• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Άδεια τρέιλερ...... sos επείγων !!!

Τι λέει ο νομοθέτης.

Άδεια τρέιλερ...... sos επείγων !!!

Νέα δημοσίευσηαπό blackbird » 23 Ιούλ 2016, 09:13

Παιδιά βοηθεια , θέλω να αγοράσω ένα φουσκωτό τα έχουμε βρει σε όλα με τον ιδιοκτήτη και μένει μόνο το θέμα του τρέιλερ . Ξέρει κάποιος τι χαρτιά θα πρέπει να έχει απο το τρέιλερ ( για να μην εχω κανα μπλέξιμο εγω μετά ) και τι θα χρειαστώ εγω για να το κυκλοφορώ νόμιμα ;;;;;
Άβαταρ μέλους
blackbird

Re: Άδεια τρέιλερ...... sos επείγων !!!

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Ιούλ 2016, 09:44

Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό blackbird » 23 Ιούλ 2016, 10:41

Πανό , το είδα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη γιατι έχουν αλλάξει οι νόμοι και δεν ισχύουν τα ίδια δεδομένα .
Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικιά μας θά΄ναι
Γονατίζω μόνο για να βάλω δύναμη και να σηκωθώ
Άβαταρ μέλους
blackbird

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιούλ 2016, 10:59

Μόνον ο ίδιος αν πας στο υπουργείο οπου ανηκεις θα μάθεις ακριβώς τι χρειάζεται
Το γράφω μιας και από ότι κατάλαβα κάθε υπουργείο ζητάει και διαφορετικά χαρτιά :mrgreen: στην ελλαδα ζούμε ρε γαμωτο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Ιούλ 2016, 11:01

Πιστεύω πως τo τιμολόγιο αγοράς "δείχνει" τον ιδιοκτήτη του τρέιλερ.
Θα είναι και "αποδεικτικό" ότι το αγόρασες και πως μπορείς να το πουλήσεις.
Η "έκθεση" του μηχανολόγου είναι για την άδεια έλξης του αυτοκινήτου που θα τραβάει την βάρκα.
Όμως δεν είμαι 100% σίγουρος.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό str148996 » 23 Ιούλ 2016, 11:18

πρόσφατα πούλησα το φουσκοτακι μου μαζί με το τρειλερ. εκτός από το ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης που θα κάνετε για το τρέιλερ (2 αντιγραφα και θεώρηση γνήσιου υπογραφής και κατάθεση στην εφορία ) θα πρέπει να σου δώσει και την άδεια έλξης που κατέχει στη οποία αναγραφοντε και τα τεχνικά χαρακτιριστικα του τρειλερ (μέγιστο φορτίο με και χωρίς φρένα, διαστασεις κ.λ.π.) . με αυτά τα δυο χαρτιά θα πας στο μηχανολογικό και ότι σου πούνε .
εκεί έχουν και την καρτέλα του οχήματος που θα το σέρνει . εννοητε πως το όχημα θα πρέπει να έχει δύναμη έλξεις μεγαλύτερη από ότι είναι το φορτίο αν όχι τότε κλαφτα πας για μηχανολόγο να σου νομημοποιησει την παρανομία κλπ ( 150 γιούρια )...... <<έχουν αλλάξει οι νόμοι>>
str148996

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 23 Ιούλ 2016, 11:20

blackbird έγραψε:Παιδιά βοηθεια , θέλω να αγοράσω ένα φουσκωτό τα έχουμε βρει σε όλα με τον ιδιοκτήτη και μένει μόνο το θέμα του τρέιλερ . Ξέρει κάποιος τι χαρτιά θα πρέπει να έχει απο το τρέιλερ ( για να μην εχω κανα μπλέξιμο εγω μετά ) και τι θα χρειαστώ εγω για να το κυκλοφορώ νόμιμα ;;;;;

να έχει αδεια ο κατοχος.με κεινη την αδεια ,θα στο κανουν στο ονομα σου!
ειδαλως θελει εγκριση τυπου για να μπορεσεις να το βγαλεις αδεια ! :)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιούλ 2016, 11:24

KOSTAS STI έγραψε:
blackbird έγραψε:Παιδιά βοηθεια , θέλω να αγοράσω ένα φουσκωτό τα έχουμε βρει σε όλα με τον ιδιοκτήτη και μένει μόνο το θέμα του τρέιλερ . Ξέρει κάποιος τι χαρτιά θα πρέπει να έχει απο το τρέιλερ ( για να μην εχω κανα μπλέξιμο εγω μετά ) και τι θα χρειαστώ εγω για να το κυκλοφορώ νόμιμα ;;;;;

Για αυτό γράφω να ρωτηση ο ίδιος ,εγώ που είχα άδεια στο όνομα μου για το δικό μου αμάξι και πηγα να βγάλω άδεια και για της κόρης το αυτοκίνητο μου ζηταγαν εδώ πειραια χαρτί μηχανολόγου ,ούτε το ειδη υπάρχων χαρτί τους έκανε ούτε χαρτί αντιπροσωπίας ,θέλαν χαρτί ανεξαρτήτου μηχανολόγου
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 23 Ιούλ 2016, 11:36

thalassa50 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:

Για αυτό γράφω να ρωτηση ο ίδιος ,εγώ που είχα άδεια στο όνομα μου για το δικό μου αμάξι και πηγα να βγάλω άδεια και για της κόρης το αυτοκίνητο μου ζηταγαν εδώ πειραια χαρτί μηχανολόγου ,ούτε το ειδη υπάρχων χαρτί τους έκανε ούτε χαρτί αντιπροσωπίας ,θέλαν χαρτί ανεξαρτήτου μηχανολόγου

γιατι? δεν ηταν απο ιδιωτη μηχανολογο η μελετη? :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Ιούλ 2016, 12:59

KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:

γιατι? δεν ηταν απο ιδιωτη μηχανολογο η μελετη? :mrgreen:

ναι αλλά ήταν στο όνομα του nissan και για να βγει και στο όνομα του hundai ξανά μάνα τα ίδια ,και δεν δεχόντουσαν ούτε χαρτί επίσημης αντιπροσωπίας για την ικανότητα έλξης του hundai ,αυτά πριν το νέο μπλέξιμο που υπήρξε το 2013
here is greece my friend :rotfl:
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό padimitris » 24 Ιούλ 2016, 14:12

str148996 έγραψε:πρόσφατα πούλησα το φουσκοτακι μου μαζί με το τρειλερ. εκτός από το ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης που θα κάνετε για το τρέιλερ (2 αντιγραφα και θεώρηση γνήσιου υπογραφής και κατάθεση στην εφορία ) θα πρέπει να σου δώσει και την άδεια έλξης που κατέχει στη οποία αναγραφοντε και τα τεχνικά χαρακτιριστικα του τρειλερ (μέγιστο φορτίο με και χωρίς φρένα, διαστασεις κ.λ.π.) . με αυτά τα δυο χαρτιά θα πας στο μηχανολογικό και ότι σου πούνε .
εκεί έχουν και την καρτέλα του οχήματος που θα το σέρνει . εννοητε πως το όχημα θα πρέπει να έχει δύναμη έλξεις μεγαλύτερη από ότι είναι το φορτίο αν όχι τότε κλαφτα πας για μηχανολόγο να σου νομημοποιησει την παρανομία κλπ ( 150 γιούρια )...... <<έχουν αλλάξει οι νόμοι>>

Ότι λέει παραπάνω. Εφόσον έχει τη νόμιμη άδεια έλξης δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Κώστα για αυτό που λες, είχα φτάσει μέχρι το συνήγορος του πολίτη γιατί εμένα μου έλεγαν ότι απαγορεύεται. Η απάντηση από το συνηγορο ήταν ότι καλώς έκαναν στο υπουργείο. Αυτά το 2009. Το 2013 καθώς έβαζα κοτσαδορο στο μαγαζί μου είπαν ότι γίνεται να δηλώσεις 2 αυτοκίνητα για το ίδιο τρέιλερ. Λεπτομέρειες δε ρώτησα.
Άβαταρ μέλους
padimitris

Νέα δημοσίευσηαπό PARAS » 24 Ιούλ 2016, 15:14

αν δεν εχει αδεια το τρειλερ ,μπορεις να βρεις τον κατασκευαστη και αν εχει να σου δωσει καινουρια χαρτια αυτος ( με το αζημιωτο φυσικα )

με αυτα τα χαρτια λοιπον , καθως και μια βεβαιωση ρυμουλκησης του αμαξιου σου ,( την περνεις απο την αντιπροσωπεια του αυτοκινητου σου) , πας στο υπουργειο και σου βγαζουνε την αδεια τρειλερ, που πανω στο χαρτι γραφει τα στοιχεια και τον αριθμο του τρειλερ , και περνοντας αυτο το χαρτι εισαι κομπλε :hello:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω
Άβαταρ μέλους
PARAS

Νέα δημοσίευσηαπό blackbird » 25 Ιούλ 2016, 01:12

Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις , αντί για το υπουργείο αν εχω τα απαιτούμενα χαρτιά γίνεται η άδεια να βγει στα ΚΕΠ ;;;;
Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικιά μας θά΄ναι
Γονατίζω μόνο για να βάλω δύναμη και να σηκωθώ
Άβαταρ μέλους
blackbird

Νέα δημοσίευσηαπό Angel-orizon » 25 Ιούλ 2016, 14:45

Δε νομίζω οτι βγαίνει στα ΚΕΠ.
Συνοψίζοντας τωρα και για τους υπόλοιπους.
1)Αγοράζοντας ένα σκάφος κάνουμε ξεχωριστό ΙΣυμφ. για σκάφος-μηχανή και ξεχωριστό για το τρέιλερ και τα δηλώνουμε εφορία για χαρτόσημα κτλ.
2)Παίρνουμε απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη την άδεια έλξης που είχε για το αυτοκίνητο του.
3)Παίρνουμε απο την αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου μας βεβαίωση κιλών έλξης (μερικά μηχανολογικά δέχονται και φωτοτυπία απο το manual του αυτοκινήτου)
4)Πας σε μηχανολόγο μαζι με την παλιά άδεια και τη βεβαίωση κιλών έλξης και σου φτιάχνει μια νεα βεβαίωση.
5)Πατάς σε εμφανές σημείο της βεβαίωσης αποτύπωμα απο το ταμπελάκι του τρέιλερ που έχει πάνω το s/n και τα χαρακτηριστικά του.
6)Πας μηχανολογικό στο αρμόδιο τμήμα και τελείωσες..
Πασχω απο ψαροντουφεκιαση γιατρε!!!
Άβαταρ μέλους
Angel-orizon

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 25 Ιούλ 2016, 17:34

Χαρτί κοινωνικών φρονηματων θέλουν;;;τι είναι αυτοί ρε!
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες