• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΕΡΙ ΓΟΦΑΡΙΩΝ

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: ΠΕΡΙ ΓΟΦΑΡΙΩΝ

Νέα δημοσίευσηαπό shallow » 26 Δεκ 2013, 21:10

Τις περισσοτερες φορες σε ρηχα νερα...μεχρι τα 10 μετρα και τωρα το χειμωνα σε ρηχα λαυρακοψαρεματα ειναι πιθανο να συναντησεις.
shallow

Νέα δημοσίευσηαπό nickchrysiko » 19 Μαρ 2014, 15:13

Τέσσερις φορές έχω βρεθεί αντιμέτωπος με γοφάρια και τα καταφέρα την τελευταία.
Γρήγορο ψάρι,δυνατό,άφοβο και πεντανόστιμο..
Καρτέρευα μεγάλες πελαγίσιες μπάφες ( τρομαγμένες όπως κατάλαβα εκ των υστέρων ) στο ένα μέτρο νερό και παρατήρησα τις δυο τελευταίες που τους έλειπε το 1 / 3 απο πίσω και πήρα γραμμή οτι οι κυνηγοί τους ήταν κάπου τριγύρω.
Άλλαξα πόστο για να τα βρώ αλλά τίποτα.
Μετά απο ώρα απραγίας συνέχισα με τις μπάφες,ξεχνώντας τα γοφάρια και υποθέτωντας ότι έφυγαν,όμως προς έκπληξη μου βρήκαν αυτά εμένα κυριολεκτικά στον αφρό!!!!!!!!!!!!!! (Τα άλλα δυο μεγαλύτερα που οδηγούσαν δεν τα ξαναείδα ).
Πήρα το μικρότερο απο τα τρία γύρω στα 3kg+ ( τρέλο χτύπημα το ψάρι) το οποίο και μπήκε σχάρα μετά απο 2 ώρες και ήταν μπουκιά και συγχώριο.......

Καλές αναδύσεις.

Εικόνα
Μέτρον άριστον
Άβαταρ μέλους
nickchrysiko

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 19 Μαρ 2014, 20:37

nickchrysiko έγραψε:Τέσσερις φορές έχω βρεθεί αντιμέτωπος με γοφάρια και τα καταφέρα την τελευταία.
Γρήγορο ψάρι,δυνατό,άφοβο και πεντανόστιμο..
Καρτέρευα μεγάλες πελαγίσιες μπάφες ( τρομαγμένες όπως κατάλαβα εκ των υστέρων ) στο ένα μέτρο νερό και παρατήρησα τις δυο τελευταίες που τους έλειπε το 1 / 3 απο πίσω και πήρα γραμμή οτι οι κυνηγοί τους ήταν κάπου τριγύρω.
Άλλαξα πόστο για να τα βρώ αλλά τίποτα.
Μετά απο ώρα απραγίας συνέχισα με τις μπάφες,ξεχνώντας τα γοφάρια και υποθέτωντας ότι έφυγαν,όμως προς έκπληξη μου βρήκαν αυτά εμένα κυριολεκτικά στον αφρό!!!!!!!!!!!!!! (Τα άλλα δυο μεγαλύτερα που οδηγούσαν δεν τα ξαναείδα ).
Πήρα το μικρότερο απο τα τρία γύρω στα 3kg+ ( τρέλο χτύπημα το ψάρι) το οποίο και μπήκε σχάρα μετά απο 2 ώρες και ήταν μπουκιά και συγχώριο.......

Καλές αναδύσεις.

Εικόνα

....τα σαλια μου !!!! τετοια ωρα ! ](*,)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Wazeer » 25 Απρ 2014, 15:48

ήμασταν θεοφάνια σαμοθράκη και έπεσα σε μέρος φοβερό! σαργοί ωραίοι να έρχονται κιόλας γρήγορα, μελανούρια καλά και μπάφες τρελαμένες να κολυμπάνε στην περιοχή που ήμουν και γω. κάνανε γύρους και τρυπώνανε σε βράχους, ξεπήδαγαν πάλι με μανία έξω. βάθος 2 μέτρα
σκεφτόμουν κάποιες κουβέντες από δω ότι είναι καλό σημάδι για γοφάρι (παρεπιπτόντως και στο νησί μας είπαν έχει γοφάρια τώρα λογικά θα πιάσετε) αλλά δεν είχα την υπομονή να περιμένω.
τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον έκανα μλκία και δεν ασχολήθηκα λίγο με αυτά και έπιασα τις μπάφες και τους σαργούς.....

η συμπεριφορά των μπάφων :) τι υποδούλωνε; την, όντως, παρουσία αρπακτικού ή τυχαίνει και πάνε έτσι καμιά φορά; (ίδια συμπεριφορά συνάντησα και χαλκιδική πριν λίγο καιρό αλλά σε βράχια ανάμεσα)

για βολή καλύτερα που είναι να σημαδέψεις; κάτω από το ραχιαίο, βράγχια, κεφάλι.....
ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
Wazeer

Νέα δημοσίευσηαπό geoben81 » 16 Απρ 2016, 15:02

Δεν εχει τυχει ακομα να πετυχω στον ευβοϊκο που ψαρεύω αλλα σίγουρα εχει πολλά, βγαζουν σπινεραδες αρκετα και βρισκω αρχες καλοκαιριου πολλους κεφαλους κομενους στην μέση...
Το ψαροτουφεκο δεν ειναι απλα ενα χομπυ για μενα... ειναι πιο σημαντικό και απο το crossfit τις Τετάρτες που πάω..
Άβαταρ μέλους
geoben81

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Ιαν 2017, 20:05

keraunos έγραψε:Τα γοφαρια ειναι πολυ επικυνδινα ψαρια.Τα δοντια τους ειναι αναλογα με τα πιτμπουλ σκυλια εαν εχεις ακουστα.Ενας γνωστος μου πολλα χρονια ψαροντουφεκας
εκανε το λαθος μια φορα που του εμφανιστηκε ενα τετοιο ψαρι και το περασε για λιτσα αλλιως δεν θα του εριχνε το χτυπησε σε λαθος σημειο και το ψαρι του επιτεθηκε και του εκοψε 3 δακτυλα απο το χερι το αριστερο και εκανε τρια ραμματα στην κοιλιακη χωρα γιατι τον δαγκωσε και δεν ανοιγε το στομα με τιποτα.Ο λευκος καρχαρια δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα τα τερατα της θαλασσας.

Με τρόμαξες τώρα!!! :shock: :shock: :shock:
Πόσα κιλά ήταν;
Έχει ακούσει κάποιος άλλη τέτοια παρόμοια ιστορία;
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε να αποφύγουμε κάτι τέτοιο; Αν υπάρχει...
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό manousakas » 14 Ιαν 2017, 20:10

Ser έγραψε:
keraunos έγραψε:Τα γοφαρια ειναι πολυ επικυνδινα ψαρια.Τα δοντια τους ειναι αναλογα με τα πιτμπουλ σκυλια εαν εχεις ακουστα.Ενας γνωστος μου πολλα χρονια ψαροντουφεκας
εκανε το λαθος μια φορα που του εμφανιστηκε ενα τετοιο ψαρι και το περασε για λιτσα αλλιως δεν θα του εριχνε το χτυπησε σε λαθος σημειο και το ψαρι του επιτεθηκε και του εκοψε 3 δακτυλα απο το χερι το αριστερο και εκανε τρια ραμματα στην κοιλιακη χωρα γιατι τον δαγκωσε και δεν ανοιγε το στομα με τιποτα.Ο λευκος καρχαρια δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα τα τερατα της θαλασσας.

Με τρόμαξες τώρα!!! :shock: :shock: :shock:
Πόσα κιλά ήταν;
Έχει ακούσει κάποιος άλλη τέτοια παρόμοια ιστορία;
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε να αποφύγουμε κάτι τέτοιο; Αν υπάρχει...

Μην πιστευεις οσα γραφονται στα forums......
Κλεμμενο.... ;) ;)
Άβαταρ μέλους
manousakas

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Ιαν 2017, 20:11

Xaos_22 έγραψε:Τα μεγάλα γοφάρια στην Χαλκιδική, τα βρίσκαμε σε συγκεκριμένα σημεία, ξημερώματα με πολύ κρύο στην ατμόσφαιρα και χαμηλό βαρομετρικό. Πολλά και μεγάλα παίρναμε μέρες που χιόνιζε, Γενάρη, Φλεβάρη και αρχές Μάρτη. Ρηχό ψάρεμα, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις τα βλέπαμε σε μεγαλύτερο των 10 μέτρων βάθος. Συνήθως, έρχονταν στο καρτέρι τα μεγάλα κεφαλόπουλα και μετά τα γοφάρια, ανακατεμένα με το κοπάδι των κεφαλόπουλων. Πολλά κεφάλια ήταν λαβωμένα απο τα γοφάρια, αλλά συμβιώναν στο ίδιο κοπάδι... Για να έρθουν τα γοφάρια, δεν πρέπει να τρομάξουν καθόλου τα κεφαλόπουλα.

Αν είναι μόνα τους, χρησιμοποιούν συγκεκριμένες ρότες, αν είσαι έξω απο αυτές απλά θα τα δεις να περνάνε. Κράτα σημάδια όμως και καρτέρεψε εκεί ακριβώς που τα είδες.

Τα "καλοκαιρινά" γοφάρια, είναι μικρότερα σε μέγεθος, με πολυπληθέστερα κοπάδια. Τα βρίσκαμε σε μεγαλύτερο των 10 μέτρων βάθος, κοντά στις περιοχές που συναντούσαμε τα μεγάλα τον χειμώνα. Μόλις τα βλέπαμε καρτέρι και όλο το κοπάδι γύρω μας. Μεγέθη που σπάνια ξεπερνούσαν το 1 κιλό, ενώ τον χειμώνα, το πιο μεγάλο που έχουμε πάρει είναι 7 κιλά.

Οι παρατηρήσεις αυτές ισχύουν για την Χαλκιδική. Δεν έχω δει ποτέ αλλού γοφάρι, εκτός απο μια φορά στην Ρόδο σε τυχαία συνάντηση.

ΜΑΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα δόντια τους. Έχω ακόμη σημάδι και ράμματα στον αριστερό προσαγωγό απο γοφάρι που έσκισε για πλάκα 7άρι παντελόνι και 3,5άρι σορτσάκι με μια δαγκωνιά, αφήνοντας με 10 μέρες στο κρεβάτι με ανοιχτά τα πόδια... 7 κιλά θεριό ήταν, ο αρχηγός του κοπαδιού.

Να και μερικές φωτό, δύο απο ψερεμα με χιόνι, και η τρίτη βράδυ σε γνωστό κουτούκι των Ν. Μουδανιών για ρετσινοκατάσταση με γοφάρια!

:shock: :shock: :shock: Πώς σε δάγκωσε; Σου επιτέθηκε; Ή όταν πήγες να το πιάσεις για να το αποτελειώσεις;
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό george242 » 14 Ιαν 2017, 22:13

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:
Deep_για_Deep έγραψε:
keraunos έγραψε:Τα γοφαρια ειναι πολυ επικυνδινα ψαρια.Τα δοντια τους ειναι αναλογα με τα πιτμπουλ σκυλια εαν εχεις ακουστα.Ενας γνωστος μου πολλα χρονια ψαροντουφεκας εκανε το λαθος μια φορα που του εμφανιστηκε ενα τετοιο ψαρι και το περασε για λιτσα αλλιως δεν θα του εριχνε το χτυπησε σε λαθος σημειο και το ψαρι του επιτεθηκε και του εκοψε 3 δακτυλα απο το χερι το αριστερο και εκανε τρια ραμματα στην κοιλιακη χωρα γιατι τον δαγκωσε και δεν ανοιγε το στομα με τιποτα.Ο λευκος καρχαρια δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα τα τερατα της θαλασσας.

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

μαλον ο γνωστός σου η εσύ έχει συγκένια με τον ΕΣΟΠΟ :yahoo:
george242

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες