• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Γερμανός,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Γερμανός,..

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 21 Ιούλ 2018, 00:07

Παιδιά στην Κύμη Ευβοίας και λίγο Βορειότερα είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που βλέπω Γερμανούς. Εμφανίζονται μόνο το καλοκαίρι σε μικρά κοπάδια 4-5 κομμάτια με διαφορετικά χρώματα και συνήθειες από αυτούς που είχα συναντήσει παλιότερα στην Πελοπόννησο.
Έχουν γκριζοασημί , περίπου σαν της σάλπας και παίρνουν το κανονικό μόνο άμα χτυπηθούν. Δεν τους βλέπω να τακιμιάζουν ούτε με τις σάλπες ούτε με τους σκάρους και είναι πλέον αρκετά πονηρά ψάρια (χρειάζονται καρτέρι) Εδώ οι επαγγελματίες τους πετάνε.
Εγώ τους καθαρίζω απευθείας μέσα στην θάλασσα πετάω κεφάλι και κοιλίες και μετά με μια τανάλια τους ξετομαριάζώ. Τους μαρινάρω κανένα μισάωρο στο λεμόνι και μετά τους κάνω μια συμπαθητική κακαβιά συνήθως για κέρασμα.
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό hakunamatata » 27 Ιούλ 2018, 19:41

Πριλ λιγο καιρο διαβασα οτι ειναι πολυ δημοφιλεις και ακριβοι οι γερμανοι στην κυπρο. Προσωπικα δεν τους ακουμπαω καν, πριν πολλα χρονια ειχα βγαλει μερικους μεγαλους στη ναξο και ειχα χαρει. Αφενως με τσιμπησε ενας και πονουσα γιατι δε το ξερα οτι ειχαν δηλητηριο, αδετερου δεν τους λες σε καμμια περιπτωση νοστιμους. Απο τοτε τους βλεπω και δε τους πλησιαζω καν
hakunamatata

Νέα δημοσίευσηαπό teman84 » 28 Ιούλ 2018, 09:56

hakunamatata έγραψε:Πριλ λιγο καιρο διαβασα οτι ειναι πολυ δημοφιλεις και ακριβοι οι γερμανοι στην κυπρο. Προσωπικα δεν τους ακουμπαω καν, πριν πολλα χρονια ειχα βγαλει μερικους μεγαλους στη ναξο και ειχα χαρει. Αφενως με τσιμπησε ενας και πονουσα γιατι δε το ξερα οτι ειχαν δηλητηριο, αδετερου δεν τους λες σε καμμια περιπτωση νοστιμους. Απο τοτε τους βλεπω και δε τους πλησιαζω καν

Χτες είδα στο Σκλαβενίτη στη Λευκωσία να τους έχουν 16,5 ευρώ το κιλό και έγινα έτσι :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
teman84

Νέα δημοσίευσηαπό adrian666 » 28 Ιούλ 2018, 17:22

Εδω στη Ροδο ειναι ψαρια που τα ψαρευουν συχνα.
Σε τιμη πιανουν περιπου 10ε το κιλο.
Γινονται και στο τηγανι και για ψαροσουπα μια χαρα ψαρακι ειναι
adrian666

Νέα δημοσίευσηαπό Vodinos » 04 Μάιος 2019, 14:30

Καλησπέρα φίλοι του φόρουμ. :)
Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό το φόρουμ μέχρι που μου πέταξε το google απόσπασμα όταν διάβαζα κάτι για black angus και με οδήγησε εδώ.
Να πω εν συντομία ότι προτιμώ τα ψάρια από το κρέας που επίσης μου αρέσει αλλά ο ερασιτεχνισμός βοείων στην χώρα μας, με στενοχωρεί. Διάβασα κάποιες πληροφορίες που είχατε αναρτήσει περί black angus όπως και αρκετές περί ψαριών (π.χ Γερμανοί) όπως και άλλα χρήσιμα κι όμορφα και έγινα μέλος.

Θα συνεισφέρω κι εγώ από το δικό μου ταπεινό μετερίζι δειλά δειλά και ζητώ συγνώμη αν ποστάρω εισαγωγή-γνωριμία σε αυτό το θέμα που είναι συγκεκριμένο.

Ειμαι μέγας λάτρης της πεσκανδρίτσας την οποία και τσάκιζα μέχρι που οι σεφ εδώ και χρόνια την πήγαν πρώτη κατηγορία φάτσα-κάρτα και σαν αποτέλεσμα, σπανίζει και ανέβηκε η τιμή της αρκετά σε συνάρτηση με το παρελθόν. Μπορώ να γράψω εδώ περί βοείων που είχατε αναφερθεί ή να πάω σε κάποιο άλλο τόπικ; σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα. Τα λέμε.

:)
Vodinos

Νέα δημοσίευσηαπό Lonestar » 04 Μάιος 2019, 15:18

το trolling σε άλλο επίπεδο!
You can travel the world but you can't run away from the person you are in your Heart..
Lonestar

Νέα δημοσίευσηαπό Vodinos » 04 Μάιος 2019, 17:02

Τρόλινγκ που;

Αν γκουγκλάρεις black angus forum έστω σαν ταγκ
σου βγάζει διάφορα όπως και το συγκεκριμένο θέμα όπου προ ετών όπως διαβασα, μέλος είχε γράψει πολύ σωστά πράγματα. :good:

Στόχος είναι να μην πιανόμαστε κουτοί με ότι μας πλασάρουν κρεοπώλες ή ιχθυοπώλες.
Θετικό για όλους. Μπορεί να μην είμαι ο τέλειος κι έμπειρος ψαράς και απόλυτα εναρμονισμένος στο σπορ με την απέραντη γνώση αλλά η πληροφόρηση είναι μονο θετική στις μέρες μας.

Έτσι βγαινουν και χρήσιμα συμπεράσματα.

Το ρητό περί του κρεοπώλη και του ιχθυοπωλη ή του κυνηγού ότι δεν πιάνονται φίλοι εύκολα, δεν το εβγαλα εγώ.

Να γράψω ένα πάγιο αν μου επιτρέπετε.
Όλη η δουλειά των κρεοπώλων στηρίζεται στο ότι τα μοσχάρια που παίζουν μπάλα στο επάγγελμα τους, είναι ηλικίας 8-12 μηνών ΑΡΑ χωρίς γεύση.

Σίγουρα είστε φόρουμ ψαριών αλλά πήρα το θάρρος να ρωτησω αν μπορώ να γράψω. Δεν ήρθα να σας κάνω τον έξυπνο αλλά να ωφεληθούμε για να σταματήσει το παραμύθι σε κάποια πράγματα της αγοράς. Παράλληλα μπορώ να μάθω και για ψάρια απο πιο έμπειρους, κάτι που σιγουρα με ενδιαφέρει.

:)
Vodinos

Νέα δημοσίευσηαπό Vodinos » 04 Μάιος 2019, 17:15

Επίσης να σημειώσω ότι αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι δεν ταιριάζουν όσα γράφω ή θα γραψω, κάτι που σίγουρα είναι λίγο ασύνδετο στο θέμα παρόλο που έχει γίνει αναφορά παλιότερα, μπορούν αν φυσικά εγκρίνουν την συμβολή μου, να μεταφέρουν αλλού ότι γράφω.

Νομίζω ότι αν άνοιγα θέμα για βοειο κρέας κτλ σε φόρουμ ψαρέματος, θα ήταν τρόλινγκ. Τότε ναι, θα ήταν.

Ευχαριστώ.

:hello:
Vodinos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες