• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Τι λέει ο νομοθέτης.

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 04 Μάιος 2017, 23:13

γεια σας,στην περιοχη της ευβοιας ειπα να παω με έναν φιλο μου για ημερησιο ψαροντουφεκο.οταν φτασαμε εκει μας πηρε η νυχτα κ δεν προλάβαμε να κανουμε το απογευματινο ψαροντουφεκο γιατι είχαμε μια καθηστεριση με το αμαξι μου,κοιμηθηκαμε στη παραλια και βουτήξαμε την άλλη μερα το πρωι,ολα καλα μεχρι που γυρισαμε σπιτι μετα την πρωινη βουτια,μετα από λιγες μερες μου ηρθε μια κληση από λιμεναρχειο ότι κατηγορούμε από καποιον ντοπιο ότι εκανα νυχτερινο ψαροντουφεκο ,τα στοιχεια μου τα βρηκαν από τον αριθμο της πινακίδας μου,εστηλα την απολογια μου ότι εγω δεν βουτηξα βραδυ και μετα από ένα μηνα περιπου μου ηρθε 600 ε τπροστιμο ότι καποιος μας ειδε να κανω βραδινο ψαροντουφεκο!!!!!!!!!1 δε θα το αφήσω σκέφτομαι να κανω προσφυγη στο συμβουλιο αλιειας,εχω βαλει κ δικηγορο κ μου λεει ότι δε θα καταφερω κατι καλυτερα μου λεει να τα πληρωσω,ΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!!! ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΕ ΤΙ ΧΩΡΑ ΖΟΥΜΕ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΛΙΕΙΑΣ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ?
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Re: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Νέα δημοσίευσηαπό dolfin2-3 » 04 Μάιος 2017, 23:21

Δεν μου χει τυχει κατι αναλογο,αλλα παπαρια μου φαινεται...

Τι δηλαδη,οποιος δεν γουσταρει καποιον θα κανει μια καταγγελια για νυχτερινο και θα τρωει ο αλλος ετσι το προστιμο;;; :scratch:
Μπαααα,πολυ μουφα μου ακουγεται....νομικα πιστευω οτι θα βρεις το δικιο σου-απλα απαραδεκτο το λιμεναρχειο,που σε κανει να τρεχεις ετσι απλα.
dolfin2-3

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 04 Μάιος 2017, 23:28

dolfin2-3 έγραψε:Δεν μου χει τυχει κατι αναλογο,αλλα παπαρια μου φαινεται...

Τι δηλαδη,οποιος δεν γουσταρει καποιον θα κανει μια καταγγελια για νυχτερινο και θα τρωει ο αλλος ετσι το προστιμο;;; :scratch:
Μπαααα,πολυ μουφα μου ακουγεται....νομικα πιστευω οτι θα βρεις το δικιο σου-απλα απαραδεκτο το λιμεναρχειο,που σε κανει να τρεχεις ετσι απλα.

ΠΗΡΑΝΕ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ....ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ Κ ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΟΝΟ 300Ε ΠΡΟΣΤΙΜΟ!!!!!!!! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΞΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΤΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ Κ ΨΑΧΝΟΥΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ?ΜΟΥΦΑ ΞΕ ΜΟΥΦΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ 600Ε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ !ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΝΕ ΑΛΛΟΝ Κ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ!!! ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΣΤΗΛΕΙ Κ ΤΗΝ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 04 Μάιος 2017, 23:37

kokoras30 έγραψε:
dolfin2-3 έγραψε:Δεν μου χει τυχει κατι αναλογο,αλλα παπαρια μου φαινεται...

ΠΗΡΑΝΕ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ....ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ Κ ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΟΝΟ 300Ε ΠΡΟΣΤΙΜΟ!!!!!!!! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΞΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΤΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ Κ ΨΑΧΝΟΥΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ?ΜΟΥΦΑ ΞΕ ΜΟΥΦΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ 600Ε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ !ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΝΕ ΑΛΛΟΝ Κ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ!!! ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΣΤΗΛΕΙ Κ ΤΗΝ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ

ΨΆΞΕ ΤΟ
Υπάρχει απόφαση του αρίου πάγου όπου τονίζει ρητά ότι μόνον επαυτοφόρο μπορούν να σε γράψουν
θα ψάξω να δώ αν την έχω ακόμα και θα σου στείλω pm
υγ.για κοίτα ,πριν λίγες ώρες έγραφα για παρόμοια θέματα με το δικό σου σε άλλο τοπικ για αυτούς τους άσχετους :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 04 Μάιος 2017, 23:44

Αγαπητέ φίλε . Αν σου έβαλαν πρόστιμο με ανώνυμη καταγγελία αυτό δεν μπορεί να σταθεί σε κανένα δικαστήριο, ή επιτροπή ενστάσεων. Αν υπάρχει επώνυμη καταγγελία με συγκεκριμένα στοιχεία, μέρα ώρα, τόπος , αυτοκίνητο μάρκα, πινακίδες κυκλοφορίας, γνωριμία με τον καταγγέλοντα κλπ ίσως υπάρχει κάποια νομική βάση. Εγώ αυτό που θα έκανα (είμαι δικηγόρος) θα φρόντιζα να μάθω ποιός με κατήγγειλε. Αν αρνείται το λιμενικό να σου πει μπορείς να τους εξαναγκάσεις με εισαγγελική παραγγελία. Από κει και πέρα μπορείς ανάλογα να χοντρίνεις το παιχνίδι όσο θέλεις και όσο αξίζει τον κόπο.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 04 Μάιος 2017, 23:54

tas έγραψε:Αγαπητέ φίλε . Αν σου έβαλαν πρόστιμο με ανώνυμη καταγγελία αυτό δεν μπορεί να σταθεί σε κανένα δικαστήριο, ή επιτροπή ενστάσεων. Αν υπάρχει επώνυμη καταγγελία με συγκεκριμένα στοιχεία, μέρα ώρα, τόπος , αυτοκίνητο μάρκα, πινακίδες κυκλοφορίας, γνωριμία με τον καταγγέλοντα κλπ ίσως υπάρχει κάποια νομική βάση. Εγώ αυτό που θα έκανα (είμαι δικηγόρος) θα φρόντιζα να μάθω ποιός με κατήγγειλε. Αν αρνείται το λιμενικό να σου πει μπορείς να τους εξαναγκάσεις με εισαγγελική παραγγελία. Από κει και πέρα μπορείς ανάλογα να χοντρίνεις το παιχνίδι όσο θέλεις και όσο αξίζει τον κόπο.
η καταγγελια είναι επονυμη,λεει ότι με ειδε την ταδε ωρα να βουταω μεσα στο ταδε τοπο ,εχω μιλησει με τον ανθρωπο αυτό που μου εκανε την καταγγελια κ μου λεει ότι ναι με ειδε,πηγα ρωτησα κ εμαθα για αυτόν,ε και ?αντε να αποδειξω εγω το αντιθετο,τι να του κανω μηνυση για ψευδη κατηγορια?να τον βγαλω τρελλο?εγω ειδα καποιος ντοπιους κατά την παραμονή μου εκει
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό katsanos » 04 Μάιος 2017, 23:58

Λιμεναρχείο Αιδηψού?
Αλέξανδρος Κατσάνος
Άβαταρ μέλους
katsanos

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 05 Μάιος 2017, 00:07

ΛΟΙΠΌΝ ,αντιγράφω από το περιοδικό THALASSA
ο άρειος πάγος με την υπάρχει,αριθμών 264/2004 απόφαση του Νο Β 2004.1453) αποφάνθηκε ότι προκειμένου να θεμελιωθεί το αδίκημα της απείθειας θα πρέπει να υπάρχει νομιμότητα της πρόσκλησης της αρχής ,ο άρειος πάγος με την απόφαση του αυτή θεωρεί απαραίτητο προαπαιτούμενο για την βεβαίωση της παράβασης ότι ο παρανόμως αλιεύων θα πρέπει να καταληφθεί από τα όργανα που βεβαιώνουν παράβαση κατά την στιγμή που προβαίνει σε παράνομη αλιεία
Όλα αυτά είναι από το περιοδικό THALASSA ,τεύχος 39 μάρτιος του 2005 του γιάννη παπαγιάννη δικηγόρου στο εφετείο αθήνας
υγ.έγραψα μικρό μέρος μόνο που αφορά το θέμα
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 05 Μάιος 2017, 00:11

katsanos έγραψε:Λιμεναρχείο Αιδηψού?

όχι κυμης
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 05 Μάιος 2017, 00:12

thalassa50 έγραψε:ΛΟΙΠΌΝ ,αντιγράφω από το περιοδικό THALASSA
ο άρειος πάγος με την υπάρχει,αριθμών 264/2004 απόφαση του Νο Β 2004.1453) αποφάνθηκε ότι προκειμένου να θεμελιωθεί το αδίκημα της απείθειας θα πρέπει να υπάρχει νομιμότητα της πρόσκλησης της αρχής ,ο άρειος πάγος με την απόφαση του αυτή θεωρεί απαραίτητο προαπαιτούμενο για την βεβαίωση της παράβασης ότι ο παρανόμως αλιεύων θα πρέπει να καταληφθεί από τα όργανα που βεβαιώνουν παράβαση κατά την στιγμή που προβαίνει σε παράνομη αλιεία
Όλα αυτά είναι από το περιοδικό THALASSA ,τεύχος 39 μάρτιος του 2005 του γιάννη παπαγιάννη δικηγόρου στο εφετείο αθήνας
υγ.έγραψα μικρό μέρος μόνο που αφορά το θέμα

σε ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια σου!
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 05 Μάιος 2017, 00:43

Τώρα πρέπει να κάνεις ένσταση. Στην ένσταση πρώτα απ όλα πρέπει να αναφέρεις που και με ποιους ήσουν την ώρα που υποτίθεται ότι ψάρευες. Ακολούθως πρέπει να επιφυλαχθεις για κάθε νόμιμο δικαίωμά σου εναντίον αυτού που σε κατήγγειλε. Μετά οπωσδήποτε να αναφέρεις και να προσκομίσεις την απόφαση του Αρ. πάγου που σου έστειλε ο φίλος. Αν η ένστασή σου απορριφθεί (που είναι πολύ πιθανό) τότε πρέπει να προσφύγεις στο δικαστήριο. Από κει και πέρα μπορείς φυσικά να μηνύσεις και τον καταγγέλοντα. Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα και οικονομικά θα σε επιβαρύνει πολύ περισσότερο από το να αποδεχτείς την κατηγορία, να πληρώσεις το μισό πρόστιμο και να τελειώνεις. Εγώ ειλικρινά στη θέση σου θα είχα σαλτάρει για την αδικία. Ομως δεν ξέρω αν θα το τράβαγα τελικά. Εξαρτάται βέβαια αν αυτός που με κατήγγειλε είναι καλόπιστος (δηλ. άθελά του παραπλανήθηκε για κάποια αιτία) ή ήθελε να μου κάνει ζημιά για κάποιο δικό του λόγο.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 05 Μάιος 2017, 01:01

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΥΠΝΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!μιλησα σημερα με αυτόν που με εχει καταγγειλει κ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ μου λεει ότι δε μπορω να αλλαξω την καταθεση μου ,ότι παλιακαρι μου δεν είμαι σιγουρος για σενα κτλ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ,μου δειχνει ότι είναι λαθος αν δηλωσω μου λεει τωρα το αντιθετο θα με τρεχουνε για ψευδομαρτυρια!ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙ ΧΩΡΑ ΖΟΥΜΕ?
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 05 Μάιος 2017, 01:07

kokoras30 έγραψε:ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΥΠΝΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!μιλησα σημερα με αυτόν που με εχει καταγγειλει κ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ μου λεει ότι δε μπορω να αλλαξω την καταθεση μου ,ότι παλιακαρι μου δεν είμαι σιγουρος για σενα κτλ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ,μου δειχνει ότι είναι λαθος αν δηλωσω μου λεει τωρα το αντιθετο θα με τρεχουνε για ψευδομαρτυρια!ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙ ΧΩΡΑ ΖΟΥΜΕ?

πες τα στους λιμενικούς αύριο αυτά να τον καλέσουν μπας ??????????????????
αν δεν ????τότε συμφωνώ με τον tas
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό chris81 » 05 Μάιος 2017, 01:12

Αφού ξέρεις το όνομα του καλοθελητή άκου τι θα κάνεις. Θα τον βρεις και θα του πεις να πάει στο λιμεναρχείο να αποσύρει
την καταγγελία και να πει ότι έκανε λάθος. Αλλιώς θα κάνεις εσύ μια και θα πεις ότι το απόγευμα που βγήκατε ήρθε αυτός να πέσει νύχτα και σας έκανε και παρατήρηση ότι δε θα αφήσατε κανένα ψάρι και πως θα ψαρέψει αυτός.... Το πιάνεις το σκεπτικό μου....και μάλιστα θα πεις ότι τον είδες να βουταει λίγο πιο κάτω.... Και ότι βγήκε μετά από κάνα 3 ωρο με ψάρια.
Φονιάδες των ψαριών Πελεκάνοι.
Άβαταρ μέλους
chris81

Νέα δημοσίευσηαπό kokoras30 » 05 Μάιος 2017, 01:14

οι λιμενικοι λυσανε για λεφτα,βρεθηκε καποιος να κανει καταγγελεια κ να παρουνε λεφτα κ θα τον καλεσουνε ξανα να πει ότι δεν εγιναν ετσι?το πολύ πολύ να ριξουνε κ σε αυτόν προστιμο για ασκοπη κινητοποιηση κ ψευδη καταγγελεια
Άβαταρ μέλους
kokoras30

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες