• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Η ιστορία του Roberto "Yuri" Calich.

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?

Re: YURI!

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 04 Απρ 2015, 15:15

Pavlospolo έγραψε:Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με μια φράση ,την τρίτη κατά σειρά έτσι όπως την αναφέρει ο Japos .
Πες ότι υποθετικά με έναν μαγικό τρόπο μαζευόμαστε όλοι οι ψαροντουφεκάδες της Ελλάδας μαζί και αποφασίζουμε ότι για να βελτιωθεί η αποκαρδιωτική κατάσταση των θαλασσών μας
πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των ψαρόντουφεκάδων .
Δηλαδή ότι η αιτία της σημερινής κατάστασης είναι ο υπερπληθυσμός του συγκεκριμένου είδους κυνηγού .
Και λέμε ότι ''ρε παιδιά κάποιοι από εμάς πρέπει να σταματήσουν το ψαροντούφεκο για να έχουν οι υπόλοιποι καλύτερες συνθήκες,όσοι θέλετε να σταματήσετε βγήτε μπροστά '' ,θα βγει κανένας μπροστά να πει ότι σταματάει ??Το να παραπονιέται ένας ψαροντουφεκάς ότι οι ψαροντουφεκάδες είναι πολλοί, είναι κατά τι γνώμη μου αβάσιμο και χαζό.Αν είναι έτσι ρε φίλε σταματά εσύ για να σώσεις την κατάσταση !! Η θάλασσα ανήκει σε όλους και για να το κάνει κανείς αυτό το σπορ σημαίνει ότι το αγαπάει . ή να πούμε '' από εδώ και πέρα δεν πρέπει να υπάρξουν καινουργοί ψαροντουφεκάδες για να μην γίνουμε περισσότεροι '' άρα δεν θα πουλάνε οι εταιρίες για παράδειγμα προϊόντα σε νέους ή θα αποθαρύνονται οι νέοι ενδιαφερόμενοι'' ΓΊΝΕΤΑΙ ??

Πιστεύω πως το θέμα προσεγγίζεται λάθος ,είναι θέμα διαχείρισης και εγκρατίας (αυτό δηλαδή που συνοψίζουν πολύ απλά και κατανοητά οι άλλες 3 φράσεις) ,δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των κυνηγών που στατιστικά πάντα αυξανόταν και πάντα θα αυξάνεται ,ΕΥΤΥΧΏΣ ή εξέλιξη δεν μπορεί να σταματήσει .Το να παραπονιόμαστε για το τι ψάρια βγάζαμε πριν χρόνια και τι βγάζουμε τώρα δεν οφείλεται σε αυτών το παράγοντα .
Το ότι κάποιοι βουτούσαν μόνοι τους σε κάποιες περιοχές παλαιότερα και τώρα που πάνε και άλλοι εκεί ξινίζονται , είναι άλλο θέμα και.......ξίδι
Eχει να κάνει ότι αυτοί που βρήκαν αυτό το μέρος ,μάζεψαν το γόνο από τα χταποδάκια των 150 gr , σκούπισαν ότι τρύπα είχε από τα πάντα ,τα ροφουδάκια τα βγάζανε νεογνά κτλ κτλ . και κανένας δεν έκανε τίποτα από τους άλλους που βουτούσαν παραδίπλα για να τους σταματήσει .
Αν προσέχαμε και διπλάσιοι να είμασταν κακό δεν θα κάναμε .............
(δεν επιτίθεμαι σε κανέναν έτσι :duel: :aikido: απλώς να προσγειωνόμαστε στην πραγματικότητα και να δείχνουμε κατανόηση , ο τόνος του κειμένου και ή αναφορά σε δεύτερο πρόσωπο είναι θελημένα έτσι και ΚΑΘΑΡΆ και μόνο για να δώσω Έμφαση όχι για να αντιμιλήσω στους αξιότιμους συμφορουμίτες Japos και gaganian ).

p .s : Πολύ ωραίο βίντεο !!!!!

Οκ θα σου επιτρέψουμε να διαφωνήσεις. Όμως δεν τις αναφέρω εγώ τις φράσεις του Videο,απλά τις αναπαράγω!
Μιας και απευθύνθηκες σ΄ εμένα θα σου απαντήσω σαν απλός hobbistas, χωρίς να ξέρω το ποιόν σου.
Όσον αφορά τον υπερπληθυσμό... (τι διάολο, μόνο οι παγκοσμιοποιητές τον θεωρούν πρόβλημα;)
Σε όλους φαντάζομαι εχει τύχει να δουν στο fb διάφορα ποσταρίσματα απο νεους ψαροκυνηγούς με
ροφάκια και απο κάτω οι υπόλοιποι να εξαπολύουν .....''κακώς το χτύπησες'', ''δεν τα βαράμε αυτά'' μπλα μπλα
μπλα....
Και η κλασική απάντηση... ''δεν ηξερα'' ''δεν υπολογισα το μεγέθος'' ...
.....ΟΚ ΔΕΚΤΟΝ, ουδείς αλάνθαστος!!
Υπάρχει κάποιος που στο ξεκίνημα του να μην εχει χτυπήσει μικρό ροφό;
Εχει τύχει να ψαρέψω με έμπειρους (υποτείθεται) που χτυπάνε ακόμα και τώρα ροφάκια.
Οχι απαραίτητα μανάβηδες.... απλά για την σούπα του παιδιού όπως λένε, για την αψαρία της ολοήμερης απόδρασης,
για το γαμώτο μετα απο το 80αρι βενζίνης..
Nα τους λες μαλάκα ΟΧΙ τα μωρά ! Οκ ρε συ λάθος να σου λέει...ο έμπειρος.
Για σκέψου όμως αυτό το λάθος να το έκαναν 2000 νέοι ψαροτουφεκάδες, μη εσκεμμένα, με τα σημερινά κατακρεουργημένα
ψαροαποθέματα (τυχαίο το νούμερο,αν και πολλοί περισσότεροι)
Σύμφωνα λοιπόν με αυτή την λογική, οι 2000 νέοι τουφεκάδες που του χρόνου θα γίνουν 2.200 ή περισσότεροι, αρκούν για να
νεκρώσουν οι τόποι απο μια... '' λανθασμένη τουφεκιά ''
Γιατί όπως εσύ ή εγώ στο ξεκίνημα μας είχαμε την περιέργεια να χτυπήσουμε ενα ρόφο έστω κ μικρό,
ετσι και ο σημερινός νέος θα προσπαθήσει να πράξει.
Όπως ενιωσες την ικανοποίηση συλλαμβάνοντας το μικρό αυτό ψάρι για πρώτη φορά,
έτσι θέλει να νιώσει και ο νεότερος συνάδελφος.
Αλλος μπορεί να ψαρεύει 2-3 χρόνια αλλα να μην έχει δει ποτέ του ροφό...πιστεύεις οτι τον κιλίσιο
δεν θα τον σβουρίξει;

Καλά, για τον μανάβη και τον νυκτερινό δεν το συζητώ.

Τωρα οσον αφορά το ξιδάκι...

Εσύ πιστεύεις οτι αν πας σε ενα μέρος που θεωρείς ''δικό'' σου και βρείς μέσα έστω και ενα μπαλόνι δεν θα ξινίσεις τα μούτρα;
Δεν θα το πιείς το ξιδάκι;
Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω στην Αλεξανδρούπολη και πέριξ αυτής τι παίζει (απο ψαρευτικής
πλευράς) όμως στα τριγύρω της Αττικής, ακτίνας 150 km είναι άστα!
Eδω ρε συ ξεκινάνε κάποιοι ζευγάρι για ψάρεμα και στην θάλασσα χωρίζονται για να μην χαλάσει
ο ενας το ψάρεμα του άλλου.....για φαντάσου να συναντίσουν κ άλλους.
Eχεις δει πολλούς σκαφάτους να ψαρέβουν εκει που φτάνει η μάζα;
Οταν στο ''δικό'' σου μέρος έβλεπες 300αρια μαυράκια και πλέον δεν βρίσκεις ούτε γύλο....τι θα πείς ;
Ξέρω...ξέρωωωω...ζήτω ο υπερπληθυσμός, ζήτω η εγκράτεια,ζήτω η διαχείρηση.

Pavlospolo έγραψε:Και λέμε ότι ''ρε παιδιά κάποιοι από εμάς πρέπει να σταματήσουν το ψαροντούφεκο για να έχουν οι υπόλοιποι καλύτερες συνθήκες,όσοι θέλετε να σταματήσετε βγήτε μπροστά '' ,θα βγει κανένας μπροστά να πει ότι σταματάει ??

Κοίτα, αφου η παράκτια ζώνη είναι κρανίου τόπος βγαίνω εγώ πρώτος, σταματάω το ψάρεμα κι αρχίζω το πλέξιμο (βελονάκι). Και μη νομίζεις οτι θα τους κάνω τη χάρη να φτάσω τα 30-40 που εσύ θεωρείς εξέλιξη... :wave:
Άβαταρ μέλους
Japos

Νέα δημοσίευσηαπό Pavlospolo » 04 Απρ 2015, 16:33

Φίλε μου μου έχει τύχει να περνάει ο άλλος με το φουσκωτο(εγώ κολυμπητος) ,να είμαι 30 μέτρα μακριά από την σημαδουρα μου .Και πάει και σηκώνει την σημαδουρα μου για να δει τι έπιασα .Μετα εμένα αν μου φύγει καμία βέργα στο μπαλόνι ποιος θα φταίει ?? [-X . Έχει τύχει να περνάει ο άλλος από την σημαδουρα μου και να μπλέξει την δικιά του με την δικιά μου......και ναι θα ξινιστω αν παω μια μέρα σε μέρος και ειναι ήδη τρεις μέσα. Όμως δεν μπορώ να παραπονεθω γιατί την άλλη μέρα θα είμαι εγώ μέσα και κάποιος άλλος θα έρθει να ξινιστει απ' έξω. Το αποτέλεσμα ειναι όντως από το παράδειγμα που ειπες με τους καινούργιους αυτό .ομως η αιτια ειναι η διαχείριση ,γιατί ,αν λέμε αν, τα κάναμε σωστά και χτυπούσαμε όσα λέει ο νόμος θα είχαμε.Απλως δεν γίνεται ένας παλιός ψαράς να παραπονιέται για τους καινούργιους για πράγματα που αυτος έκανε και ίσως σε υπερθετικό βαθμό. Πρεπει να υπαρχει ενημέρωση για να γινόμαστε καλύτεροι ,όχι να αποτρέπουμε νεους να ασχοληθούν με το ψαροντούφεκο.
Η σοφία αποκτάται μέσω της εμπειρίας , η εμπειρία αποκτάται ΑΠο Τα Ψάρια που ΕΧΑΣΕΣ.
Άβαταρ μέλους
Pavlospolo

Νέα δημοσίευσηαπό johndive » 04 Απρ 2015, 17:21

Και το αλλο επιτρεψτε μου να προσθεσω οταν εχεις μαγαζι με εξοπλισμο το να παραπονιεσαι οτι οι ψαροντουφεκαδες ειναι πολλοι αλλα απο την αλλη θελεις να πουλας εξοπλισμο με το τσουβαλι ακουγεται καπως.Εκτος και αν δε θελεις ποια.
time waits for no one
Άβαταρ μέλους
johndive

Νέα δημοσίευσηαπό nikos1983 » 04 Απρ 2015, 18:43

Περα απο κανα δυο μηνυματα που μπορει να θελει να περασει,εχει μεζεψει καμια δεκαρια νοματεους που λενε ποσο καλος ητανε και ειναι ο ρομπερτο στο οποιο κανεις δεν διαφωνει.
Δεν λεω καλος ειναι εχω κανει και μαθηματα μαζι του αλλα ειναι εμπορακος θελει να πουλησει
nikos1983

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 04 Απρ 2015, 19:50

nikos1983 έγραψε:Περα απο κανα δυο μηνυματα που μπορει να θελει να περασει,εχει μεζεψει καμια δεκαρια νοματεους που λενε ποσο καλος ητανε και ειναι ο ρομπερτο στο οποιο κανεις δεν διαφωνει.
Δεν λεω καλος ειναι εχω κανει και μαθηματα μαζι του αλλα ειναι εμπορακος θελει να πουλησει

Αυτό είναι πραγματικά μια πολύ ενδιαφέρουσα κριτική, Η κριτική! Θα πρέπει να περάσει ένα ικανό διάστημα χρόνου για να μπορέσουμε να αρθρώσουμε μια κριτική ματιά σε αυτή την δουλειά καθώς το βίντεο αλλά και ο ίδιος ο πρωταγωνιστής είναι μια έντονα "επιδραστική" εμπειρία- σύμφωνα με την ωραία φράση του Ζωνομέση . Όμως, οι νεώτεροι-και περισσότερο "ασεβείς και βλάσφημοι" :grin: έχουν ήδη αρχίσει να σπέρνουν τον λόγο της αμφιβολίας. Καθώς η συζήτηση θα συνεχιστεί για καιρό (προσωπικά, σκοπεύω να δημοσιεύω μια σινε-κριτική in progress ) θα ήθελα να δηλώσω προκαταβολικά ότι η ανακατασκευή της ιστορίας του ελληνικού υποβρύχιου ψαρέματος είναι τεράστιας δυσκολίας. Πώς αντιμετωπίζει κανείς τη συνάντηση με έναν ψαροντουφεκά που ψάρεψε εκείνα τα χρόνια; Πώς να κοιτάξει πίσω στο παρελθόν, αποφεύγοντας τις αφελείς πεποιθήσεις και τη σύγχυση ανάμεσα στις πραγματικές και φανταστικές μνήμες που συνθέτουν το παρόν; Η ταινία επέλεξε τη στρατηγική μιας συνέντευξης με έναν αρχαίο ψαρά, με την έννοια της δημιουργίας ενός memorandum, ενός μηχανισμού υπόμνησης όλων αυτών που δεν πρέπει να ξεχνάμε . Τί δεν πρέπει να ξεχνάμε; Ότι η εμφάνιση του Roberto Calich ήταν σοκ για την ψαροντουφεκάδικη Αθήνα . Ότι έκανε ισχυρότατη εντύπωση η πρώτη νίκη του (ούτε 20 χρονών απέναντι στον ψαρομανάβη των Παπανδρέου "Μπλομπλό") στο άνδρο των Χανίων καθώς οι Κρητικοί έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας. Ότι οι έξι συναγρίδες της Σύρου στο συγκεκριμένο πολιτισμικό πλαίσιο ήταν γροθιά στο στομάχι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Ένα ζήτημα είναι πως ακόμα και άσπονδοι ανταγωνιστές όπως ο Παπακαστρήσιος (αλησμόνητος πράγματι... :D ο αγώνας της Κέρκυρας-οι Χανιώτες έπεσαν τυχαία σε αναπαραγωγή ροφών) "καλοπιάνουν" τον καινοτόμο πρωταθλητή, όλα τέλοσπάντων τα σχόλια είναι κολακευτικά... Προσωπικά, το δικαιολογώ. Μετά το τρίτο κύμα γενοκτονίας των ροφοειδών(82άρι-παντόφλα-βυθόμετρο) οι απνεϊστες του 2020 θα πιάνουν ελάχιστα ψάρια. Αλλά αυτό θα συμβαίνει ΜΟΝΟ στη διεφθαρμένη Ελλάδα! Όλα τα πρόσωπα που τους ζητείται η γνώμη και προβαίνουν σε "αγιογραφία" του Calich δείχνουν να γνωρίζουν το επίδικο ζήτημα και "ότι έχει χαθεί πια η μπάλα" Τί εννοώ; Ο αριθμός των ροφοειδών ήταν/είναι πεπερασμένος. Δεν μπορεί να στηριχθεί αύξηση του αγοραστικού κοινού (που θα αγοράσει ένα ψαροντούφεκο και μια δεύτερη στολή..) πάνω στη φαντασίωση του μαύρου ψαριού. Μπορεί όμως ο σχετικά εκπαιδευμένος απνεϊστας του καλοκαιριού να πιάσει ένα σαργό και να δει μια συναγρίδα. Και σήμερα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ λόγω της διαφθοράς αυτό τείνει να εκλείψει. Χρειαζόμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΥΣ-ΝΟΜΙΜΟΥΣ-Ψαροντουφεκάδες. Με αλληλεγγύη. Και μια κάποια συγχωρητική διάθεση επιλεκτικής λήθης... Αλλιώς θα συνεχίζουν να την πέφτουν στον Γιάνκο "μας" ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ που βουτούν 20 νύχτες το μήνα (ούτε βραβευμένοι σταχανοβίτες να ήταν..) τροφοδοτώντας κάποιες μονίμως φοροδιαφεύγουσες ταβέρνες της Μυκόνου-Σαντορίνης και των βορείων προαστίων. Και η πλάκα είναι πως υποστηρίζουν κι από πάνω ότι "πεινάνε" ενώ προλαβαίνουν δυο φορές το μήνα να πετάγονται Ελβετία για σκι αλλά κυρίως για να αποθηκεύουν το μαύρο χρήμα. Και να τα βγάζουν στο βίντεο κάθε βράδυ τα παλιοτόμαρα. Τα ψάρια που βγάζουν σχεδόν ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ οι συμμορίες των νεομηδενιστών (δεν είναι τυχαίο ότι το group "νυχτερινοί" στο Facebook προτείνει το group "Υμνητές της 21ης Απριλίου" :evil: και άλλες αντιδημοκρατικές και ρατσιστικές ιστοσελίδες) αν υπήρχε στοιχειώδης αστυνόμευση θα κολυμπούσαν χαρίζοντας τουλάχιστον οπτική απόλαυση στους αρχάριους θιασώτες του σπορ. Και υπάρχει κάτι συνταρακτικό: Την παράνομη αλιεία σήμερα την κάνουν εύποροι, απόφοιτοι καλών πανεπιστημίων που πιάνουν ψάρια για να διάγουν πολυτελή βίο. Πώς λοιπόν να μην υπάρχει η στοργική κουβέντα από τους Σοφιστές (Γ. Βλάχο, Κουκούλα κ.α) όταν πρόκειται για έναν δύτη που από νωρίς έχει πάρει θέση;
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 07 Απρ 2015, 00:40

kostasprobonas έγραψε: (δεν είναι τυχαίο ότι το group "νυχτερινοί" στο Facebook προτείνει το group "Υμνητές της 21ης Απριλίου" :evil: και άλλες αντιδημοκρατικές και ρατσιστικές ιστοσελίδες)

kostasprobonas έγραψε:που βουτούν 20 νύχτες το μήνα (ούτε βραβευμένοι σταχανοβίτες να ήταν..) τροφοδοτώντας κάποιες μονίμως φοροδιαφεύγουσες ταβέρνες της Μυκόνου-Σαντορίνης και των βορείων προαστίων. Και η πλάκα είναι πως υποστηρίζουν κι από πάνω ότι "πεινάνε"

kostasprobonas έγραψε: ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ

!!!!!
Άβαταρ μέλους
Japos

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 07 Απρ 2015, 09:03

Γνώμη μου είναι ότι η ταινία δείχνει την πορεία ενός θαλασσινού, που ΑΝοίχτηκε στην απερΑΝτοσύνη της θάλασσας, της αφιέρωσε μεγάλο κομμάτι της ζωής του, όλη τη σκέψη του, απέρΑΝτο σεβασμό και αυτή με τη σειρά του του έδειξε τους δρόμους που ζητούσε: Τα ψάρια, την ελεύθερη κατάδυση, την ιστιοπλοϊα,...
ΙΣΩΣ αυτή η ταινία να παρακινήσει και άλλους στο να ΑΝαζητήσουν το δικό τους δρόμο μέσα στη θάλασσα, αποφεύγοντας το εύκολο και το ευτελές....
Για μένα ο Ρομπέρτο είναι πΑΝω απ΄ όλα Δάσκαλος, όχι στη θεωρία μόνο αλλά και στη πράξη, με τη στάση ζωής του.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 07 Απρ 2015, 10:44

Παρά πολύ καλή ταινία!!!

Πάνω από όλα Δάσκαλος, όπως σωστά έγραψε και ο Βασίλης!!!

Για εμένα, ήταν και είναι-μαζί με τον πατέρα μου-το θαλασσινό μου πρότυπο.

Νιώθω τυχερός που η ζωή το έφερε να γίνουμε φίλοι και γείτονες!!!
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!
Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 07 Απρ 2015, 11:14

Αγαπητέ Κώστα Προμπονά,

Το τεράστιο πρόβλημα του ελλείματος δικαιοσύνης που χαρακτηρίζει τη χώρα δε λύνεται βρίζοντας. Ισα-ισα που έτσι ρίχνουμε το επίπεδο μιας συζήτησης. Από σένα περιμένω να παραμείνεις στο επίπεδο σου δείχνοντας ότι οι λύσεις έρχονται μέσα από αυστηρή κριτική που μπορεί να εμπνεύσει και να οδηγήσει τους ανθρώπους ενωμένους σε πράξεις.
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό nickchrysiko » 07 Απρ 2015, 12:38

Καλημέρα σε όλους
Την ταινία δεν την είδα.
Θα τη δω σύντομα και θα εκφέρω άποψη.
Μεγάλος αθλητής και εξαιρετικός δάσκαλος στην ελεύθερη κατάδυση.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι για όλα φταίει η νοοτροπία μας.
Αυτός που βλέπει ευρώ αντί για ψάρια και μεροκάματο αντί για σπορ ότι και να γράψουμε χαμένο θα πάει
ή αυτός που πάει για τη σουπίτσα του μωρού με άλλο μωρό...
Νόμοι και απαγορεύσεις υπάρχουν.
Ποια είναι η λύση?

Θαλάσσια Πάρκα?
Τα ψαρεύουν και αυτά "όσοι μπορούν και ξέρουν"...

Έλεγχοι και τιμωρία?
Ποιός έλεγχος?Απο ποιούς και σε ποιόν σε αυτή τη διεφθαρμένη χώρα?
Που πήγα στο νησί διακοπές και ο ντόπιος σήκωνε ότι ήταν απο 100gr και πάνω ανεξαρτήτου χρώματος και όταν διασταυρωθήκαμε έξω και τα είπαμε,τον ρώτησα πέρα απο το ηθικό πως δεν φοβάται τυχόν έλεγχο και αγαπητοί φίλοι μου η απάντηση ήταν ότι "με τα παιδιά πίνουμε τσίπουρα το χειμώνα" :banghead:

Η μόνη λύση πιστεύω για τις ελληνικές θάλασσες και την τεράστια αλιευτική πίεση που δέχονται με όλα τα μέσα νόμιμα και παράνομα, είναι η καθολική απαγόρευση για όλους ( επαγγελματίες και μη ) για τουλάχιστον 2 χρόνια (εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση).Και βλέπουμε μετά...
Και ας στεναχωρεί αφάνταστα κάποιους σαν και εμένα ένα τέτοιο ενδεχόμενο. :sorry:

Πάνω απο όλα και όλους πρέπει να μπει η ευημερία του θαλάσσιου οικοσυστήματος
πριν φτάσουμε σε μη αντιστρέψιμη καταστάση...

:hello:
Μέτρον άριστον
Άβαταρ μέλους
nickchrysiko

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 07 Απρ 2015, 14:10

Ένας ο Ρομπέρτο
δεύτερος δεν υπάρχει
τρίτοι όλοι οι άλλοι.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 07 Απρ 2015, 15:11

Τουλάχιστον μερικοί έχουν τα Παπ....να που ότι εστί.πουλούσαν ψάρια.....
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό Psarogiatros » 07 Απρ 2015, 15:32

Όμορφα γυρισμένο βίντεο, με ιστορική και καλλιτεχνική αξία!
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Νέα δημοσίευσηαπό giannhstapi » 07 Απρ 2015, 16:02

nickchrysiko έγραψε:Η μόνη λύση πιστεύω για τις ελληνικές θάλασσες και την τεράστια αλιευτική πίεση που δέχονται με όλα τα μέσα νόμιμα και παράνομα, είναι η καθολική απαγόρευση για όλους ( επαγγελματίες και μη ) για τουλάχιστον 2 χρόνια (εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση).Και βλέπουμε μετά...
Και ας στεναχωρεί αφάνταστα κάποιους σαν και εμένα ένα τέτοιο ενδεχόμενο. :sorry:

Αυτό φίλε μου σίγουρα δεν είναι λύση. Οι νομοταγείς θα φάνε την διετή απαγόρευση στη μάπα και οι παράνομοι απλά θα συνεχίσουν ως έχει. Το πολύ πολύ να κάνουν κράτει κάνα-δυο μήνες μέχρι να ξεθυμάνει (όπως άλλωστε και όλα τα άλλα στην Ελλάδα). Οι νόμοι υπάρχουν (και με το παραπάνω) η εφαρμογή τους λείπει.
Urino Donec Mortalis
Άβαταρ μέλους
giannhstapi

Νέα δημοσίευσηαπό nickchrysiko » 07 Απρ 2015, 16:51

giannhstapi έγραψε:
nickchrysiko έγραψε:Η μόνη λύση πιστεύω για τις ελληνικές θάλασσες και την τεράστια αλιευτική πίεση που δέχονται με όλα τα μέσα νόμιμα και παράνομα, είναι η καθολική απαγόρευση για όλους ( επαγγελματίες και μη ) για τουλάχιστον 2 χρόνια (εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση).Και βλέπουμε μετά...

Αυτό φίλε μου σίγουρα δεν είναι λύση. Οι νομοταγείς θα φάνε την διετή απαγόρευση στη μάπα και οι παράνομοι απλά θα συνεχίσουν ως έχει. Το πολύ πολύ να κάνουν κράτει κάνα-δυο μήνες μέχρι να ξεθυμάνει (όπως άλλωστε και όλα τα άλλα στην Ελλάδα). Οι νόμοι υπάρχουν (και με το παραπάνω) η εφαρμογή τους λείπει.

Έστω και αυτο να συμβεί , η αλιευτική πίεση θα είναι πολύ μικρότερη στις θάλασσες και οι παράνομοι
θα εντοπίζονται πιο εύκολα ( και σαφώς να τιμωρούνται με πολύ πιο αυστηρές ποινές ).

Στην Ελλάδα ο νομοταγής πολίτης τείνει να γίνει ο μ@λ@κ@ς πολίτης σε πολλούς τομείς και όχι μόνο στην υποβρύχια αλιεία λ.χ.
συνεπής φορολογικά επιχειρηματίας vs περαίωση.

Απλά πρέπει να γίνει κάτι με οποιοδήποτε κόστος προκειμένου να ζωντανέψουν οι θάλασσες μας και μην κυνηγάμε γερμανούς και καλογριές σε λίγα χρόνια.
Όταν η παιδεία δεν αρκεί,η ηθική δεν αποτρέπει και οι νόμοι είναι κουρελόχαρτα για κάποιους, η λύση δυστυχώς πρέπει να είναι οριζόντια.
Καλώς ή κακώς τα λάθη των λίγων πληρώνουν οι πολλοί συνήθως... ( βλέπε Ελλάδα 2015 )

Ανέφερα και προηγουμένως οτι θέλει μεγάλη συζήτηση και επειδή το post είναι για άλλο θέμα θα κλείσω εδώ.

:hello:
Μέτρον άριστον
Άβαταρ μέλους
nickchrysiko

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Video & Eξοπλισμός βίντεο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: CARPENTER και 2 επισκέπτες