• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Νέος στην Παρέα.

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.

Νέος στην Παρέα.

Νέα δημοσίευσηαπό TakisJK » 14 Οκτ 2019, 20:12

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις εδώ και λίγο καιρό και αποφάσισα να γραφτώ για ενεργή συμμετοχή αλλά και να βοηθηθώ πιο άμεσα σε θέμα που με απασχολεί.

Εξοπλισμό δύσκολα αλλάζω, ιδίως αν βολευτώ κάτι. Ήρθε όμως η ώρα για αλλαγή, αναγκαστικά θα έλεγα, μετά από αρκετά χρόνια και με δεδομένη την εύκολη πληροφόρηση από το νετ είπα να ξεκινήσω ένα θεματάκι μήπως και γλιτώσω από καμιά κακοτοπιά.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούσα ένα demka velos 75 το οποίο είχα βολευτεί πάρα πολύ και ένα cressi apache 100 από τα πρώτα. Κάτι δεκαετίες πριν χρησιμοποιούσα αεροβόλα. Ένα 70άρι technisub ranger για τις τρύπες και ένα mares cyrano 97. (Η καριέρα άρχισε με Balco με μονό και αργότερα με διπλό ελατήριο). Το apache πουλήθηκε πρόσφατα για κάτι ελαφρώς μικρότερο και πιο σύγχρονο όπως και το cyrano το οποίο δεν χρησιμοποιούσα πλέον παρ΄ ότι ήταν σε άψογη κατάσταση -αθάνατο-.

Με δεδομένη μάλιστα την απαλλοτρίωση του εξαιρετικού demka από τον γιο μου, έψαξα και κατέληξα στα εξής (με αλφαβητική σειρά):

Beuchat Hero σε 80 ή μάλλον 90 εκατοστά.
Cressi Cherokee Open 90 και το
Mares Viper Pro 90.
(κάποια θέματα που είχε το τελευταίο σχετικά με την πλαστική ρυθμιζόμενη σκανδάλη που είχε, υποθέτω ότι μάλλον έχουν λυθεί γιατί έχει αντικατασταθεί από νέα πλήρως μεταλλική).

Η επιλογή θα είναι ένα από τα παραπάνω. Το δεύτερο και το τρίτο τα έχω δει από κοντά, μου έρχονται μια χαρά στο χέρι και η ποιότητά τους δείχνει υψηλή. Το πρώτο θα το έχει ο αντιπρόσωπος σε ένα μήνα περίπου για να το δω και αυτό. Άλλα αντίστοιχα μοντέλα της ίδιας μάρκας που είδα εκεί, δείχνουν επίσης πάρα πολύ καλές κατασκευές.

Αυτό που θα με βοηθούσε, είναι όχι τόσο συμβουλές του τύπου πάρε το τάδε ή το δείνα γιατί το έχω και είναι τέλειο, αλλά αν κάποιος από εσάς έχει η είχε ένα από τα πιο πάνω και είναι ευχαριστημένος ή έχει εντοπίσει κάποιο αξιόλογο θέμα ας με πληροφορήσει.

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
TakisJK

Re: Νέος στην Παρέα.

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 14 Οκτ 2019, 20:27

Αμα είχες συνιθίσει το βέλος της ΔΕΜΚΑ απορρώ πως θα πάς σε Beuchat Hero ή Cressi Cherokee. Τελείως διαφορετική λαβή.
Εκανα το ίδιο και πήγα από το ΔΕΜΚΑ στο Cressi Geronimo με τον αναποδο μηχα νισμό και βαραγα στο γάμο του Καραγκιοζη.
Το βασικό δεν είναι η επιλογή, αλλά η δοκιμή από φίλο που το έχει. Χωρίς αυτο μην αποφασισεις...
Ενα ψάρεμα με καποιο απο αυτά επιβάλλεται πρίν το αγοράσεις.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/
Άβαταρ μέλους
mike_m

Re: Νέος στην Παρέα.

Νέα δημοσίευσηαπό TakisJK » 14 Οκτ 2019, 21:31

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες αλλά για περιορισμένο χρόνο μέχρι να συνηθίσεις στο νέο όπλο.
Έχω ψαρέψει με όλα τα είδη όπλων και χρειάστηκα ένα κάποιο μικρό χρόνο προσαρμογής. Προσαρμόστηκα όμως μια χαρά και σύντομα.
Άρα, δεν είναι θέμα.
Εσύ δηλαδή ξαναγύρισες στα παλιό; Δεν φαντάζομαι...
TakisJK

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες