• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ατομα στο σκάφος και μικρά παιδιά.

Τι λέει ο νομοθέτης.

Ατομα στο σκάφος και μικρά παιδιά.

Νέα δημοσίευσηαπό Probably » 01 Σεπ 2017, 12:19

Γεια σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση που πιστεύω ότι θα απασχολεί πολλούς από εσάς μιας και πολλοί έχουμε μικρά παιδιά. Τα παιδιά πχ πέντε χρονών και κάτω μετράνε για ολόκληρο άτομο μέσα σε ένα σκάφος? Δηλαδή σε μια βάρκα με άδεια για έξι άτομα απαγορεύεται να μπουν τέσσερις γονείς και 4 μικρά παιδιά κάτω των πέντε ετών? Η ερώτηση προκειπτει μιας και το όριο των ατόμων σε ένα σκάφος φαντάζομαι περιορίζεται με βάση το βάρος όμως τέσσερα παιδιά ζυγίζουν περίπου όσο ένας ενήλικας. Άρα τι γίνεται? Σε γράφουν σε κάποιο έλεγχο ή όχι?
Του εταζε σαργους στα κατρακυλια!!! :D
Probably

Re: Ατομα στο σκάφος και μικρά παιδιά.

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 01 Σεπ 2017, 13:40

καλυτερα να υποβαλεις γραπτως την ερωτηση σου στο λιμεναρχειο ,για να σ'απαντησουν εγγραφως!! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 01 Σεπ 2017, 14:19

Probably έγραψε:Γεια σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση που πιστεύω ότι θα απασχολεί πολλούς από εσάς μιας και πολλοί έχουμε μικρά παιδιά. Τα παιδιά πχ πέντε χρονών και κάτω μετράνε για ολόκληρο άτομο μέσα σε ένα σκάφος? Δηλαδή σε μια βάρκα με άδεια για έξι άτομα απαγορεύεται να μπουν τέσσερις γονείς και 4 μικρά παιδιά κάτω των πέντε ετών? Η ερώτηση προκειπτει μιας και το όριο των ατόμων σε ένα σκάφος φαντάζομαι περιορίζεται με βάση το βάρος όμως τέσσερα παιδιά ζυγίζουν περίπου όσο ένας ενήλικας. Άρα τι γίνεται? Σε γράφουν σε κάποιο έλεγχο ή όχι?

Αμα μαθεις πες και σε εμας
ψαρι

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 01 Σεπ 2017, 14:24

KOSTAS STI έγραψε:καλυτερα να υποβαλεις γραπτως την ερωτηση σου στο λιμεναρχειο ,για να σ'απαντησουν εγγραφως!! ;)

Και την απαντηση την πλαστικοποιεις και την εχεις παντα μαζι σου για να μην εχεις τιποτα σουρπραιζ μιας και ο καθενας απο αυτους το ερμηνευει οπως θελει :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » 01 Σεπ 2017, 15:25

βασικό είναι να αντιστοιχούν και τα σωστικά με τον κόσμο που έχεις μέσα ,θεωρώ δεδομένα τα παιδικά σωσίβια που πρέπει να φοράνε τα πιτσιρίκια και να μην είναι χωμένα σε κάποιο ταμπούκι, επίσης τα παιδιά δεν είναι και οι πιο εύκολοι επιβάτες.

καλά να περάσετε!
ΜΠΑΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 01 Σεπ 2017, 16:05

ΜΠΑΟΥ έγραψε:βασικό είναι να αντιστοιχούν και τα σωστικά με τον κόσμο που έχεις μέσα ,θεωρώ δεδομένα τα παιδικά σωσίβια που πρέπει να φοράνε τα πιτσιρίκια και να μην είναι χωμένα σε κάποιο ταμπούκι, επίσης τα παιδιά δεν είναι και οι πιο εύκολοι επιβάτες.

καλά να περάσετε!

Πολυ σωστος οτι τα παιδια πρεπει οπωσδηποτε να τα φορανε,αλλα κα η μεγαλοι
Αλλα βλεπεις η ξενοι που τα φορανε ειναι βλακες :D
Συν μην ξεχναμε οτι το λιμενικο λεει οσα ατομα λεει η αδεια ΣΥΝ ενα επιπλεον σωσιβιο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Sikios01 » 01 Σεπ 2017, 17:29

Δεν ξερω τι λεει η νομοθεσια για της ιδιωτικες βαρκες αλλα για τα επαγγελματικα μηχανοκινητα τουριστικα ( λαντζες) τα παιδακια ανεξερετου ηλικιας πιανονται για ατομα, δηλαδη αν το πρωτοκολο του καικιου λεει 49 ατομα εκτος του πηδαλιουχου και του ναυτη, οι επιβαινοντες πρεπει να ειναι 49 ατομα. Ασχετα αν οι ενηλικες ειναι 40 και τα παιδια 9 η 30 ενηλικες και 19 παιδια αυτα ισχυουν στα τουριστικα καικια. Οταν κανει ελεγχο ο λιμενοφυλακας μετραει κεφαλια. :hello:
Άβαταρ μέλους
Sikios01

Νέα δημοσίευσηαπό Probably » 01 Σεπ 2017, 23:29

Τελικά πείρα τηλέφωνο το λιμεναρχείο και μου είπαν ότι κάθε παιδί μετράει για ένα άτομο.
Του εταζε σαργους στα κατρακυλια!!! :D
Probably

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες