extreme make over...Please help)

Αυτα τα ψαρια κανουν ενα κυκλο αναζητηση τροφης αναπαρωγη ειναι ταξηδιαρηκα ψαρια που αφηνουν και πολλα ατομα πισω τους που συνηθηζουν ευκολα και γινονται και αυτα τοπικα οπως αλλα απο παλιεσ παρτιδες γιαυτο υπαρχουν και αυτα τα ψαρια το καλοκαιρι και ειναι και αρκετα εως πολλα μπορω να πω,, τα ποιο πολλα ομως ψαρια φευγουν παλι και ξαφανιζονται το που πανε μετα δεν το εχω ψαξει γιατι δεν ξερω και δεν εχω ψαρεψει εκει !!!!!

Τωρα ποτε μπαινουν τα ψαρια σε μενα μπαινουν απο τελη αυγουστου ψαρια τα οποια εχουν ερθει απο που οπως ειπα δεν ξερω ποιανουν τα γνωστα λαυρακοτοποια και ξεκηναει ενα πανυγηρι τροφης εκει τα ψαρια κυνηγαν παντου σαν τρελα και σε μεγαλους μπορω να πω αρηθμους τρωνε τρωνε τρωνε το ψιλο και τα οστρακοειδη που αυτους τους μηνεσ(σεπτεμβριος-οκτωβριος ολα τα ψιλα και ολα γενηκα τα ψαρια αφνονουν) να παρουν το καταληλο λοιπος για την διαδηκασεια της αναπαρωγης και τους ποιο κρυους μηνεσ και τους νεκρους απο τροφη αυτο κραταει συνηθως μεχρι μεσα νοεμβριου το πολυ παιζει αναλογος και η θερμοκρασια νερου,, σιγα σιγα οσο πεφτει η θερμοκρασια νερου αρχηναν και τα ψιλα να απουσιαζουν σταδιακα και τα ψαρια να λιγοστευουν απο την αρχικη ορεξη τους για κυνηγι πλεον μπαινει η λειτουργια για ζευγαρωμα σιγα σιγα. Θα βρουμε καποια ψαρια αλλα λιγα πραγματα οχι οπως στης αρχες που γινονταν κολαση ,,αν πεσουμε απανω στο ζευγαρωμα θα ειμαστε τυχερη πολυ μα παρα πολυ δυσκολο πραγμα μια φορα εχω πεσει σε τετοιο πραγμα και μην φανταστητε στη καλητερη με συστηματικο καρτερι και λιγους θορυβους θα παρεις 4-5 ψαρια μετα θα φυγουν ολα μαζι μπουλουκι.

Τα πολλα ψαρια φευγουν απο τους τοπους που τα περναμε και μαζευονται σε τοπους που δεν ξερω μπορει και σε βαθεια νερα και ξεκηναει το ζευγαρωμα. Παλι μετα περνουμε καποια ψαρια αλλα παρατηρημενο οχι οπως οταν μπηκαν τα ψαρια αρχηναν αλεσ συνηθειες μιλαω για μηνες τελη δεκεμβριου -ιανουαριο, πλεον τα ψαρια χαβιαρωμενα ειναι γαμησετα φεβρουαριο -μαρτιο με το πολυ κρυο δεν ανοιγουν στομα πολυ σπανια και ποιο πολυ βραδυ οχι μερα δεν ζυγωνουν της ακτες οπως στης αρχες και στης ντεμι εποχες πλεον τα ψιλα απουσιαζουν επικρατει νεκρα στα ρηχα τα νερα εχουν παρει θερμοκρασιες πολυ χαμηλεσ και τα διαφορα μικροψαρα η και καποια αλλα ψαρακια που φερναν ζωη στους τοπους και ηταν το σημα κατατεθεν για τα λαβρακια τωρα λοιπουν τα ψαρια εχουν ντανιαση σε σημεια συνηθως μακρια απο ακτη και κοντα σε σημεια που καλυβονται απο κατι και συνηθως σε βαθη απο 4-8 μετρα π.χ μυδοτροφεια - σκαλες και λοιπα ειναι ακουνητα και πολυ νωχελικα και σε ομαδες ,,για να τα βρεις πρεπει να ξερεις σημεια κληδια αλιως το εχασες το παιχνιδι τετοιες εποχες,, σε παραλιες και τετοια ψαρεματα στο σκασιμο πλεον ειναι μην πω παπαρα θα πω πολη λιγο αποδοτικα !!!!!

Τελη απριλιου τα ψαρια αρχηναν και ειναι αδεια ξεχαδιαρωμενα και σαφως πεινασμενα απο αυτην την τοσο δυσκολη περιοδο που περασαν και δεν ειχαν και την αναλογη ορεξη για κυνηγι αρχηναν και η θερμοκρασιες και σιγα σιγα ανεβενουν αρχηναν και τα ψαρακια κανουν την εμφανιση τους πλεον στα ρηχα αρχηναει παλι η ζωη και στα μεσα μαιου ξεκηναει παλι ενα παρτι που τα ξεφρενα λαβρακια να κατακλιζουν ολεσ σχεδον της παραλιες(και εκει ειμαστε εμεις σε ετοιμοτητα ) για να φαν να σκασουν να μαζεψουν ενα ικανοποιητικο λοιπος και ενεργεια για το ταξιδι που θα ξαναφυγουν αυτο κραταει σχεδον ιουνιο αλλα παιζει και η θερμοκρασεια και η αναλογεσ δικεσ μασ συμετοχες για να το διαπηστωσουμε και παλι !!!!!!!!!!!

Με λιγα λογια θα πω οτι στο πολυ κρυο δεν ειναι η καλητερη εποχη για λαυρακια εκτος και αν ξεσ σημεια κλειδια που και εκει πολες φορες η το παιζεις κωρονα γραματα να φας κανα προστιμο η να παρεις τα ψαρια δυσκολα και να ψαχνεισ σαν τρελοσ μια απο κει και μια απο δω σε μερη παλι μυστηρεια,, για μενα ειναι μυθος οτι στα μερη μου ειναι η καλητερη εποχη για λαυρακια τους ποιο κρυους μηνες !!!!!!!!!! και για μενα το ριχο καρτερι εχει 1,5 με 2 μηνες νεκρους απο ψαρια το χειμωνα στα πολυ κρυα,, και 1 μηνα μπορει και λιγο παραπανω αν το παραξηλωσει με τους καυσωνες το καλοκαιρι και κανει τα ρηχα νερα κατουρλια και τραβιουνται παλι τα ψαρια !!!!!!!

Παρακαλω να διαβαστουν αργα και σωστα και θα υπενθυμησω οτι αυτα συμβαινουν στης περιοχες που παω δεν ξερω και δεν μιλω για αλου και μιλω παντα για μεγαλα ποσοστα πηθανωτητων και οχι για το απολητο,, τιποτα δεν ειναι απολιτο στην θαλασσα απλα εχω βγαλει ενα 60/100 για τα δικα μου μερη.

Παντα θα εχει και εξαιρεσεις και εκπληξεις απλα μηλαμε για τησ περησοτερες πηθανοτητες που εγω εχω κρατησει αυτα τα χρονια στα ρηχα

Εχω παραληψει και αρκετα γιατι αρχησα και ψιλοβαριεμαι δεν ειμαι και πολυ και του γραψιματος απλα μαρεσει να τα αναλυω λιγο τα πραγματα
pda

Νέα δημοσίευσηαπό space » 24 Φεβ 2010, 05:20

panos kazazis έγραψε:καλησπερα σε ολους φιλαρακια θα πω για ενα θεμα που με βασανιζει πολυ καιρο αλλα βαριομουν να γραφω, τωρα εχω κεφια και θα το γραψω ,,

to y poloipo den mporw twra na to diavasw alla ayto mou arkei,symfwnw me ola. eisai atomo!
T.

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
space

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Φεβ 2010, 09:18

pda είσαι πολύ Ω ΡΑΙ ΟΣ!!.......
Δύο φορές έφτασα κοντά στο τέλος και το έχασα,καταλαβαίνω απόλυτα τη δυσκολία! :good:

Α ΡΕ Καζάζη.ά ρε Καζάζη,.......έχεις φανατικούς οπαδούς!!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ » 24 Φεβ 2010, 09:26

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΑΑΑΑΑΑΑ ΛΑΒΡΑΚΙΑΑΑΑ...ΣΥΜΦΩΝΩΩΩ.....ΠΑΝΟ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΠΡΑΒΟ :hello:
ΤΗΣ ΣΤΡΑΒΙΑΣ ΒΟΛΗΣ, ΤΗΣ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΦΥΚΙΑ.....ΛΕΩΝ
ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 24 Φεβ 2010, 10:24

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΠΑΝΟ.ΔΥΝΑΜΗ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ. :hello:
ΡΕ ΣΥ ΠΑΝΟ,ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ,ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΠΜ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΩ?ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ :mrgreen:
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό magiatikakis » 24 Φεβ 2010, 10:34

Έλα ρε δάσκαλε πες κάτι γιατί θα τρελαθώ! :D

Το λαυράκι είναι κατεξοχήν χειμωνιάτικο θήραμα. Αυτό είναι αναμφισβήτητο! Κρύο ίσον λαυράκια!

Εξαρτάται τι εννοούμε κρυο?8-9 βαθμούς η 16-17? Αυτό είναι η διαφορά. Άλλο κρύο εννοούν στην Κρήτη και άλλο στην Θράκη!
Το αν χτυπώ 5-10 λαυράκια το καλοκαίρι(λέμε τώρα! κανένα δεν χτυπώ!) και τον χειμώνα 100 κάτι σημαίνει αυτό!
Εννοείτε ότι έχει και το καλοκαίρι! Και συναγρίδες και μαγιάτικα χτυπιούνται τον χειμώνα. Τι πάει να πει αυτό? Ότι είναι χειμωνιάτικα θηράματα?
χε....καμε κι η βάρκα έγειρε!!!
Άβαταρ μέλους
magiatikakis

Νέα δημοσίευσηαπό 8emaras_agas » 24 Φεβ 2010, 10:58

Trelos έγραψε:

εγω παλι στα μερη που το καλοκαιρι ειδα μεγαλα λαβρακια..στα ιδια μερη ακριβως ειδα και τωρα..
Μούτσοι που γ@μ@ύσ@με γιναν καπεταναίοι..
8emaras_agas

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy » 24 Φεβ 2010, 11:07

Γεια σου Καζάζη άρχοντα! :hello:
Καλύτερα να ξέρεις τον εχθρό σου παρά τον φίλο σου… Jim The Best !!!® © 2014
Άβαταρ μέλους
jimmy

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 24 Φεβ 2010, 11:18

panos kazazis έγραψε:καλησπερα σε ολους φιλαρακια.
θα πω για ενα θεμα που με βασανιζει πολυ καιρο αλλα βαριομουν να γραφω... τωρα όμως εχω κεφια και θα το γραψω. δεν τα παω καλα και με το γραπτο λογο (και οσον αφορα και το θεμα της ορθογραφιας) γι' αυτό και δυσκολεύομαι να δωσω στον αλλον να καταλαβει καλα, αλλα θα το παλεψω ..

Λοιπον το θεμα μου ειναι τα λαυρακια και το πολυ κρυο, που το γραφουν πολλοι σε γνωστα περιοδικα, και που πολλοι το υποστηριζουν και εχω να πω ατελειωτεσ επικεφαλιδες που σηματοδοτουν το ότι οταν κρυωσουν τα νερα πολυ ειναι η καλητερη εποχη για τα λαυρακια. δεν λεω τιποτα κακο για τα παληκαρια που γραφουν... λενε αυτα που πιστευουν, και τα λενε τοσο καλα που θεσ να βαλεις την στολη οταν τα διαβαζεις. χαχαχα. πετανε και μια λαυρακοψαρια, λενε και τα κλασικα, που θα τα βρεις π.χ σε επιπεδους βυθουσ -τα γνωστα- και σε λιγους ποντους νερο, και τα γνωστα που ξερουν και η πετρες.

και ειναι και πολυ σωστα, δεν λεω κατι το αντιθετο, αλλα κανουν ενα πολυ μεγαλο λαθος: δεν αναλυουν τα πραγματα καλα ωστε να δωσουν να καταλαβουν καποιοι οτι αυτα που γραφουν απο τοπο σε τοπο αλλαζουν και δεν ειναι ολοι η τοποι στους οποίους ψαρευουν αυτοί ιδιοι με αυτούς όπου ψαρευουμε εμεις, α) ως θεμοκρασια -που για το λαυρακι παιζει μεγαλο ρολο, β) ως το προς το ποτε αυτα τα ψαρια "μπαινουν και βγαινουν", γ) ως προς το ποιοι ειναι οι λογοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό.

Τσου καλέ, που θα με πεις εσυ οτι στο πολυ κρυο εχει λαυρακια...! γιατι ρε φιλαρακι στο πολυ κρυο να κυνηγαν τα λαυρακια...; γιατι; γιατι; γιατι; πεσμου...!
εγω λεω οτι αυτο για μενα ειναι μυθος. ναι, μυθος! και θα πω το γιατι...

ασ τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα ομως... αυτα που θα γραψω αφορουν τα μερη που ψαρευω, δηλαδή κολπο θεσσαλονικης και χαλκιδικη. δεν ξερω τι γινετε παραπερα και δεν μιλω. και ειναι για χρονια αυτα που συμβαινουν, δεν ειναι τιποτα τυχαιο, τιποτα. οπως ξαναειπα δεν πιστευω στο ψαρεμα στην τυχη!!!!!

τα λαυρακια δεν σταματανε ποτε. τα ψαρευω ολο το χρονο και με πολλεσ συλληψεις και το καλοκαιρι. οταν πολλοι κυνηγανε ψαρια αλλα, στηρες, συναγριδεσ και μαγιατικα, εμεις ειμαστε παλι στα ρηχα. και μαλον γιαυτο πολλοι το γυρνανε το χειμωνα στα ρηχα και στα λαυρακια: σαν αποθεραπεια, γιατι τα θηραματα που κυνηγουσαν είτε βαθυνανε είτε οτιδηποτε αλλο. αλλα δεν εχουν μια σαφη γνωση του θεματος και γενικκή, όπως κάποιος που κανει χρονια και για ολο το χρονο αυτο το ειδος ψαρεματος στα ρηχα και μονο καρτερι, τιποτα αλλο.

αυτα τα ψαρια λοιπόν κανουν ενα κυκλο: αναζητηση τροφης - αναπαρωγη. ειναι ταξιδιαρηκα ψαρια που αφηνουν ωστόσο και πολλα ατομα πισω τους, που συνηθιζουν ευκολα και γινονται και αυτα τοπικα, οπως αλλα απο παλιεσ παρτιδες. γιαυτο άλλωστε υπαρχουν και αυτα τα ψαρια το καλοκαιρι και ειναι και αρκετα εως πολλα μπορω να πω. τα πιο πολλα ομως ψαρια φευγουν παλι και εξαφανιζονται, και το που πανε μετα δεν το εχω ψαξει γιατι δεν ξερω και δεν εχω ψαρεψει εκει!!!!!

Τωρα ποτε "μπαινουν" τα ψαρια...; στις περιοχές μου "μπαινουν" απο τελη αυγουστου ψαρια τα οποια πιανουν τα γνωστα λαυρακοτοπια και ξεκιναει ενα πανηγυρι τροφης...! εκει τα ψαρια κυνηγανε παντου σαν τρελα και σε μεγαλους μπορω να πω αριθμους. τρωνε, τρωνε, τρωνε το ψιλο και τα οστρακοειδη, που αυτους τους μηνεσ (σεπτεμβριος-οκτωβριος) αφνονουν, για να παρουν το καταλληλο λιπος για την διαδικασια της αναπαρωγης και τους πιο κρυους μηνεσ, τους νεκρους απο τροφη. αυτο κραταει συνηθως μεχρι μεσα νοεμβριου το πολυ. Αυτό παιζει αναλογως και με τη θερμοκρασια νερου βέβαια.

σιγα σιγα κι οσο πεφτει η θερμοκρασια νερου αρχιζουν και τα ψιλα να απουσιαζουν σταδιακα και τα ψαρια να λιγοστευουν. απο την αρχικη ορεξη τους για κυνηγι πλεον μπαινει η λειτουργια για ζευγαρωμα σιγα σιγα. θα βρουμε καποια ψαρια αλλα λιγα πραγματα, οχι οπως στςς αρχες που γινονταν κολαση. αν πεσουμε απανω στο ζευγαρωμα θα ειμαστε τυχεροι. πολυ, μα παρα πολυ δυσκολο πραγμα... μια φορα εχω πεσει σε τετοιο πραγμα. και μην φανταστείτε... στην καλυτερη με συστηματικο καρτερι και λιγους θορυβους θα παρεις 4-5 ψαρια. μετα θα φυγουν ολα μαζι μπουλουκι.

τα πολλα ψαρια φευγουν απο τους τοπους όπου τα παίρναμε και μαζευονται σε τοπους για τους οποίους δεν ξερω -μπορει και σε βαθεια νερα- και ξεκιναει το ζευγαρωμα. Και παλι παίρνουμε καποια ψαρια, αλλα παρατηρημενο (οχι οπως οταν μπηκαν τα ψαρια) αρχιζουν αλλεσ συνηθειες. μιλαω για την περίοδο από τελη δεκεμβριου και για όλο τον ιανουαριο. πλεον τα ψαρια χαβιαρωμενα ειναι γαμησε τα... φεβρουαριο-μαρτιο με το πολυ κρυο δεν ανοιγουν στομα. αυτό ίσως γίνεται πολυ σπανια και πιο πολυ βραδυ, οχι μερα. δεν ζυγωνουν τις ακτες οπως στις αρχες.

και στις ντεμι εποχες επίσης τα ψιλα απουσιαζουν. επικρατει νεκρα στα ρηχα, τα νερα εχουν παρει θερμοκρασιες πολυ χαμηλεσ και τα διαφορα μικροψαρα η και καποια αλλα ψαρακια που φερναν ζωη στους τοπους και ηταν το σημα κατατεθεν για τα λαβρακια έχουν εξαφανιστεί. τωρα λοιπουν τα ψαρια "εχουν ντανιασει" σε σημεια συνηθως μακρια απο ακτη, αλλά και κοντα σε σημεια που καλυπτονται απο κατι σε βαθη απο 4-8 μετρα π.χ μυδοτροφεια - σκαλες και λοιπα. ειναι ακουνητα και πολυ νωχελικα και σε ομαδες. για να τα βρεις πρεπει να ξερεις σημεια-κλειδια, αλλιως το εχασες το παιχνιδι τετοιες εποχες. σε παραλιες κλπ. ψαρεματα στο σκασιμο πλεον ειναι -μην πω "παπαρα"- θα πω πολύ λιγο αποδοτικα!!!!!

τελη απριλιου τα ψαρια αρχίζουν και ειναι αδεια, ξεχαβιαρωμενα, και σαφως πεινασμενα απο αυτην την τοσο δυσκολη περιοδο που περασαν και δεν ειχαν και την αναλογη ορεξη για κυνηγι. αρχίζουν και οι θερμοκρασιες σιγα σιγα να ανεβαίνουν, αρχίζουνν και τα ψαρακια να κανουν την εμφανιση τους... πλεον στα ρηχα αρχίζει παλι η ζωη, και στα μεσα μαιου ξεκιναει παλι ενα παρτι, όπου τα ξεφρενα λαβρακια κατακλύζουν ολεσ σχεδον τις παραλιες (και εκει ειμαστε εμεις σε ετοιμοτητα ) για να φανε, να "σκασουν", να μαζεψουν ενα ικανοποιητικο λιπος και ενεργεια για το ταξιδι της επιστροφής. αυτο κραταει σχεδον όλο τον ιουνιο, αλλα παιζει ρόλο και η θερμοκρασια και οι αναλογεσ δικεσ μασ συμμετοχες για να το διαπιστωσουμε και παλι!

Με λιγα λογια θα ξαναπω οτι στο πολυ κρυο δεν ειναι η καλύτερη εποχη για λαυρακια, εκτος και αν ξερει κανείς σημεια-κλειδια, αλλά που και εκει πολλες φορες ή το παιζεις κορώνα-γραμματα να φας κανα προστιμο ή παίρνεις τα ψαρια δυσκολα, και ψαχνεισ σαν τρελοσ, μια απο κει και μια απο δω, σε μερη παλι μυστηρια... για μενα ειναι μυθος οτι στα μερη μου ειναι η καλύτερη εποχη για λαυρακια τους πιο κρυους μηνες! και για μενα το ρηχο καρτερι εχει 1,5 με 2 μηνες νεκρους απο ψαρια, μέσα στο χειμωνα, στα πολυ κρυα. και για ένα μηνα -μπορει και λιγο παραπανω- αν το παραξηλωσει με τους καυσωνες το καλοκαιρι και κανει τα ρηχα νερα κατουρλια, τραβιουνται παλι τα ψαρια!

παρακαλω να διαβαστουν αργα και σωστα, και θα υπενθυμησω οτι αυτα συμβαινουν στης περιοχες που παω. δεν ξερω και δεν μιλω για αλλου, και μιλω παντα για μεγαλα ποσοστα πιθανοτητων και οχι για το απολυτο. τιποτα δεν ειναι απολυτο στη θαλασσα. απλα εχω βγαλει ενα 60/100 για τα δικα μου μερη. παντα θα εχει και εξαιρεσεις και εκπληξεις απλα μιλαμε για τισ περσσοτερες πιθανοτητες, τις οποίες εγω εχω κρατησει αυτα τα χρονια από τα ψαρέματά μου στα ρηχα

:hello: :hello: :hello: εχω παραλείψει και αρκετα, γιατι αρχισα και ψιλοβαριεμαι. δεν ειμαι και πολυ και του γραψιματος... απλα μαρεσει να τα αναλυω λιγο τα πραγματα :grin:

Γεια σου ρε Πάνο... Έχω προσθέσει καμιά 15αριά λέξεις και έχω αφαιρέσει καμιά 10αριά... Ελπίζω να μη πρόδωσα το αρχικό ύφος!!! :)

ΥΓ: Βαρέθηκα να βάλω τόνους και να αλλάξω σε κεφαλαία μετά από ισχυρή στίξη... :oops:
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό mike_cr » 24 Φεβ 2010, 13:30

Ωραια αφηγηση pano.. :hello:
Σ'ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου..αν και εδω κατω, απο λαυρακια..αστο καλυτερα..
(Εννοειτε οτι διαβασα το πρωτοτυπο, αν και με κουρασε λιγο :D )
Σε παω με χιλια φιλε..
Άβαταρ μέλους
mike_cr

Νέα δημοσίευσηαπό makis_tse » 24 Φεβ 2010, 14:46

Παιδιά για τα μέρη που αναφέρει ο Πάνος (Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική) τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς..... Τα μεγαλύτερα ψάρια μου 6.400, 5.200, 4.800, και κάποια από 2 - 3 κιλά τα έχω πάρει καλοκαίρι φθινόπωρο ..... Τώρα σίγουρα σε άλλες περιοχές τα πράγματα θα αλλάζουν. Ο Πάνος είναι δείγμα γνήσιου και ψαγμένου Λαβρακά μπράβο φιλε!!!!
Άβαταρ μέλους
makis_tse

Νέα δημοσίευσηαπό tORO » 24 Φεβ 2010, 17:03

panos kazazis έγραψε:
Ειναι ταξιδιαρικα ψαρια, που αφηνουν και πολλα ατομα πισω τους που συνηθιζουν ευκολα και γινονται και αυτα τοπικα οπως αλλα απο παλιες παρτιδες, γι' αυτο υπαρχουν και αυτα τα ψαρια το καλοκαιρι και ειναι και αρκετα εως πολλα μπορω να πω. Τα ποιο πολλα, ομως, ψαρια φευγουν παλι και εξαφανιζονται. Το που πανε μετα δεν το εχω ψαξει, γιατι δεν ξερω και δεν εχω ψαρεψει εκει !!!!!

Τωρα ποτε μπαινουν τα ψαρια. σε μενα μπαινουν απο τελη αυγουστου. Ψαρια τα οποια εχουν ερθει απο που, οπως ειπα δεν ξερω ποιανου τα γνωστα λαυρακοτοπια και ξεκηναει ενα πανυγηρι τροφης.

Έχω αναρωτηθεί και εγώ ποιό είναι το ταξίδι που κάνουν αυτά τα ψάρια σε μια ευρύτερη περιοχή.
Τα μέρη που λέμε πώς κάνουν λαβράκια αποτελούν στάσεις σε μια πορεία που πραγματοποιείται από αυτά κυκλικά σε έναν μεγάλο θαλάσσιο διάδρομο ? έτσι έχουμε και μια επιστροφή σε επιλεγμένα περάσματα σε χ χρονικές στιγμές? ή μήπως η πορεία δεν είναι κυκλική και απλά έρχονται άλλα,δλδ δεν χρησιμοποιούν το ίδιο πέρασμα ξανά και ξανά τα ίδια ψάρια...
tORO

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 24 Φεβ 2010, 20:08

Πάνο , Γίγα, ζωή να 'χεις να γράφεις τέτοια κείμενα! Συμφωνώ απολύτως! Επιτέλους φως από ένα μύστη του λαυρακιού. Αυτή είναι η καλή έρευνα. Να γεννά νέες απορίες!
Ars Longa, Vita Brevis
kostasprobonas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Χαλαρά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες