• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Έλεγχος λιμενικό -σε γράφουν εάν είσαι μόνος;;

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: Έλεγχος λιμενικό -σε γράφουν εάν είσαι μόνος;;

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 16 Σεπ 2015, 18:35

seadive έγραψε:
George_Ch έγραψε:
learner έγραψε:Με μια σημαδουρα μπορουν να ψαρευουν 2 ατομα μαζι ή ειναι παρανομο;

Κανονικοτατα!!!
Οσες φορες ψαρεψαμε ζευγαρωτα με μια σημαδουρα σε ελεγχο δν μας ενοχλησαν.

...αρκει να τηρεις και αυτο που εγραψε ο Γιαννης !

Τελικά στην Ελλάδα τίποτα δεν λειτουργεί σωστά.....αυτό ξέρω εγώ [-X
Με το ζευγάρι μου ψαρεύαμε μαζί με μία σημαδούρα και όταν βγήκαμε έξω μας περίμενε το λιμενικό, τους οποίους τους είχαμε αντιληφθεί από πάρα πολύ νωρίς. Προς έκπληξη μας μόλις βγήκαμε ρώτησαν ποιανού από τους δύο είναι η σημαδουρα και τους απάντησα δικιά μου.....με αποτέλεσμα να γράψουν το κολιτάρι μου διότι δεν είχε δική του.Και το τρελό είναι ότι τους είπα ότι αφου ψαρεύουμε δίπλα δίπλα τι να την κανουμε τη δεύτερη?Και είχαν και κυάλια όταν μας περίμεναν και του το είπα και αυτό, ότι μας είδε κιόλας.....και ακόμα πιο κουλό είναι ότι συμφώνησε μαζί μου αλλά είπε πως πρέπει να τον γραψει......εντάξει βγάλτε συμπέρασμα. Αξιοκρατία, μηδέν στην Ελλάδα, έτσι δεν πάμε μπροστά....

Φίλε εναι όπως τα λες;;;;η ψαρεβατε ο ένας στην δύση και ο άλλος στην ανατολή με μεγάλη απόσταση ο ένας απ τον άλλον.δεν λέω ότι δεν σε πιστεύω απλά προσπθω να καταλάβω τι έγινε...
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 16 Σεπ 2015, 19:09

Geronimo έγραψε:
seadive έγραψε:
George_Ch έγραψε:
learner έγραψε:Με μια σημαδουρα μπορουν να ψαρευουν 2 ατομα μαζι ή ειναι παρανομο;

Κανονικοτατα!!!

Με το ζευγάρι μου ψαρεύαμε μαζί με μία σημαδούρα και όταν βγήκαμε έξω μας περίμενε το λιμενικό, τους οποίους τους είχαμε αντιληφθεί από πάρα πολύ νωρίς. Προς έκπληξη μας μόλις βγήκαμε ρώτησαν ποιανού από τους δύο είναι η σημαδουρα και τους απάντησα δικιά μου.....με αποτέλεσμα να γράψουν το κολιτάρι μου διότι δεν είχε δική του.Και το τρελό είναι ότι τους είπα ότι αφου ψαρεύουμε δίπλα δίπλα τι να την κανουμε τη δεύτερη?Και είχαν και κυάλια όταν μας περίμεναν και του το είπα και αυτό, ότι μας είδε κιόλας.....και ακόμα πιο κουλό είναι ότι συμφώνησε μαζί μου αλλά είπε πως πρέπει να τον γραψει......εντάξει βγάλτε συμπέρασμα. Αξιοκρατία, μηδέν στην Ελλάδα, έτσι δεν πάμε μπροστά....

Φίλε εναι όπως τα λες;;;;η ψαρεβατε ο ένας στην δύση και ο άλλος στην ανατολή με μεγάλη απόσταση ο ένας απ τον άλλον.δεν λέω ότι δεν σε πιστεύω απλά προσπθω να καταλάβω τι έγινε...

Καλησπερα φιλαρακι μου,
εγω ειμαι το κολληταρι του seadive που με εγραψαν.......αναμεσα μας ειχαμε μια αποσταση 5 μετρα συνεχεια .........!!
το λιμενικο ειπε οτι και εγω στην θεση σας θα ψαρευα με μια σημαδουρα γτ ειδικα στα ρηχα ψαρεματα θα μπερδευανε.....αλλα αφου ειναι νομος λεει θα σε γραψω..!!!
δεν βγαζεις ακρη φιλε μου.....μπουρδελο ειμαστε η Ελλαδα οποτε ....
εμενα με γραφουν για σημαδουρα και ενα φιλαρακι μου κανει νυχτερινα με βαρκαρη λιμενικο τι ψαχνεις τωρα...? :shock:

φιλικα,
Μιλτος Ζωγραφινακης
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 16 Σεπ 2015, 19:54

INBLUE έγραψε:εμενα με γραφουν για σημαδουρα και ενα φιλαρακι μου κανει νυχτερινα με βαρκαρη λιμενικο τι ψαχνεις τωρα...? :shock:

Γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα?
Όταν πετυχαίνω τέτοιους λιμενικούς άσχετα που έχω άπειρο καιρό να δω μόνο με ειρωνία τους αντιμετωπίζω,ειδικά όταν πάνε να το παίξουν έξυπνοι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Σεπ 2015, 19:58

Trelos έγραψε:auta που λες όλα τελειώνουν την κυριακή! ετοιμάσου για ανάπτυξη και μια νέα ελλάδα !
:mrgreen:
seadive έγραψε:
George_Ch έγραψε:

Κανονικοτατα!!!

Το λιμενικό το ξέρει :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 16 Σεπ 2015, 20:10

Παιδιά, σε τέτοιες περιπτώσεις, συντάξτε μια επιστολή με πλήρη περιγραφή του τί έγινε, τί ελέχθη και ποιά άτομα ήταν παρόντες και στείλτε την συστημένη στο Αρχηγείο Λ.Σ. με κοινοποίηση στο Λιμεναρχείο του οποίου το προσωπικό σας ΄΄έγραψε΄΄ και ζητείστε να σας πληροφορήσουν για το ΄΄τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση΄΄.
Δύο τινά :
α. Αυτός που σας έγραψε ήταν τύποις καλυμμένος από ΄΄κάτι΄΄ που αναγράφεται κάπου πχ στον τοπικό Κανονισμό Λιμένος. Εδώ έως τώρα μάλλον είχατε χάσει! Από τούδε όμως, με την ξεκάθαρη ΔΙΑΤΑΓΗ του Αρχηγείου Λ.Σ. που παραθέτω παραπάνω, επίσης θα βρεθεί άκρη.
β. Αυτός που σας έγραψε, ήταν ΄΄όχι καλά διαβασμένος΄΄ ή από εκείνους που πιστεύουν ότι μπορούν να ερμηνεύουν το Νόμο κατά βούληση. Ειδικά σε τέτοια περίπτωση, ακολουθείστε τη ΄΄μέθοδο της επιστολής΄΄, ενισχυτικά δε, ζητείστε να σας δώσουν όπως υποχρεούνται, αντίγραφο του φακέλου καταγραφής του παραπτώματος-επιβολής προστίμου(υπάρχει ΚΑΙ η πιθανότητα να έγραψαν ανυπόστατα ή ανακριβή πράγματα, οπότε σε τέτοια περίπτωση αντικρούετε), και επισυνάψτε το στην επιστολή σας προς το Αρχηγείο...
Ούγκ. :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Σεπ 2015, 20:21

Φίλε taitinos ,τα πράγματα είναι απλά για συτούς ,γράφουν και τίποτες άλλο δεν τους ενδιαφαίρει αφού εσύ μετά θα πρέπει για να αποδείξεις οτι εσύ δεν εισαι ελέφαντας να τρέχεις και να μην προλαβαινεις και χορια τα εξοδα
Είναι να μην πέσεις σε ονο ,γιατι αμα πέσεις άντε να βγαλεις άκρη και με το χαρτί πλαστικοποιημένο που εβαλες :D
Προσωπικά δεν έχω ελπίδες ότι θα λλαξει κάτι προς το σωστότερο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 16 Σεπ 2015, 20:23

Δεν θα πρέπει να υπάρχουν κάποια στοιχεία για την παράβαση,να τα καταθέτει ο λιμενικός η απλά βασιζόμαστε τον "λόγο"και τον επαγγελματισμό του εκάστοτε λιμενικού γιατί αν είναι έτσι ψωνίσαμε από σβέρκο εκτός αν είχαν τηλεμετρο με φωτογραφική μηχανή στην περίπτωση του συναδέλφου πιο πάνω οπότε πάσο.
Κάτι άλλο που έμαθα είναι ότι ο κάθε λιμενάρχης μπορεί να κάνει τοπικές απαγορεύσεις ακόμα και αν δεν προβλέπονται από τους νόμους.Δεν εννοώ για αρχαιολογικούς χώρους,μπούκες λιμανιών αν θυμάμαι καλά κάποιος λιμενάρχης με το έτσι θέλω είχε απαγορεύσει το ψαροντούφεκο για κανα δύο χρόνια στην περιοχή του.Αν ο νομός έρχεται σε αντιπαράθεση με την τοπική απαγόρευση ποιο από τα δύο ισχύει οεο?
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 16 Σεπ 2015, 20:30

thalassa50 έγραψε:Φίλε taitinos ,τα πράγματα είναι απλά για συτούς ,γράφουν και τίποτες άλλο δεν τους ενδιαφαίρει αφού εσύ μετά θα πρέπει για να αποδείξεις οτι εσύ δεν εισαι ελέφαντας να τρέχεις και να μην προλαβαινεις και χορια τα εξοδα
Είναι να μην πέσεις σε ονο ,γιατι αμα πέσεις άντε να βγαλεις άκρη και με το χαρτί πλαστικοποιημένο που εβαλες :D
Προσωπικά δεν έχω ελπίδες ότι θα λλαξει κάτι προς το σωστότερο :)

Η διαδικασία που περιγράφω παραπάνω, δεν έχει έξοδα. Ίσως 3 -4 ευρώ για το συστημένο.
Και πίστεψέ με, ξέρω καλά τι λέω. Αρκεί πολλές φορές να ξέρεις ή έστω να δείχνεις ότι είσαι διατεθειμένος να μάθεις τα διακαιώματά σου και μάλιστα από επίπεδο πολύ υψηλότερα από αυτό εκείνων που ίσως σε αδίκησαν...
Άλλωστε είναι εποχή που κανείς δεν θέλει να ΄΄ακουστεί΄΄ ως ανεπαρκής, κακός στη δουλειά του κλπ...
Και είπαμε, αν έχεις ΄΄άδικο΄΄ άστο. Αν όμως έχεις δίκαιο, δικαιούσαι (ίσως επιβάλλεται)να ψάξεις να το βρείς, αν μη τι άλλο για να προλάβεις την επόμενη φορά που θα αυθαιρετήσουν σε σένα ή σε κάποιο φίλο...
Γιατί, όταν πάρεις τη απαντησούλα από το Αρχηγείο, (και θα την πάρεις)θα είανι ψαγμένη, εμπεριστατωμένη και ΄΄εργαλείο΄΄ στα χέρια σου για μελλοντική χρήση :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 16 Σεπ 2015, 20:33

xareas έγραψε:Δεν θα πρέπει να υπάρχουν κάποια στοιχεία για την παράβαση,να τα καταθέτει ο λιμενικός η απλά βασιζόμαστε τον "λόγο"και τον επαγγελματισμό του εκάστοτε λιμενικού γιατί αν είναι έτσι ψωνίσαμε από σβέρκο εκτός αν είχαν τηλεμετρο με φωτογραφική μηχανή στην περίπτωση του συναδέλφου πιο πάνω οπότε πάσο.
Κάτι άλλο που έμαθα είναι ότι ο κάθε λιμενάρχης μπορεί να κάνει τοπικές απαγορεύσεις ακόμα και αν δεν προβλέπονται από τους νόμους.Δεν εννοώ για αρχαιολογικούς χώρους,μπούκες λιμανιών αν θυμάμαι καλά κάποιος λιμενάρχης με το έτσι θέλω είχε απαγορεύσει το ψαροντούφεκο για κανα δύο χρόνια στην περιοχή του.Αν ο νομός έρχεται σε αντιπαράθεση με την τοπική απαγόρευση ποιο από τα δύο ισχύει οεο?

Από έκδοσής της ισχύει η ξεκάθαρη ΔΙΑΤΑΓΗ του Αρχηγείου Λ.Σ. που παραθέτω παραπάνω.
Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρξει τέτοια απόφαση Λιμενάρχη, κάνεις την ίδια διαδικασία με την επιστολή στο Αρχηγείο κλπ .
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 16 Σεπ 2015, 20:56

Καλησπερα φιλαρακι μου,
εγω ειμαι το κολληταρι του seadive που με εγραψαν.......αναμεσα μας ειχαμε μια αποσταση 5 μετρα συνεχεια .........!!
το λιμενικο ειπε οτι και εγω στην θεση σας θα ψαρευα με μια σημαδουρα γτ ειδικα στα ρηχα ψαρεματα θα μπερδευανε.....αλλα αφου ειναι νομος λεει θα σε γραψω..!!!
δεν βγαζεις ακρη φιλε μου.....μπουρδελο ειμαστε η Ελλαδα οποτε ....
εμενα με γραφουν για σημαδουρα και ενα φιλαρακι μου κανει νυχτερινα με βαρκαρη λιμενικο τι ψαχνεις τωρα...? :shock:

φιλικα,
Μιλτος Ζωγραφινακης[/quote][/quote]

φιλε Μιλτο(Γιωργος εδω)
πιστεψε με υπαρχουν πολυ μεγαλυτερα μπουρδελα απο την χωρα μας.η διαφορα ειναι οτι στην ελλαδα υπαρχει ακομα πολυ ψαρι σε πολλους τοπους(το διαπιστωσα το καλοκαιρι)!!!εγω μενω χρονια εκτος ελλαδος.την επομενη φορα που θα παω για ψαρεμα νυκτα(με καλαμι που δεν εχω ιδεα απλα κανω παρεα σε φιλο)θα παρω και την καμερα.γιατι την τελευταια ειχα μονο το τηλ....θα γραψω τουλαχιστον 5 νυχτομπουκαλους και μη.με ιδιοκατασκευες κτλ κτλ.αντε το πρωι να δεις ψαρι(οχι οτι εχει)...εχω 3 φιλους και εκπαιδευτες λυμενικους.αστο....
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 16 Σεπ 2015, 21:08

παντοσ που λεει οτι ακομα και το ζευγαρι πρεπει να εχει σημαδουρα:::: :shock:
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 16 Σεπ 2015, 21:25

Φίλε geronimo δεν πιστεύω να παίρνεις τηλέφωνα στο λιμενικό και να δίνεις τους φιλτάτους μπουκαλοκυνηγούς ? viewtopic.php?f=9&t=42737
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 16 Σεπ 2015, 21:37

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :hello:
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 16 Σεπ 2015, 22:09

Geronimo έγραψε::lol: :lol: :lol: :hello:

Να κάνουμε και λίγο πλάκα με τα χάλια μας γιατί δεν βγαίνει αλλιώς .. :grin: :hello:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό George_Ch » 16 Σεπ 2015, 23:12

seadive έγραψε:
George_Ch έγραψε:

Κανονικοτατα!!!

Ελα ρε Γιωργη αν ειναι δυνατον...

Κατα το δοκουν και εδω ρε π@υστη μου ;

Υ.γ.
Μιλτο κριμα ρε φιλε μου!
Πραξε οπως λεει ο Ταιτινος - θα την βγαλεις την ακρη...
Εαν μου φερθεις καλα, θα σου φερθω Αψογα. Αν μου φερθεις σαν παιχνιδι, θα σου Μαθω πως παιζεται.
Άβαταρ μέλους
George_Ch

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες