• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επικινδυνα ειδη Ψαριων

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: Επικινδυνα ειδη Ψαριων

Νέα δημοσίευσηαπό Spinal » 31 Μάιος 2014, 15:29

Cesar2gr έγραψε:
Johnkokk έγραψε:Προσοχή (τουλάχιστον λίγο περισσότερο απο ενα σαργό π.χ.), θεωρώ οτι θέλουν τα κάτωθι.

δ)Λούτσοι (έχει τύχει να γυρίσει και να προσπαθήσει να με δαγκώσει, αλλά πρόλαβα)

Θυμάμαι τον Φεβρουάριο εναν 7 κιλό που γύρισε και με δαγκώσε στην μάσκα .Ρε να μην τον κάνω καλα λέμε και να προσπαθεί να με χτυπήσει στο κεφάλι .Στο τέλος έκανα θηλιά το σχοινακι και τον αποτελείωσα .

Μηπως ηπιατε και καφε?εχω ψοφησει στο γελιο
http://www.youtube.com/watch?v=L41AMH-jius
Spinal

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 31 Μάιος 2014, 15:42

Spinal έγραψε:
Cesar2gr έγραψε:
Johnkokk έγραψε:Προσοχή (τουλάχιστον λίγο περισσότερο απο ενα σαργό π.χ.), θεωρώ οτι θέλουν τα κάτωθι.

δ)Λούτσοι (έχει τύχει να γυρίσει και να προσπαθήσει να με δαγκώσει, αλλά πρόλαβα)

Θυμάμαι τον Φεβρουάριο εναν 7 κιλό που γύρισε και με δαγκώσε στην μάσκα .Ρε να μην τον κάνω καλα λέμε και να προσπαθεί να με χτυπήσει στο κεφάλι .Στο τέλος έκανα θηλιά το σχοινακι και τον αποτελείωσα .

Μάγκας =D>
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 31 Μάιος 2014, 16:02

thanasis28 έγραψε:Ωραίο τόπικ..
Και επί τη ευκαιρία ας μας πούνε οι παλιοί αν και τι πιθανότητες υπάρχουν να σου επιτεθεί σμέρνα ( χωρίς να χεις εννοείται ψάρια πάνω σου)..
Ξεκινώντας το ψαροντούφεκο έτυχε να δω ένα βιντεάκι με μια σμέρνα να κόβει δάχτυλο ενός τυπά που ήθελε να την ταίσει ή να παίξει μαζί της και από τότε νομίζω μου χει μείνει ψυχολογικό..
Κατεβαίνω για καρτεράκι και μονίμως έχω μια φοβία ότι κάτω απ΄το βράχο που πίανομαι υπάρχει σμέρνα με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και να μειώνω κι άλλο την ήδη μικρή απνοιά μου..
Μπορεί να σας φαίνεται αστείο αλλά είναι πολύ εκνευριστικό.. :)

Καθόλου αστείο.. αυτό το άγχος το έχουν και άλλοι :mrgreen:

Πρίν μερικά χρόνια ήμουνα διακοπές στην Τζιά. Είχα πάει για μπάνιο με την γυναίκα ενα απόγευμα.
Βούτηξα λοιπόν έτσι για πλάκα καμια ωρίτσα εκεί μπροστά στον κόλπο. Μάζεψα 2 χταπόδια και απομακρύνθηκα μέχρι τον κάβο. Στην διαδρομή είδα ίσα με 14 σμέρνες. Πρώτη φορά είδα τόσες μαζεμένες σε μια απόσταση όχι μεγαλύτερη των 300 μέτρων. Δεν φορούσα στολή ήμουν μόνο με το μαγιό, πέδιλα,μάσκα και το 90αρι. Δεν είχα μαζί μου σημαδούρα, ούτε ψαροβελόνα αλλά ψαροσακούλα για κανα χταποδάκι :) Παρατηρώντας τες λοιπόν και ενώ κολυμπούσα (βάθος 5-8) μια απο αυτές μου έκανε ντου. Δεν μπορείς να φανταστείς τι ρίγος σε πιάνει οταν την βλέπεις να ξεκινάει απο τον πάτο με απίστευτη ταχύτητα για να φτάσει μέχρι την επιφάνεια που κολυμπάς. Ισα που πρόλαβα να ρίξω μια βολή ενω ερχόταν (φυσικά και αστόχησα) και εντελώς μηχανικά πέταξα και το όπλο προς τα πάνω της μήπως και την τρομάξω και υποχωρήσει :beg:
Καπάκι γύρισα ανάσκελα με την ψαροσακούλα προς τα επάνω και κολύμπησα ύπτιο μέχρι τα κοντυνότερα βράχια πλατσουρίζοντας δυνατά το νερό μπας και την τρομάξω.. Δεν πρόλαβε να αρπάξει κάποιο πλοκάμι και πάλι καλά που δεν μου άρπαξε τον ποπό :this:
Μετά γύρισα, μάζεψα το όπλο και αποχώρησα :blush:
Άβαταρ μέλους
Japos

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 31 Μάιος 2014, 16:46

επίσης
συναγρίδα - δαγκώνει
τσιπούρα - σπάζει κόκκαλα
ροφοβράγχια - πνίγουν
λουτσοβράγχια - σχίζουν
πεσκανδρίτσα - κόβει χέρια για πλάκα
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό gba » 31 Μάιος 2014, 17:27

ichthyologist έγραψε:επίσης
συναγρίδα - δαγκώνει
τσιπούρα - σπάζει κόκκαλα
ροφοβράγχια - πνίγουν
λουτσοβράγχια - σχίζουν
πεσκανδρίτσα - κόβει χέρια για πλάκα

:good:
με προλαβες ηθελα να αναφερω την τσιπουρα , που με τα πολυ δυνατα της σαγονια σπαζει ολοκληρα κυδωνια ,
πολυ πιο σκληρα απο τα δακτυλα μας
ευτυχως που οι τσιπουρες που κυνηγαμε , δεν το ξερουν αυτο :D
gba

Νέα δημοσίευσηαπό babis79 » 31 Μάιος 2014, 17:59

Spinal έγραψε:
Cesar2gr έγραψε:

https://www.youtube.com/watch?v=6l97hAkSo_4
https://www.youtube.com/watch?v=6l97hAkSo_4
babis79

Νέα δημοσίευσηαπό z-bleu » 31 Μάιος 2014, 18:07

Smerna.jpg
2013-12-11-134.jpg
tom έγραψε:να σας πω κ εγω την εμπειρια μου με μια σμερνα...κανω βολη στο κεφαλι της,τιποτα παιδια,δεν ψοφαει με τιποτα,επειτα απο 10 μαχαιριες παρεδωσε πνευμα,κ να χεις κ το φοβο μη σε δαγκωσει..για την ιστορια ηταν 1.5 κιλο η συγκεκριμενη.απο αυτην την σμερνα κ μετα,εχω δει αρκετες κ πιο μεγαλες,αλλα δεν κανω βολη με την καμια!

Χτυπημένη Δεκέμβρη στα Σύβοτα κ πεντανόστιμη στο τηγάνι...!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
" Κάνουμε ψαροτούφεκο... γιατί απλά δε μπορούμε να ΜΗΝ κάνουμε ψαροτούφεκο! "
Άβαταρ μέλους
z-bleu

Νέα δημοσίευσηαπό Nickaros » 31 Μάιος 2014, 18:35

Η Τζιά έχει πάρα πολλές σμέρνες, αλλά μετά τη νότια Κρήτη.

Στην νότια Κρήτη, (Λασίθι) έχω δει τις περισσότερες, μεγαλύτερες και κινητικότερες κατά τη διάρκεια της μέρας. Εκεί έχω δει πράματα, που δεν τα πίστευα. Τρεις το μεσημέρι, να σχίζεται κακοκτυπημένος σκάρος και η σμέρνα να τον αρπάζει σε χρόνο dt. Καταμεσήμερο να ξεμπλέκω πετονιά στα ρηχά και να μου αρπάζει ψάρι απ΄την βελόνα, που είχα περασμένη στη ζώνη. Να είμαστε σε πορεία (κολυμπητό) και μια θηριώδης, η μεγαλύτερη που έχω δει ever, να έχει βγάλει το μισό της σώμα (όχι μόνο το κεφάλι, όπως συνήθως) από την βάση του μονόπετρου και να μας παρακολουθεί. Απομακρυνθήκαμε με ελαφριές πεταλιές. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεγάλες ελέγχουν περιοχή και επιτίθενται επειδή σε θεωρούν εισβολέα.

Μια τη χτύπησα από τσαντίλα γιατί με τρόμαξε την ώρα που είχα στριμώξει ένα μεγάλο κέφαλο και εξαιτίας της τον έχασα. Σημάδεψα κεφάλι αλλά το αποτέλεσμα ήταν ανώτερο κάθε προσδοκίας. Η βέργα την πέρασε ένα χιλιοστό ακριβώς πάνω απ' το ένα μάτι και βγήκε στο αντίστοιχο σημείο πάνω απ΄ το άλλο μάτι. Ούτε ξέρω πως έγινε αυτό το μαγικό. Επεσε ξερή, ούτε κουλουριάστηκε, ούτε κουνιόταν. Οταν την έβγαλα έξω (ήταν 1.5 κιλό) διαπίστωσα ότι ακόμα ζούσε. Της βάλαμε ένα ξυλαράκι στο στόμα και το δάγκωσε. Δεν μπορούσε να σαλέψει αλλά να δαγκώσει μπορούσε. Απίστευτο.
Nickaros

Νέα δημοσίευσηαπό gba » 31 Μάιος 2014, 19:06

Η νοτιανολικη Κρητη απο Σφακια και πανω εχει πολυ σμερνα.
Θυμαμαι που εβαζα το κεφαλι σε τρυπες να δω κατα που πηγε ο ροφος και δεξια ,αριστερα προβαλαν τα κεφαλια τους σε αποσταση μισου μετρου μεγαλες σμερνες.
Αλλα δεν τις πειραζα και δεν με πειραζαν.
Ακομη και κανα δυο φορες που ξεψαρισαν μεγαλες σμερνες κυταγαν να κρυφτουν και οχι να επιτεθουν , αν και μια μεγαλη μετα το ξεψαρισμα κινηθηκε αρχικα εναντιον του φιλου μου, αλλα αμεσως εκανε μεταβολη, ενω εγω παρακολουθουσα απο την επιφανεια.
Πιστευω οτι οι σμερνες ειναι λιγο παρεξηγημενες και γενικως δεν πειραζουν καιδεν επιτιθενται.
gba

Νέα δημοσίευσηαπό Nickaros » 31 Μάιος 2014, 19:10

gba έγραψε:Η νοτιανολικη Κρητη απο Σφακια και πανω εχει πολυ σμερνα.
Θυμαμαι που εβαζα το κεφαλι σε τρυπες να δω κατα που πηγε ο ροφος και δεξια ,αριστερα προβαλαν τα κεφαλια τους σε αποσταση μισου μετρου μεγαλες σμερνες.
Αλλα δεν τις πειραζα και δεν με πειραζαν.
Ακομη και κανα δυο φορες που ξεψαρισαν μεγαλες σμερνες κυταγαν να κρυφτουν και οχι να επιτεθουν , αν και μια μεγαλη μετα το ξεψαρισμα κινηθηκε αρχικα εναντιον του φιλου μου, αλλα αμεσως εκανε μεταβολη, ενω εγω παρακολουθουσα απο την επιφανεια.
Πιστευω οτι οι σμερνες ειναι λιγο παρεξηγημενες και γενικως δεν πειραζουν καιδεν επιτιθενται.

Είναι όντως παρεξηγημένες.

Εμένα προσωπικά δεν μου επιτέθηκε ποτέ σμέρνα, μόνο μια φορά ένιωσα απειλή, όπως έγραψα.
Nickaros

Νέα δημοσίευσηαπό z-bleu » 31 Μάιος 2014, 19:19

Παιδιά αν δε ξέρεις να τη μαγειρέψεις ή δε σ αρέσει γευστικά δεν υπάρχει λόγος να χτυπήσεις αυτό το ψάρι . Είναι όντως παρεξηγημένο κ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν πειράζει αν δεν την πειράξουν. Μου χει τύχει να κάνω καρτέρι σε σαργό με μια σμέρνα έξω απ το θαλάμι της ακριβώς δίπλα μ ,το αντιλήφθηκα,έμεινα ήρεμος κ όταν έριξα το ψάρι έμεινε ατάραχο ακόμα κ απ το θόρυβο της βολής .
" Κάνουμε ψαροτούφεκο... γιατί απλά δε μπορούμε να ΜΗΝ κάνουμε ψαροτούφεκο! "
Άβαταρ μέλους
z-bleu

Νέα δημοσίευσηαπό drakogiannis » 31 Μάιος 2014, 19:20

εχω δει παρα πολλές σμερνες κ μάλιστα μεγάλες αλλά ποτε καμιά δεν επιτέθηκε κ ούτε καν βγήκε από το βράχο. Παρακολουθουν απλά. Αν τις πειράξεις βέβαια δε θα στη χαρίσουν. Πιάσαμε στη Ντία (το νησάκι έξω από το Ηράκλειο) μια με πετονια πάνω από το σκάφος κ αγανακτησαμε να την ξεαγκιστρωσουμε. Δεν κόβεται εύκολα το δέρμα της κ χτυπιέται ακόμα κ χωρίς κεφάλι για πολύ ώρα. Μέσα στο νερό πάντως δε νομίζω ότι θα επιτεθεί χωρίς λόγο. Η συγκεκριμένη πήρε μέρος σε σούπα με μεγάλη επιτυχία
drakogiannis

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 31 Μάιος 2014, 19:38

Εμενα παλι σημερα δεν με τσιμπησε ψαρι αλλα μπηκε μια ινα απο πεδιλο ανθρακονηματινο :) ελπιζω να μην μολυνθει τιποτα
learner

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 31 Μάιος 2014, 21:09

Nickaros έγραψε:Η Τζιά έχει πάρα πολλές σμέρνες, αλλά μετά τη νότια Κρήτη.

Στην νότια Κρήτη, (Λασίθι) έχω δει τις περισσότερες, μεγαλύτερες και κινητικότερες κατά τη διάρκεια της μέρας. Εκεί έχω δει πράματα, που δεν τα πίστευα. Τρεις το μεσημέρι, να σχίζεται κακοκτυπημένος σκάρος και η σμέρνα να τον αρπάζει σε χρόνο dt. Καταμεσήμερο να ξεμπλέκω πετονιά στα ρηχά και να μου αρπάζει ψάρι απ΄την βελόνα, που είχα περασμένη στη ζώνη. Να είμαστε σε πορεία (κολυμπητό) και μια θηριώδης, η μεγαλύτερη που έχω δει ever, να έχει βγάλει το μισό της σώμα (όχι μόνο το κεφάλι, όπως συνήθως) από την βάση του μονόπετρου και να μας παρακολουθεί. Απομακρυνθήκαμε με ελαφριές πεταλιές. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεγάλες ελέγχουν περιοχή και επιτίθενται επειδή σε θεωρούν εισβολέα.
Μια τη χτύπησα από τσαντίλα γιατί με τρόμαξε την ώρα που είχα στριμώξει ένα μεγάλο κέφαλο και εξαιτίας της τον έχασα. Σημάδεψα κεφάλι αλλά το αποτέλεσμα ήταν ανώτερο κάθε προσδοκίας. Η βέργα την πέρασε ένα χιλιοστό ακριβώς πάνω απ' το ένα μάτι και βγήκε στο αντίστοιχο σημείο πάνω απ΄ το άλλο μάτι. Ούτε ξέρω πως έγινε αυτό το μαγικό. Επεσε ξερή, ούτε κουλουριάστηκε, ούτε κουνιόταν. Οταν την έβγαλα έξω (ήταν 1.5 κιλό) διαπίστωσα ότι ακόμα ζούσε. Της βάλαμε ένα ξυλαράκι στο στόμα και το δάγκωσε. Δεν μπορούσε να σαλέψει αλλά να δαγκώσει μπορούσε. Απίστευτο.

Εχεις δίκιο. Στην Νότια Κρήτη (κοντα στην Ιεράπετρα) είχα δει πάρα πολλές σμέρνες. Είχα χτυπήσει μια μεγάλη με τον πατέρα μου,την είχαμε βγάλει έξω στα βράχια. Επαιζα μαζί της βάζοντας της ενα ξυλάκι στο στόμα για να δω αντίδραση. Το δάγκωνε με λύσσα μπορώ να πω. Επι μίαμιση :shock: ώρα δεν έλεγε να ψοφίσει. Τελικά της κόψαμε το κεφάλι και την πήραμε.
Σαν μεζές πολύ καλή...
Αυτό για την επιθετικότητα εντός νερού σπάνιο αλλά όχι απίθανο.
Αν της ρίξεις και δεν την πετύχεις το πιθανότερο είναι να τρομάξει και να την κάνει. Αν την τραυματίσεις ''λυσσάει'' ίσως και να επιτεθεί. Οταν την καμακώσεις όσο
βρίσκεται πάνω στην βέργα επίσης λυσσάει και μέχρι να την ξεψαρίσεις επίσης επικίνδυνη στιγμή. Θέλει προσοχή.
Επίσης όπου σμέρνα = πεντακάθαρα νερά και πολλά μαύρα :)
Άβαταρ μέλους
Japos

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 31 Μάιος 2014, 23:34

Μονο τα γοφαρια πιτμπουλ φοβάμαι εγω :rotfl: :rotfl:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο