• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΣΚΑΦΟΥΣ

Τι λέει ο νομοθέτης.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΣΚΑΦΟΥΣ

Νέα δημοσίευσηαπό dimitris3200 » 29 Μάιος 2011, 17:59

Παιδια για σας. Θελω να αναφερθω σε ενα θεμα που φανταζομαι πρεπει να εχει απασχολησει το φορουμ και παλαιοτερα αλλα επειδη ειμαι καινουργιος (στο φορουμ) δεν εχω κατι κατα νου.Ερασιτεχνικη αδεια αλιειας σκαφους ποιοι χρειαζονται; Αυτοι που ψαρευουν με το σκαφος π.χ. συρτη, καθετη, δυχτια, παραγαδι και οτι αλλο η και εμεις που χρησιμοποιουμε το σκαφος ως μεταφορικο μεσο για να παμε σε ενα τοπο να ψαρεψουμε; Αν δεχτουμε οτι πρεπει να εχω αδεια αλιειας για το μεσο που θα με μεταφερει στο τοπο ψαρεματος τοτε γιατι δεν ισχυει το ιδιο και για τα Ι.Χ. μας. Και αν ακουγεται κουφο αυτο γιατι δεν χρειαζονται αδεια αλιειας τα τζετ σκι, οι κωπηλατες βαρκες, τα κανο, τα ποδηλατα θαλλασης, τα μικρα ιστιοφορα ανευ μηχανης η ακομα και τα σκουτερ θαλλασης με την μπαταρια; Παιζει ρολο η ταχυτητα με την οποια θα πας στον τοπο ψαρεματος; Αμα θελω να παω διακοπες με φιλους που εχουν σκαφος αλλα δεν ψαρευουν γιατι να φοβουνται το λιμενικο επειδη θα μεταφερουν και εμενα με τα οπλα μου; Εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω σχετικα η γνωριζει που μπορω να βρω σχετικα με το θεμα ας απαντησει.Παντως προσωπικα πιστευω οτι μας εκμεταλλευονται.Το συζητησα και με μια φιλη δικηγορο. Οι σκεψεις και αποριες που της εθεσα της φανηκαν λογικες και θα το ψαξει με την πρωτη ευκαιρια.Ευχαριστω προκαταβολικα οσοι ενδιαφερθειτε.
Άβαταρ μέλους
dimitris3200

Re: ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΣΚΑΦΟΥΣ

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 29 Μάιος 2011, 19:32

μεγαλε τωρα ατο ειναι ενα θεμα που πρεπει να λυθει απο το κρατο!Προσωπικα δεν εχω αδεια αλειας σκαφους! Αμα με παισουν θα δουμε!
Παντως το σκεπτικκο σου ειναι σωστο αλλα αντε να αποδειξης οτι δεν εισαι ελεφαντας !
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό Deep_για_Deep » 29 Μάιος 2011, 20:00

πάρε τηλ στο λιμεναρχείο σου στο τμήμα λεμβολογίων ! :good:
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>
Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 29 Μάιος 2011, 20:11

Θα στο πω απλα,οταν δεν ψαρεύεις με το σκαφος πας απο τον τοπο που την ριχνεις πχ σε ενα νησάκι ή εναν καβο,κατεβαίνεις ντύνεσαι βουτας ψαρευεις βγαίνεις ξεντύνεσαι ανεβαίνεις μετα στο σκαφος και πας στον αρχικό προορισμό χωρίς να ψαρεύεις-βουτας απο το σκαφος και το χεις για μεταφορά με τα εργαλεία αμπαλαρισμένα όπως στο φερι πχ μονο με αδεια πλόων μια χαρά εισε(εγω πάντως αν ηταν ετσι φιλε δεν θα χα σκαφος,γουστάρω τις σκαντζες ναουμ ;) )
Αδεια αλιείας χρειάζονταν αυτοι που ψαρευουν με το σκαφος δλδ τσαπαρι,καθετή,συρτή,ψαροτουφεκο,κτλ κτλ δίχτυα απαγορεύονται και παραγάδι 150 αγκίστρια το 1 ατομο σύνολο στην βαρκα ως 300
Τζετ σκι,κανο κτλ που λες ειναι μέσο ψυχαγωγίας αρα μέχρι 100m απο την ακτη και αδεια αλιειας δεν εχουν δικαίωμα να εχουν αρα εδω εχει άλλα οπως πχ για μεταφορα παράκτια και οχι βουτιές απ αυτο κτλ κτλ κτλ
Οταν δει τις λεπτομέρειες(η δικηγόρος) και πως εχει θα καταλάβει οτι δεν ειναι λογικα αυτα που λες γιατι αν έπαιρνες το αμαξι στο νερο και βουτούσες πανω απ αυτο θα ήθελε αδεια αλιείας :rotfl: :rotfl:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό dimitris3200 » 29 Μάιος 2011, 20:50

Αν το θετουν ετσι υπαρχει λογικη.Δεν γνωριζα τα μετρα απο την ακτη για τα κανο κ.λ.π.Δηλαδη σε μας η ολη ιστορια ειναι οι σκαντζες.
Άβαταρ μέλους
dimitris3200

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 29 Μάιος 2011, 21:20

Ετσι φιλαράκι απλα το καλύτερο ειναι να πας στην ποιο κοντινή αρχή(οπως ποιο πανω λεει ενας φιλος)να ρωτήσεις τα παντα και τα εξτρα βέβαια της περιοχής :hello:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό fisherwoman » 06 Ιουν 2011, 14:40

miker έγραψε: απο το κρατο!

απο ποιό????
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Υπάρχουν άνθρωποι που γκρεμίζουν με το χαρακτήρα τους
ο,τι χτίζουν με το μυαλό τους.
Άβαταρ μέλους
fisherwoman

Νέα δημοσίευσηαπό NICKPONTIOS » 07 Ιουν 2011, 11:33

dimitris3200 έγραψε:Παιδια για σας. Θελω να αναφερθω σε ενα θεμα που φανταζομαι πρεπει να εχει απασχολησει το φορουμ και παλαιοτερα αλλα επειδη ειμαι καινουργιος (στο φορουμ) δεν εχω κατι κατα νου.Ερασιτεχνικη αδεια αλιειας σκαφους ποιοι χρειαζονται; Αυτοι που ψαρευουν με το σκαφος π.χ. συρτη, καθετη, δυχτια, παραγαδι και οτι αλλο η και εμεις που χρησιμοποιουμε το σκαφος ως μεταφορικο μεσο για να παμε σε ενα τοπο να ψαρεψουμε; Αν δεχτουμε οτι πρεπει να εχω αδεια αλιειας για το μεσο που θα με μεταφερει στο τοπο ψαρεματος τοτε γιατι δεν ισχυει το ιδιο και για τα Ι.Χ. μας. Και αν ακουγεται κουφο αυτο γιατι δεν χρειαζονται αδεια αλιειας τα τζετ σκι, οι κωπηλατες βαρκες, τα κανο, τα ποδηλατα θαλλασης, τα μικρα ιστιοφορα ανευ μηχανης η ακομα και τα σκουτερ θαλλασης με την μπαταρια; Παιζει ρολο η ταχυτητα με την οποια θα πας στον τοπο ψαρεματος; Αμα θελω να παω διακοπες με φιλους που εχουν σκαφος αλλα δεν ψαρευουν γιατι να φοβουνται το λιμενικο επειδη θα μεταφερουν και εμενα με τα οπλα μου; Εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω σχετικα η γνωριζει που μπορω να βρω σχετικα με το θεμα ας απαντησει.Παντως προσωπικα πιστευω οτι μας εκμεταλλευονται.Το συζητησα και με μια φιλη δικηγορο. Οι σκεψεις και αποριες που της εθεσα της φανηκαν λογικες και θα το ψαξει με την πρωτη ευκαιρια.Ευχαριστω προκαταβολικα οσοι ενδιαφερθειτε.

Καλη σου μερα φιλε....καποιες αποριες εχουν λογικη αλλα δυστυχως δεν προβλεπονται απο πουθενα...απο την στιγμη που επεμβαινεις σε σκαφος με το ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ τοτε οφειλει το σκαφος αυτο να ειναι εφοδιασμενο με αδεια αλιειας....οτιδηποτε μηχανοκινητο χαρακτηριζεται σαν σκαφος συμφωνα με τις ισχυουσες διαταγες οφειλει να εχει αδεια(και το jet σκι αν χρησιμοποιειται για αλιεια) καθως και τα κωπηλατα απο 2,50 μ και ανω....στα υπολοιπα που αναφερεις (κανο κλπ) δεν προβλεπεται να χρησιμοποιουνται ως αλιευτικο μεσο αρα απαγορευεται...τωρα αν εισαι σε θαλαμηγο και ψαρευεις με το τεντερακι που εχει εκει δεν γωνριζω...αλλα μπορω να το ψαξω...
Άβαταρ μέλους
NICKPONTIOS

Νέα δημοσίευσηαπό fisherwoman » 05 Ιούλ 2011, 22:21

NICKPONTIOS έγραψε:Καλη σου μερα φιλε....καποιες αποριες εχουν λογικη αλλα δυστυχως δεν προβλεπονται απο πουθενα...απο την στιγμη που επεμβαινεις σε σκαφος με το ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ τοτε οφειλει το σκαφος αυτο να ειναι εφοδιασμενο με αδεια αλιειας....οτιδηποτε μηχανοκινητο χαρακτηριζεται σαν σκαφος συμφωνα με τις ισχυουσες διαταγες οφειλει να εχει αδεια(και το jet σκι αν χρησιμοποιειται για αλιεια) καθως και τα κωπηλατα απο 2,50 μ και ανω....στα υπολοιπα που αναφερεις (κανο κλπ) δεν προβλεπεται να χρησιμοποιουνται ως αλιευτικο μεσο αρα απαγορευεται...τωρα αν εισαι σε θαλαμηγο και ψαρευεις με το τεντερακι που εχει εκει δεν γωνριζω...αλλα μπορω να το ψαξω...

:good: :good: :good:

χαιρετίσματα στο όμορφο νησί σου!!!
;)
Άβαταρ μέλους
fisherwoman

Νέα δημοσίευσηαπό NICKPONTIOS » 12 Ιούλ 2011, 03:35

:good: :good: :good:

χαιρετίσματα στο όμορφο νησί σου!!!
;)
[/quote]
....με τον πολυ...πολυ...πολυ...αερα.... :cry: :banghead:
Άβαταρ μέλους
NICKPONTIOS

Νέα δημοσίευσηαπό fisherwoman » 12 Ιούλ 2011, 08:46

NICKPONTIOS έγραψε:....με τον πολυ...πολυ...πολυ...αερα.... :cry: :banghead:

και τον Αύγουστο χειροτερεύει ε?? :D
Άβαταρ μέλους
fisherwoman

Νέα δημοσίευσηαπό NICKPONTIOS » 13 Ιούλ 2011, 10:10

και τον Αύγουστο χειροτερεύει ε?? :D[/quote]
...δυστυχως...πονεμενη ιστορια :doh: ...εχεις σκοπο να ερθεις να βοηθησεις την κατασταση...? :-"
Άβαταρ μέλους
NICKPONTIOS

Νέα δημοσίευσηαπό fisherwoman » 13 Ιούλ 2011, 10:23

NICKPONTIOS έγραψε:εχεις σκοπο να ερθεις να βοηθησεις την κατασταση...? :-"

ευχαρίστως θα ερχόμουν αλλά σύντομα περιμένω το φ.π. μου να πάω αλλού!!!! :cray: :cray:
Άβαταρ μέλους
fisherwoman

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 13 Ιούλ 2011, 12:03

:) για μισό για μισό ρε παιδιά ,εδώ υπάρχουν κανο με βάσεις για καλάμια και κάποιος το αγοράζει και ξανιγετε μερικά μέτρα από την στεριά για να ψαρεψη(άλλοι πάνε ταξίδια ,άλλοι κάνουν μίλια ?? για να πάνε σε κάποιο κοντινό νηση για μπάνιο κτλ είναι νόμιμο ???)) ??? άλλος χρησιμοποιή μικρά φουσκωτά βαρκάκια το ενός μέτρου άντε 2 μέτρων τύπου sevilor η τα ρώσοποντια από τα παζάρια :) εδώ τη γίνεται ????θέλουν άδεια για να κάνουν κάθετη 2-30 μέτρα από της ακτές η στις λίμνες (όπου της έχουν ταράξει στα δίχτια κάποιοι εξυπνάκηδες :D )
κατά εμένα βεβαίως θα έπρεπε να είχαν αλλά ???? είναι και έτσι η όχι ??
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό NICKPONTIOS » 13 Ιούλ 2011, 13:55

thalassa50 έγραψε::) για μισό για μισό ρε παιδιά ,εδώ υπάρχουν κανο με βάσεις για καλάμια και κάποιος το αγοράζει και ξανιγετε μερικά μέτρα από την στεριά για να ψαρεψη(άλλοι πάνε ταξίδια ,άλλοι κάνουν μίλια ?? για να πάνε σε κάποιο κοντινό νηση για μπάνιο κτλ είναι νόμιμο ???)) ??? άλλος χρησιμοποιή μικρά φουσκωτά βαρκάκια το ενός μέτρου άντε 2 μέτρων τύπου sevilor η τα ρώσοποντια από τα παζάρια :) εδώ τη γίνεται ????θέλουν άδεια για να κάνουν κάθετη 2-30 μέτρα από της ακτές η στις λίμνες (όπου της έχουν ταράξει στα δίχτια κάποιοι εξυπνάκηδες :D )
κατά εμένα βεβαίως θα έπρεπε να είχαν αλλά ???? είναι και έτσι η όχι ??

....καλησπερα...το οτι τα χρησιμοποιουν δε σημαινει οτι ειναι νομιμο...παιρνουν το ρισκο και το κανουν με οτι αυτο συνεπαγεται... :)
Άβαταρ μέλους
NICKPONTIOS

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες