• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: Λιμεναρχείο Ραφήνας...pan pan pan

Νέα δημοσίευσηαπό manosmed » 11 Μάιος 2013, 11:57

christripoli έγραψε:παιδια επειδη εχω διαβασει το θεμα και σε φορουμ φουσκωτων ,οπου υπαρχουν πολλοι με το ιδιο προβλημα,το προβλημα δεν ειναι αν η αδεια ειναι σε χαρτι Α4 η σε κανονικο βιβλιαριο.
σε πολλα λιμεναρχεια ακομα δινουν Α4.

το προβλημα ειναι οτι ο συγκεκριμενος υπαλληλος επαιρνε τα χρηματα και ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ ΤΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ .
ετσι δεν εμφανιζωντε πληρωμενα τα τελη και για αυτο ζητανε τα χρηματα παλι (λαθος γιατι η λαμογια εγινε μεσα στο λιμεναρχειο απο υπαλληλο)

αλλα και εσεις ,πατε πληρωνετε και δεν παιρνετε τα παραβολα ρε παιδια #-o

τι ειναι αυτα τα πραγματα.
οι αποδιξεις μετρανε .

ειναι σαν να πας να πληρωσεις κατι και να μην παρεις αποδειξη ,

Αδερφέ έχεις απόλυτο δίκαιο. Πάντα πρέπει να δίνονται αποδείξεις...αλλά ΠΟΥ να φανταστώ οτι ο γελοίος τύπος ( που θυμάμαι και τη φάτσα του ακόμη ) θα έβαζε τα χρήματα στην τσέπη!!! Δεν το χωράει το μικρό μου μυαλουδάκι. Είναι εξωφρενικό ρε παιδιά αν το σκεφτεί κανείς λίγο καλύτερα. Και όμως έμαθα οτι υπάρχει σχετικό προεδρικό διάταγμα για τις περιπτώσεις αυτές το οποίο σε υποχρεώνει να ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙΣ !!!!! Σε διαφορετική περίπτωση παροπλίζεις το σκάφος μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης. Δεν υπάρχουμε σαν λαός τελικά , και δεν μπορούμε να βασιστούμε στο γελοίο αυτό κράτος για ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ !!!
Λυπάμαι που μεγαλώνω το παιδί μου μέσα σε αυτόν τον οχετό γελοιότητας και παραλογισμού.
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!
Άβαταρ μέλους
manosmed

Νέα δημοσίευσηαπό manosmed » 23 Μάιος 2013, 14:05

Λοιπόν φίλοι μου μόλις γύρισα απο το κολασμένο λιμεναρχείο.
Μου είπαν τα εξής.
Όποιος έχει δηλώσει το πρόβλημά του επίσημα στο λιμεναρχείο, ο φάκελός του έχει μπει στη διαδικασία έρευνας και ελέγχου απο αυτούς, με σκοπό να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τον καθένα ξεχωριστά, τι εκκρεμότητες υπάρχουν και τι ενέργειες έχουν ή δεν έχουν γίνει.
Τους ρώτησα τι θα πληρώσω αν δεχτώ την απάτη και δεν κινηθώ νομικά και δεν ήξεραν να μου πουν, πριν γίνει ο παραπάνω έλεγχος. ( Φυσικά δεν θα πάρουν απο μένα ούτε ένα ευρώ, απλά έτσι απο περιέργεια ρώτησα )
Αυτό όμως που με ενδιαφέρει περισσότερο στην παρούσα φάση είναι οτι δικαιούμαι να ταξιδέψω καθώς και να κάνω ψαροτούφεκο εφόσον έχω ατομική άδεια αλιείας σε ισχύ, πράγμα που ισχύει. Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι καθετή, κύρτους κλπ κλπ, που ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρουν.
Μόλις λοιπόν γίνει ο έλεγχος θα μας τηλεφωνήσουν για τα περαιτέρω. Βέβαια όλα τα παραπάνω στο προφορικό, οπότε........
Με λίγα λόγια πάρε τ'αυγό και κούρευτο.
Βρίσκονται σε πανικό, ο κόσμος είναι πολύς, έχουν χάσει την μπάλα. Δεν φταίνε βέβαια οι συγκεκριμένοι αλλά τι να κάνεις?
Εμαθα επίσης οτι έγινε σχετική ερώτηση στη βουλή, ( οχι οτι σημαίνει κάτι αυτό ) και ίσως ξεκαθαρίσει κάπως αυτη η μαυρίλα.
Ας ελπίσουμε....!!!!!
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!
Άβαταρ μέλους
manosmed

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 23 Μάιος 2013, 14:24

τι να πω χαρας το κουραγιο σας ........... δεν ξερω τι θα εκανα αλλα παντως κατι ψιλες και τα χοντρομπινελικια θα τα εριχνα οτι και να γινονταν ,, και ας ερχονταν η αστυνομια να με πει εχεις αδικο αν και αυτοι θα ηταν ανθρωποι ξερουν ποτε να κανουν τα στραβα ματια δεν ειναι ζωα ??

δεν ξαναπληρωνα με τιποτα οπως ειπαν και μερικοι φιλοι οπως ημουν θα ειμαι !!! :hello:

και στην πορεια βλεπουμε !!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό manosmed » 25 Μάιος 2013, 13:11

manosmed έγραψε:Λοιπόν φίλοι μου μόλις γύρισα απο το κολασμένο λιμεναρχείο.
Μου είπαν τα εξής.
Όποιος έχει δηλώσει το πρόβλημά του επίσημα στο λιμεναρχείο, ο φάκελός του έχει μπει στη διαδικασία έρευνας και ελέγχου απο αυτούς, με σκοπό να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τον καθένα ξεχωριστά, τι εκκρεμότητες υπάρχουν και τι ενέργειες έχουν ή δεν έχουν γίνει.
Τους ρώτησα τι θα πληρώσω αν δεχτώ την απάτη και δεν κινηθώ νομικά και δεν ήξεραν να μου πουν, πριν γίνει ο παραπάνω έλεγχος. ( Φυσικά δεν θα πάρουν απο μένα ούτε ένα ευρώ, απλά έτσι απο περιέργεια ρώτησα )
Αυτό όμως που με ενδιαφέρει περισσότερο στην παρούσα φάση είναι οτι δικαιούμαι να ταξιδέψω καθώς και να κάνω ψαροτούφεκο εφόσον έχω ατομική άδεια αλιείας σε ισχύ, πράγμα που ισχύει. Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι καθετή, κύρτους κλπ κλπ, που ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρουν.
Μόλις λοιπόν γίνει ο έλεγχος θα μας τηλεφωνήσουν για τα περαιτέρω. Βέβαια όλα τα παραπάνω στο προφορικό, οπότε........
Με λίγα λόγια πάρε τ'αυγό και κούρευτο.
Βρίσκονται σε πανικό, ο κόσμος είναι πολύς, έχουν χάσει την μπάλα. Δεν φταίνε βέβαια οι συγκεκριμένοι αλλά τι να κάνεις?
Εμαθα επίσης οτι έγινε σχετική ερώτηση στη βουλή, ( οχι οτι σημαίνει κάτι αυτό ) και ίσως ξεκαθαρίσει κάπως αυτη η μαυρίλα.
Ας ελπίσουμε....!!!!!

http://www.dealnews.gr/nautilia/item/74 ... F%89%CE%BD
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!
Άβαταρ μέλους
manosmed

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 25 Μάιος 2013, 14:27

πριν διαβάσω αυτό που έβαλες ,δεν κρατιέμαι να μην γράψω το πόσο γελοίοι είναι αυτοί που μας κυβερνάνε και ψηφίζουν τετιους νόμους,όπου όταν σε κλέβει δημόσιος οργανισμός εσύ πρέπει να κυνηγάς τον κλέφτη και όχι την υπηρεσία ????(βρε μπας παίρναν παράδειγμα τους εαυτούς τους σαν τέλειοι Αρσέν λουπεν που είναι ??)αλλα και πόσο μπεε εμείς που ακόμα και τώρα τους δινουν αυτό το 29%.
αυτό θέλει να λέγετε ευρωπαϊκό κράτος??? θα έγραφα κάποια τριτοκοσμική χώρα ότι είμαστε αλλα φοβάμαι μη διαψευτω και αυτοί είναι ποιο πάνω από εμάς :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό daskalos98 » 25 Μάιος 2013, 14:29

εμενα εχουν χαθει τα γνησια χαρτια απο μια εξωλεμβια που αγορασα απο το λιμεναρχειο της κω
ο φακελος εχει παει στο λιμεναρχειο του ωρωπου στον αγοραστη του σκαφους
μετα απο επικοινωνια με το λιμεναρχειο κω μου ειπαν οτι το τμημα αλιειας ειναι υπο ελεγχο και περιμενω να ανοιξη
η ολοι διαδικασια μεχρι τωρα εχει ξεπερασει τους 2 μηνες και ακομα να βγαλω ακρη
το καλο μαλων ειναι οτι εχω της φωτοτυποιεσ τιμολογιου διαγραφη μηχανης επικοιρομενες
αλλα στο λιμεναρχειο κερατσινιου μου ζητανε τα γνησια για να μπορεσω να την δηλωσω στο σκαφος μου
Άβαταρ μέλους
daskalos98

Νέα δημοσίευσηαπό JPman » 25 Μάιος 2013, 14:37

thalassa50 έγραψε:πριν διαβάσω αυτό που έβαλες ,δεν κρατιέμαι να μην γράψω το πόσο γελοίοι είναι αυτοί που μας κυβερνάνε και ψηφίζουν τετιους νόμους,όπου όταν σε κλέβει δημόσιος οργανισμός εσύ πρέπει να κυνηγάς τον κλέφτη και όχι την υπηρεσία ????(βρε μπας παίρναν παράδειγμα τους εαυτούς τους σαν τέλειοι Αρσέν λουπεν που είναι ??)αλλα και πόσο μπεε εμείς που ακόμα και τώρα τους δινουν αυτό το 29%.
αυτό θέλει να λέγετε ευρωπαϊκό κράτος??? θα έγραφα κάποια τριτοκοσμική χώρα ότι είμαστε αλλα φοβάμαι μη διαψευτω και αυτοί είναι ποιο πάνω από εμάς :D

μα τους νομους τους βγαζουν να καλυπτουν αυτους οχι εμας!!
Άβαταρ μέλους
JPman

Νέα δημοσίευσηαπό Sikios01 » 25 Μάιος 2013, 23:33

Γ@μhση και στρατιοτικο περιπατο θελουνε :mad:
Άβαταρ μέλους
Sikios01

Νέα δημοσίευσηαπό manosmed » 09 Οκτ 2014, 14:36

Φίλοι επανέρχομαι στο θέμα μετά απο τόσο καιρό, γιατί θεωρώ οτι ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ όπως σχολιάζουμε τα αρνητικά για το οτιδήποτε , έτσι να σχολιάζουμε και να αναφέρουμε και τα θετικά ( όποτε και αν αυτά υπάρχουν)
Μετά λοιπόν απο σχεδόν ένα χρόνο έλαβα ένα τηλεφώνημα στο κινητό μου απο κυρία υπάλληλο του τμήματος λεμβολογίων του λιμεναρχείου Ραφήνας, η οποία μου είπε οτι ο φάκελος του σκάφους έχει μελετηθεί, εντός ημερών θα υπογραφεί η απόφαση απο τον λιμενάρχη και να αναμένω νέο τηλέφωνό της!
Ετσι, προχθές μου ξανατηλεφώνησε, μου είπε πως η απόφαση είναι έτοιμη και όποτε μπορέσω να περάσω απο εκεί έχοντας μαζί μου ένα διπλότυπο απο την εφορία αξίας 50 ευρώ και κάποια άλλα στοιχεία.
Σήμερα κατάφερα να πάω και έχω να πω τα εξής. Οι άνθρωποι δουλεύουν σαν ομάδα!, ο ένας βοηθάει τον άλλο κάτω απο πολύ κακές συνθήκες, είναι όλοι τους ευγενικοί και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν,και εν τέλει, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, κάνουν δουλειά. Η άδειά μου θα είναι έτοιμη μέσα σε λίγες μέρες.
Η κοπέλα που ασχολήθηκε με το φάκελό μου σήμερα μόνο έτρεχε πάνω κάτω για 3 ώρες που ήμουν εκεί και υπόψιν το γραφείο αυτό έχει 12.000 περίπου εκκρεμείς φακέλους.......!!!!!
Οφείλω λοιπόν να τους πω ένα μπράβο, και πως κατ' εμέ η εικόνα του λιμεναρχείου ( τουλάχιστον στο τμήμα λεμβολογίων ) έχει αλλάξει.
Έστω και μια μικρή ακτίνα φωτός να υπάρχει μέσα στο απόλυτο αυτό σκότος του δημόσιου τομέα και των δημοσίων υπηρεσιών, πρέπει να την δούμε και να την αναγνωρίσουμε! :thumbsup:
...ποτέ χωρίς ζευγάρι!!
Άβαταρ μέλους
manosmed

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 09 Οκτ 2014, 15:53

Εχει αρχίσει να αλλάζει η νοοτροπία και αυτο ειναι πολυ θετικό. Ο συνήγορος του πολίτη έχω την εντύπωση οτι ειναι αλλο ενα παράδειγμα. Άμα θελουμε πετυχαίνουμε άμα δεν θελουμε μας φταίνε οι άλλοι. Μου φτιάχνουν την διάθεση τέτοιοι άνθρωποι.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό spellkeeper » 22 Δεκ 2015, 01:21

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Διάβασα όλο το θέμα επειδή αύριο θα πάω για αγορά σκάφους στο λιμεναρχείο Ραφήνας!
Από τα λίγα που κατάλαβα, το πρόβλημα είναι μόνο στο να ξαναπληρωθούν τα παράβολα για την άδεια εκτέλεσης πλόων?
Έχουν χαθεί και τιμολόγια αγοράς η μόνο τα παράβολα?
Μπορεί κανείς να μου πει αν πρέπει να ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω?

Ευχαριστώ!
:hello:
Ψ/Τ 1: Φίλε καλά... κατεβαίνω στα 45μέτρα ΧΑΛΑΡΑ....
Ψ/Τ 2: Ωραία...Ψάρια Βγάζεις???
Άβαταρ μέλους
spellkeeper

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες