• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

τι ψαρι ειναι αυτο?

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

τι ψαρι ειναι αυτο?

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 17 Μαρ 2017, 16:35

το ειδα περυσι καπου στα τελη καλοκαιριου. στην αρχη πλησιαζοντας το νομιζα οτι ειναι ψευτικο και αυτο που εχει μετα την ουρα ειναι μισινεζα. κινηται με αυτο το πτερυγιο που καλυπτει τη ραχη του. ειναι πολυ λεπτο αν το δεις απο μπροστα η πισω. για να το βιντεοσκοπησω απο το πλαι εβαζα το χερι και γυριζε αλλιως, εστριβε για να φυγει. η απιστευτη ομορφια του και το οτι δεν το εχω ξαναδει πουθενα μου εκαναν εντυπωση! οποιος γνωριζει το ειδος ας γραψει δυο λογια...ευχαριστω! :hello:
phpBB [video]
kostas80

Re: τι ψαρι ειναι αυτο?

Νέα δημοσίευσηαπό evosmitis » 17 Μαρ 2017, 17:13

Εμένα μου μοιάζει με oarfish !
Φτάνει τα 11 μέτρα μήκος λέει !Ορίστε και ένα λίνκ : https://en.wikipedia.org/wiki/Oarfish
Άβαταρ μέλους
evosmitis

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 18 Μαρ 2017, 01:02

evosmitis έγραψε:Εμένα μου μοιάζει με oarfish !
Φτάνει τα 11 μέτρα μήκος λέει !Ορίστε και ένα λίνκ : https://en.wikipedia.org/wiki/Oarfish

φιλε evosmiti ενα μεγαλο ευχαριστω για την πληροφορια! σε αυτην την κατηγορια που λες μαλον ανηκει και συγκεκριμενα πρεπει να ειναι αυτοhttps://reefbuilders.com/2010/06/07/juvenile-oarfish-offered-sale-japan/ εχω ομως μια επιφυλαξη καθως στο link λεει οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να το δεις ζωντανα και δεν ξερω αν εχει βρεθει ποτε στην Ελλαδα...η μηπως ειναι καποιο ειδος οχι τοσο σπανιο που μοιαζει...θα το ψαξω...και παλι ευχαριστω! :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό Probably » 18 Μαρ 2017, 11:44

Αν ειναι oarfish εμεις εδω το λεμε ¨σπαθα¨ και υπαρχει στην ελλαδα . αλλα ειναι πολυ βαθεια. εχουν βγαλει φιλοι σε βαθεια καθετη για μουζμουλια πιο βαθεια απο 150 μετρα . προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ στο discovery για αυτο το πολυ σπανιο ψαρι οπου ειχαν βαλει κατι σαν πομπο στην επιφανεια και οταν τον ανοιγαν σε συνδιασμο με την σελινη η κατι τετοιο ανεβαιναν στην επιφανεια και τα βιντεοσκοπουσαν δυτες. . απιστευτο θεαμα.
Του εταζε σαργους στα κατρακυλια!!! :D
Probably

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 18 Μαρ 2017, 15:51

Probably έγραψε:Αν ειναι oarfish εμεις εδω το λεμε ¨σπαθα¨ και υπαρχει στην ελλαδα . αλλα ειναι πολυ βαθεια. εχουν βγαλει φιλοι σε βαθεια καθετη για μουζμουλια πιο βαθεια απο 150 μετρα . προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ στο discovery για αυτο το πολυ σπανιο ψαρι οπου ειχαν βαλει κατι σαν πομπο στην επιφανεια και οταν τον ανοιγαν σε συνδιασμο με την σελινη η κατι τετοιο ανεβαιναν στην επιφανεια και τα βιντεοσκοπουσαν δυτες. . απιστευτο θεαμα.

μετα απο αρκετο ψαξιμο τελικα το ψαρι ειναι oarfish πολυ μικρο καθως ειναι ολοιδιο με το πιο πανω λινκ που εβαλα. η επιστημονικη ονομασια του ειναι trachipterus trachipterus το ψαρι που λεμε εμεις σπαθα ειναι το lepidopus caudatus που ειχε χτυπησει σε ενα βιντεο καποιος παλιοτερα εδω στο φορουμ απο οτι ειδα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 18 Μαρ 2017, 16:06

kostas80 έγραψε:
Probably έγραψε:Αν ειναι oarfish εμεις εδω το λεμε ¨σπαθα¨ και υπαρχει στην ελλαδα . αλλα ειναι πολυ βαθεια. εχουν βγαλει φιλοι σε βαθεια καθετη για μουζμουλια πιο βαθεια απο 150 μετρα . προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ στο discovery για αυτο το πολυ σπανιο ψαρι οπου ειχαν βαλει κατι σαν πομπο στην επιφανεια και οταν τον ανοιγαν σε συνδιασμο με την σελινη η κατι τετοιο ανεβαιναν στην επιφανεια και τα βιντεοσκοπουσαν δυτες. . απιστευτο θεαμα.

μετα απο αρκετο ψαξιμο τελικα το ψαρι ειναι oarfish πολυ μικρο καθως ειναι ολοιδιο με το πιο πανω λινκ που εβαλα. η επιστημονικη ονομασια του ειναι trachipterus trachipterus το ψαρι που λεμε εμεις σπαθα ειναι το lepidopus caudatus που ειχε χτυπησει σε ενα βιντεο καποιος παλιοτερα εδω στο φορουμ απο οτι ειδα.

αυτες ειναι οι σπαθες. βρηκα μια φωτο απο ενα μεγαλυτερο που ειχε βγει στη Μαλτα καθως υπαρχει το ειδος αυτο και εδω στη Μεσογειο.http://www.fishbase.org/summary/1777 οπως και να εχει ειμαι πολυ χαρουμενος που βιντεοσκοπησα ζωντανα αυτο το πολυ σπανιο και πανεμορφο ψαρι! :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 18 Μαρ 2017, 16:56

πΑΝεμορφο!!! Εύγε!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Lagkou.c » 18 Μαρ 2017, 17:38

Μπράβο φίλε Κώστα!
Ξέρει κανείς αν είναι είδος της Μεσογείου ή αν είναι λεσεψιανός μετανάστης;
Lagkou.c

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών