• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μεταφορά εξοπλισμού με αεροπλάνο,....

Τι λέει ο νομοθέτης.

Μεταφορά εξοπλισμού με αεροπλάνο,....

Νέα δημοσίευσηαπό plato » 03 Απρ 2009, 19:07

Μπορω να παρω ψαροντουφεκα, μαχαιρια και γενικα ολο τον εξοπλισμο στο αεροπλανο? Θελω να παω Δωδεκανησα αεροπορικως και θα ηθελα να μαθω, αν ξερει καποιος, αν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια ή αν απλως τα δινουμε ολα στις αποσκευες και ολα οκ.
Άβαταρ μέλους
plato

Re: Αεροδρομιο και οπλα?

Νέα δημοσίευσηαπό nmoiras » 03 Απρ 2009, 20:49

Τα δίνεις στις αποσκευές.

Πάρε μια σωλήνα πλαστική από μαγαζί με υδραυλικά για τις βέργες....δέσε και τα ντουφέκια πάνω σε αυτήν με ταινία.

Τα πέδιλα στην καμπίνα μαζί σου.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα
Άβαταρ μέλους
nmoiras
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό plato » 03 Απρ 2009, 22:11

nmoiras έγραψε:Τα δίνεις στις αποσκευές.

Πάρε μια σωλήνα πλαστική από μαγαζί με υδραυλικά για τις βέργες....δέσε και τα ντουφέκια πάνω σε αυτήν με ταινία.

Τα πέδιλα στην καμπίνα μαζί σου.

Να μην τα δωσω μεσα στη θηκη τους δηλαδη τα οπλα αλλα να βαλω ολο το "πακετακι" με τη σωληνα μεσα στη θηκη? Αυτο το κανω για να μην στραβωσουν οι βεργες να υποθεσω? Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα με τα μαχαιρια στην τσαντα που θα δωσω μεσα? Μην εχουμε τιποτα περιεργα φοβαμαι. Επειδη θα εχω και βαρη μαζι αυξανοντας αρκετα το συνολικο βαρος των αποσκευων, χρεωνονται κατι παραπανω αν δεν κανω λαθος? Sorry για τον καταιγισμο αλλα δεν εχω μεταφερει πραγματα στο παρελθον με αεροπλανο κι επειδη πολλα ακουγονταν για τους ελεγχους στα αεροδρομια μετα το συμβαν στην Αμερικη και μας τα ειχαν ζαλισει ολιγον τι...
Άβαταρ μέλους
plato

Νέα δημοσίευσηαπό georges » 03 Απρ 2009, 22:22

Μετά το check in λες οτι έχεις ευθραστα πραγματα να μεταφέρεις και σε στέλνουν σε άλλο γκισε με fagile -ευαισθητα αντικείμεν χωρίς προβλημα.
κάποτε είχα αγοράσει ενα παθος 90 και ήταν μόνο με την πλαστική σακούλα δεν μου είπαν τίποτε ,άλλη μια φορά μου είπαν ότι έπρεπε να το είχα συσκευασει σ ε χαρτόκουτο αλλα πάντα το έδινα σε ξεχωριστή ταινια νομίζω στο αεροδρόμιο ελ βενιζ είναι το 78 η79.
georges

Νέα δημοσίευσηαπό plato » 06 Απρ 2009, 13:02

Παλικαρια το site της Ολυμπιακης γραφει: "Για λόγους ασφαλείας, οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν στην καμπίνα μόνο μια χειραποσκευή έως 8 κιλά, της οποίας οι διαστάσεις να μην υπερβαίνουν τα 56x36x23cm (συμπεριλαμβάνονται χειρολαβές, εξωτερικές θήκες, ρόδες)". Αρα η μεταφορα των λεπιδων ως χειραποσκευη δεν επιτρεπεται λογω διαστασεων. Να τα δωσω μαζι με τα οπλα? Ολα παντως ειναι μεσα σε θηκες με επενδυση αφρολεξ εσωτερικα. Να θελουν εξτρα συσκευασια?
Άβαταρ μέλους
plato

Νέα δημοσίευσηαπό killer shark » 06 Απρ 2009, 13:08

Μεταφερω εδώ και πεντε χρονια ,καταδυτικο εξοπλισμο με το αεροπλανο .Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Απλως τα πραγματα τα δινεις σε θυριδα που είναι τα ευθραστα.
http://www.must-dive.gr
Άβαταρ μέλους
killer shark

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 06 Απρ 2009, 13:12

Αν πετάξεις με Aegean θα επιβαρυνθείς με 20 ευρώ :scratch: !!!!!!!.
Τηλεφώνησα στα γραφεία τους γιατί πετάω για Κω για πάσχα. Επίσης το μήκος να μην υπερβαίνει το 1.40μ.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό Trelos » 06 Απρ 2009, 13:13

thanos5180 έγραψε:Αν πετάξεις με Aegean θα επιβαρυνθείς με 20 ευρώ :scratch: !!!!!!!.
Τηλεφώνησα στα γραφεία τους γιατί πετάω για Κω για πάσχα. Επίσης το μήκος να μην υπερβαίνει το 1.40μ.

kainouria xreosi prepi na einai!! ego persi kai propersi pigenontas rodo den me xreosan na metafero eksoplismo...
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Trelos

Νέα δημοσίευσηαπό killer shark » 06 Απρ 2009, 13:15

Κανε ενγγραφη στο Miles & Bonus και θα δικαιουσε συν 5 κιλα απο τα κανονικα
http://www.aegeanair.com/externalresour ... de=MLBSign
http://www.must-dive.gr
Άβαταρ μέλους
killer shark

Νέα δημοσίευσηαπό plato » 06 Απρ 2009, 13:20

thanos5180 έγραψε:Αν πετάξεις με Aegean θα επιβαρυνθείς με 20 ευρώ :scratch: !!!!!!!.

Tη χρεωση δεν θα τη γλιτωσω (με Ολυμπιακη πεταω) ετσι κι αλλιως λογω βαρους αποσκευων (μονο 7 κιλα ειναι τα βαρη μου και το οριο ειναι 15). Το μηκος δεν θα υπερβαινει το 1.40. Γραφει επισης στο site οτι επρεπε να ειχα δηλωσει τον εξοπλισμο κατα την κρατηση θεσης πραγμα που δεν εχω κανει. Αφου ομως λετε οτι δεν υπαρχει θεμα να μεινω ησυχος?
Άβαταρ μέλους
plato

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 06 Απρ 2009, 13:41

Trelos έγραψε:

kainouria xreosi prepi na einai!! ego persi kai propersi pigenontas rodo den me xreosan na metafero eksoplismo...

Ναι καινούργια χρέωση πρέπει να είναι ... θα δείξει στο αεροδρόμιο.
Όσο για το υπέρβαρο.. μάλλον θα πάρω 2 δίκιλα μαζί μου και τα υπόλοιπα θα τα δανειστώ από εκεί... το πολύ πολύ να αγοράσω μερικά κιλά ακόμα στο νησί και να τα αφήσω εκει για την επόμενη φορά....
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό nako » 06 Απρ 2009, 14:50

plato έγραψε:Παλικαρια το site της Ολυμπιακης γραφει: "Για λόγους ασφαλείας, οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν στην καμπίνα μόνο μια χειραποσκευή έως 8 κιλά, της οποίας οι διαστάσεις να μην υπερβαίνουν τα 56x36x23cm (συμπεριλαμβάνονται χειρολαβές, εξωτερικές θήκες, ρόδες)". Αρα η μεταφορα των λεπιδων ως χειραποσκευη δεν επιτρεπεται λογω διαστασεων. Να τα δωσω μαζι με τα οπλα? Ολα παντως ειναι μεσα σε θηκες με επενδυση αφρολεξ εσωτερικα. Να θελουν εξτρα συσκευασια?

δεν διαφωνω, αλλα τρεμει η ψυχη μου να δωσω στις αποσκευες τα carbon-ακια μου εστω και αν ειναι σε super θηκη!
τα δικα μου(μεσα σε θηκη) τα ειχα μαζι μου στην καμπινα απο θεσ/νικη μεχρι μαλδιβες! 3 συνεχομενες πτησεις!
μεγαλη προσοχη στη συσκευασια οπλων-βεργων γιατι εκτος απο στραβωμενες βεργες μπορει να φτασεις στον προορισμο σου και με σπασμενα μουλινε!
nako

Μεταφορά εξοπλισμού με αεροπλάνο.

Νέα δημοσίευσηαπό greek kamaki » 13 Απρ 2010, 13:14

Ρε παιδιά έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με αεροπλάνο, κουβαλώντας σάκο με όπλα; Πρέπει να κάνω κάτι; Πετάω την Κυριακή για Λήμνο με όλα τα τσιμπράγκαλα και πολλή όρεξη για ψάρεμα. Ζητώ επειγόντως τα φώτα σας, προκαταβολικά ευχαριστώ.
greek kamaki

Re: Όπλα στο Αεροπλάνο;;;;;;;

Νέα δημοσίευσηαπό neptune » 13 Απρ 2010, 13:18

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει αλλά αν δε σου απαντήσει κάποιος συμφορουμίτης, πάρε τηλ την αεροπορική εταιρία με την οποία πετάς και ρώτα αυτούς.
Άβαταρ μέλους
neptune

Re: Όπλα στο Αεροπλάνο;;;;;;;

Νέα δημοσίευσηαπό argirosnikos » 13 Απρ 2010, 13:25

Την παρασκευή που μας πέρασε ταξίδεψα με εξοπλισμό. Τα όπλα ήταν σε σάκο για ψαροτουφεκα και πέρασαν κανονικά σαν αποσκευές. Έχω γενικά ταξιδέψει τον εξοπλισμό μου πολλές φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τιπ: Τις βέργες καλύτερα να τις βάλεις σε ένα πλαστικό σωληνα και μετά στο σάκο για να είναι προστατευμένες. Αλλιώς μη σου προκαλέσει καμία εντύπωση αν ανοίγοντας το σάκο τις βρεις όλες στραβές :hello:
Άβαταρ μέλους
argirosnikos

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες