• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Deep 99: Παράνομο ψαροτούφεκο(Απο μεταφορά)

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: Deep 99: Παράνομο ψαροτούφεκο(Απο μεταφορά)

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 03 Μάιος 2013, 11:11

Μεγάλη κουβέντα το παράνομο ψαροτούφεκο.
Κάποια στιγμή πρέπει να σπάσει το απόστημα και να μιλήσουμε ανοιχτά.

Υπάρχει μια ομερτά μεταξύ των ψαροτουφεκάδων,μια αλληλοκάλυψη που διαιωνίζει το πρόβλημα.Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν είναι έτοιμος ο ψαρουτουφεκάδικος κόσμος να κάνει την αλλαγή,να χωριστεί και να παλέψει για την κάθαρση.

Κανείς απο τους λίγους που βολεύονται με το μεροκάματο ή την προβολή που του δίνουν τα πολλά ψάρια δεν θέλει να χάσει είτε το ένα είτε το άλλο,θα κρατούν το ψαροτούφεκο δέσμιο των επιλογών τους και θα φτιάχνουν νέο κοινό.

Περιμένω με αγωνία να διαβάσω το άρθρο αν και πιστεύω πως θα βάλει το μαχαίρι στο κόκαλο.

ΥΓ.Επειδή έχω περάσει μέσα απ'όλα τα επίπεδα του ψαροτούφεκου τα τελευταία 20 χρόνια μπορώ να απαντήσω ανοιχτά σε κάθε απορία. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό dicentrarchus » 03 Μάιος 2013, 11:48

-καποιος που παει μια φορα την εβδομαδα/μηνα/τριμηνο στη θαλασσα και βαραει κεφαλους και κανα σαργο/λαυρακι/κτλ στη χαση και στη φεξη δεν μπορει να κρινει ισαξια καποιον που ειναι στο νερο ωρες ατελειωτες, καποιον που στερειτε μεγαλο μερος της ζωης του για το υποβρυχιο κυνηγι,εστω και για βιοποριστικους λογους.
-επισης καποιος που στο παρελθον ή εστω οποτε οι συγκιριες το επετρεπαν εσπρωχνε κανα ψαρι δεν μπορει να κρινει τον τακτικο υποβρυχιο κυνηγο που σπρωχνει πεζοντας την μετανιωμενη π0Υt@ν@, ειναι τουλαχιστον οξυμωρο ...
-επισης καποιος που διωχετευει στην αγορα ψαρια απο ρυπασμενες περιοχες και γενικα στη μαυρη τουλαχιστον ως δειγμα αξιοπρεπειας θα πρεπει να ειναι ταπεινος και να μην το βγαζει ντελαλη.

-αυτον που προβαλει το αγωνιστικο ψαροτουφεκο δεν μπορει να τον κρινει ο ερασιτεχνης, γιατι ο ιδιος ανθρωπος για να αγωνιστει κανει θυσιες σε μια χωρα, που οι χορηγιες και οι επιδοτησεις για το αγωνιστικο ψαροτουφεκο ειναι σχεδον μηδενικες.(αντιθετα με αλλες χωρες)
-το αγωνιστικο ομως ψαροτουφεκο μπορουμε να το κρινουμε ταζοντας τους εαυτους μας υπερ ή κατα.
-αυτον που βγαζει πολλα ψαρια μπορει να τον κρινει ο αντιστοιχος ικανος που μπορει επισης να βγαλει ψαρια αλλα δεν το κανει απο επιλογη. οταν καποιος απο τους απανταχου ηθικολογους εχει μπροστα του 4αρι λαυρακι που αναπαραγεται, ή ροφο πανω απο 5 κιλα ή ή ή και δεν ριξει απο επιλογη θα μπορει να κρινει τον αντιστοιχο που σηκωσε ολα τα αυγομενα της περιοχης ή 3 ροφους κτλ ...
- αυτος που το 80΄ 90' 2000 μπορουσε να κανει "ψαροκηδειες" οπως οι διπλανοι του και ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ μπορει να ερθει τωρα και να την πει στους νεους αλλα αυτος που φωτογραφιες απο το παρελθον του κυκλοφορουν στα περιοδικα/ιντερνετ κτλ με πολλα μαυρα-ασπρα- ειναι οξυμωρο να κρινει τους 2 ροφους ...
-αυτον που καταστρεφει το περιβαλλον εχουμε δικαιωμα να τον κρινουμε ολοι ομως γιατι μας στερει ενα φυσικο αγαθο. (αυτος μπορει να ειναι καποιος οπως η φωτο που εβαλε ο λχρήστου)

εν ολιγοις αυτοι που ειχαν το βαζο με το μελι και δεν εβαλαν χερι μπορουν να κρινουν αυτους που το κανουν/εκαναν. αυτοι που δεν το εφτασαν ακομα, καλυτερα να μην κρινουν γιατι δεν ξερει κανεις πως θα αντιγρασουν οταν και αν ερθει εκεινη η ωρα. και αυτοι που εβαζαν χερι και για Χ,Ψ λογω σταματησαν ας μην κρινουν αυτους που το κανουν, ειναι υποκρισια.

στο κατω κατω ψαρια πιανουμε, δεν φτιαξαμε κανενα πολιτευμα ή καμια κοινωνια... το παν ειναι αυτες οι ομορφες εικονες που βλεπουμε να μπορουμε να τις δειξουμε και στις επομενες γεννιες... οντας σε αμεση επαφη με το υποβρυχιο κοσμο ξερουμε τι πρεπει να κανουμε για να διατειρηθει ο πλουτος... ας διεκδηκισουμε καλυτερες θαλασσες και ας αφησουμε τα κουτσομπολια του συναφιου μας, πραττοντας και βρισκοντας λυσεις...

y.g.δεν θελω να το παιζω απιστος θωμας αλλα ψαριες οπως τις φωτο δεν ειναι απο ενα ατομο σε μια μερα, απλα τις βαζουν για να προκαλεσουν... ανθρωποι που χτυπουν τετοια μικρα μαυρα δεν ειναι ικανοι να σηκωσουν την θαλασσα σε μια μερα
Αλεξανδρος Ν.
dicentrarchus

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 03 Μάιος 2013, 12:06

dicentrarchus έγραψε:-καποιος που παει μια φορα την εβδομαδα/μηνα/τριμηνο στη θαλασσα και βαραει κεφαλους και κανα σαργο/λαυρακι/κτλ στη χαση και στη φεξη δεν μπορει να κρινει ισαξια καποιον που ειναι στο νερο ωρες ατελειωτες, καποιον που στερειτε μεγαλο μερος της ζωης του για το υποβρυχιο κυνηγι,εστω και για βιοποριστικους λογους.
-επισης καποιος που στο παρελθον ή εστω οποτε οι συγκιριες το επετρεπαν εσπρωχνε κανα ψαρι δεν μπορει να κρινει τον τακτικο υποβρυχιο κυνηγο που σπρωχνει πεζοντας την μετανιωμενη π0Υt@ν@, ειναι τουλαχιστον οξυμωρο ...
-επισης καποιος που διωχετευει στην αγορα ψαρια απο ρυπασμενες περιοχες και γενικα στη μαυρη τουλαχιστον ως δειγμα αξιοπρεπειας θα πρεπει να ειναι ταπεινος και να μην το βγαζει ντελαλη.

-αυτον που προβαλει το αγωνιστικο ψαροτουφεκο δεν μπορει να τον κρινει ο ερασιτεχνης, γιατι ο ιδιος ανθρωπος για να αγωνιστει κανει θυσιες σε μια χωρα, που οι χορηγιες και οι επιδοτησεις για το αγωνιστικο ψαροτουφεκο ειναι σχεδον μηδενικες.(αντιθετα με αλλες χωρες)
-το αγωνιστικο ομως ψαροτουφεκο μπορουμε να το κρινουμε ταζοντας τους εαυτους μας υπερ ή κατα.
-αυτον που βγαζει πολλα ψαρια μπορει να τον κρινει ο αντιστοιχος ικανος που μπορει επισης να βγαλει ψαρια αλλα δεν το κανει απο επιλογη. οταν καποιος απο τους απανταχου ηθικολογους εχει μπροστα του 4αρι λαυρακι που αναπαραγεται, ή ροφο πανω απο 5 κιλα ή ή ή και δεν ριξει απο επιλογη θα μπορει να κρινει τον αντιστοιχο που σηκωσε ολα τα αυγομενα της περιοχης ή 3 ροφους κτλ ...
- αυτος που το 80΄ 90' 2000 μπορουσε να κανει "ψαροκηδειες" οπως οι διπλανοι του και ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ μπορει να ερθει τωρα και να την πει στους νεους αλλα αυτος που φωτογραφιες απο το παρελθον του κυκλοφορουν στα περιοδικα/ιντερνετ κτλ με πολλα μαυρα-ασπρα- ειναι οξυμωρο να κρινει τους 2 ροφους ...
-αυτον που καταστρεφει το περιβαλλον εχουμε δικαιωμα να τον κρινουμε ολοι ομως γιατι μας στερει ενα φυσικο αγαθο. (αυτος μπορει να ειναι καποιος οπως η φωτο που εβαλε ο λχρήστου)

εν ολιγοις αυτοι που ειχαν το βαζο με το μελι και δεν εβαλαν χερι μπορουν να κρινουν αυτους που το κανουν/εκαναν. αυτοι που δεν το εφτασαν ακομα, καλυτερα να μην κρινουν γιατι δεν ξερει κανεις πως θα αντιγρασουν οταν και αν ερθει εκεινη η ωρα. και αυτοι που εβαζαν χερι και για Χ,Ψ λογω σταματησαν ας μην κρινουν αυτους που το κανουν, ειναι υποκρισια.

στο κατω κατω ψαρια πιανουμε, δεν φτιαξαμε κανενα πολιτευμα ή καμια κοινωνια... το παν ειναι αυτες οι ομορφες εικονες που βλεπουμε να μπορουμε να τις δειξουμε και στις επομενες γεννιες... οντας σε αμεση επαφη με το υποβρυχιο κοσμο ξερουμε τι πρεπει να κανουμε για να διατειρηθει ο πλουτος... ας διεκδηκισουμε καλυτερες θαλασσες και ας αφησουμε τα κουτσομπολια του συναφιου μας, πραττοντας και βρισκοντας λυσεις...

y.g.δεν θελω να το παιζω απιστος θωμας αλλα ψαριες οπως τις φωτο δεν ειναι απο ενα ατομο σε μια μερα, απλα τις βαζουν για να προκαλεσουν... ανθρωποι που χτυπουν τετοια μικρα μαυρα δεν ειναι ικανοι να σηκωσουν την θαλασσα σε μια μερα

αν θες να πεις κατι απλα πεστο στα ισια δεν ειναι κακο !!

αν καταλαβα λαθος παω πασο !!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---
Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 03 Μάιος 2013, 12:09

αν νωμιζεις οτι εσυ ξες πολλα και μεις απλα κοιμομαστε κανεις μεγαλο λαθος μιλα και συ ανοιχτα να μιλησω και γω να γινει εδω ο πολεμος της τροιας !!!

να δω ποιος πουλαεο ποιος ειναι αγιος και ποιος εχει αξιοπρεπεια !!!

Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Re: Deep 99: Παράνομο ψαροτούφεκο!

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΚΑΣ » 03 Μάιος 2013, 12:13

DKollias έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαίνεις δημητρη.....
ρωτησα αν εχουν πεσει υποψιν σου περιστατικα μαναβικης...απλα. τοσα χρονια εισαι στο νερο.....ρωτησα κατι λαθος; η δεν μιλαω ελληνικα;

μπορεις να δωσεις μια εξηγηση για την εξαφανιση ολων των μικρων μαυρων κατω απο τα 25μ ; να μην μιλησουμε για τα σαργα.....
εγω εδωσα εξηγιση...: φταινε οι νεοι που δεν ξερουν πολλα για αυτα τα ψαρια και τα βαρανε για να μαθουν. τι ποιο απλο.
δωσε και εσυ την δικη σου. αν υπαρχει.

επησης μιλησα για αληθεια....οχι για τις τρατες και τα βραδυνα.....αλλα για την αληθεια που αφορα εμας......
και δεν μιλαω για 5 ψαρια κατα περιοδους που μπορει να πιασουμε ολοι....αλλα για τα μαναβακια...που εχουν γεμισει την θαλασσα....κριση βλεπεις....και η δικαιολογια στο στομα....
αλλα και πολλοι απο τους παλιους φτασμενους......εχουν περασει το σταδιο της μαναβικης.......σε αλλο επιπεδο....
να μην μιλησουμε για τεραστιες παντοφλες και τοποθετημενους εργατες....για να μην κουραζονται για το ανεβασμα τους.......

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ........ τι δεν καταλαβαινεις απο αυτην την λεξη.....
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ
ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΣ
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ.

ΕΣΥ;;;;

προς διαχειρηστες: νομιζω οτι το θεμα ειναι στα νεα προιόντα διαφημιση.....βλεπω πολλα σχόλια.....αλλα όχι κλειδωμα.....εχω τγην εντυπωση ότι σε αυτο το τμημα παρουσιαζονται νεα προιόντα...και μονο αυτο.....

δεν προκειτε να μπω στην διαδικασια να αγωρασω κανενα περιοδικο........αν και στο παρελθον παντα δοκιμαζω μηπως αλαξε κατι .....αλλα τζιφος.

Εγώ; Εγώ φίλε ΛΟΥΚΑΣ επιμένω ότι αν είχες διαβάσει το άρθρο θα είχαμε γλυτώσει πολύ αμπελοφιλοσοφία. Μπορεί και να σου είχε λύσει όλες τις απορίες. ;)[/quote]

δηλ απαντας στα παραπανω μεσω του περιοδικου;
εγω την απαντηση σου θεωρω αμπελοφυλοσοφία.......μια απαντηση που το μονο που κανει ειναι να αποφευγει την ευθητητα και την αληθεια.
λες- μπορει να μου ειχαν λυθει καποιες απορειες-.....ποιες απορειες; για το πως κινουνται τα μαναβακια....οι αθληταραδες.....οι πρωταθλητες.....τα μαγαζια.......;;;;;
και μετα το παιζουμ μυξοπαρθενες και βγαζουν ανακοινωσεις για ροφακια και τα συναφή;;;;

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ.
και για να μην απαντας ευθεως....σημαινει πολλα.

ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΔΕΝ ΑΓΩΡΑΖΩ......ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ.
αλωστε δεν υπαρχει κατι που να μου πορσφερουν........να το αγωρασω για να δω τι;
τις αμπελοφυλοσοφίες καποιοων.
δες στο περιοδικο σου ποσα κειμενα ουσιαστικα υπαρχουν και ποσσα κειμενα με αμπολοφυλοσοφίες......αερα κοπανιστο......
να μην μιλησουμε για διαφωρα τεχνικα θεματα που υποτηθετε ότι αναλυεται.......αλλα αναλυση την κλιματαριας.....ειναι και αυτες.....στην ουσια παρουσιαση προιόντων κανετε - διαφημιση.
ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ που δεν εχει το θαρος να πει οτι το ταδε οπλο δεν ρυχνει.....το ταδε μουλινε κολαει....το ταδε λαστιχο ειναι για σφεντονα......
αλα όλα καλα και αγια........ η διαφημιση πεφτει......

ΕΔΩ .....ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΑΝΤΗΣΕΙΣ; ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ......
ΕΧΕΙς ΝΑ ΜΑ ΔΩΣΕΙς ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΩΦΕΛΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΤΟΝ ΕΜΠΕΙΡΟ.....ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ....

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΟ ΔΕΙΝΩ......ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΩ ΚΟΣΜΑΚΙ....ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΠΟΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ.......
ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ....ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΤΥΜΟΙ ΚΑΙ ΝΤΟΜΠΡΟΙ ΑΥΘΕΝΤΗΚΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΩ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ...ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ....

ΗΜΟΥΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ, ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΥΘΗΣ.
ΕΣΥ;;;;;
ΛΟΥΚΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Galatsi13 » 03 Μάιος 2013, 12:15

dicentrarchus έγραψε:-καποιος που παει μια φορα την εβδομαδα/μηνα/τριμηνο στη θαλασσα και βαραει κεφαλους και κανα σαργο/λαυρακι/κτλ στη χαση και στη φεξη δεν μπορει να κρινει ισαξια καποιον που ειναι στο νερο ωρες ατελειωτες, καποιον που στερειτε μεγαλο μερος της ζωης του για το υποβρυχιο κυνηγι,εστω και για βιοποριστικους λογους.

Το θεμα αδερφε μου δεν ειναι το αν αυτες τι ομορφες εικονες που λες θα τις δουν οι επομενες γενιες αλλα το πως θα τις δουν ζωντανα στη θαλασσα η απο φωτογραφιες ;;;το υπολοιπο δεν το σχολιαζω καν ο καθενας κρινει αναλογα με την παιδεια που διαθετει...απ τη στιγμη που βλεπω σto fb εδω και γενικα στο ιντερνετ φωτογραφιες νεων παιδιων π αντι να βγαζουν τονεαυτο τους με ενα ψαρι και χαμογελο φωτογραφια και βλεπω μια ζυγαρια και ενα ψαρι υπαρχει θεμα...ξεφυγα λιγακι..εσεις οι παλιοτεροι π γνωριζετε ολους αυτους τους κυριουληδες προσωπικα γιατι δεν τους κραζετε;;;γιατι τους αφηνετε να καταστρεφουν και να κλεβουν το χομπι μας;;
ΕΙΣΑΙ το πιο σκληρο ναρκωτικο ΕΙΣΑΙ η μαστουρα που δεν λεει να μαφησει...
Άβαταρ μέλους
Galatsi13

Νέα δημοσίευσηαπό dicentrarchus » 03 Μάιος 2013, 12:15

φιλε δεν εχω κατι μαζι σου... ισα ισα καλα κανεις και βουτας εκει που βουτας γιατι η απαγορευση της περιοχης ειναι σκετη μκλια... και μενα αν μου απαγορευαν να βουταω στο σπιτι μου χωρις λογω θα πηγαινα...
επισης το να παραδεχεσε κατι ειναι επισης αντρικιο...
αλλο να παραδεχεσε και αλλο ομως να ανοιγεις θεματα οπως εχει γινει στο φορουμ στο παρελθον...
τωρα αν και εσυ διαδιδεις οτι πουλας ψαρια χωρις να σε ρωταν, οπως καποιος που τον πηρα τηλεφωνο να τον ρωτησω για ενα σκαφος που πουλαγε και κεινος μου ελεγε να του στειλω ψαρια με 20 ευρω γιατι αυτος εχει ακρες με 25 τι να σου πω περνει και σενα η μπαλα των παραπανω λεγομενων μου... στο κατω κατω δεν σε ξερω κιολας για να σε στοχοποιω...
Αλεξανδρος Ν.
dicentrarchus

Re: Deep 99: Παράνομο ψαροτούφεκο!

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 03 Μάιος 2013, 12:28

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:ΗΜΟΥΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ, ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΥΘΗΣ.
ΕΣΥ;;;;;

ΛΟΥΚΑ,
Ξεφεύγεις με κριτική για την δουλειά των άλλων και χαρακτηρίζεις χωρίς λόγο.
Τα ίδια πράγματα μπορείς να τα γράψεις αρκεί να είσαι πιο προσεκτικός στην διατύπωση τους.

Αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα μέλη,δεν υπάρχει λόγος να ξεφύγουμε με χαρακτηρισμούς,το θέμα είναι καυτό απο μόνο του.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 03 Μάιος 2013, 12:30

dicentrarchus έγραψε:φιλε δεν εχω κατι μαζι σου... ισα ισα καλα κανεις και βουτας εκει που βουτας γιατι η απαγορευση της περιοχης ειναι σκετη μκλια... και μενα αν μου απαγορευαν να βουταω στο σπιτι μου χωρις λογω θα πηγαινα......

Άρα με το σκεπτικό που ανέπτυξες παραπάνω δεν δικαιούσε να κρίνεις τους άλλους. :)
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 03 Μάιος 2013, 12:30

dicentrarchus έγραψε:φιλε δεν εχω κατι μαζι σου... ισα ισα καλα κανεις και βουτας εκει που βουτας γιατι η απαγορευση της περιοχης ειναι σκετη μκλια... και μενα αν μου απαγορευαν να βουταω στο σπιτι μου χωρις λογω θα πηγαινα...
επισης το να παραδεχεσε κατι ειναι επισης αντρικιο...
αλλο να παραδεχεσε και αλλο ομως να ανοιγεις θεματα οπως εχει γινει στο φορουμ στο παρελθον...
τωρα αν και εσυ διαδιδεις οτι πουλας ψαρια χωρις να σε ρωταν, οπως καποιος που τον πηρα τηλεφωνο να τον ρωτησω για ενα σκαφος που πουλαγε και κεινος μου ελεγε να του στειλω ψαρια με 20 ευρω γιατι αυτος εχει ακρες με 25 τι να σου πω περνει και σενα η μπαλα των παραπανω λεγομενων μου... στο κατω κατω δεν σε ξερω κιολας για να σε στοχοποιω...

κανεις λαθος δεν διαδιδω πουθενα απλα ηθελα εξαρχης απο οταν γραφτηκα στο φορουμ να ξερουν ποιος ειναι ο πανος και οχι να βγαζω φωτο καθημερινα και να λεω να και σημερα βγηκε το φαι και παπαριλικια και να με γνωριζουν διπρωσωπο οι οπιοι φιλοι που εκανα απο εδω στα ισια,, και πιψτεψτο αν θες εκεινες η εποχες περασαν ,, πεστο οπως θες κορεσμος βαρεθηκα το σουρτα φερτα να χανομαι απο τον κοσμο !!!
τωρα απλα ξερω θα παω εδω εκει θα παρω αυτο που θελω για μενα θα τραβηξω με την καμερα μου 3-4 σωστα ψαρια να τα βλεπω εγω και οι φιλοι μου να βγαζουμε την καυλα μας και τερμα ,, ομορφα και ωραια !!!

ξερω μαναβηδες απο ολοι την ελλαδα και να σε πω και κατι δεν ξερω ψαροντουφεκα δυνατο να μην σπρωχνει ψαρια !!1

το κοβω εδω γιατι στο τελος μπορει να κανω αθελα μου πανω στα νευρα μου να πω τιποτα και να κανω κακο στο φορουμ και αυτο δεν το θελω με τιποτα γιαυτο αστο φιλαρακι !!

καλο πασχα να εχουμε και καλη ανασταση σε ολους και απνω απο ολα υγεια !!! :hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 03 Μάιος 2013, 12:36

Πρώτα να πω συγχαρητήρια στο Deep και στον Δημήτρη Κόλλια για το εξαιρετικό άρθρο. Έσπευσα, μόλις είδα το ποστάρισμα, να το προμηθευτώ. Το άρθρο για το παράνομο ψαροντούφεκο το διάβασα προσεκτικά. Είναι εξαιρετικό. Παρόλαυτα, ακριβώς επειδή έχει συνταχθεί με το συνηθισμένο στυλ του Deep , χαρίεν, δροσερό, απενοχοποιημένο, δεν έχει τις απαραίτητες δόσεις οργής και αγανάκτισης :mrgreen: Όμως το άρθρο είναι πληροφοριακά καλό. Ο Δημήτρης είναι έξοχος αρθρογράφος και πήρε πάνω του όλη την αλλαγή παραδείγματος που σημειώνεται απ' το 2010 (μια ενδεικτική χρονιά) στην ψαροντουφεκάδικη Ελλάδα. ΟΜΩΣ, ο Δ. Κόλλιας πιστεύω ότι, μένοντας στην Αθήνα και συναναστρεφόμενος το γκέτο των ελεύθερων δυτών δεν δύναται να δει την κοινοτυπία του κακού που έχει βαθιά εισχωρήσει σε όλους όσοι διακινούν/εμπορεύονται/καταναλώνουν ψάρια στην ελληνική περιφέρεια.
Όπως όλα τα πετυχημένα στην πάταξη της παρανομίας Λιμεναρχεία είχαν πληροφοριοδότες, έτσι ο αρθρογράφος οφείλει να συναναστρέφεται "τελώνες και πόρνες"
Δημήτρη, μην το βάζεις κάτω!
Υ.Γ Είναι μεσημέρι Μεγάλης Παρασκευής και μόλις βγήκα απ' την Εκκλησία. Απέξω ο πλανόδιος προσπαθούσε να πουλήσει σε έναν Αθηναίο γιατρό καμμιά στήρα. Είχε δυο καφάσια ντουφεκισμένες στήρες ανακατωμένες με ένα-δυο συναγριδάκια μισόκιλα και μια ουγενούλα. Αυτοί που του τα φέρνουνε, ισχυριζόντουσαν πριν μήνες ότι οι συναγρίδες κάτω απ' τα 60 μέτρα είναι ατελείωτες..Αλλοίμονο! :cry: [-X
Και κάτι ακόμα. Οι παλιοί παραδοσιακοί ψαράδες δεν ψάρευαν αυτές τις Άγιες μέρες. Όχι μόνο εξαιτίας του θρησκευτικού συναισθήματος αλλά και επειδή τα ψάρια δεν πουλιούνταν. Έτσι, μ'αυτούς τους πανίσχυρους πολιτισμικούς περιορισμούς ξεκουραζόταν και λίγο η θάλασσα..
Ars Longa, Vita Brevis
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 03 Μάιος 2013, 12:42

ωρε μεγαλη,να την κανει ο θεος παρασκευη και πεχφει το κραχτηρακι συνεφφο...δηλαδη για μας τα νεοτερα της ιστοριας....τι θα αποδειξετε..

ποιος θα κανει την κινηση πρωτος ..να μιλησει και επειτα θα μιλησει και ο αλλος

νομιζω χωρις να γνωριζω κανεναν σας επι προσωπικου ειναι ασοβαρα ολα αυτα....αφου τα ξερετε εσεις ολοι οι επιστημονες σχετικα με την απαγορευση η οχι...οχι μονον στους ιχθυες αλλα και στο ολο πραγμα που ζουμε την εναρμονιση με ην κοινωνια....δυστυχως ελληνες αποδεικνυομαστε για ακομη μια φορα,,,,

δυστυχως γιαυτο και δεν θα προκοψουμε ...επι ουδενι.... :-({|=
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 03 Μάιος 2013, 12:46

αρα φιλε μου συνναθρωπε καζαζη.....γνωριζεις στο τελευταιο σου σχολιο μαναβηδες...και δεν μιλας ετσι..??...αυτο εννοεις και μην το αρνηθεις...

αρα πρωτο σχολιο ποσταρισμα ο λουκας σε οτι εχει πει το παιδι ισως να εχει και 1000 τοις εκατο δικιο....μπορειετε να μιλησετε να σπασετε τα δεσμα..?..μαλλον οχι τελικως....

:hello:
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό focusbyath » 03 Μάιος 2013, 12:48

egw pali pisteyw ότι κ να μαθευτούν τα ονόματα τη να λέει?απλά θα τους ξέρουν όλοι όπως τους ξέρουν κ τώρα οι περισοτεροι απλά τα ονόματα δεν βγενουν τόσο μπαμ στην φορά!το θέμα δεν είναι να βγουν στη φορά τα ονόματα αλλά στο να σταματήσουν να τρυγούν της θάλασσες μας ,της θάλασσες των παιδιών μας ......

καλή ανάσταση σε όλους κ καλό πάσχα .........
safe diving
focusbyath

Νέα δημοσίευσηαπό panos kazazis » 03 Μάιος 2013, 12:50

YDRAYLIKOS έγραψε:αρα φιλε μου συνναθρωπε καζαζη.....γνωριζεις στο τελευταιο σου σχολιο μαναβηδες...και δεν μιλας ετσι..??...αυτο εννοεις και μην το αρνηθεις...

αρα πρωτο σχολιο ποσταρισμα ο λουκας σε οτι εχει πει το παιδι ισως να εχει και 1000 τοις εκατο δικιο....μπορειετε να μιλησετε να σπασετε τα δεσμα..?..μαλλον οχι τελικως....

:hello:

φιλαρακι υδραυλικε καλο πασχα και υγεια !!!

της ευχες μου απο θεσσαλονικη :hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες