• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΠΟΛΟΓΙΑ

Τι λέει ο νομοθέτης.

ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΠΟΛΟΓΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό alexcharov21 » 11 Δεκ 2016, 20:23

Γεια σας,ειμαι νεος στο χομπι ασχολουμαι 5 μηνες και σημερα αποφασισα να παω με το ζευγαρι μου στην περιοχη του βολου(αμαλιαπολλη)
βρηκαμε ενα μερος και ειπαμε να βουτηξουμε ηταν μια τρατα εκει μιλησαμε με τον ιδιοκτητη
και ολα καλα,η τρατα εφυγε και μετα απο μιση ωρα σκαει μυτη ενας απο το λιμενικο.(καρφωτη στανταρ) και μας φωναζει να βγουμε.
η παραβαση μας? το ζευγαρι μου κραταγε φακο και μας γραφει γι αυτο και μας λεει πως πρεπει να κατασχεσει και ενα οπλο πραγμα που εγινε.
το γνωριζω πως ο φακος απαγορευεται.δεν τον αναψαμε καν και δεν βγαλαμε ουτε ενα ψαρι καθως δεν ειχε τιποτα.
ο τυπος απο το λιμενικο μας ειπε οτι θα ερθει απολογια και μετα τι γινετε?

1)ποσο ειναι το προστιμο?
2)ισχυει πως αν πληρωθει μεσα σε 10 μερες ειναι το μισο? (σαν τις κλησεις τις τροχαιας)
3 )στην απολογια τι θα πρεπει να γραψω?
4)το οτι μου κατασχεσαι το οπλο χωρις καν να μου δωσει ενα σημειωμα κατασχεσης ενα χαρτι τεσπα δεν ειναι λιγο παραξενο?

(παλι καλα που μου ειπε να του δοσω οπιο οπλο θελω και του εδωσα ενα 60 λαναρά παλιο,γτ χτες μου εκανε
δωρο η κοπελα μου το bucanero 2 96 αν μου ελεγε θα παρω αυτο θα εκλαιγα ακομα :D αλλα θα κλαψω απο το προστιμο μου φενεται μια και καλη
alexcharov21

Re: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΠΟΛΟΓΙΑ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 11 Δεκ 2016, 20:43

Καλησπέρα.
Σας έδειξε ταυτότητα?
Εκείνη την ώρα συμπληρώνουν,αν θυμάμαι καλά προ επταετίας που με γραψαν,ένα έντυπο,που περιγράφει το αδίκημα,και στο δίνουν να το υπογράψεις.
Έγινε κάτι τετοιο?
Ο φακός όντως απαγορεύεται,πρώτη μου κίνηση πριν βγω θα ήταν να τον ξεφορτωθω με τρόπο,τεσπα,τώρα έγινε....
Το ελάχιστο πρόστιμο είναι 300αρα ,παίζει να ισχύει αυτό που λες περί περικοπής του προστίμου αν πληρωθεί εγκαιρα,ρώτα το.
Πάντως αν παίζει κάποιος νομικός,ρώτα μήπως μπορείς, σε περίπτωση που έχει γίνει παρατυπία να έρθεις σε συμβιβασμό ή και να το προσβάλλεις.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Δεκ 2016, 20:46

Δυστυχώς, πάθατε κι εσείς πριν μάθετε...
Διάβασε τα παρακάτω και υπόψιν :)
1b.jpg

2b.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό alexcharov21 » 11 Δεκ 2016, 20:48

ταυτοτητα δεν μας εδειξε αλλα ηταν με αυτοκινητο λιμενικου.
υπεγραψα 3 εντυπα που εγραφαν το αδικημα.δεν μου εδωσε τιποτα
alexcharov21

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 11 Δεκ 2016, 21:20

Απαγορεύεται να κατασχέσει το οτιδήποτε(να πας στο λιμεναρχείο να δεις ποιος είναι και να τον κάνεις αναφορά)
Οσο για το πρόστιμο δεν το γλιτώνεις και καλά σας κάνανε,κανα 300 είναι εκτός κι αν στην χαρίσουν λόγο το ότι ήταν πρώτη φορά και εκαλε παράπτωμα η αρχή
Μονο στους μπουκαλακιδες αλλάζουν τα πράγματα όπως αναγράφει ο συνάδελφος ποιο πανω

Γενικά το λιμενικό δεν έχει δικαίωμα να πάρει εξοπλισμό ή ψάρια σε γράφει και τέλος

Υ.Γ τον φακό τον πήρε;;;;;;;
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 11 Δεκ 2016, 21:26

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Απαγορεύεται να κατασχέσει το οτιδήποτε(να πας στο λιμεναρχείο να δεις ποιος είναι και να τον κάνεις αναφορά)
Οσο για το πρόστιμο δεν το γλιτώνεις και καλά σας κάνανε,κανα 300 είναι εκτός κι αν στην χαρίσουν λόγο το ότι ήταν πρώτη φορά και εκαλε παράπτωμα η αρχή

Γενικά το λιμενικό δεν έχει δικαίωμα να πάρει εξοπλισμό ή ψάρια σε γράφει και τέλος

Και πως κατάσχονται ρε Λουπη,σου κάνουν έφοδο στο σπίτι σου?
Αν είναι ΜΟΝΟ να σε γράψουν τα υπόλοιπα ποιος τα κάνει?
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Δεκ 2016, 21:27

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Απαγορεύεται να κατασχέσει το οτιδήποτε(να πας στο λιμεναρχείο να δεις ποιος είναι και να τον κάνεις αναφορά)
Μονο στους μπουκαλακιδες αλλάζουν τα πράγματα όπως αναγράφει ο συνάδελφος ποιο πανω

Βρε Λούπη, διάβασε παραπάνω πλιζ :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό alexcharov21 » 11 Δεκ 2016, 21:30

τον φακο τον πηρε.
καλα θα μας κανει να μας γραψει αλλα η κατασχεση? εφοσον μου πηρε το οπλο δεν θα επρεπε να γραψει αναλυτικα τι οπλο και αναλυτικα τα στοιχεια του οπλου? δεν θα επρεπε να μου δοσει καποιο εγγραφο και εμενα?
alexcharov21

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 11 Δεκ 2016, 21:36

alexcharov21 έγραψε:τον φακο τον πηρε.
καλα θα μας κανει να μας γραψει αλλα η κατασχεση? εφοσον μου πηρε το οπλο δεν θα επρεπε να γραψει αναλυτικα τι οπλο και αναλυτικα τα στοιχεια του οπλου? δεν θα επρεπε να μου δοσει καποιο εγγραφο και εμενα?

Γιαυτό σου λέω,ψαχτηνα με κάποιο νομικό..
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 11 Δεκ 2016, 23:31

Με πληροφορία από λιμενικό συγγενή κατάσχεση γίνεται μόνο σε εξοπλισμό παράνομο όπως γρι γρι που απαγορεύεται γενικα σαν είδος -μεσο αλιείας!το προστιμο το επιβάλει ο λιμενάρχης και μόνο αφού καταθέσεις απολογία και είναι στην κρίση του το ποσόν που θα αποφασίσει ο ίδιος με βάση τον "τιμοκατάλογο"!!!δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιείς ή όχι τον εξοπλισμο!το πρόστιμο θα το πληρώσει όπως και να εχει.ο δικηγόρος το μόνο που θα κάνει είναι να ζητήσει ΕΔΕ αν θέλει και να κάνει μήνυση για παράβαση καθήκοντος και δικαστικά έπειτα να πζητησεις κάποια αποζημίωση ή οποία θα έρθει μετά από χρόνια και θα είναι πενιχρή !!!

Υ.Γ Να τα λέμε κι αυτα
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό alexcharov21 » 11 Δεκ 2016, 23:43

οταν λες φιλε αναλογα τον τιμοκαταλογο ποσο να περιμενω?
alexcharov21

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Δεκ 2016, 02:13

alexcharov21 έγραψε:οταν λες φιλε αναλογα τον τιμοκαταλογο ποσο να περιμενω?

υπολογιζε 300 να εισαι μεσα ,δεν πιστευω να ειναι παραπανω
το θεμα ειναι οτι ενώ γνωρίζατε ότι απαγορεύετε φακό βγήκατε με αυτόν στο χέρι ?????
δυστυχώς δεν έχει σημασία τι θα γράψεις εσύ διότι μετράει το τι έγραψε το όργανο(το οποίο αν δεν είναι σε φόρμα εκείνη την ημέρα η δεν η γυναίκα το προηγούμενο βράδυ την έκατσες εσύ ) ,για αυτό μην εκπλαγής αν δεις μέσα ότι ψαρευες με εργαλεία που δεν ξέρεις καν ,το γράφω χιουμοριστικά αλλά είναι η πικρή αλήθεια :D
Γράψε ότι θες αλλά δεν αλλάζει τίποτα εφόσον βρέθηκε φακός στα χέρια σας ,και πλήρωσε να τελειώνεις εφόσον εισε ένοχος μιας ότι ενέργεια νομική και να κανείς παραπάνω θα σου κοστίσει ,
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό dicentrarchus » 12 Δεκ 2016, 10:38

Από που έβαλε το ταιτινός καταλαβαίνω πως νόμιμα σου κατάσχεσε το ψαροντούφεκο.
Πάλι καλά που δεν κατάσχεσε όλα τα τουφέκια.
Αλεξανδρος Ν.
Άβαταρ μέλους
dicentrarchus

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Δεκ 2016, 10:54

Στο ΛΒ υπάρχει κάποια επιείκια, έτσι κάνουν. Είναι τυπικοί και αρκετά ευγενικοί. Μάλιστα αν δουν ακριβά όπλα σου λενε την άλλη μέρα να φέρεις κανένα λιανοντούφεκο της πλάκας για κατάσχεση-όχι πάντα και αναλόγως το παράπτωμα. Τον φακό όμως τον κυνηγάνε άγρια...
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό alexcharov21 » 12 Δεκ 2016, 10:58

θα εκλαιγα ακομα..χαχαχα τεσπα η παρανομια που εκανα θα πληρωθει...δεν θα κατσω να σκασω υγεια πανω απο ολα και με το παθημα μου εμαθα και θα ειμαι πιο προσεκτικος και πιο νομιμος
alexcharov21

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες