• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Κλήση για υπέρ ποσότητα ψαριών.

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: Κλήση για υπέρ ποσότητα ψαριών.

Νέα δημοσίευσηαπό KABERIS » 21 Ιουν 2017, 08:38

stelarasA'MAK έγραψε:
dipsea έγραψε:ναι δεν ιμε ελλινασ αλλα ουτε αλβανοσ το απο που ιμε δεν εχι σιμασια προσπαφο να γραπσο ελληνική γλώσσα απο σεβασμο για ατιν αρχιεα και πανεμορφι χορα απο που καταγιετε , πανδοσ εφχαριστο JoelN για το ραζτιστικο σκολιο εφχομε σε σενα να πασ και εσι σε μια ξενι χορα και να νιοσισ αφτα που λεσ ! παντος πιρα τελ και μιλισα με λιμεναρχιο μου ιπαν οτι ινε ολα οκ αλιοσ επιτοπυ τα μασ περναν τα ψαρια και τα μασ γραφανε

Να μία ευχάριστη είδηση πρωί πρωί μες τη νυστα μου!! :good:

Ποια είναι η ευχάριστη είδηση ρε Στελάρα να καταλάβω και εγώ?
«Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος»
Άβαταρ μέλους
KABERIS

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 21 Ιουν 2017, 08:50

KABERIS έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
dipsea έγραψε:ναι δεν ιμε ελλινασ αλλα ουτε αλβανοσ το απο που ιμε δεν εχι σιμασια προσπαφο να γραπσο ελληνική γλώσσα απο σεβασμο για ατιν αρχιεα και πανεμορφι χορα απο που καταγιετε , πανδοσ εφχαριστο JoelN για το ραζτιστικο σκολιο εφχομε σε σενα να πασ και εσι σε μια ξενι χορα και να νιοσισ αφτα που λεσ ! παντος πιρα τελ και μιλισα με λιμεναρχιο μου ιπαν οτι ινε ολα οκ αλιοσ επιτοπυ τα μασ περναν τα ψαρια και τα μασ γραφανε

Να μία ευχάριστη είδηση πρωί πρωί μες τη νυστα μου!! :good:

Ποια είναι η ευχάριστη είδηση ρε Στελάρα να καταλάβω και εγώ?

Ότι είναι όλα οκ..
Πράγματι με τέτοια ορθογραφία δύσκολα μπαίνει κάποιος στον κόπο να διάβασει,ισχύει αυτό.Από την άλλη τα ελληνικά είναι η δυσκολότερη γλώσσα στον κόσμο οπότε επιβάλλεται η κατανόησή μας.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ALEX1981 » 21 Ιουν 2017, 09:17

thalassa50 έγραψε:
manousakas έγραψε:
ALEX1981 έγραψε:Λίγο ύποπτο μου φαίνεται όλο αυτό ... μηπως ήταν μια μέρα? Μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν 2 μερες? Στο λιμενικό , όχι σε μένα! !!
Και παρεπιπτοντως ρε φίλε. .. πάλι καλά που δε σε έγραψε για την ορθογραφία σου.... αυτοφωρο θα σε πηγαίνανε! !!

Την επικεφαλιδα ομως.....δεν μπορεις να πεις
την εγραψε μια χαρα.....και με τονους.... !!!! :-" :-"

εστιάστε κάπου αλλού ,έχετε φάει κόλλημα με την ορθογραφία :)

Να εστιάσουμε στα 20 κιλά ψαρια καλύτερα για 2 άτομα ( αμφιβάλω αν ήταν διήμερο το ψαρεμα αλλά τέλος παντων)??
Δηλαδή όταν το λιμενικό κάνει έλεγχο και βρίσκει παράβαση πρέπει να στηριχτεί στα λεγόμενα του παραβατη ( 2 μερες ψαρεμα) για να αποφασίσει αν θα δώσει πρόστιμο?
Δηλαδή να μην μας γραφει εμάς αλλά να μουρμουριζουμε κάθε τρεις και λίγο ότι δεν κάνει την δουλειά του σωστά..
Όσο για τα λάθη ,προσωπικά εγω δεν σχολίασα την καταγωγή του παιδιου... Δεν την ξέρω. ..
Με τετοια ορθογραφια κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ένας απλός χρυσαυγιτης ...!!! :rotfl: :rotfl:
ALEX1981

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 21 Ιουν 2017, 10:25

Δεν ξέρει Ελληνικά, δεν ξέρει Αγγλικά (κρίνοντας απ΄το νικνειμ), δεν είναι Αλβανός. Μπορεί να είναι Έλληνας βεβαίως, αλλά δεν είναι γιατί το δήλωσε.
Όλα αυτά ποσώς μας ενδιαφέρουν.
Εγώ πάντως ξέρω, ότι ορδές Βουλγάρων έχουν καταλάβει τις παραλίες τα τελευταία χρόνια με ελεύθερο κάμπινγκ και μονοήμερα, χειμώνα καλοκαίρι, και σηκώνουν ακόμα και τους αχινούς.
Δεν λέω ότι ο φίλος είναι Βούλγαρος, που μάλλον είναι, ή ότι όλοι οι Βούλγαροι που ψαρεύουν τη Βόρειο Ελλάδα είναι μακελελέδες, αλλά εγώ λέω ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει το Λιμενικό να πάρει τον έλεγχο στα χέρια του. Και εννοείται ότι πρέπει να πιάσει τον τσοπάνο που έρχεται με το 3μετρο καμάκι μόνο για χταπόδια και ξεκληρίζει τον τόπο.

Δεύτερον, εγώ δεν ξέρω πολλούς Έλληνες που βγαίνουν στο εξωτερικό και με το καλημέρα ξεκινάνε τη μία παρανομία μετά την άλλη.
Αυτός θα ήταν προτιμότερος σεβασμός προς τη χώρα που επέλεξες να επισκεφτείς.

Τζάστ μάι του σεντς.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 21 Ιουν 2017, 11:11

Πού ακριβως βρίσκεται η μια παρανομία μετά την άλλη?
Κατά δήλωση:
20 κιλά ψάρια από 2 άτομα σε 2 ημέρες.
2 ροφοί και σαργοί.
Ύπνος σε βαν.

Καμία απολύτως παρανομία.

Σε αντίθεση με αρκετά μέλη εδώ μέσα που παρανομούν και το παλαμάκι από κάτω πέφτει βροχή.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά?

Υ.γ. Αν δεν μας αρέσει ο νόμος περί 5 κιλών + 1 μεγάλο ανά ημέρα ανά άτομο,αυτή είναι άλλη συζήτηση.
Αγαπάω Πτηνό!!!
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 21 Ιουν 2017, 11:18

ALEX1981 έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
manousakas έγραψε:
ALEX1981 έγραψε:Λίγο ύποπτο μου φαίνεται όλο αυτό ... μηπως ήταν μια μέρα? Μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν 2 μερες? Στο λιμενικό , όχι σε μένα! !!
Και παρεπιπτοντως ρε φίλε. .. πάλι καλά που δε σε έγραψε για την ορθογραφία σου.... αυτοφωρο θα σε πηγαίνανε! !!

Την επικεφαλιδα ομως.....δεν μπορεις να πεις
την εγραψε μια χαρα.....και με τονους.... :-"

εστιάστε κάπου αλλού ,έχετε φάει κόλλημα με την ορθογραφία )

Να εστιάσουμε στα 20 κιλά ψαρια καλύτερα για 2 άτομα ( αμφιβάλω αν ήταν διήμερο το ψαρεμα αλλά τέλος παντων)??
Δηλαδή όταν το λιμενικό κάνει έλεγχο και βρίσκει παράβαση πρέπει να στηριχτεί στα λεγόμενα του παραβατη ( 2 μερες ψαρεμα) για να αποφασίσει αν θα δώσει πρόστιμο?
Δηλαδή να μην μας γραφει εμάς αλλά να μουρμουριζουμε κάθε τρεις και λίγο ότι δεν κάνει την δουλειά του σωστά..
Όσο για τα λάθη ,προσωπικά εγω δεν σχολίασα την καταγωγή του παιδιου... Δεν την ξέρω. ..
Με τετοια ορθογραφια κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ένας απλός χρυσαυγιτης ...!!! :rotfl: :rotfl:

Εστιαστε σε αυτό που έγραψα και οχι σε αυτό που ΘΑ θέλατε να είχα γράψει :D
Υγ.επικινδυνη η λογική σου φίλε μου το να μας γράφει το λιμενικό δίχως αποδείξεις :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 21 Ιουν 2017, 11:25

tsaounlee έγραψε:
Υ.γ. Αν δεν μας αρέσει ο νόμος περί 5 κιλών + 1 μεγάλο ανά ημέρα ανά άτομο,αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Προσοχή... αυτό το 5+1 ειναι παγίδα....

Πριν μια τριετία έριξα τέτοιο σκοτωμό με το Αρχηγείο Λιμενικής αστυνομίας,το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων που εν τέλει δεν βγήκε άκρη! Αν ψάξω θα βρώ την σχετική αλληλογραφία να την αναρτήσω.
Το ΛΣ αποδέχονταν το 5+1 οχι όμως και το ΥπΑΑΤ που έλεγε 5 ή 1 μαύρο
Να τους λεω πως στο ΠΔ δεν υπάρχει ερμηνεία με διαζευκτικό Η -η και, και να επιμένουν! :-({|=

υ.γ
Το άλλο γελοίο,ήταν με το σκούτερ....
Κοινώς, η ερμηνεία των διατάξεων γίνεται κατά το δοκούν και όπως βολεύει....
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 21 Ιουν 2017, 11:30

tsaounlee έγραψε:Πού ακριβως βρίσκεται η μια παρανομία μετά την άλλη?
Κατά δήλωση:
20 κιλά ψάρια από 2 άτομα σε 2 ημέρες.
2 ροφοί και σαργοί.
Ύπνος σε βαν.

Καμία απολύτως παρανομία.

Σε αντίθεση με αρκετά μέλη εδώ μέσα που παρανομούν και το παλαμάκι από κάτω πέφτει βροχή.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά?

Καλημέρα,
έχετε παρερμηνεύσει τον νόμο.αν έχεις 5 κιλά ψάρια είσαι παράνομος αν έχεις και ένα μαύρο 5 κιλά όπως και το αντίστροφο.

Τώρα όσον αφορά περιπτώσεις σαν την παραπάνω,εγώ για να μην υπάρχει ουδεμία αμφιβολία,τα ψάρια της πρώτης ημέρας τα φωτογραφίζω και τα στέλνω μέιλ στον εαυτό μου,θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή λυση για να επιβεβαιωθεί η ημερομηνία της αλίευσης.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 21 Ιουν 2017, 11:32

Σε συνέχεια της ανάρτησης μου, κατάφερα να βρώ μια απ τις απαντήσεις και αφορά ΚΑΙ την περίπτωση του συμβουτηχτή που βεβαιώθηκε η παράβαση για το αν μπορεί κανεις να αλιεύσει πέρα απο μια ημέρα και να παρουσιάσει τα αλιεύματα διχως πρόβλημα σε ελεγχο

http://imgur.com/idhBWWZ
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 21 Ιουν 2017, 11:34

Η λυση ειναι σχετικα απλη:

Σας γραψατε το μεσημερι οπως λες μετα απο ελεγχο.

Προφανως τα ψαρια της ημερας θα ηταν ακομα "σχεδον νωπα"(εφοσον ελεγχος εγινε το μεσημερι και παμε με τη λογικη οτι ψαρεψατε πρωι νομιμα.
Ενω τα ψαρια της προηγουμενης μερας θα ηταν κοκκαλωμενα.(Λογικο να ηταν σε ψυγειο με παγο για να μην χαλασουν).

Ενας λιμενικος θα εβγαζε ευκολα συμπερασμα απο αυτο και μονο το στοιχειο.

Τωρα αν εχει γινει οποιαδηποτε παρατυπια ,δέν εχω δει τα υπολοιπα σχολια ) ,νομιζω πολυ δυσκολα θα μπορειτε να αποδειξετε το αντιθετο.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ALEX1981 » 21 Ιουν 2017, 11:43

Εστιαστε σε αυτό που έγραψα και οχι σε αυτό που ΘΑ θέλατε να είχα γράψει :D
Υγ.επικινδυνη η λογική σου φίλε μου το να μας γράφει το λιμενικό δίχως αποδείξεις :hello:

Στην προκειμένη περίπτωση , το λιμενικό έχει όλες τις αποδείξεις που χρειάζεται.
Ο φίλος είναι που πρέπει να αποδείξει ότι ψαρεύε 2 μερες και έβγαλε ο καθένας τα νόμιμα.. κάνω λάθος?
Με την λογική του αυτή , πάω και γω για ψάρεμα βγάζω 30 κιλα ψαρια και άμα μου κάτσει έλεγχος , τους λέω ότι ήμασταν 6 αλλά φυγανε με άλλο αμαξι. ..
ALEX1981

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 21 Ιουν 2017, 11:56

Φίλε INTZ ξαναγραψε σε παρακαλώ πολύ τα όρια των αλιευμάτων.
Δεν το καταλαβαίνω ακριβώς.
Ο dipsea-κατά τα γραφόμενα του-πάλι δεν είναι παράνομος.
20 κιλά εκ των οποίων δύο μαύρα.

Η ανάρτηση του Λεωνίδα βοηθάει πολύ.

Σε έλεγχο που μου είχε γίνει στην Μονεμβάσια πριν 2 χρόνια,ο λιμενικός μου είχε πει αυτό που έγραψα παραπάνω 5 κιλά + 1 μεγάλο.Κόκκινο μαύρο άσπρο.Αδιάφορο.
Επίσης τότε είχα πάει 2ήμερο με την βάρκα και ο έλεγχος μου έγινε το απόγευμα της δεύτερης μέρας.
Τα ψάρια της πρώτης μέρας ξεχώριζαν από της δεύτερης και το επιβεβαίωσε και ο λιμενικός.

Τώρα βέβαια διαβάζω αυτό:
http://www.hcg.gr/alieia/faq/faq.φπα

Προφανώς το όριο είναι 5 κιλά λιανά και εξαιρείται η υπέρβαση του ορίου αν ένα από αυτά είναι μεγάλο.Μόνο ένας επινέφελος ανά ημέρα αναξαρτήτως βάρους.
Αγαπάω Πτηνό!!!
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 21 Ιουν 2017, 12:00

matador23 έγραψε:Η λυση ειναι σχετικα απλη:

Προφανως τα ψαρια της ημερας θα ηταν ακομα "σχεδον νωπα"(εφοσον ελεγχος εγινε το μεσημερι και παμε με τη λογικη οτι ψαρεψατε πρωι νομιμα.
Ενω τα ψαρια της προηγουμενης μερας θα ηταν κοκκαλωμενα.(Λογικο να ηταν σε ψυγειο με παγο για να μην χαλασουν).

Τωρα αν εχει γινει οποιαδηποτε παρατυπια ,δέν εχω δει τα υπολοιπα σχολια ) ,νομιζω πολυ δυσκολα θα μπορειτε να αποδειξετε το αντιθετο.

:rotfl: :rotfl:

.....εγω γιατι ειπα ιατροδικαστικη εξεταση για την ωρα θανατου !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 21 Ιουν 2017, 12:12

KOSTAS STI έγραψε:
matador23 έγραψε:Η λυση ειναι σχετικα απλη:

:rotfl: :rotfl:

.....εγω γιατι ειπα ιατροδικαστικη εξεταση για την ωρα θανατου !! :mrgreen:

Ηταν "φυσιολογικος" ο θανατος των πσαργιων.Μια τρυπα αρκει για να βγει πορισμα .
Η νεκροψια θεωρειτε υπερβολη μωρε :lol: :lol:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό GregoryGR » 21 Ιουν 2017, 12:21

dipsea έγραψε:Καλησπέρα ,χθες το μεσημέρι μασ εκαναν ελενχο και με γραπσανε για 20 κιλα ψαρια .
Μονο που ιτανε απο 2 μερεσ που ιμασταν camping τι βορο να κανο 2 μερεσ απο 2 ατομα απο 5κιλα ο ενασ ιμαστε νομιμι

Μπορεί να μην είσαι Ελληνας, να μην γράφεις καλά (και καλά), αλλά χρησιμοποιείς σωστές εκφράσεις, σωστά άρθρα, συντακτικό κτλ. κτλ. όλα σχεδόν σωστά... και εκτός των άλλων, γνωρίζεις και το νομικό πλαίσιο - άρα ξέρεις και να διαβάζεις...

Και κάθεστε μερικοί και του απαντάτε και τρώγεστε κι όλας...

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Άβαταρ μέλους
GregoryGR

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες