• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Bεβαίωση παράβασης στην γλίστρα για ψ/κο με φακό

Τι λέει ο νομοθέτης.

Bεβαίωση παράβασης στην γλίστρα για ψ/κο με φακό

Νέα δημοσίευσηαπό Yan » 18 Φεβ 2018, 15:44

Καλησπέρα ομάδα!
Καταρχήν, ευχαριστώ για την αποδοχή στο φόρουμ! Γράφω εδώ για να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα εάν η παρακάτω βεβαίωση παράβασης είναι νόμιμη:
Πρόσφατα με έγραψαν για φακό και για νυχτερινό ψάρεμα καθώς έβγαινα στην γλίστρα. Περίπου 30-40 λεπτά μετά την δύση του ηλίου, έφτασα στην γλίστρα με το ζευγάρι μου μετά από μια απογευματινή κοντινή εξόρμηση. Είδαμε, πριν φτάσουμε στην γλίστρα ότι δύο υπάλληλοι του λιμενικού διενεργούσαν ελέγχους στα σκάφη. Ακόμη κι αν δεν τους βλέπαμε, θα βλέπαμε το αυτοκίνητό τους το οποίο είχαν παρκάρει απέναντι από την γλίστρα. Περιμέναμε να βγούν οι προηγούμενοι από μας (είχε μπονάτσα και είχαν βγει αρκετά σκάφη εκείνη τη μέρα που ένα ένα επέστρεφαν κι έπρεπε να περιμένουμε λίγο πριν φέρουμε το τρέιλερ) και μόλις φτάσαμε στην γλίστρα μας πλησίασε ο ένας από τους δύο λιμενικούς και μας είπε ότι θα μας κάνει έλεγχο. Μου ζήτησε να βγάλω το σκάφος από το νερό (ένα φουσκωτό 3,80) και πλέον το έβαλα στο τρέιλερ, άρχισε να κοιτάζει τα, πεταμένα στο πάτωμα του σκάφους, πράγματα (βαρύδια όπλα κλπ). Στο πάτωμα του σκάφους βρήκε έναν αδιάβροχο φακό (ο φακός του σκάφους) και ο υπάλληλος του λιμενικού αποφάσισε να βεβαιώσει δύο παραβάσεις, μία για ψ/κο με φακό και μία για ψ/κο μετά τη δύση του ηλίου. Αγανακτισμένος είμαι διότι ούτε το ένα ούτε το άλλο έκανα. Είχαμε βγει για συναγρίδες εκείνο το απόγευμα και το μόνο που είχαμε πιάσει ήταν δύο μέτριους σαργούς στο καρτέρι. Πέρα από την βεβαίωση παράβασης, την οποία δεν συμπλήρωσε εκεί, απλώς μου πήρε τα στοιχεία, έκανε κατάσχεση σε ένα από τα δύο όπλα που είχαμε (ένα 90άρι υαλόνημα), στον υποτιθέμενο παράνομο φακό, και στους δύο σαργούς.
Την Πέμπτη που μας πέρασε μου τηλεφώνησαν από το δικαστικό τμήμα του λιμενικού για να παραλάβω τις δύο κλήσεις και μου έδωσαν πέντε ημερολογιακές μέρες για να γράψω και να καταθέσω την απολογία μου.
Η ερώτηση είναι εάν γνωρίζει κανείς το νομικό υπόβαθρο.
Πιο συγκεκριμένα: όταν μεταβιβάστηκε το σκάφος στο όνομά μου, μου δόθηκε μια λίστα με τα πράγματα που έπρεπε να έχει το σκάφος μέσα (σωστικά κλπ) και σ'αυτή την λίστα έγραφε ότι έπρεπε να έχω στο σκάφος έναν φακό ηλεκτρικό, φώτα για νυκτερινή πλέυση κλπ. Το σκάφος είναι όπως λέμε, "προβλεπόμενο". Του έχω μέχρι και τρανζιστοράκι. Ο υπάλληλος του λιμενικού στο λεμβολόγιο, όταν πριν 5-6 μήνες έκανα την μεταβίβαση, δεν διευκρίνισε ποιες προδιαγραφές έπρεπε να πληρεί ο φακός ενώ μου εξήγησε τα σχετικά με τα σωστικά, την άγκυρα κλπ. Εάν λοιπόν είχα πετάξει τον φακό, όπως σκέφτηκα όταν είδα το αυτοκίνητο του λιμενικού παρκαρισμένο στο λιμάνι, θα με έγραφαν για το ότι δεν είχα φακό στο σκάφος.
Τέλος, οι υπάλληλοι του λιμενικού δεν με είδαν να χρησιμοποιώ φακό ή να ψαρεύω νύχτα.
Νομίζω λοιπόν ότι οι κλήσεις που πήρα είναι παράνομες.
Ξέρει κανείς λοιπόν ποιο είναι το νομικό πλαίσιο το οποίο καθορίζει τί ισχύει και τί όχι?
σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας
Γιάννης
Yan

Re: Bεβαίωση παράβασης στην γλίστρα για ψ/κο με φακό

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 18 Φεβ 2018, 16:34

Καλώς ήρθες Yan,
Δεν μπορώ να βοηθήσω,αλλά για δες εδώ:
viewtopic.php?t=59353
viewtopic.php?t=32936
viewtopic.php?t=37726
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Yan » 18 Φεβ 2018, 17:47

PanEx έγραψε:Καλώς ήρθες Yan,
Δεν μπορώ να βοηθήσω,αλλά για δες εδώ:
viewtopic.php?t=59353
viewtopic.php?t=32936
viewtopic.php?t=37726

ευχαριστώ PanEx
διάβασα τις συζητήσεις που προτείνεις και το πλέον σχετικό που αναφέρεται είναι κάποια απόφαση του Αρείου Πάγου από τον χρήστη Thalassa50, σε δύο διαφορετικές συζητήσεις μάλιστα. Όμως ψάχνοντας στην ιστοσελίδα του Αρείου Πάγου, δεν μπορώ να βρώ την σχετική απόφαση. Έστειλα ένα μύνημα στον χρήστη Thalassa50 και περιμένω απάντηση. Τα δε χρονικά περιθώρια στενεύουν διότι πρέπει να καταθέσω την "απολογία" μου μέχρι την Τρίτη.
Ξέρεις, το χειρότερο δεν είναι το οικονομικό κόστος αυτής της ιστορίας - δεν είναι ευκαταφρόνητο αλλά δεν είναι το χειρότερο. Περισσότερο ενοχλητικό είναι ότι υπό το φως αυτών των "κλήσεων" παρουσιάζομαι σαν ένας από αυτούς που δεν συχνά βιάζουν την θάλασσα παντοιοτρόπως.
Τέλος πάντων. Ευχαριστώ και πάλι.
Yan

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 18 Φεβ 2018, 18:01

νομικά από όσο γνωρίζω δεν στέκει παράβαση αν δεν σε έχει πιάσει επαυτοφόρο με τίποτα ,μπορείς να γράψεις αναλυτικά όλα αυτά και στην απολογία σου διότι είναι απαράδεκτο να σε γράψουν την ώρα που βγαίνεις από την γλύστρα μετά από ώρα ταξίδι και για στεγανό φακό (όχι καταδυτικό )
Εδώ είναι που λέμε πάντα (εγώ )ότι έχουμε να κάνουμε με ονους (να με συγχωρούν τα συμπαθέστατα ζωάκια )λιμενοφύλακες άσχετους καρασχετούς(θα ήθελα να τα γράψω ποιο κομψά αλλά θα φάω μπαν :D με τα της ερασιτεχνικής αλιείας που αντί να βοηθούν ταλαιπωρούν τον πολίτη με την ασχετοσύνη τους .
Φίλε ,καλό κουράγιο
γράψε ακριβώς και πόσοι ώρα ταξίδευες που εισουν για ψαροτούφεκο ,πόση ώρα περίμενες στην γλύστρα ,φωτο του φακού κτλ.κτλ.αναλυτικότατα
υγ. στην γλύστρα πάχης μεγάρων ήταν ????το γράφω διότι εκεί κάποτε κάναν έλεγχο κάτι μπουμπούκια που δεν ξέραν που παν τα τέσσερα (όχι ότι αλλού ξέρουν :D )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Yan » 18 Φεβ 2018, 18:39

thalassa50 ευχαριστώ για την απάντηση. Ο φακός ήταν ένας παλιός καταδυτικός φακός που έχω στο σκάφος τον οποίο μου έδωσε φίλος όταν πήρα το σκάφος. Όλο αυτό έγινε σε μια γλίστρα στα Χανιά. Νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα να βεβαιώσουν τέτοιες παραβάσεις χωρίς να είναι παρόντες. Δεν με είδαν να ψαρεύω νύχτα ή με φακό. Το υπέθεσε ο λιμενικός. Τα αλιεύματα δεν ήταν ούτε υπερβολικά ούτε παράνομα (δύο σαργοί). Αγανακτώ γιατί μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό. Τέλος πάντων.
Έχεις μήπως το τεύχος του περιοδικού Thalassa στο οποίο αναφέρεται εκείνη η απόφαση του Αρείου Πάγου? Δοκίμασα να βάλω τα στοιχεία που αναφέρεις σε άλλη δημοσίευσή σου στην σελίδα αναζήτησης του Αρείου Πάγου αλλά..πάγος η δουλειά. Δεν βγάζει κάτι σχετικό. Μήπως θα μπορούσες να ξαναδείς το άρθρο? (σού'χω στείλει και μύνημα από χθες σχετικά μ'αυτό)
Ευχαριστώ και πάλι
Γιάννης
Yan

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 18 Φεβ 2018, 18:52

Yan έγραψε:thalassa50 ευχαριστώ για την απάντηση. Ο φακός ήταν ένας παλιός καταδυτικός φακός που έχω στο σκάφος τον οποίο μου έδωσε φίλος όταν πήρα το σκάφος. Όλο αυτό έγινε σε μια γλίστρα στα Χανιά. Νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα να βεβαιώσουν τέτοιες παραβάσεις χωρίς να είναι παρόντες. Δεν με είδαν να ψαρεύω νύχτα ή με φακό. Το υπέθεσε ο λιμενικός. Τα αλιεύματα δεν ήταν ούτε υπερβολικά ούτε παράνομα (δύο σαργοί). Αγανακτώ γιατί μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό. Τέλος πάντων.
Έχεις μήπως το τεύχος του περιοδικού Thalassa στο οποίο αναφέρεται εκείνη η απόφαση του Αρείου Πάγου? Δοκίμασα να βάλω τα στοιχεία που αναφέρεις σε άλλη δημοσίευσή σου στην σελίδα αναζήτησης του Αρείου Πάγου αλλά..πάγος η δουλειά. Δεν βγάζει κάτι σχετικό. Μήπως θα μπορούσες να ξαναδείς το άρθρο? (σού'χω στείλει και μύνημα από χθες σχετικά μ'αυτό)
Ευχαριστώ και πάλι
Γιάννης

Καλησπέρα.
Η απόφαση πρέπει να είναι αυτή :
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q= ... 48fXdMWvt0
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Yan » 18 Φεβ 2018, 19:23

TAITINOS σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν κατάλαβα καλά, το λιμενικό δεν μπόρεσε να βεβαιώσει την παράβαση της παράνομης αλιείας διότι ο κυβερνήτης της μηχανότρατας την έβγαλε στα 4-5 μίλια? Άρα, κατ'επέκταση, ούτε στην δικιά μου την περίπτωση μπορεί να βεβαιωθεί παράβαση εφόσον δεν με είδαν να διαπράττω τις συγκεκριμένες παραβάσεις? Αυτό εννοείς?
Yan

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 18 Φεβ 2018, 19:44

Yan έγραψε:TAITINOS σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν κατάλαβα καλά, το λιμενικό δεν μπόρεσε να βεβαιώσει την παράβαση της παράνομης αλιείας διότι ο κυβερνήτης της μηχανότρατας την έβγαλε στα 4-5 μίλια? Άρα, κατ'επέκταση, ούτε στην δικιά μου την περίπτωση μπορεί να βεβαιωθεί παράβαση εφόσον δεν με είδαν να διαπράττω τις συγκεκριμένες παραβάσεις? Αυτό εννοείς?

Δεν εννοώ κάτι, καθώς δεν είμαι νομικός. Απλά βρήκα και ανέβασα το λινκ για την απόφαση.
Πάντως κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ...
Κάποια παιδιά με νομικές γνώσεις θα μπορούσαν να βοηθήσουν περισσότερο.
Παραθέτω και το παρακάτω λινκ που αφορά σε παρόμοια περίπτωση :
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q= ... Fjk_cB380L
Τώρα, το σίγουρο είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις, είτε από -κακώς- υπερβάλλοντα ζήλο είτε από αδυναμία εκτίμησης της ουσίας του πνεύματος του νόμου, τα ελεγκτικά όργανα αδικούν τους ελεγχόμενους. Και σε περίπτωση που όπως εσύ, είσαι ΄΄καθαρός΄΄, αυτή η τσουβαλιαστική αντιμετώπιση καταντάει προσβλητική :banghead:
Δυστυχώς, πέρα από την τυχόν κατανόηση και λογική που μπορεί να δείξει ο Χ Λιμενάρχης, όπως έχει δείξει η ιστορία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και να βρείς το δίκιο σου μέσα από έως σήμερα ισχύον σύστημα...
Τελευταία επεξεργασία από ΤΑΙΤΙΝΟΣ και 18 Φεβ 2018, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 18 Φεβ 2018, 19:54

Παντως και απο δω Ηρακλειο μερια εχω ακουσει που εχουν πιασει ατομα με φακο αυτοματα θεωρουν οτι κανεις νυχτερινο ας ειναι και 12 το μεσημερι και σου κατασχετουν ενα οπλο το φακο και τα αλιευματα (καθοτι ειναι προιον νυχτερινου) και νομιζω το προστιμο ειναι 600 ευρω.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό Πιπέρης » 18 Φεβ 2018, 22:08

Καλά ξεμπερδέματα.

Δεν υπάρχουν αποδείξεις ενοχής αλλά ενδείξεις.
Συγκεκριμένα ο φακός στο πάτωμα και το γεγονός της δύσης του ηλίου.
ο ισχυρισμός σου ώς προβλεπόμενο εξάρτημα σωστικών παρουσιάζει κενά
διότι δεν ευρέθει σε συγκεκριμένο χώρο μαζί με τα υπόλοιπα εξαρτήματα
αλλά χύμα στο ντέκ του σκάφους παρέα με τα σύνεργα του ψαρέματος αν κατάλαβα καλά.
Αν έχεις δικαιολογία για την παρουσία του εκεί θα πρέπει να είναι πειστική
και καλείσαι να την αναφέρεις στο απολογητικό υπόμνημα.
Προσωπικά συμφωνώ με τα λεγομένα σου περί συναγρίδων
αλλά οφείλεις να παραδεχτείς την αμέλεια σου σχετικά με τη παρουσία του φακού
ενώ μάλιστα έχεις δεί τα όργανα.

Και τα λέω αυτά από προσωπική εμπειρία.
Δεν διαθέτω φυσικά νομική εμπειρία απο ανάλογες δίκες
Και εγώ δεν χρησημοποιώ φακό αλλά ο αδιάβροχος του σκάφους είναι πάντα
σε στεγανό κουτί με τα υπόλοιπα προβλεπόμενα.
Μάχου
υπέρ Πίστεως
και
Πατρίδος
Άβαταρ μέλους
Πιπέρης

Νέα δημοσίευσηαπό PARAS » 18 Φεβ 2018, 23:13

φιλε μου το οτι σε γραψανε για ψαροντουφεκο μετα την δυση του ηλιου , ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις το προστιμο ,εφοσων σε γραψανε στην γλυστρα κανοντας μια εγραφη καταθεση στο λιμεναρχειο

ομως για τον φακο που βρεθηκε στο πατωμα του σκαφους σου ειναι λιγο χλωμο να το γλητωσεις
θα μπορουσες οπως εγραψε και ο φιλος παραπανω να τον εχεις σε ενα στεγανο κουτι και σιγουρα μαζι με τα σωστικα σου
σε καποιο ταμπουκι ( αν εχεις φυσικα) αλλιως σε καποιο σακο που θα εχει ολα τα προβλεπομενα που πρεπει να εχεις στο σκαφος :hello:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω
Άβαταρ μέλους
PARAS

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 19 Φεβ 2018, 00:33

Navaho έγραψε:Παντως και απο δω Ηρακλειο μερια εχω ακουσει που εχουν πιασει ατομα με φακο αυτοματα θεωρουν οτι κανεις νυχτερινο ας ειναι και 12 το μεσημερι και σου κατασχετουν ενα οπλο το φακο και τα αλιευματα (καθοτι ειναι προιον νυχτερινου) και νομιζω το προστιμο ειναι 600 ευρω.

ΣΩΣΤΟΣ!
Κάνε την απολογία ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ που θα γράφεις ό,τι έγραψες στο φόρουμ + ότι θεωρείς ότι τα ευγενέστατα στον έλεγχο όργανα υπέπεσαν σε πλάνη λόγω του μποτιλιαρίσματος στη γλύστρα. Το πρόστιμο δεν το γλυτώνεις. Άλλη φορά μην έχεις ΚΑΝΕΝΑ φακό στο σκάφος. ΜΗΝ βάζεις δικηγόρους. Κάνε εν ευθέτω χρόνο, όταν πέσει το πρόστιμο, αίτηση για διοικητική ένσταση και αναίρεσή του προστίμου-δικαίωμα που σου δίνει ο νόμος αλλά θα περάσει καιρός και θα το έχεις ξεχάσει..
ΚΑΙ ΜΗΚΕΤΙ ΑΜΑΡΤΑΝΕ... (αν επιμένεις για φακό σκάφους αγόρασε ένα κινέζικο από το χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου και κρύψε τον στα σωστικά).
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό Yan » 19 Φεβ 2018, 11:55

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για την συμπαράσταση. Θα γράψω την απολογία μου και θα την καταθέσω κι έπειτα βλέπουμε.
Ευχαριστώ και πάλι
Γιάννης
Yan

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες