• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ερωτηση για δηλωση σκαφους

Τι λέει ο νομοθέτης.

Ερωτηση για δηλωση σκαφους

Νέα δημοσίευσηαπό tseligas » 25 Απρ 2018, 21:46

Γεια σας αδερφια!Σκεφτομαι να πουλησω το σκαφακι μου μιας και ειδικα το καλοκαιρι δεν εχω πολυ χρονο για βουτιες και καθεται τον περισσοτερο καιρο.Τωρα τον Μαιο λοιπον κλεινει 2 χρονια που το εχω παρει και το σκαφακι δεν ειναι δηλωμενο στην εφορια,μου ειχε πει ο λογιστης οτι δεν ειναι υποχρεωτικο αν ειναι κατω απο 5 μετρα και ετσι δεν το δηλωσα.
Ειδα ομως οτι στην διαδικασια της μεταβιβασης ο πωλητης(δηλαδη εγω) κανει μια υπευθυνη δηλωση οτι το σκαφος ειναι δηλωμενο στην εφορια.Αν κανω κατι τετοιο θα θεωρηθει ψευδη δηλωση λογικα απο την στιγμη που δεν το εχω δηλωσει.Στην εφορια που πηγα και ρωτησα κυριολεκτικα δεν ηξεραν τι τους γινεται δεν πηρα απαντηση,ειδα ομως εδω σε ενα ποστ για τις μεταβιβασεις οτι αν δεν ειναι δηλωμενο το φουσκωτο θα εχω θεμα στην μεταβιβαση και οτι πρεπει να κανω συμπληρωματικη δηλωση στην φορολογικη δηλωση της χρονιας.
Γνωριζει καποιος αν θα εχω προβλημα?
Θα πρεπει να κανω συμπληρωματικη δηλωση?
Μηπως δεν με πιανει επειδη ειναι κατω απο 5μετρα το σκαφακι και δεν υποκειται στον φορο πολυτελειας?
Πως γινεται να πρεπει να δηλωσω κατι το οποιο δεν με υποχρεωνει το ιδιο το κρατος να δηλωσω?

Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλα αν καποιος γνωριζει και εχει εμπειρια πανω σε αυτο οχι μονο σε εικασιες.Ευχαριστω προκαταβολικα,Μιχαλης.
tseligas

Re: Ερωτηση για δηλωση σκαφους

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 25 Απρ 2018, 22:56

εφοσον ειναι κατω απο τα πεντε μετρα αλλα εχει μηχανη εχει τεκμηριο.μονο τα κωπηλατα δεν εχουν τεκμηριο αλλα και αυτο ακομα δηλωνονται στην εφορια.επομενως το ποιο πιθανο ειναι να κανεις συμπληρωματικη.σαφως με ψευδη δηλωση μπορει να μπλεξεις,μπορει και οχι...το ρισκο δικο σου.
εγω εχω και κωπηλατο και μηχανοκινητο.τα δηλωνω και τα δυο και το ενα μου βγαζει μηδεν τεκμηριο και το αλλο κατι απλα δεν θυμαμαι το ποσο.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό tseligas » 26 Απρ 2018, 00:50

Τελικα εβγαλα ακρη φιλε τζιμη.Δεν εχω θεμα με το τεκμηριο δεν με πιανει.Πρεπει να κανω συμπληρωματικη και να δηλωσω και την αγορα σκαφους.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ψευδη δηλωση ποιος ο λογος να μπλεξω?Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
tseligas

Νέα δημοσίευσηαπό SARGOS » 26 Απρ 2018, 08:49

καλημέρα, αυτο γινεται χωρις να πληρωσης τιποτα ? γιατι ενας φιλος που ειχε την ιδια περιπτωση νομιζω πληρωσε 100 ευρω για καθε χρονο που δεν το ειχε δηλωσει.
τωρα μπορει και να μην ειναι ετσι ,
δεν εχουμε κανενα λογιστη στην παρεα να μας τα πη καλυτερα,
Άβαταρ μέλους
SARGOS

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 26 Απρ 2018, 10:57

ρε συ ,κατω απο τα 5 μετρα το τεκμηριο ειναι πολυυυυυυυυ μικρο
στην ουσια κανενας μας δεν εχει θεμα

αλλα το να μην εχεις δηλωσει το σκαφος εφορια ,αδιανοητο!!!!!!!!!!!!!!
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό tseligas » 26 Απρ 2018, 15:15

Με μια δήλωση αγοράς σκάφους και μια συμπληρωματική δήλωση στην περσινή χρονια και ένα 100αρικο για αυτόν τον 1 χρόνο που δεν το είχα δηλωμένο ξεμπερδευω.

Χρηστο έτσι μου είπε ο λογιστής δεν ήξερα!!
tseligas

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 26 Απρ 2018, 20:15

Εγώ νομίζω δεν πληρώνεις τίποτα.εφοσον είναι κάτω από 5 μέτρα έχεις τεκμήριο αλλά λίγο.ειναι έτσι όπως τα λέει ο Χρήστος.απλα μήπως ο λογιστής το κάνει το κατομπαλο μεροκάματο.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό afrodiver » 27 Απρ 2018, 14:31

τεκμηριο για μεχρι 5 μετρα 2800 ευρω το χρονο, το θεμα δεν ειναι το λιγο η πολυ ειναι ποσο το καλυπτεις σε συνδυασμο με τη υπολοιπη περουσια σου (αυτοκινητα, σπιτια κλπ). Εαν το καλυπτεις καλος, συμπληρωματικη δηλωση, προστιμο και τελος... εαν οχι θα εχεις συμπληρωματικο φορο + τοκους υπερημεριας + προστιμο....
afrodiver

Νέα δημοσίευσηαπό alexcris » 27 Απρ 2018, 21:31

Εχει δικιο ο αφρονταιβερ...τα 100€ αφορούν το προστιμο για την εκπρόθεσμη συμπληρωματικη δήλωση για καθε έτος...αυτα ειναι σίγουρα που θα σε επιβαρύνουν εαν καταθεσεις μια συμπληρωματική για μια χρονιά...
Τωρα εαν με τα συμπληρωματικα στοιχεία σου δεν ξεπερνας τα ορια των τεκμηρίων σε σχεση με το φορολογητεο σου εισόδημα εισαι κομπλέ, οπως ειπαν κ τα παιδια πιο πανω...

Υγ. Θεωρώ πως πρέπει να τη δηλωσεις στην εφορία κ στην τρεχουσα δήλωση που θα κάνουμε τωρα για το ετος 2017...ασχετα εαν την πουλησεις μεσα στο 2018 το 2017 ησουν κατοχος αυτής...
Η πρωτη συμπληρωματική που σου ειπε κ ο λογιστης σου κ θα πληρωσεις το 100 αρικο αφορα το οικονομικό ετος 2016 οχι το 2017...
alexcris

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες