• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Απαγορευση στο Σουνιο

Τι λέει ο νομοθέτης.

Απαγορευση στο Σουνιο

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 22 Ιούλ 2011, 18:35

Χθες πηγαμε για ψαρεμα με το φιλο silverdiver στην περιοχή του Σουνιου και συγκεκριμενα στην ευρυτερη περιοχη του ναου του Ποσειδωνα, και ουτε λιγο ουτε πολυ,προς το σουρουπο,εσκασε μυτη ενα ταχυπλοο του λιμενικου...αφου πειστηκαν οτι δεν καναμε..νυχτερινο,αλλα επιστρεφαμε στην ξηρα,μας πληροφορησαν οτι η ευρυτερη περιοχη ειναι ζωνη απαγορευσης υποβρυχιων δραστηριοτητων,λογω..αρχαιοτητων!Στην τελικη δεχθηκαν και την αγνοια μας,για την απαγορευση, και μας ζητησαν απλως να βγουμε στην ξηρα κατι για το οποιο τους ευχαριστουμε μιας και μπορουσαν να μας..σκισουν κατα το κοινως λεγομενο.Η ερωτηση ειναι:ποτε θεσπιστηκε η απαγορευση?μεχρι που ισχυει?αν γνωριζει κανεις και με πληροφορησει σχετικα με οτι ξερει,θα ημουν υποχρεος....
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Απαγορευση στο Σουνιο

Νέα δημοσίευσηαπό PARAS » 22 Ιούλ 2011, 19:35

ειναι γνωστο οτι εδω και πολλα χρονια ο παραθαλασσιος χωρος γυρω απο τον ναο ειναι απαγορευμενη ζωνη λογο αρχαιοτητων

άσχετα αν εκεί βουτάει και η κουτσή μαρία ,τωρα ακριβως δεν ξερω να σου που αρχιζη και που τελειωνη αλλα με ενα τηλεφωνακι στο λιμεναρχειο σου λενε τα παντα

Υ.Γ.

καλα ο γιωργακης εκει βρηκε να σε παει αφου εκει δεν εχει ψαρια [-X

αλλα σιγα μην σε πηγαινε και στα καλα τα μερη τα κραταει για την παρτη του ο παρτακιας :rotfl: :rotfl:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω
Άβαταρ μέλους
PARAS

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 22 Ιούλ 2011, 20:08

Πριν απο 10 περιπου χρονια και ενω ψαρευα το κομματι συχνα ειδα μια ταμπελα για απαγορευση του ψαρεματος. Τοτε ηταν περιπου στο σημειο που δινει δεξια για τον ναο επανω στην παραλιακη.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 22 Ιούλ 2011, 21:34

PARAS έγραψε:ειναι γνωστο οτι εδω και πολλα χρονια ο παραθαλασσιος χωρος γυρω απο τον ναο ειναι απαγορευμενη ζωνη λογο αρχαιοτητων

άσχετα αν εκεί βουτάει και η κουτσή μαρία ,τωρα ακριβως δεν ξερω να σου που αρχιζη και που τελειωνη αλλα με ενα τηλεφωνακι στο λιμεναρχειο σου λενε τα παντα

Υ.Γ.

αλλα σιγα μην σε πηγαινε και στα καλα τα μερη τα κραταει για την παρτη του ο παρτακιας :rotfl: :rotfl:

Οχι ρε Κρις δικη μου ιδεα ηταν το μερος ,εγω το ψαρευω που και που τον τελευταιο χρονο,ισα ισα που δεν ειχε ξαναπεσει και του αρεσε... :D :D
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 22 Ιούλ 2011, 21:53

stelarasA'MAK έγραψε:
PARAS έγραψε:ειναι γνωστο οτι εδω και πολλα χρονια ο παραθαλασσιος χωρος γυρω απο τον ναο ειναι απαγορευμενη ζωνη λογο αρχαιοτητων

Υ.Γ.

Οχι ρε Κρις δικη μου ιδεα ηταν το μερος ,εγω το ψαρευω που και που τον τελευταιο χρονο,ισα ισα που δεν ειχε ξαναπεσει και του αρεσε... :D :D

αμαν ρε χρηστο αμεσως να με κακολογησεις!! :D η αληθεια ειναι οτι επειδη ψαρευουν εκει πολλοι φιλοι μου δεν ηξερα για την απαγορευση την οποια και θεωρω παραλογη :evil: ,αλλα νομος ειναι αυτος τι να κανουμε..... αφου κυνδηνευουν τα αρχαια γιατι ειναι πολυ επιρρεπη στο καρτερι :lol:..... σε μια στιγμη περιμενα εναν σαργο να φανταστειτε αλλα μπηκε στην μεση ενας αμφορεας και τον προγγιξε...παντως ειχε πολυ πλακα γιατι οι λιμενικοι δυο με στολη και ενας με μπλουζακι θαντερκατσ :lol: μας εξηγησαν τον νομο και μας την χαρησαν!!παντως ψαρια δεν ειχε...εκτος ενος πολυ ομορφου σαργου που επιασε ο Στελιος :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό PARAS » 22 Ιούλ 2011, 22:06

σε πολλες περιοχες της ελλαδας υπαρχουνε μερη που απαγορευτε το ψαροντουφεκο λογο αρχαιοτητων ,το κακο ειναι οτι σχεδον πουθενα δεν υπαρχει ταμπελα που να το γραφει γιαυτο λεμε πολλες φορες οταν θελουμε να πεσουμε καπου καλο ειναι να ενημερονομαστε απο το λιμεναρχειο

καποτε ειχε βαλει ενα αθρο ο βυθος που ελεγε τις περιοχες που υπαρχουν αρχαια και απαγορευτε το ψαροντουφεκο, το κακο ειναι οτι καθε λιγο και λιγακι βγαζουν και ενα καινουργιο κομματι οποτε καλυτερα να περνουμε το λιμεναρχειο ωστε να εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο

ειστε πολυ τυχεροι που δεν πεσατε σε τιποτα καθικια και να σαν χωνανε κανα βαρβατο προστιμο

εκει στο σουνιο ξερω οτι απαγορευτε και το νησακι που υπαρχει εκει αλλα δεν θυμαμε το ονομα του αλλα γενικα εκει δεν εχει και τοσα πολλα ψαρια ενω ο βυθος του ειναι πολυ ομορφος

την επομενη φορα πιο προσεχτικοι και πηγενε τον στελαρα σε κανα μερος τις προκοπης να παρει κανα ψαρακι και μην τα περνεις μονο εσυ :beee: :beee:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω
Άβαταρ μέλους
PARAS

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 03 Αύγ 2011, 15:43

καλησπέρα σας,

δεν είδα οτι υπήρχε ήδη τοπικ σχετικά με το θέμα του Σουνίου και άνοιξα νέο οπου αναφέρω τα παρακάτω.

επικοινώνησα με το λιμεναρχείο Λαυρίου πρίν απο λίγο σχετικά με την απαγόρευση υ/β αλιείας στην περιοχή του Σουνίου.
ο διάλογος.

- καλησπέρα σας, θα ήθελα να με ενημερώσετε για τα σημεία απαγόρευσης της περιοχής Σουνίου για Υ/Β αλιεία.
- δώστε μου το τηλ. σας και θα σας καλέσω.
πράγματι μετά απο καμία ώρα είχα κλήση στο κινητό μου απο την λιμενική αστυνομία Λαυρίου.
- σχετικά με το ερώτημα σας για την απαγόρευση στην περιοχή Σουνίου, σας ενημερώνω πως δεν απαγορεύεται η υ/β αλιεία παρά μόνο οι καταδύσεις με μπουκάλες.
- δηλαδή της λέω, μπορώ ακριβώς κάτω απο τον ναο του Ποσειδώνα να πάω με το ψαροντούφεκο μου για υ/β αλιεία?
- βεβαίως και σας ξαναλέω οτι απαγορεύεται η κατάδυση με μπουκάλες και οχι η υ/β αλιεία.

επίσης σε δευτερη ερώτηση σχετικά με το αν επιτρέπεται η αλιεία στην περιοχή της ΔΕΗ, εκεί ήταν σαφής οτι δεν επιτρεπέται.
σε κάθε περίπτωση είπα στην κυρία που με εξυπηρέτησε, οτι θα υποβάλω απο Δευτέρα γραπτό αίτημα για να υπάρχει κατοχύρωση βάσει αυτών που μου ανέφεραν στην περίπτωση που βουτήξω εκεί....
γνωρίζει κανείς άλλος κάτι σχετικά με την εν λόγω περιοχή? γνώριζα προσωπικά οτι δεν επιτρέπονταν μέχρι και τώρα....
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό kyklopas » 03 Αύγ 2011, 15:50

Περισι είχα ρωτήσει και εγώ το λιμεναρχείο Λαυρίου και μου είχαν ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει καμία απαγόρευση στην περιοχή! ξεκάθαρα.
Τώρα αυτά που έγραφε ο φίλος για γύρω από τον ναό προφανώς ήταν ψαρώματα που εκάστοτε λιμενικού!
My Oracle APPS DBA site http://www.runningoracle.com
kyklopas

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 03 Αύγ 2011, 20:01

kyklopas έγραψε:Περισι είχα ρωτήσει και εγώ το λιμεναρχείο Λαυρίου και μου είχαν ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει καμία απαγόρευση στην περιοχή! ξεκάθαρα.
Τώρα αυτά που έγραφε ο φίλος για γύρω από τον ναό προφανώς ήταν ψαρώματα που εκάστοτε λιμενικού!

Τελικα αυτο προκυπτει και μαλιστα,ειναι φως φαναρι οτι αυτα τα ψαρωματα γινονται κατοπιν αιτηματων των επιχειρησεων που δραστηριοποιουνται εκει...για ολα τελικα φταινε οι ψαροντουφεκαδες...και για την κριση,και για τα ελληνοτουρκικα και για το μεσανατολικο... :banghead:
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 03 Αύγ 2011, 20:08

:) απλά δεν γνωρίζουν και η λιμενική ακριβώς την ερασιτεχνική αλιεία :) απλά τα πράγματα :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 03 Αύγ 2011, 21:16

αστα να πανε Στελιο τι να πεις.... #-o ,με το που γυρισω θα ξαναπαμε!! :wave:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό tsourakis13 » 22 Οκτ 2016, 18:06

Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω διαβάσει/ακούσει πολλά και ακόμα δεν γνωρίζω τι ισχύει επι του θέματος. Τελικά επιτρέπεται το ΨΤ γύρω από το Ναό του Ποσειδώνα ή όχι; :-k
One breath
One dive
One shot
One life...
Άβαταρ μέλους
tsourakis13

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 22 Οκτ 2016, 18:14

Είναι διχασμένες οι απόψεις του Λιμεναρχείου....Γενικά ξέρω πως απαγορεύεται....ωραίος βυθός!!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 22 Οκτ 2016, 19:48

Όχι ρε συ,πήγαινε ,τώρα που χειμωνιαζει,δεν ασχολείται κανείς.Αν πας στο νησάκι το νου σου τις βάρκες.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 22 Οκτ 2016, 20:29

stelarasA'MAK έγραψε:Όχι ρε συ,πήγαινε ,τώρα που χειμωνιαζει,δεν ασχολείται κανείς.Αν πας στο νησάκι το νου σου τις βάρκες.

Συμπληρωνω:
Έχω ξαναπάει τουλάχιστον 6-7 φορές,και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Επίσης όταν περνουσαμε από κει με σκάφος βλέπαμε κόσμο να ψαρεύει. Και φέτος ,πρώτα ο Θεός θα πάω,απλά καλό είναι να κρυωσουν αρκετά τσ νερά για να έχει κάποιο νόημα να πας... ;)
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες