• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Καλως σας βρήκα/αγορά όπλου

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.

Re: Καλως σας βρήκα/αγορά όπλου

Νέα δημοσίευσηαπό Karampouzouklis » 05 Μαρ 2019, 23:19

Πιστεύω "τίμια" απάντηση μπορεί να σου δώσει μόνο κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο όπλα.
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις όποιο σου κάθισε πιο καλά στο χέρι και στο μάτι. Αν έχω συμπεράνει κάτι με τα ψαροντούφεκα, είναι ότι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα σε ένα όπλο είναι το πόσο σου αρέσει εσένα προσωπικά, γιατί η ψυχολογία στο ψάρεμα είναι το Α και το Ω (ίσως πιο σημαντικό και απο το ίδιο το όπλο/το σεταπ του κ.ο.κ).

Αν το αγαπήσεις το όπλο και του έχεις ένα λογικό σεταπ, δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει ο,τι όπλο και αν είναι!

edit: Αν σου αρέσουν και τα δύο όπλα το ίδιο πολύ και έχουν πανομοιότυπα χαρακτηριστικά (ανάποδο μηχανισμό, αυτόματη σχηνοπιάστρα κλπ), πάρε το πιο φθηνό να έχεις να δώσεις τα λεφτά που θα σου περισσέψουν σε βέργες που θα στραβώνεις :P
Karampouzouklis

Νέα δημοσίευσηαπό stelios75 » 06 Μαρ 2019, 00:29

καλησπερα ειχα στην κατοχη μου μπουκα 86 το οποιο κ πουλησα λογω ανανεωσης και εχω τωρα προσφατα ενα ζεσο 110 διλαστιχο ..κ τα δυο οπλακια ειναι εξισου καλα κ τιμια για τα χρηματα τους .στημενα με 2χ16 6,75 το πολυ η και πιο light ακομα καλυτερα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα .οικονομικα ταχυτητα ευθυβολια πλευρικη κινηση ανεκτη ανακρουση .δες τα απο κοντα κ οποιο σου καθεται καλυτερα στο χερι
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!
stelios75

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 06 Μαρ 2019, 12:26

Πιάσε τις λαβές Με γάντι να δεις ποιο σου έρχεται στο χέρι εγώ θα έλεγα meandros απίστευτος μηχανισμός ή mvd το οποίο μόνο έχω δει στο μήκος που θες είμαι υπέρ του στρογγυλου σωλήνα . Πιο ευκινητο.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό spearakias » 06 Μαρ 2019, 22:26

Karampouzouklis έγραψε:Πιστεύω "τίμια" απάντηση μπορεί να σου δώσει μόνο κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο όπλα.
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις όποιο σου κάθισε πιο καλά στο χέρι και στο μάτι. Αν έχω συμπεράνει κάτι με τα ψαροντούφεκα, είναι ότι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα σε ένα όπλο είναι το πόσο σου αρέσει εσένα προσωπικά, γιατί η ψυχολογία στο ψάρεμα είναι το Α και το Ω (ίσως πιο σημαντικό και απο το ίδιο το όπλο/το σεταπ του κ.ο.κ).

Αν το αγαπήσεις το όπλο και του έχεις ένα λογικό σεταπ, δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει ο,τι όπλο και αν είναι!

edit: Αν σου αρέσουν και τα δύο όπλα το ίδιο πολύ και έχουν πανομοιότυπα χαρακτηριστικά (ανάποδο μηχανισμό, αυτόματη σχηνοπιάστρα κλπ), πάρε το πιο φθηνό να έχεις να δώσεις τα λεφτά που θα σου περισσέψουν σε βέργες που θα στραβώνεις :P

Πρώτα είδα το μυδοπίλαφο όπου και κόλλησα με αυτό, οπότε με βλέπω για mvd. Λέω να πάρω με ανοιχτή κεφαλή, αν και μου είπαν οτι στην αρχή θα είναι σχετικά δύσκολο στη στόχευση, εσύ τι λες;
spearakias

Νέα δημοσίευσηαπό spearakias » 06 Μαρ 2019, 22:36

GiorgosS έγραψε:Πιάσε τις λαβές Με γάντι να δεις ποιο σου έρχεται στο χέρι εγώ θα έλεγα meandros απίστευτος μηχανισμός ή mvd το οποίο μόνο έχω δει στο μήκος που θες είμαι υπέρ του στρογγυλου σωλήνα . Πιο ευκινητο.

Τώρα ξεκινάω χτίζω τον εξοπλισμό μου και δεν έχω ακόμα γάντια(κακός-παραλίγο να έκοβα τα δαχτυλά μου με την καμπάνα που έσπασε κατά το όπλισμα και κατα τύχη στάθηκε στην εγκοπή της βέργας).
spearakias

Νέα δημοσίευσηαπό Karampouzouklis » 07 Μαρ 2019, 01:33

Είναι υποκειμενικό. Κάποιοι πιάνουν όπλο με ανοιχτή κεφαλή και δεν χάνουν βολή, άλλοι δεν την συνηθίζουν ποτέ, επομένως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, άρα και δεν θα έχει βάση η άποψη μου.

Προσωπικά μιλώντας πάντως, όταν έκανα τη πρώτη μου μετάβαση από κλειστή σε ανοιχτή, έχασα πολλά ψάρια και υπήρχαν περιπτώσεις που έχανα ψάρια τα οποία τα είχα στο μισό μέτρο, είτε από καλό καρτέρι, είτε σε μικρά π.χ μπαρμπούνια που τα πλησιάζεις πιο εύκολα.

Τώρα αντικειμενικά μιλώντας, για όπλο που δεν θα χρησιμοποιηθεί για ψαχτηρι (τρύπα), η ανοιχτή κεφαλή υπερέχει της κλειστής (λόγω περισσότερων δυνατοτήτων σε σεταπ, πιο πολλές επιλογές σε λάστιχα κ.ο.κ).

Αν δεν έχει βλέψεις για μελλοντική αναβάθμιση σε πιο μεγάλο όπλο (που θα έχει στάνταρ ανοιχτή κεφαλή) και θέλεις κάτι απλό, βολικό, εύκολο και εύχρηστο, πήγαινε για κλειστή.
Αλλιώς ανοιχτή και που θα πάει... Θα συνηθίσεις :D ;)
Karampouzouklis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης