• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΕΡΙ ΓΟΦΑΡΙΩΝ

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.

Re: ΓΟΦΑΡΙΑ,αναζητησεις

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 30 Σεπ 2010, 08:45

Aris fe έγραψε:Το γοφαρι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θυραματα,προσωπικα το κυνηγαω αρκετα κ ολες τις εποχες του χρονου.
Πλεον μου αρεσουν τα ασυνηθιστα μεγαλα ψαρια του ειδους που αφιερωνω πολυ χρονο στο κυνηγι τους κ βεβαια στη παρατηρηση των κινησεω τους κ των συνηθειων τους.
Αν θελει καποιος φιλος να με ρωτησει κατι συγκεκριμενα θα χαρω πολυ να απαντησω :)

Υ,Γ. Τrele ποτε θα παμε στο γοφαρισταν να σε παω κ εγω στο Γομαρισταν?! :mrgreen:
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

ΝΑΙ ΡΕ ΑΡΗ ΓΙΑ ΠΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΓΟΦΑΡΙΑΑΑΑΑ :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό lioskos » 30 Σεπ 2010, 12:20

Aris fe έγραψε:Το γοφαρι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θυραματα,προσωπικα το κυνηγαω αρκετα κ ολες τις εποχες του χρονου.
Πλεον μου αρεσουν τα ασυνηθιστα μεγαλα ψαρια του ειδους που αφιερωνω πολυ χρονο στο κυνηγι τους κ βεβαια στη παρατηρηση των κινησεω τους κ των συνηθειων τους.
Αν θελει καποιος φιλος να με ρωτησει κατι συγκεκριμενα θα χαρω πολυ να απαντησω :)

Υ,Γ. Τrele ποτε θα παμε στο γοφαρισταν να σε παω κ εγω στο Γομαρισταν?! :mrgreen:
Εικόνα

ελα σε ρωταμε ολοι δωσε μας τα φωτα σου :rules:
..είμαι περίφανος για τα γκλοπάκια μου...είναι το σύμβολο του καρατερίστα..
Επισήμανσις*το αστειο ξεθύμανε,έχετε αρχίσει να μας εκνευρίζετε!!!
lioskos

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 01 Οκτ 2010, 09:23

mike14 έγραψε:
Giorgos K. έγραψε:Aρη, αυτο το βαρκάκι στη φωτο ξέρει από γοφάρια..

Εικόνα
Εικόνα

ωραιο ψαρι το ατιμο :shock:

αυτο το σ.κ και εγω βορειο ευβοικο θα ειμαι ,εκτοσ απροοπτου θα εχω ενα bucanero 106 με 6.5αρα δυφτερη και δυπλα 16αρια

βλεπω στη φοτο εχεις το ιδιο? θα ηθελα πολυ να μου πεις την γνωμη σου για το οπλο οπωσ και κανενα σετ απ

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
mike14

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 01 Οκτ 2010, 09:25

mike14 έγραψε:

Εικόνα

αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις πεσει και στον ευβοικο αρκετες φορες.........βορειο

εχεις παρατηρησει μεγαλυτερη κοινιτικοτητα καποιες συγκεκριμενες μερες η φασεις τησ σεληνησ? και ωρες?

αν δω στον αφρο κυνηγια γυρω στα διακοσια μετρα ισ ως και περισοτερα να πεσω ? πλαναριμα ? θα εχει αποτελεσμα ,η να πιασω ακτογραμη? ρηχα καρτερια....

HELPPPP!!!!! :clapping: :clapping:
mike14

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 01 Οκτ 2010, 18:41

mike4, ο Άρης αν δεν κάνω λάθος βαράει σκοπιές αυτό τον καιρό... :roll:

Τα γοφάρια κατά κανόνα τα ψαρεύουμε άπό ρηχά μέχρι πολύ πολύ ρηχά, δηλαδή από 5 μέτρα μέχρι 30 πόντους νερό. Βέβαια έχω πάρει και στα 12 μέτρα κι έχω δει κάποιες φορές ψάρια στα 7-8 μέτρα... Αλλά ο κανονας αυτό λέει... Ψάξε για περιοχές που κατά κανόνα βαθαίνουν ομαλά, με μικρά σηκώματα του βυθού. Η παρουσία κεφάλων και σαλπών είναι προυπόθεση για τη μόνιμη σχετικά παρουσία γοφαριών, αλλιώς μόνο περαστικά ψάρια ίσως πετύχεις. Αυτή την εποχή στον Β. Ευβοικό γιαλώνουν οι μεγάλοι κέφαλοι (μέχρι 2-3κιλά) για αναπαραγωγή. Όπου τους πετύχεις, το πιθανότερο θα τριγυρίζουν και τα γοφάρια. Αν κρατηθείς και δε χτυπήσεις κανένα τερατάκι, βασικός όρος για να σου κάτσουν τα γοφάρια, μπορείς να προσπαθήσεις.

Ο ευκολότερος τρόπος είναι καρτέρια στο σκάσιμο του κύματος, πάνω στην ακτογραμμή, ακόμα και με τον αναπνεστήρα στο στόμα (!), αρκεί να εντοπίσεις τα περάσματα για κυνήγι που κάνουν. Οι διαδρομές επαναλαμβάνονται. Αυτός είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος εντοπιστού τους σε περιοχές όπου η διαμόρφωση στην ακτή έχει προεξοχές, ξενέρια, κοιλότητες, ώστε να μπορείς να κρυφτείς σχεδόν ολοκληρωτικά. Το τέλειο κρύψιμο είναι μεγάλης σημασίας, καθότι συνήθως τα ψάρια αυτά δεν αντιδρούν θετικά στο καρτέρι, αλλά τυχαίνει εμείς να πέφτουμε στο δρόμο τους.

Προσοχή στο ρεύμα και στη διεύθυνση των κεφάλων. Κανονικά θα έρθουν αντίθετα στο ρεύμα και αντίθετα στους κεφάλους, αλλά δεν είναι και σπάνιο να έρχονται από οπουδήποτε. Αν πιάσεις βυθό, καρτέρευε προς την ακτή, σε απόσταση το πολύ 10 μέτρα. Αυτό μπορεί να μεταβάλλεται ανάλογα με την κλίση του βυθου και τη διαμόρφωσή του.

Συνήθως καταλληλότερη ώρα είναι το απόγευμα, 2 ώρες πριν και έως τη δύση. Μετά ακολουθεί το μεσημέρι. Προσωπικά ούτε έχω δει, ούτε έχω πιάσει ψάρι πρωι πρωι. Αυτά...
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό mike14 » 02 Οκτ 2010, 00:29

ευχαριστω Σωτηρη ,να σαι καλα.

αν και σαββατο δινει καταιγιδες το μετεο :banghead:
mike14

Νέα δημοσίευσηαπό Aris fe » 02 Οκτ 2010, 08:58

Καλημερα σε ολους τους φιλους και συγνωμη για τη καθυστερηση διοτι ειμαι φανταρος,
Ο Σωτηρης ανελυσε πολυ διεξοδικα και σωστα κατα τη γνωμη μου τεχνικες για μια επιτυχημενη γοφαροψαρια.
Επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το καιρο αν καποιος φιλος εχει συγκεκριμενες αποριες ας μου στειλει ενα μνμ ή συγκεκριμενη ερωτηση-απορια,θα χαρω να βοθησω.
Να επισημανω καποια σημεια κ φευγω για ψαρεμα μιας κ ειμαι εξω σημερα :mrgreen:
1. Να ΚΟΛΥΜΠΑΤΕ ΠΟΛΥ στα ψαρεματα σας.
2. Να κινηστε κοντα σε προβλητες,πλωτες γεφυρες κ γενικα σε μερη που εχει τεχνητα εμποδια,τα γοφαρια κινουνται εκει για να επιτηθονται πιο ευκολα.
3. Για τη συλληψη ενος πολυ μεγαλου ψαριου προεχει ο ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ της περιοχης που κινηται,προσωπικα πρωτα τα βρισκω τα παρατηρω και υστερα ενεδρευω σε επομενο ψαρεμα με διαφορα 2-3 ημερων για να τα συλλαβω,ειναι κουραστικο το ξερω αλλα...το τροπαιο μου προσφερει αλλη συγκινηση ;)
4. Να ειστε ΗΡΕΜΟΙ ενω αυτα θα ειναι νευρικα,να εχετε συγκεντρωμενο το πνευμα σας πανω του,μη κανετε αποτομες κινησεις για να το πετυχετε,αν ειστε ηρεμοι κ το ψαρι ειναι μεγαλο(3-4κιλα) θα ξαναπερασει σιγουρα αν δεν κανετε αποτομες κινησεις διοτι μπηκατε στη περιοχη του.
5. Στον Ευβοικο να προτιματε αυστηρα ΒΔ ανεμους και βροχερες μερες,(αυτο ειναι σα να μη το πα... ;) )
Ελπιζω να φανουν χρησιμα τα λογια μου κ να συλλαβετε το θυραμα σας.

Υ.Γ. Εφυγα για ψαρεμααααα :wave:
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!
Άβαταρ μέλους
Aris fe

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 02 Οκτ 2010, 20:30

Aris fe έγραψε: Επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο το καιρο αν καποιος φιλος εχει συγκεκριμενες αποριες ας μου στειλει ενα μνμ ή συγκεκριμενη ερωτηση-απορια,θα χαρω να βοθησω.

Πώς μπορούμε να πιάσουμε ένα αξιόλογο γοφάρι Β. Ευβοικού που να την το έχει "πάρει μάτι" ο διεστραμμένος ψαροκυνηγός, ο γνωστός aris fe; :D

Θέλω τα ψάρια μου να μην είναι ματιασμένα! :tease:

Καλή θητεία ρε!
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό pittask » 02 Οκτ 2010, 20:33

Ποιός Aris Fe;;;Ποιός είναι αυτός ;;;Έλα να σου δείξω τα μέρη και τα πόστα ρε :mrgreen: :mrgreen:
pittask

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 02 Οκτ 2010, 21:30

pittask έγραψε:Ποιός Aris Fe;;;Ποιός είναι αυτός ;;;Έλα να σου δείξω τα μέρη και τα πόστα ρε :mrgreen: :mrgreen:

...Ωπ... Κάτσε τώρα... Εσύ ποιος είσαι...;;; Κάτι μου θυμίζει το όνομά σου, αλλά... :scratch:

Ααααα... Τώρα θυμήθηκα... Είσαι ο τύπος που τον έμαθα να κάνει ψαροτούφεκο:!!! :yahoo:

Εκτός πλάκας, είδες τίποτα σήμερα; Έλα shoutbox.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό xrhstakos » 23 Οκτ 2010, 10:54

Καλημερα συναδελφοι! Εγω λοιπον το (δικο μου) γοφαρι το χτυπησα στα 29m παρακαλω με βολη απο τα 26!!!! Αυτο αποδεικνυει για αλλη μια φορα οτι η φυση δεν εχει κανονες και ορια... Να και μια φωτογραφια απο το 3κιλο γοφαρι. Καλες θαλασσες!!!!

Εικόνα
xrhstakos

Νέα δημοσίευσηαπό tzo » 24 Οκτ 2010, 17:51

Αν στο σημειο που βρισκονται οι κεφαλοι δεν υπαρχει τιποτα να κρυφτουμε πως κανουμε καρτερι για τα γοφαρια?ο βυθος ειναι ομαλος απο εξω μεχρι τα 3 μετρα(για 10 μετρα μηκος) με πετρες και μετα αμμος.
tzo

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 24 Οκτ 2010, 23:05

xrhstakos έγραψε:Καλημερα συναδελφοι! Εγω λοιπον το (δικο μου) γοφαρι το χτυπησα στα 29m παρακαλω με βολη απο τα 26!!!! Αυτο αποδεικνυει για αλλη μια φορα οτι η φυση δεν εχει κανονες και ορια... Να και μια φωτογραφια απο το 3κιλο γοφαρι. Καλες θαλασσες!!!!

http://img101.imageshack.us/img101/8945/gofari.jpg[img]

Ωραίο ψάρι!!!
Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που κατάφερες να το σηκώσεις από τέτοιο βάθος με τόσο άσχημη βολή... :)

Φυσικά και έχει παντού γοφάρια. Οι τράτες τα σηκώνουν και από τα 100. Το βαθύτερο δικό μου είναι στα 13 μέτρα, στη Δάφνη στο Β.Ευβοικό. Τον κανόνα όμως προσπαθούμε να περιγράψουμε, όχι τις εξαιρέσεις. ;)
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Νέα δημοσίευσηαπό xrhstakos » 25 Οκτ 2010, 03:04

sotosdeep έγραψε:
xrhstakos έγραψε:Καλημερα συναδελφοι! Εγω λοιπον το (δικο μου) γοφαρι το χτυπησα στα 29m παρακαλω με βολη απο τα 26!!!! Αυτο αποδεικνυει για αλλη μια φορα οτι η φυση δεν εχει κανονες και ορια... Να και μια φωτογραφια απο το 3κιλο γοφαρι. Καλες θαλασσες!!!!

http://img101.imageshack.us/img101/8945/gofari.jpg[img]

Ωραίο ψάρι!!!
Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που κατάφερες να το σηκώσεις από τέτοιο βάθος με τόσο άσχημη βολή... :)

Φυσικά και έχει παντού γοφάρια. Οι τράτες τα σηκώνουν και από τα 100. Το βαθύτερο δικό μου είναι στα 13 μέτρα, στη Δάφνη στο Β.Ευβοικό. Τον κανόνα όμως προσπαθούμε να περιγράψουμε, όχι τις εξαιρέσεις. ;)

Φίλε sotodeep η βολή είναι όντως κακή αλλα όχι τόσο οσο φαίνεται γιατι ειναι διαγώνια.Η βεργα πέρασε απο τη πισω πλευρα λιγο πανω απο τη μεση του σώματός του και βγηκε απο τη μερια που βλέπεις χαμηλα ,οποτε δεν ηταν ευκολο να σκιστεί... Τώρα οσο γιατι Δάφνη έχω ψαρέψει 4 φορές και τις 4 εχω φάει τρελή φόλα! Μπράβο σου που βρήκες ψάρι εκεί. Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου πολυ τυχερό! Εκεί δεν είναι που πνίγηκε ενας ψαροντουφεκάς πριν λιγες μερες?

Φιλικά Χρήστος
xrhstakos

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 25 Οκτ 2010, 21:17

xrhstakos έγραψε:
Φίλε sotodeep η βολή είναι όντως κακή αλλα όχι τόσο οσο φαίνεται γιατι ειναι διαγώνια.Η βεργα πέρασε απο τη πισω πλευρα λιγο πανω απο τη μεση του σώματός του και βγηκε απο τη μερια που βλέπεις χαμηλα ,οποτε δεν ηταν ευκολο να σκιστεί... Τώρα οσο γιατι Δάφνη έχω ψαρέψει 4 φορές και τις 4 εχω φάει τρελή φόλα! Μπράβο σου που βρήκες ψάρι εκεί. Πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου πολυ τυχερό! Εκεί δεν είναι που πνίγηκε ενας ψαροντουφεκάς πριν λιγες μερες?

Φιλικά Χρήστος

Αυτό εξηγεί πολλά.
Τις μισές φορές έχω πάρει κάποιο καλό ψαράκι, τις υπόλοιπες από τίποτα έως μέτριότητες. Είναι και με την εποχή. Χειμώνα πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι καλό. Κατακαλοκαιρο επίσης. Αρχές καλοκαιριού και φθινοπωρο είναι η καλύτερες περίοδοι. Αλλά γενικότερα έτσι είναι ο ΒἜυβοικός... Άλλοτε σου δίνει κι άλλοτε βρίζεις που τον βούτηξες!
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βιβλιοθήκη ψαριών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες