• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 08 Μάιος 2017, 19:11

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Θα το πω όσο ποιο απλά γίνεται
Αν σε κάνουν έλεγχο και δεν υπογράψεις είναι σαν να μην σε έκαναν ποτέ, ερήμην έλεγχος από την συγκεκριμένη αρχή δεν υπάρχει
Ή είσαι γνωστός και δεν θέλεις να γίνεις ρόμπα ή μας δουλεύεις για να κάνεις σελίδες και χαβαλε
Αν επιμένεις ότι δεν ψεύδεται μην ψάχνεσαι ντσαμπα,καντους μήνυση για πλαστογραφία
Τόσο απλά

λούπη ,δεν χρειαζετε να υπογράψεις για να σου βεβαιώσουν παράβαση
εμένα και έλεγχο μου έκαναν και ΔΕΝ υπέγραψα κάτι (αφού δεν μου ζητήθηκε να υπογράψω )και έφαγα πρόστιμο :D
Τώρα τι πραγματικά ισχύει ????????????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό dimogrec » 08 Μάιος 2017, 20:36

Σε τυπικο έλεγχο που μου έγινε παλαιότερα, ούτε εγώ υπέγραψα κάτι και μάλιστα όταν είπα στον υπάλληλο Λιμενικού μεταξύ σοβαρού και αστείου "Δε πιστεύω να μου έρθει κανα χαρτάκι στο σπίτι?" μου απάντησε ότι αν σε γράψω για παράβαση είμαι υποχρεωμένος να σε ενημερώσω επιτόπου. Νομίζω αυτό είναι κ το πιο σωστό.
dimogrec

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 08 Μάιος 2017, 21:50

dimogrec έγραψε:Σε τυπικο έλεγχο που μου έγινε παλαιότερα, ούτε εγώ υπέγραψα κάτι και μάλιστα όταν είπα στον υπάλληλο Λιμενικού μεταξύ σοβαρού και αστείου "Δε πιστεύω να μου έρθει κανα χαρτάκι στο σπίτι?" μου απάντησε ότι αν σε γράψω για παράβαση είμαι υποχρεωμένος να σε ενημερώσω επιτόπου. Νομίζω αυτό είναι κ το πιο σωστό.

Δεν ξέρω αν ο έλεγχος που σε κάναν ήταν με συμπλήρωση εντύπου,όταν συμπληρωθεί πρέπει να το υπογράψεις είτε έχει παράβαση είτε όχι
Αν περάσουν άρπα κόλα και έχουν καλύψει τον αριθμό των ελέγχων και δεν έχεις παράβαση δεν το συμπληρώνουν καν
Από την στιγμή που υπογράψεις υποτίθεται ότι έχεις ενημέρωση του αποτελέσματος
Αλλιώς θα γραφαν και θα κάνανε ότι τους κατεβαίνει
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 08 Μάιος 2017, 23:46

Έχω φάει δυο φορές αλιευτικό πρόστιμο με απλή καταγγελία. Στα τρία μου πρόστιμα, τα δύο δεν υπήρχε λιμενικός να βεβαιώσει παράβαση. Τυγχάνει να έχω μελετήσει την περίπτωση καλά. Αυτά παθαίνεις όταν είσαι ξένος και πας ξυπόλητος στ' αγγούρια της τοπικής κοινωνίας. Ο Αλιευτικός κώδικας και τα πρόστιμα που επιβάλλονται δεν έχουν σχέση με δικαστήρια. Γιατί είναι νόμος της Χούντας και ένα απολίθωμα του μετεμφυλιακού παρακράτους. Μπορεί να σε καταγγείλουν δυο άτομα ότι σε είδανε να κάνεις νυχτερινό. Πληρώνεις το πρόστιμο, κάνεις έφεση στο Συμβούλιο αλιείας και περιμένεις να περάσουν 2-3 χρόνια. Οι τσαμπουκάδες και οι απειλές για...μετάθεση του λιμενάρχη σε καταστρέφουν ψαρευτικά-και είναι μόνο για ντόπιους. Όπως πλείστα ζητήματα της επαγγελματικής και προσωπικής ζωής, το καταπίνεις και κινήσε προσεκτικά από τούδε και στο εξής. Μη τα βάλεις με το Λιμενικό με ρεμβασιστικούς όρους γιατί θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη-και το ψάρεμα είναι αγχολυτικό-έτσι πρέπει να είναι και όχι μια επαχθής αγχώδης δραστηριότητα. Χαλάρωσε, κάνε την απολογία σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, εγγράφως και κάνε ένσταση στην επιτροπή αλιείας. Τώρα, μπορείς να κινηθείς σαν τον ΗΡΩΑ μας, τον Γιάννη Βλάχο, που έχει αφήσει εποχή, έχοντας αψηφήσει τον τραμπουκισμό αλλά δεν έχουμε όλοι την στόφα του Γιάννη Βλάχου. Αλλά για αυτό έχει ανακηρυχθεί και Οσιομάρτυρας. [-o<
Μη φοβάστε τα πρόστιμα! Μας βάζουν στο σωστό δρόμο... :lol:
Κώστας Προμπονάς
Ερασιτέχνης αμπελουργός-βιοκαλλιεργητής :mrgreen: :yahoo: (θα ανεβάσω σχετική δημοσίευση μέσα στο Μάιο στα "χαλαρά")
Πρώην συλλέκτης αλιευτικών προστίμων-το τελευταίο προ 15ετίας.
Υ.Γ Υπάρχει δυστυχώς μια μοναδική παρενέργεια των προστίμων. Αν υποπέσεις μέσα σε 2 χρόνια στην ίδια παράβαση, συνήθως ο Λιμενάρχης εξαντλεί την αυστηρότητά του διπλασιάζοντας το πρόστιμο!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό savvas » 09 Μάιος 2017, 10:44

Το θέμα κατά την γνώμη μου παραείναι σοβαρό να αφεθεί από την κοινότητα μας έτσι.
Μας δίνεται η ευκαιρεί να διορθώσουμε μερικές αδικίες του νομού , και να αποσαφηνιστούν ‘γκρίζες ζώνες’ όσο και να δοθεί ένα μήνυμα στους Λιμενικούς ότι δεν είμαστε ανενημέρωτοι και μπορούμε να αντιστεκόμαστε!
Αν είναι κάποιος νομικός εδώ μέσα η έχουμε κάποια κολλητό, φίλο, συγγενή νομικό που θέλει και μπορεί ας μιλήσει , να βοηθήσουμε όλοι μαζί τον συνάδελφο.
Προτείνω να ανοίξουμε λογαριασμό για όσους μπορούν και θέλουν να ενισχύσουν οικονομικά την περίπτωση του Κοκκορα.
Ξεκαθαρίζω δε ότι δεν γνωρίζω ούτε έχω μιλήσει ποτέ με τον συνάδελφο, και θα είμαι ο πρώτος που θα στείλω ενίσχυση.
savvas

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 09 Μάιος 2017, 11:51

το θεμα παραειναι σοβαρο, αλλα δυστυχως ειναι λημερια που μπορουν να μας βοηθησουν μονο : καποιος λιμενικος και κάποιος δικηγορος με εμπειρια σε αναλογα περιστατικα.

Οποιος εχει τη καλη διαθεση καλώ ειναι να κανει ενα ποστ αναλυτικο με Πρεπουσες ενεργειες προς αποφυγην παρόμοιων περιστατικων για ΟΛΟΥΣ μας!!
Αν δέν θέλει δημοσιοτητα για προφανεις λογους μπορει να στειλει ενα προσωπικο μηνυμα σε κάποιον απο τη διαχειρηση και να ανεβει σαν ενα βοηθημα-μπουσουλα για όλουσ.

Ευχαριστω!!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ggtigra » 09 Μάιος 2017, 12:33

Πιστευω οτι καλο θα ηταν και με αφορμη αυτου του περιστατικου κυριοι διαχειρηστες να υπαρχει, υπαρχουν δικηγοροι του φορουμ που λατρεουν αυτο το χομπυ να μας βοηθουν σε τετοια ζητηματα... λεω εγω τωρα.....εαν υπαρχει αυτην οι δηνατοτητα και εφοσον υπαρχει διαθεση εννοειται και του δικηγορου... :hello:
τον προπελα για να φτασεις .................το πεδιλο σου θα χαλας
ggtigra

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 10 Μάιος 2017, 01:49

kostasprobonas έγραψε:Έχω φάει δυο φορές αλιευτικό πρόστιμο με απλή καταγγελία. Στα τρία μου πρόστιμα, τα δύο δεν υπήρχε λιμενικός να βεβαιώσει παράβαση. Τυγχάνει να έχω μελετήσει την περίπτωση καλά. Αυτά παθαίνεις όταν είσαι ξένος και πας ξυπόλητος στ' αγγούρια της τοπικής κοινωνίας. Ο Αλιευτικός κώδικας και τα πρόστιμα που επιβάλλονται δεν έχουν σχέση με δικαστήρια. Γιατί είναι νόμος της Χούντας και ένα απολίθωμα του μετεμφυλιακού παρακράτους. Μπορεί να σε καταγγείλουν δυο άτομα ότι σε είδανε να κάνεις νυχτερινό. Πληρώνεις το πρόστιμο, κάνεις έφεση στο Συμβούλιο αλιείας και περιμένεις να περάσουν 2-3 χρόνια. Οι τσαμπουκάδες και οι απειλές για...μετάθεση του λιμενάρχη σε καταστρέφουν ψαρευτικά-και είναι μόνο για ντόπιους. Όπως πλείστα ζητήματα της επαγγελματικής και προσωπικής ζωής, το καταπίνεις και κινήσε προσεκτικά από τούδε και στο εξής. Μη τα βάλεις με το Λιμενικό με ρεμβασιστικούς όρους γιατί θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη-και το ψάρεμα είναι αγχολυτικό-έτσι πρέπει να είναι και όχι μια επαχθής αγχώδης δραστηριότητα. Χαλάρωσε, κάνε την απολογία σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, εγγράφως και κάνε ένσταση στην επιτροπή αλιείας. Τώρα, μπορείς να κινηθείς σαν τον ΗΡΩΑ μας, τον Γιάννη Βλάχο, που έχει αφήσει εποχή, έχοντας αψηφήσει τον τραμπουκισμό αλλά δεν έχουμε όλοι την στόφα του Γιάννη Βλάχου. Αλλά για αυτό έχει ανακηρυχθεί και Οσιομάρτυρας. [-o<
Μη φοβάστε τα πρόστιμα! Μας βάζουν στο σωστό δρόμο... :lol:
Κώστας Προμπονάς
Ερασιτέχνης αμπελουργός-βιοκαλλιεργητής :mrgreen: :yahoo: (θα ανεβάσω σχετική δημοσίευση μέσα στο Μάιο στα "χαλαρά")
Πρώην συλλέκτης αλιευτικών προστίμων-το τελευταίο προ 15ετίας.
Υ.Γ Υπάρχει δυστυχώς μια μοναδική παρενέργεια των προστίμων. Αν υποπέσεις μέσα σε 2 χρόνια στην ίδια παράβαση, συνήθως ο Λιμενάρχης εξαντλεί την αυστηρότητά του διπλασιάζοντας το πρόστιμο!

θα συμφωνησω μαζι σου,20χρονια βουταω και ποτε δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο,με 2μαρτυρες χωρις καν να εχεις ιδεα ένα ωραιο πρωι σου ερχεται η κληση για την παρανομια που δεν εκανες,επειδη απλα μπορει να εισαι το λαθος ατομο που ηταν να καταγγειλουν ή επειδή καποιος μπορει να μην ειδε καλα ή μπορει να μην αρεσουν τα μουτρα σου σε καποιον,αν υπαρχει τέτοιος νομος που κραταει από τη χουντα τοτε αυτό που ζουμε μονο δημοκρατια δεν ειναι
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 10 Μάιος 2017, 12:59

Καλησπέρα,

Ρώτησα τον φίλο μου σχετικά με την περίπτωση και μου είπε το εξής ( δτστυχώς όχι πολλά γιατί είναι απασχολημένος)

1. Η καταγγελία και η δίωξη γίνεται ΜΟΝΟ εάν έχει δοθεί ένορκη κατάθεση στο λιμεναρχείο.
2. Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο βιβλίου συμβάντων και της καταγγελίας ή και της ένορκης κατάθεσης.
3. Προτείνει να μηνύσεις αυτόν που σου έκανε την καταγγελία για συκοφαντική δυσφήμηση κλπ.
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 10 Μάιος 2017, 14:15

Ωραίος ο κόκορας.
Είδε το έλλειμα της δημοκρατίας απο το νόμο του λιμεναρχείου
τον χουντικό.

Σε μιά χώρα με 500 δίς χρέος
και το σύνταγμα κουρελόχαρτο.

Το 1967 το εξωτερικό χρέος της χώρας
ήταν 200 εκατομύρια δολλάρια.
Το 1974 έφτασε τα 700.
Το 1981 πήγε στα 8 δίς δολλάρια
Το 1988 ανέβηκε στα 28 δίς δολλάρια
....
Τώρα 500 δίς ευρώ.

Η δημοκρατία είναι ένα όπλο .
Σαν το ψαροντούφεκο.
Σκοπός του είναι η διακυβέρνηση της χώρας.
Το εφήμερο δηλαδή που είναι το πολίτευμα
υπάρχει πρός εξυπηρέτηση του αιωνίου που είναι το έθνος
σε μιάν πορεία πρός την πολιτική ανεξαρτησία.

Η εξίσωση είναι μία και μόνη:
Πολιτική ανεξαρτησία σημαίνει οικονομική ανεξαρτησία
που σημαίνει ενεργειακή ανεξαρτησία.
Και αντιστρόφως.

Στην νεώτερη πολιτική ιστορία της χώρας
ένας προσπάθησε να το κάνει πράξη
και το πλήρωσε ακριβά.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 10 Μάιος 2017, 14:31

[quote="Νικήτας"
και το πλήρωσε ακριβά.[/quote]

ΚΑΝΕΝΑΣ είναι η σωστή απάντηση,όλα τα άλλα είναι θεωρίες που έμειναν σε λόγια του αέρα και ατήρητες υποσχέσεις.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό iosub » 10 Μάιος 2017, 14:43

Νικήτας έγραψε:Ωραίος ο κόκορας.
Είδε το έλλειμα της δημοκρατίας απο το νόμο του λιμεναρχείου
τον χουντικό.

Σε μιά χώρα με 500 δίς χρέος
και το σύνταγμα κουρελόχαρτο.

Το 1967 το εξωτερικό χρέος της χώρας
ήταν 200 εκατομύρια δολλάρια.
Το 1974 έφτασε τα 700.
Το 1981 πήγε στα 8 δίς δολλάρια
Το 1988 ανέβηκε στα 28 δίς δολλάρια
....
Τώρα 500 δίς ευρώ.

Η δημοκρατία είναι ένα όπλο .
Σαν το ψαροντούφεκο.
Σκοπός του είναι η διακυβέρνηση της χώρας.
Το εφήμερο δηλαδή που είναι το πολίτευμα
υπάρχει πρός εξυπηρέτηση του αιωνίου που είναι το έθνος
σε μιάν πορεία πρός την πολιτική ανεξαρτησία.

Η εξίσωση είναι μία και μόνη:
Πολιτική ανεξαρτησία σημαίνει οικονομική ανεξαρτησία
που σημαίνει ενεργειακή ανεξαρτησία.
Και αντιστρόφως.

και το πλήρωσε ακριβά.

Νικηταρά, να τον χώσω τώρα τον Ύμνο, ή έχεις κι άλλο!!???

Κάτσε να βάλω έναν Άνθιμο παρέα με τους Επαναστάτες και αναμένω νεότερας εντολάς... :mrgreen:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.
Άβαταρ μέλους
iosub

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 10 Μάιος 2017, 15:02

:shock: :shock: :shock:
:rotfl: :rotfl:
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 10 Μάιος 2017, 15:04

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Νικήτας » 10 Μάιος 2017, 19:19

Αγαπητέ ιντζ
“Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δ’ αλήθεια”
Πρίνος
Τον βρήκε ο Παπαδόπουλος
τον σταμάτησε ο <<εθνάρχης>>
άρχισε να βγαίνει μετά το 1980.

Πάμε στο βιβλίο :"Οι "Άγνωστες" πλουτοπαραγωγικές πηγές της Ελλάδος και η πολιτική τους σημασία"
του πρώην Διευθύνων Συμβούλου Σωτήρη Σοφιανόπουλου
της ΧΡΩ.ΠΕΙ.
( όχι και τόσο άγνωστες . Ο Μπάτσης το 1947 χάριν του οποίου εκτελέσανε τον Μπελογιάννη
και τους άλλους στην οποία καταδικαστική απόφαση είχε μειοψηφήσει ο στρατοδίκης και μετέπειτα δικτάτορας Παπαδόπουλος
στο βιβλίο : Η βαρειά βιομηχανία στην Ελλάδα καθώς και το 1963 Έλληνες μεταλλειολόγοι και ιδιοκτήτες μεταλείων
είχαν βγάλει το βιβλίο : Ο μεταλλευτικός πλούτος της Ελλάδας οπού δίνονται επακριβώς οι σχετικές πληροφορίες )

Διαβάζουμε :
"Ο δικτάτορας Γ. Παπαδόπουλος, βλέποντας ότι πετάμε τα φρούτα μας στις χωματερές
(τις οποίες σημειωτέον υποσχόταν ότι θα έκλεινε ο Ανδρέας Παπανδρέου),
έστειλε στρατιωτικούς στις πρεσβείες των μεγάλων κρατών και ρώτησε ποιοι έχουν ανάγκη από φρούτα στην τιμή της 1 δρχ. το κιλό συν τα μεταφορικά.
Οι Σοβιετικοί, που τα φρούτα γι αυτούς είναι πολυτέλεια, απήντησαν θετικά και εις αντάλλαγμα θα κάναμε clearing (1)
και θα μας έδιναν αυτοί μηχανήματα για παραγωγή ατμού και ρεύματος εκ του λιγνίτου.
Ο Κων/νος Καραμανλής, όμως, μόλις έγινε η μεταπολίτευση, εφόρτωσε τα σοβιετικά μηχανήματα που είχαν ξεφορτωθεί στο λιμάνι της Καβάλας
για να αξιοποιήσουν την τύρφη των Φιλίππων, που είναι το μεγαλύτερο γνωστό λιγνιτοφόρο κοίτασμα του κόσμου,
και τα έστειλε πίσω στην Σοβιετία.
Η Ελλάδα επιβαρύνθηκε κατά 30 εκατομμύρια δολλάρια (!),
το ποσό που πληρώσαμε στους Σοβιετικούς ως ποινική ρήτρα.

xalassa kai araxniasa 1850
Το χρέος ενός κράτους χωρίζεται σε εσωτερικό
και εξωτερικό.
Δεν μετριέται σε δραχμές
και στοιχεία έχει η τράπεζα της Ελλάδος.

Κανένας πεπελάσης όσα παράσημα και να χει
απο ένα καθεστώς μαφιόζικο
που τον έκανε πρόεδρο της τράπεζας που ευθύνεται ( Α.Τ.Ε)
- και αυτή μαζί με όλο το φάσμα -
για την καταστροφή της πρωτογενούς παραγωγής της χώρας
με τις ευλογίες της πολιτικής μαφίας , δεν θα μας ανοίξει τα μάτια.

1- Κλήρινγκ(Clearing) Μέθοδος συναλλαγής που καθιερώθηκε σε διεθνή κλίμακα από το Β' ΠΠ και μετά κυρίως.
Το clearing συνίσταται στον συμψηφισμό των απαιτήσεων και υποχρεώσεων, που προκύπτουν στη διάρκεια της συναλλαγής.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις του, αποφεύγεται η αγορά ή η πώληση μέσω χρήματος,
αλλά το χρέος κάποιας χώρας καλύπτεται από μια άλφα διευκόλυνση
που θα κάνει στην πιστώτρια χώρα ή γίνεται με ανταλλαγή προϊόντων.
Η Ελλάδα έκανε συναλλαγές clearing με τις πρώην A χώρες
κάνοντας εξαγωγές προϊόντων αγροτικών κυρίως
(π.χ. πορτοκαλιών-περιζήτητα στη Ρωσία κ.α.-)
και εισάγοντας από αυτές μηχανολογικό εξοπλισμό (τρακτέρ, τόρνους κλπ)
. Αυτό γινόταν γιατί αφενός το χρήμα των ανατολικών δεν είχε πέραση στη Δύση
και αφετέρου διέθετε την παραγωγή της σε μεγάλη αγορά.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες