• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Προβλημα με housing

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?

Προβλημα με housing

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 12 Νοέμ 2016, 23:35

Καλησπερα στην παρεα.ειπα και εγω να παρω μια καμερουλα να τραβαω τις αψαριες μου και να χαιρομαι και κατέληξα να παρω την rollei 420.πολυ καλη καμεριτσα και σε πολυ καλη τιμη.πηγα λοιπον ολο χαρα να δω πως τραβαει μεσα στο νερο και γενικα ναβτην δω λιγακι..πρωτο πλανακι δευτερο ολα μια χαρα και πανω που παω να αλλαξω πλανο και απο το κεφαλι να την κρατησω στο χερι βλεπω οτι εχει παρει μισο δαχτυλο νερο σχεδον....παγωνω και κυριολεκτικα περπατωντας στο νερο βγηκα αρων αρων.ευτυχως η καμερα σωθηκε.το housing φαινετε να κλεινει κανονικα....εχει συμβει σε κανεναν κατι αντίστοιχο ???!
themoulisk9

Re: Προβλημα με housing

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 13 Νοέμ 2016, 00:49

99.9 %. σου μπάζει απο κάποιο απ τα κουμπιά.
Το ίδιο πρόβλημα είχε κ η δική μου rollei.
Εγω το αντιμετώπισα ως εξής:
Βάζω κεραλοιφή στις σχισμές των κουμπιών(γιατί γράσο σιλικόνης δε βρήκα πουθενά σε στέρεη μορφή) χρησιμοποιώντας μία σύριγγα απ το φαρμακείο.
Μετά από 2-3 ψαρέματα θα πιάσει μία μούργα μόνιμη ή οποία δε θα επιτρέπει το νερό να μπει.
Εγώ για καλό κ για κακό βάζω πριν απο κάθε ψάρεμα όμως.
Δε μου ξαναέμπασε ποτέ νερό.

Επίσης να σβήνεις την κάμερα μετά από κάθε ανάδυση ώστε να ξεκουράζεται και να μην ανεβάζει θερμοκρασία.
Την ανάβεις πριν από κάθε βουτιά.
Αν ζεσταθεί πολύ δημιουργούνται υδρατμοί μεσα.
:hello:
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 14 Νοέμ 2016, 03:59

mojo έγραψε:99.9 %. σου μπάζει απο κάποιο απ τα κουμπιά.
Βάζω κεραλοιφή στις σχισμές των κουμπιών(γιατί γράσο σιλικόνης δε βρήκα πουθενά σε στέρεη μορφή) χρησιμοποιώντας μία σύριγγα απ το φαρμακείο.
Μετά από 2-3 ψαρέματα θα πιάσει μία μούργα μόνιμη ή οποία δε θα επιτρέπει το νερό να μπει.

Επίσης να σβήνεις την κάμερα μετά από κάθε ανάδυση ώστε να ξεκουράζεται και να μην ανεβάζει θερμοκρασία.

Εγω παντως θα ζητησω αμεση αντικατασταση και βλεπουμε...γενικα υπαρχουν αλλες after market θηκες ωστε να μπουριυμε αν θελουμε κατι ποιο σιγουρο???γιατι ετσι με αυτο το ανχος ψαρεμα δεν γινετε!!!
themoulisk9

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 14 Νοέμ 2016, 11:56

είναι κλασσικό φαινόμενο φίλε αν και αδικαιολόγητο ,εγώ είχα την Lenco sport am 500 την οποία είχα πάρει ελαφρώς δουλεμένη από άλλον. Μετά το τρίτο ψάρεμα ψιλοεμπαζε,
απευθύνθηκα στο μαγαζί που την αγορασει το άλλο παιδί και μου είπαν ότι μετά από σχετικό έλεγχο δεν διαπιστωθηκε καποιο προβλημα. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι αυτά που νομίζω πως είναι νερά δεν είναι νερά αλλά θολούρα και μου πρότειναν να ψεκαζω το housing με το ίδιο υγρό που ψεκάζουν την μάσκα μην θολώνει ( :-({|= ) αυτό μου φάνηκε κάπως κουλό αλλά είπα να το ακολουθήσω.

Να μην στα πολυλολογω η κάμερα συνέχιζε να ψιλομπαζει. Την ξαναστελνω πίσω και μου αντικαθιστούν το housing ( σε κάθε πήγαινε έλα πλήρωνα μεταφορικά εξοδα)

παιρνω το καινούργιο housing στο 3ο ψάρεμα τα ίδια. Για να μην στα πολυλογω σκέφτηκα ότι
επειδή ήταν ελάχιστη η ποσότητα του νερού είπα δεν βαριέσαι θα συμβιβαστω.

Μια μέρα λοιπόν εκεί που ψαρευα σε 5 μέτρα βάθος κοιτάω το housing και η κάμερα κυριολεκτικά κολυμπούσε στα νερά.
Από τότε δεν ξαναπήρε μας άφησε χρόνους.

Το θέμα είναι ότι την στιγμή που προτείνεις το housing για 45 μ πρέπει να είναι στεγανό , για αυτό είπα στην αρχή ότι είναι αδικαιολόγητο.
100 φορές να μου άλλαζαν το housing 100 φορές θα είχε το ίδιο θεμα

Διαφορετικά γράψε το αληθινό βάθος για να ξέρει και ο καταναλωτής τα άλλα είναι κουραφεξαλα
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 14 Νοέμ 2016, 14:18

vtops έγραψε:είναι κλασσικό φαινόμενο φίλε αν και αδικαιολόγητο ,εγώ είχα την Lenco sport am 500 την οποία είχα πάρει ελαφρώς δουλεμένη από άλλον. Μετά το τρίτο ψάρεμα ψιλοεμπαζε,
απευθύνθηκα στο μαγαζί που την αγορασει το άλλο παιδί και μου είπαν ότι μετά από σχετικό έλεγχο δεν διαπιστωθηκε καποιο προβλημα. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι αυτά που νομίζω πως είναι νερά δεν είναι νερά αλλά θολούρα και μου πρότειναν να ψεκαζω το housing με το ίδιο υγρό που ψεκάζουν την μάσκα μην θολώνει ( :-({|= ) αυτό μου φάνηκε κάπως κουλό αλλά είπα να το ακολουθήσω.

Να μην στα πολυλολογω η κάμερα συνέχιζε να ψιλομπαζει. Την ξαναστελνω πίσω και μου αντικαθιστούν το housing ( σε κάθε πήγαινε έλα πλήρωνα μεταφορικά εξοδα)

παιρνω το καινούργιο housing στο 3ο ψάρεμα τα ίδια. Για να μην στα πολυλογω σκέφτηκα ότι
επειδή ήταν ελάχιστη η ποσότητα του νερού είπα δεν βαριέσαι θα συμβιβαστω.

Μια μέρα λοιπόν εκεί που ψαρευα σε 5 μέτρα βάθος κοιτάω το housing και η κάμερα κυριολεκτικά κολυμπούσε στα νερά.
Από τότε δεν ξαναπήρε μας άφησε χρόνους.

Το θέμα είναι ότι την στιγμή που προτείνεις το housing για 45 μ πρέπει να είναι στεγανό , για αυτό είπα στην αρχή ότι είναι αδικαιολόγητο.
100 φορές να μου άλλαζαν το housing 100 φορές θα είχε το ίδιο θεμα

Διαφορετικά γράψε το αληθινό βάθος για να ξέρει και ο καταναλωτής τα άλλα είναι κουραφεξαλα

Πολυ φοβαμε πως θα παθω και εγω το ιδιο..παντως μιλησα μετον αντιπρόσωπο και θα μου αντικαταστησειτο housing.
themoulisk9

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 14 Νοέμ 2016, 15:03

Δοκίμασε αυτό που λέει ο Ζάχος παραπάνω για την κεραλοιφή, μου φαίνεται καλό σφραγιστικό, ειδικά μόλις ψηθεί από το αλάτι θα γίνει πακέτο.

εγώ θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη κάμερα (όταν την αγοράσω)
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 14 Νοέμ 2016, 15:39

vtops έγραψε:Δοκίμασε αυτό που λέει ο Ζάχος παραπάνω για την κεραλοιφή, μου φαίνεται καλό σφραγιστικό, ειδικά μόλις ψηθεί από το αλάτι θα γίνει πακέτο.

εγώ θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη κάμερα (όταν την αγοράσω)

Ειναι οντως καλη ιδεα αλλα ξερεις τι? Πες μου πως θα ψαρεψω εχοντας στο μυαλο μου αυτο το πραγμα συνεχεια σε καθε βουτια...επισης ειμαι τις αποψης οτι απο την στιγμη που πληρωνεις για κατι πρεπει να το περνεις και να δουλευει χωρις να βαλεις χερι και να κανεις πατεντες...παρεμπιπτόντως μολις γυρισα απο τον αντιπρόσωπο ο οποιος ειταν ευγενεστατος και εξυπηρετηκος και μου ειπε οτι θα γινει αντικατάσταση του housing και πολυ πιθανον και της συσκευής καθως του ανεφερα οτι σε 3-4 λεπτα καταγραφης με κλεισιμο της μηχανης μετα την βουτια η μπαταρια επεσε στο ενα νταμακι απο full...
themoulisk9

Νέα δημοσίευσηαπό ioleone » 06 Μαρ 2017, 17:17

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με δάκρυα νερού στο κουμπί του housing της action camera, βρήκα αυτό το σχετικό thread.

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς τι είναι η κεραλοιφή που αναφέρθηκε παραπάνω, από πού την προμηθευόμαστε και εάν τελικά κάνει δουλειά.
Επίσης υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια ή συμβουλή.
ioleone

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 06 Μαρ 2017, 17:43

Από όσο γνωρίζω η κεραλοιφή είναι ελαιόλαδο ανακαταμένο με φυσικό κερί και νομίζω πως μπορούμε να την βρούμε και σε βενζινάδικο (για τα γυαλίσματα που κάνουν στα αυτοκίνητα μετά το πλύσιμο)

Κλασσικό φαινόμενο με αυτά τα housing να δακρύζουν και τα περισσότερα λένε ότι είναι μέχρι 25-30 μέτρα.
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 06 Μαρ 2017, 19:11

mojo έγραψε:99.9 %. σου μπάζει απο κάποιο απ τα κουμπιά.

να φανταστώ μόνον από έξω ????η μέσα έξω ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 06 Μαρ 2017, 19:22

πηρα και γω μια καμερουλα!
πρωτη δουλεια να βαλω λαδι σιλικονης στο καπακι και τα κουμπια !
η σιλικονη προστατευει και συντηρει πλαστικα ,λαστιχα !!
για τον φιλο που ψαχνει γρασσο σιλικονης,υπαρχει και εχει καπου 90 το κιλο !
ρωτας σε συνεργεια ,να σε δωσουν λιγο να κανεις την δουλεια σου ! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 07 Μαρ 2017, 01:52

ioleone έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με δάκρυα νερού στο κουμπί του housing της action camera, βρήκα αυτό το σχετικό thread.

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς τι είναι η κεραλοιφή που αναφέρθηκε παραπάνω, από πού την προμηθευόμαστε και εάν τελικά κάνει δουλειά.
Επίσης υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια ή συμβουλή.

Η κεραλοιφη ειναι λιωμενο κερι με ελαιολαδο.Σε βενζιναδικο λιγο χλωμο να βρεις. Θα βρεις σε κανα φαρμακειο απ οπου μπορεις να παρεις κ μια συριγγα για να βαζεις στις σχισμες των κουμπιων του χαουζινκ (απ εξω εννοειται) πριν απο καθε ψαρεμα.
Κοιτα να βρεις καμια φθηνη. Αν ξερεις κανεναν μελισουργο , σιγουρα θα εχει να σου δωσει.

Μπορεις να φτιαξεις κ μονος σου,αν παρεις απο τα μελισσοκομικα ενα φυλο κεριου για κυψελη και το λιωσεις σ ενα μπρικι μαζι με λαδι σε σιγανη φωτια ανακατευοντας.

Μη χρησιμοποιησεις κερι απ αυτα που αναβουμε δε κανει.Εχει παραφινη μεσα κ θα σου καψει τα λαστιχακια.
κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό ioleone » 07 Μαρ 2017, 02:30

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....

Θα επανέρθω με φωτό και λεπτομέρειες...
ioleone

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 07 Μαρ 2017, 10:19

Κάτι που βοηθάει είναι να πατάμε τα κουμπιά μόνο στην επιφάνεια και όχι κατά τη διάρκεια της βουτιάς.
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 07 Μαρ 2017, 11:14

gsim έγραψε:Κάτι που βοηθάει είναι να πατάμε τα κουμπιά μόνο στην επιφάνεια και όχι κατά τη διάρκεια της βουτιάς.

Ακριβώς το ίδιο λένε και η ρολογοποιοι για τα καταδυτικά ρολόγια μας :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επιστροφή στο Video & Eξοπλισμός βίντεο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες