• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΕΡΩΤΗΣΗ

Τι λέει ο νομοθέτης.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Νέα δημοσίευσηαπό seac hunter » 07 Αύγ 2016, 11:20

παιδεια πριν κατι μερες η μαμα μου πηγε στο λιμεναρχειο για να ρωτησει αν πληρω ολους τους νομους ηλικια και τετια και καπια στιγμη την λεει αμα γινει ελενχως θελει ταυτοτητα και αφμ πως 16.5 χρονων να χω αφμ θα παω να κανω δηλωση για να πηγενω ψαροντουφεκο ελεως ! Και σας ρωταω ισχυει κατι τετειο και αν με πιασουν θα με παρουν τον εξοπλησμο εφοσων ειμαι ανω απο 16 τι θα γινει
seac hunter

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Νέα δημοσίευσηαπό babis79 » 07 Αύγ 2016, 11:44

Καλημέρα.
Καταρχήν μπορείς να πάρεις αριθμό ΑΦΜ σαν ανήλικος χωρίς να είσαι υπόχρεος υποβολής φορολογικής ενημερότητας. Άρα αν σε αγχώνει, κατέθεσε δικαιολογητκά για έκδοση ΑΦΜ. Πάντως δεν ξέρω από που προκύπτει πως πρέπει να έχεις ΑΦΜ σε περίπτωση ελέγχου - δεν γνωρίζω αν πράγματι υπάρχει τέτοια υποχρέωση (ατομα με ξένη υπήκοοτητα π.χ. ....?).
:hello:
babis79

Νέα δημοσίευσηαπό seac hunter » 07 Αύγ 2016, 12:07

εμ ελα ντε μπορει να μας ειπαι και ψεματα για να μην ξαναπαω γιατι μας ειπαι κιολας εγω αμα ειχα παιδι 16 χρονων δεν θα το αφηνα να παει τι εχουν δει τα ματια του και το ειπαι αυτο μονο αυτος ξερει
seac hunter

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 07 Αύγ 2016, 14:26

νομίζω αφμ θέλουν μόνον όταν θα σε γράψουν για παράβαση και όχι για έλεγχο :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 08 Αύγ 2016, 08:31

ρε παιδες !!!!..... :-k
μηπως να κουβαλαμε και το εκλογικο βιβλιαριο? :rotfl: :rotfl:
δηλαδη αυτο το αετοπουλο του λιμενικου οταν θα βγει για ελεγχο,θα ζηταει και το αφμ απο εντυπο της εφοριας?
....δεν σωνομαστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ](*,)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό spearsaras » 08 Αύγ 2016, 10:34

Καλημέρα.
Φιλαράκο ακόμα και την ταυτότητά σου να έχεις ξεχάσει, εάν δεν προκύπτει θέμα παράβασης δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Απλώς για να αποφύγεις τυχόν τρεχάματα από κανέναν βαρεμένο που έχει όρεξη για ταυτοπροσωπίες κλπ, καλό είναι να την έχεις μαζί σου.
Φρόντισε να είσαι σωστός απέναντι σε αυτά που ορίζει η νομοθεσία ώστε να μη δώσεις δικαίωμα σε περίπτωση ελέγχου και επειδή ακόμα είσαι μικρός θα σου πρότεινα να έχεις μαζί σου οπωσδήποτε έμπειρο ζευγάρι.
Καλές βουτιές!
Άβαταρ μέλους
spearsaras

Νέα δημοσίευσηαπό manos6 » 08 Αύγ 2016, 13:41

νομικά θέλει και ταυτότητα και αφμ
αλλά αν είσαι νόμιμος σε όλα δεν τρέχει μία
έχε μια ταυτότητα μαζί σου σε περίπτωση που θέλουν να δούν αν όντως είσαι πάνω από 16 αλλά
καλύτερα πήγενε με έναν μεγάλο και πιο ασφαλής θα είσαι και πιο πολλά θα μάθεις και οι λιμενικοι (αν σας ελέξουν) δε θα ασχοληθούν μαζί σου
manos6

Νέα δημοσίευσηαπό seac hunter » 08 Αύγ 2016, 14:47

an omos me zitisoun afm kai den exo tha me valoun prostimo ; signomi gia ta greeklis eimai apo filou tilefono pou den exei elinika
seac hunter

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες