• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Φορος πολυτελείας

Τι λέει ο νομοθέτης.

Φορος πολυτελείας

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 28 Μαρ 2017, 11:31

Καλημερα παιδια θελω να παρω ενα σκαφος 5.40 και ειναι ικοσαετιας και σκεφτομαι θα εχω καθολου φορο αν εχω ενα τεκμηριο 4-5 χιλιαρικα ετήσιος. Για το σκαφος συν το αμαξι και με δυο παιδια πες οτι ετησιος βγαζω 8 χιλιαρικα θα εχω φορο και αν ναι ποσο μπορει να ειναι ο φορος αυτος οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ ευχαριστω εκ των προτέρων
What ever you do, do it with safety...
phantom giannis

Re: Φορος πολυτελείας

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 28 Μαρ 2017, 11:35

phantom giannis έγραψε:Καλημερα παιδια θελω να παρω ενα σκαφος 5.40 και ειναι ικοσαετιας και σκεφτομαι θα εχω καθολου φορο αν εχω ενα τεκμηριο 4-5 χιλιαρικα ετήσιος. Για το σκαφος συν το αμαξι και με δυο παιδια πες οτι ετησιος βγαζω 8 χιλιαρικα θα εχω φορο και αν ναι ποσο μπορει να ειναι ο φορος αυτος οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ ευχαριστω εκ των προτέρων

...ο λογιστης σου !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 31 Μαρ 2017, 23:54

Ναι ρε κωστη τον εχω παρει τηλ. Αλλα ειναι τα ζωα μου αργα. Κ εγω θελω να κανω την κινηση και καθομαι σε αναμμένα καρβουνα :D
What ever you do, do it with safety...
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό SARGOS » 01 Απρ 2017, 09:27

καλημερα,εγω εχω πολυαστερικο 5,12 εικοσαετιας και εχει τεκμηριο 4000 συν οτι καθε χρονο αυτα που πληρωνω με την δηλωση μου 585 ευρω ειναι για φορο πολυτελειας :banghead: αυτο το εχουνε βαλη τα τελευταια 3 χρονια εαν θυμαμαι καλα,
μετα σκεφτεσαι θα το δωσω και θα παρω μικροτερο πχ 4,5μ αλα με αυτους που εχουμε μπλεξει δεν ξερεις τη σου ξημερωνει μπορει μετα να το κανουνε γι 4 μετρα μ :scratch:
αυτα το ολιγα δεν ξερω εαν σε καλυψα σκεψου το παντως .
Άβαταρ μέλους
SARGOS

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 01 Απρ 2017, 13:32

phantom giannis έγραψε:Καλημερα παιδια θελω να παρω ενα σκαφος 5.40 και ειναι ικοσαετιας και σκεφτομαι θα εχω καθολου φορο αν εχω ενα τεκμηριο 4-5 χιλιαρικα ετήσιος. Για το σκαφος συν το αμαξι και με δυο παιδια πες οτι ετησιος βγαζω 8 χιλιαρικα θα εχω φορο και αν ναι ποσο μπορει να ειναι ο φορος αυτος οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ ευχαριστω εκ των προτέρων

Ασχετα με το τεκμηριο σου εχει επιβληθει φορος εξτρα για τα σκαφη πανω απο πεντε μετρα μη μπερδευεσαι.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 01 Απρ 2017, 14:58

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ έγραψε:

Ασχετα με το τεκμηριο σου εχει επιβληθει φορος εξτρα για τα σκαφη πανω απο πεντε μετρα μη μπερδευεσαι.

Για σκάφη μηχανοκίνητα χωρις καμπινα, άνω από 5 και μέχρι 6 μ., τεκμήριο 6.000 ευρώ-30% λόγω παλαιότητας >10χρόνια, 4200ευρω . Για το αν ολα μαζι θα ξεπερνάνε τα 8000, ο λογιστης θα στο πει με σιγουρια!
Πέραν του αν θα ξεφυγεις από τα όρια των τεκμηρίων και πληρωσεις ή οχι εξτρα φορους, ισχυει ο φορος πολυτελειας για ανω των 5μ. Ο φόρος πολυτελειας σε σκαφη από 5 μέτρα και επάνω, ισούται με το γινόμενο του ποσού της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης (τεκμηριο) επί συντελεστή 13%.
Αν δηλαδή το σκαφος σου εχει τεκμηριο 4200 ευρω επί 13% κανει 546 ευρώ φόρο, τον οποιο θα πληρωνεις καθε χρόνο.
Αν το σκαφος ειναι μεχρι 4,99 μ. εχεις 0 ευρώ φορο πολυτελειας, και για ανω των 10 ετων το τεκμηριο ειναι 2800 ευρω (από 4000).
Τα τεκμήρια (και κατ'επεκταση τον φόρο πολυτελειας) μπορεις να τα μειωσεις αν δηλώνεις και εχεις σε ακινησια το σκαφος καποιους μήνες τον χρόνο. Ετσι θα υπολογίζεται το τεκμηριο μονο για τους μηνες που το κυκλοφορησες (π.χ. καλοκαιρι). Ρωτα τον λογιστη και πάλι πως-τι-που-ποσο.
Ακόμα εχεις -30% στο τεκμηριο αν εισαι ανω των 65 ετων.
0 τεκμηριο τα επαγγελματικά σκαφη.
0 τεκμηριο αν εχεις μονιμη κατοικία στο εξωτερικο.( Αν είσαι πλουσιος Αμερικανος,περνάς ωραια στο Ελλαδα.. :cool: )
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.
Άβαταρ μέλους
panosti

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες