• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πρωτοβουλία για απαγόρευση Αγωνιστικού Ψαροντούφεκου

Τι λέει ο νομοθέτης.

Re: Πρωτοβουλία για απαγόρευση Αγωνιστικού Ψαροντούφεκου

Νέα δημοσίευσηαπό PARAS » 22 Μάιος 2010, 15:24

PanEx έγραψε:Όσο αφορά τη δική μου τοποθέτηση, στην παρακάτω ερώτηση:
spirosliosa έγραψε:γιατι δεν κοιταμε οτι δεν υπαρχουν πλεον τααααα ψαρια που υπηρχαν καποτε και κοιταμε ποιος ξεκιναει το θεμα καταργισης

Απαντάς εδώ:
spirosliosa έγραψε:μηπως επρεπε εμεις πρωτα απο ολους να το ξεκινησουμε και οχι τελικα οι φουσκωταδες ριμπαδες οπως λετε ?

Είναι δική μας υπόθεση κι'όχι των ριμπάδων.

δικη μας ειναι σιγουρα αλλα δεν βλεπω να αλλαζη κατι

οπως αλωστε και πολλα πραγματα σε αυτη την χωρα :rotfl: :rotfl:
ειμαι αυστηρα ακαταλληλος για ανηλικους

δεν τα βαζω ποτε με ηλιθιους , ειναι σιγουρο οτι θα χασω
Άβαταρ μέλους
PARAS

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 22 Μάιος 2010, 15:41

PARAS έγραψε:δικη μας ειναι σιγουρα αλλα δεν βλεπω να αλλαζη κατι οπως αλωστε και πολλα πραγματα σε αυτη την χωρα :rotfl: :rotfl:

'Οπως είναι γνωστό:Τα πράγματα δεν αλλάζουν μόνα τους.
Κάποιοι πρέπει να τα ανακατέψουν για ν'άλλάξουν.Αν περιμένουμε από τους άλλους θα εισπράξουμε τις αποφάσεις άλλων,όπως καλή ώρα τώρα :this: .
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 22 Μάιος 2010, 17:30

Θεωρω οτι οποιαδηποτε πρωτοβουλια που εχει σαν στοχο την απαγορευση του Αγωνιστικου Ψαροντουφεκου ειναι σε λαθος κατευθυνση Το σωστοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να ακουστουν αποψεις που θα εχουν προσανατολισμο προς την επιλεκτικοτητα των θηραματων την τραπεζα του αγωνα την διαρκεια κ α Πιστευω οτι η απαγορευση ανοιγη δρομους που δεν μπορουμε καν να φανταστουμε Επισης να πω οτι αν καποιος θελει να αλλαξει κατι το οτιδηποτε ας κοιταξει τι εχουν κανη χωρες που βρισκωνται στη Μεσογειο Να υποθεσω οτι οι Γαλλοι που εκαναν αρση της απαγορευσης τον Μαιο δεν εχουν οικολογικες ανησυχιες Μετα απο 54 χρονια ζωης παντα ανησυχω οταν ακουω οτι υπαρχει μονο ΑΣΠΡΟ η ΜΑΥΡΟ
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό spirosliosa » 23 Μάιος 2010, 10:10

PanEx έγραψε:Όσο αφορά τη δική μου τοποθέτηση, στην παρακάτω ερώτηση:
spirosliosa έγραψε:γιατι δεν κοιταμε οτι δεν υπαρχουν πλεον τααααα ψαρια που υπηρχαν καποτε και κοιταμε ποιος ξεκιναει το θεμα καταργισης

Απαντάς εδώ:
spirosliosa έγραψε:μηπως επρεπε εμεις πρωτα απο ολους να το ξεκινησουμε και οχι τελικα οι φουσκωταδες ριμπαδες οπως λετε ?

Είναι δική μας υπόθεση κι'όχι των ριμπάδων.

ναι εχεις δικιο εν μερη φιλε μου αλλα δεν εχω δει να καναμε καποια κινηση για να αλαξει αυτο ουτε καν οι κανονες απλα καθομαστε και παρακολουθουμε και ιδου οι ριμπαδες φουσκοτοι κτλ εκαναν την κινηση γιατι κακα τα ψεματα το 9ο% απο αυτους ειναι ψαροντουφεκαδες οποτε και αποκτανε και το δικαιωμα να το κανουν αυτοματα μιας και εμεις δεν ασχολουμαστε καθολου
οποτε το μονο πιστευω που εχουμε να κανουμε ειναι να ακολουθησουμε και εμεις και οχι να το δουμε απλα ανταγωνιστηκα με τους κυριους ασε που ποιο ανταγωνισμο αφου και εμεις οι ιδιοι εχουμε ενα φουσκωτο η ριμπακι μηπως πρεπει να το δουμε απο μια αλλη μερια και να συνεργαστουμε μαζι τους τελικα? γιατι οσο ποιο πολλοι τοσο καλυτερα πιστευω
dive deep
Άβαταρ μέλους
spirosliosa

Νέα δημοσίευσηαπό d&s-divers » 23 Μάιος 2010, 10:27

Ο συντακτης του αρθρου ηταν παλαιοτερα ιδιοκτητης του πρωτου επαγγελματικου φουσκωτου (9μ)με το ονομα Αρμαθια.Ενοικιαζοταν και απο ψαροτουφεκαδες για εξορμησεις.Σας λεει κατι αυτο?Επισης ειναι γνωστο οτι και οι αυτοδυτες δεν μας θελουν αναμεσα...στα πεδιλα τους.Ας κοιταξει ο καθενας τα του ...οικου του πριν μιλησει για απαγορευσεις που αφορουν τους αλλους.ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ...
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!
d&s-divers

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Μάιος 2010, 10:45

Οπως είναι γνωστό:Τα πράγματα δεν αλλάζουν μόνα τους.
Κάποιοι πρέπει να τα ανακατέψουν για ν'άλλάξουν............
Θα κάνω μιά πρόταση για να ανακατέψουμε την τράπουλα έστω και από τους καναπέδες μας,άλλωστε από τους καναπέδες τους κάνουν την ζημιά τους στο ψαροτούφεκο οι ριμπάδες..........

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να δούμε πως αγωνιζόμενοι και μή είμαστε όλοι ψαροτουφεκάδες,μιά ομάδα και όχι διχασμένοι όπως βολεύει τους αντιπάλους μας.
Μπορούμε να πάμε στον ΠΣΑΥΚ και να προτείνουμε αλλαγή κανονισμών και μετά σε συνεννόηση με τον συλλογό μας(έχουμε σύλλογο τώρα!!)να απαντήσουμε εκεί που πρέπει,.......
'Εστειλε κανείς μας έστω και ένα μήνυμα διαμαρτυρίας;;..δεν νομίζω.....έκανε την παραμικρή κίνηση;;..δεν νομίζω.....τότε πως θ'αλλάξουν τα πράγματα;;
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό spirosliosa » 23 Μάιος 2010, 11:03

GERANOS έγραψε:Θεωρω οτι οποιαδηποτε πρωτοβουλια που εχει σαν στοχο την απαγορευση του Αγωνιστικου Ψαροντουφεκου ειναι σε λαθος κατευθυνση Το σωστοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να ακουστουν αποψεις που θα εχουν προσανατολισμο προς την επιλεκτικοτητα των θηραματων την τραπεζα του αγωνα την διαρκεια κ α Πιστευω οτι η απαγορευση ανοιγη δρομους που δεν μπορουμε καν να φανταστουμε Επισης να πω οτι αν καποιος θελει να αλλαξει κατι το οτιδηποτε ας κοιταξει τι εχουν κανη χωρες που βρισκωνται στη Μεσογειο Να υποθεσω οτι οι Γαλλοι που εκαναν αρση της απαγορευσης τον Μαιο δεν εχουν οικολογικες ανησυχιες Μετα απο 54 χρονια ζωης παντα ανησυχω οταν ακουω οτι υπαρχει μονο ΑΣΠΡΟ η ΜΑΥΡΟ

οχι δεν θελω εγω προσοπικα να απαγορευτη να αλλαξουν ομως οι οροι αλιειας ,τραπεζων και ποσοτητας αλιευσης ασ μην βαρεση τον 3κιλο η τον 5κιλο ροφο και να βρει τον 20ρι η15ρι και να ειναι ο νικητης ποσοι τετοιοι υπαρχουν αλοστε στην τραπεζα και να μπορει μονο ενα ψαρι μεγαλο και οχι 2-3-4 οπως γινετε, οροιο κυριοι η 1 μεγαλο η τιποτα εγω ετσι ψαρευω τα τελευταια 10 χρονια και εχω γυρισει πολλες φορες αψαρος η περνω οτι μου αναλογη σε ασπρα ,γιατι να ανακοινονετε η τραπεζα 1μηνα πριν και οχι την προηγουμενη το βραδυ ωστε να μπορουν νασυμετεχουν ολοι γιατι ολοι οι κυριοι που φευγουν μια εβδομαδα πριν και πανε και ξεψαχνιζουν τις τραπεζες δεν νομιζω να εχουν καποιο διαφορετικο επαγγελμα σαν τους ποιο πολλους δηλ εμας ζουνε απο το ψαροντουφεκο κυριοι και απο εμας που παμε και ακουμπαμε τα ευροπουλα μας ομορφα και ωραια για να παρουμε τις στολες και ολλα τα παρελκομενα ασε που οι ποιο πολλοι ειναι και μαναβιδες δειτε τι εγινε στον γερολημενα ρεζιλη ξεφτιλα εντελος πιστευω οτι ολος ο σκοποςειναι τελικα η διαφημιση και η εκμεταλευση προς εμας και εμεις σαν κουτορνιθια καθομαστε και παρακολουθουμε να καταστρεφεται ολο αυτο που μας αρεση.
ναμην αναφερω τα σουπερ ροφοπουλα που τρεφονται με μοληβι :shock: και ενα ψαρι 40 ποντων ειναι ποιο βαρυ απο ενα 60 ποντων τι αλλο θα σκεφτουνε ολα στον βωμο του εμποριου δεν ντρεπονται λιγο?
ασε το καλυτερο που τωρα τα ψαρια βρομιζουν αμεσως μεσα σε 5 ωρες ](*,) (τον θυμαστε ολοι τον αγωνα που ειχε αναβληθη λογω καιρου και πηγε μια βδομαδα μετα ολοι θυμομαστε οτι στο ζυγιζμα μετα μυριζανε τα ψαρια) ατιμα μεταλαγμενα ψαρια,και πολλες αλλες εφεβρεσεις των μεγαλων ψαροντουφεκαδων μας ](*,)
Να πω κατι ακομα μοιας και αναφερθηκανε οι Γαλλοι γνωριζετε οτι εχουν ενα τεραστιο παρκο για ροφους ?και ο πληθησμος αυτων ειχε ξεπερασει τα τετρακοσια ψαρια και ολα πανω απο 5 κιλα πριν 2-3 χρονια που ειχα δει το ντοκυμαντερ σκεφτειται τωρα τι θα εχει γινει για να επιτρεψουν το ψαρεμα παλι :shock:
ας μην προσπαθουμε να συγκριθουμε με γαλλους υμαρτον δεν πεζει εδω να γινει ποτε κατι τετοιο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα αυτο :write:
εδω ειναι μονο ασπρο η μαυρο γιατι δεν υπαρχει κρατος φιλε μου ουτε εμεις οι ιδιοι ασχολουμαστε γι'αυτο και γινονται αυτα που γινονται πρεπει ολοι να ασχοληθουμε για να γινει η διαφορα και να μας ακουσουνε τελικα και οι οι δικοι μας αλλα και οι απ'εξω γιατι με σταυρομενα χερια τελικα θα γινει αυτο που ολοι δεν θελουμε αλλα δεν κανουμε και τιποτα για αυτο το μονο που κανουμε ειναι να ξεσηκονομαστε αφου εχει παρθη η αποφαση και οχι πριν καν γινει αυτο.
Ειμαστε ολλοι υπευθηνοι για οτι γινεται γιατι απλα δεν κανουε τιποτα για να ψαχτουμε λιγο :unsure:
dive deep
Άβαταρ μέλους
spirosliosa

Νέα δημοσίευσηαπό spirosliosa » 23 Μάιος 2010, 11:04

PanEx έγραψε:Οπως είναι γνωστό:Τα πράγματα δεν αλλάζουν μόνα τους.
Κάποιοι πρέπει να τα ανακατέψουν για ν'άλλάξουν............
Θα κάνω μιά πρόταση για να ανακατέψουμε την τράπουλα έστω και από τους καναπέδες μας,άλλωστε από τους καναπέδες τους κάνουν την ζημιά τους στο ψαροτούφεκο οι ριμπάδες..........

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να δούμε πως αγωνιζόμενοι και μή είμαστε όλοι ψαροτουφεκάδες,μιά ομάδα και όχι διχασμένοι όπως βολεύει τους αντιπάλους μας.
Μπορούμε να πάμε στον ΠΣΑΥΚ και να προτείνουμε αλλαγή κανονισμών και μετά σε συνεννόηση με τον συλλογό μας(έχουμε σύλλογο τώρα!!)να απαντήσουμε εκεί που πρέπει,.......
'Εστειλε κανείς μας έστω και ένα μήνυμα διαμαρτυρίας;;..δεν νομίζω.....έκανε την παραμικρή κίνηση;;..δεν νομίζω.....τότε πως θ'αλλάξουν τα πράγματα;;

φιλε συμφωνω απολυτα να μαζευτουμε ολοι οσοι ενδιαφερομαστε και να παμε εκει να δουμε τι θα γινει τελικα :confused:
dive deep
Άβαταρ μέλους
spirosliosa

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 23 Μάιος 2010, 11:40

spirosliosa έγραψε:φιλε συμφωνω απολυτα να μαζευτουμε ολοι οσοι ενδιαφερομαστε και να παμε εκει να δουμε τι θα γινει τελικα :confused:

Eντάξει λοιπόν!Ξεκινήστε....
Θα χαρώ ν'ακολουθήσω .
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ALKIVIADIS » 23 Μάιος 2010, 12:14

προσωπικα με εχει κουρασει η καραμελα: αν πουμε οχι στο αγωνιστικο ψαροντουφεκο, θα μας κοψουν εντελως το ψαροντουφεκο.

και σας το λεει ενας ανθρωπος που τον ενα μηνα εγινε πανεληνιο πρωταθλημα ψαροντουφεκου στην γειτονια του, και τον επομενο απαγορευτηκε το
ψαροντουφεκο εντελως!!!!!!!!!!!!!

αλήθεια που ηταν ΟΛΟΙ αυτοι οι αγωνιστες-αθλητες-πσαυκ οταν μου απαγορευαν το ψαροντουφεκο? τι κινησεις εκαναν για να μην γινει αυτη η απαγόρευση?

το αγωνιστικο ψαροντούφεκο δεν ειναι θεσμός, ειναι business. δειξτε μου ενα αγωνα χωρις χορηγους για να με πεισετε για το αντιθετο. πειτε μου τωρα που η ΕΟΥΔΑΤΚ δεν εχει την τεχνικη κολυμβηση, απο που θα βρει πορους για να στηριχτει? μήπως απο τους αγώνες ψαροντούφεκου? γιατι ζήτησε απο τον ΠΣΑΥΚ να ετοιμασει επιτροπή για να βρει έσοδα για την ομοσπονδία. και δεν το ζητησε απο τους συλλόγους μέλη της?

πειμένω με αγωνια τις απαντήσεις σας.....
http://www.labrax.gr

https://www.youtube.com/user/LABRAXGR
Άβαταρ μέλους
ALKIVIADIS

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 23 Μάιος 2010, 12:18

Αναθεωριση κανονων Αγωνιστικου Ψαροντουφεκου θα πρεπει να ειναι η κατευθυνση του Post Οτιδηποτε αλλο παντα κατα τη γνωμη μου ειναι εκ του πονηρου
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό ALKIVIADIS » 23 Μάιος 2010, 12:28

GERANOS έγραψε:Αναθεωριση κανονων Αγωνιστικου Ψαροντουφεκου θα πρεπει να ειναι η κατευθυνση του Post Οτιδηποτε αλλο παντα κατα τη γνωμη μου ειναι εκ του πονηρου

σε αυτα που εγραψα που βλέπεις το πονηρο, οχι τιποτε αλλο, να το δω και εγώ.
http://www.labrax.gr

https://www.youtube.com/user/LABRAXGR
Άβαταρ μέλους
ALKIVIADIS

Νέα δημοσίευσηαπό d&s-divers » 23 Μάιος 2010, 12:44

Αλκη δεν γραφεις τιποτα εκ του πονηρου.Οι προβληματισμοι σου ειναι σωστοι.Προσωπικα εχω λαβει μερος σε ενα κατα γενικη ομολογια καλο και τιμιο Πανελληνιο.Ηταν μια ξεχωριστη εμπειρια και μου εμειναν ενα μεταλιο και ενα Διπλωμα.Σαν μοναδικο επιχειρημα συνεχησης του εχω να παραθεσω οτι θα ηθελα να συμμετασχει και ο γιος μου αν αυτος ασχοληθει με το hobby μας.Φιλικα Δημητρης.
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!
d&s-divers

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 23 Μάιος 2010, 14:15

ALKIVIADES Δεν ειδα κατι το πονηρο σε αυτα που εγραψες εσυ Βλεπω ενα Post που ερχετε απο το πουθενα και αφορα μια επιστολη που εσταλη 1 χρονο πριν και μιλαει για απαγορευσεις Δεν ειμαι υπερμαχος των αγωνων Προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο Οταν ομως ξερω ποναει κεφαλι κοβω κεφαλι τοτε ανησυχω γιατι κοντα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό Κρίστοφερ » 23 Μάιος 2010, 14:28

Ακούστε να σας πώ..πείτε το και γνώμη μου αλλα έτσι είναι , όλα είναι συμφέροντα και φένεται ξεκάθαρα ..... σίγουρα παίζει πολιτικός η κόμα μέσα σε αυτό για ψήφους....! μην με ρωτήσετε που το ξέρεις κλπ.. αλλά έτσι είναι έχω μια μικρή εμπειρία που δεν πρόκειται να σας πω γιατί δεν είμαι ρουφιάνος αλλά να ξέρετε σε τέτοια θέματα πάντα είναι μέσα η "πολιτική"!
Κρίστοφερ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νομικά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες