• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Re: Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Νέα δημοσίευσηαπό fckof » 23 Μάιος 2013, 20:45

johndrama έγραψε:Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ελατε να σας παω στο λιμανι της Περαμου οπου ενας ψαρας καθαριζει καθε μερα τα διχτυα του και απο κατω ειναι γεματο μικρα καρχαριακια.

Αυτο είναι κάτι που συμβαίνει απο πάντα κ θα συμβαίνει αναπόφευκτα...Το μόνο που μπορει να γίνει,είναι να αποκτήσουν οι επαγγελματίες τη συνείδηση κνα ξεψαριζουν κ στη συνέχεια να απελευθερωνουν τα ζωντανά...Να μη περιμένουν να πιάσουν λιμάνι.... :hello:
http://www.youtube.com/user/fck0f
Άβαταρ μέλους
fckof

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 23 Μάιος 2013, 20:50

thalassa50 έγραψε:
kamakis έγραψε:α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)? :)

νομίζω καμία ,στα μεγέθη έχει αλλα ποιος τον ελέγχει ??? κανείς :)

Αν ισχυει ειναι πολυ ενδιαφερον . Θα μπορουσε να ειναι καλλιστα η ψαρια ενος επαγγελματια που κανει καζουρα στα φιλαρακια του στο facebook. Απο οτι ειδα ειναι και η μονη σφαγη που ειχε ποσταριστει (η επομενη φωτο μαλιστα δειχνει να τα εχουν χωρισμενα "προς συσκευασια"). Αν ομως ενας επαγγελματιας με τον εναν ή τον αλλο τροπο μπορει να βγαλει ολη τη θαλασσα εμεις γιατι τρωγομαστε μεταξυ μας για πολυ λιγοτερα? Θελω να πω οτι καποιος που ποσταρει τετοια φωτο σε κοινη θεα (ειτε ο ιδιος ειναι νομιμος ειτε οχι) ποσο μαγκας θεωρειται στον κυκλο των επαγγελματιων ψαραδων?? Μιλαμε για λεφτα ετσι κ' οχι αστεια (οικολογιες και ευσυνειδησιες δεν παιζουν σε τετοιες περιπτωσεις και σε τετοιους καιρους) . :-k
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό Apatsi » 23 Μάιος 2013, 21:11

T-Factor έγραψε:
Apatsi έγραψε:
dimak έγραψε:Απαράδεκτο, δεν το συζητώ...
Αν ήταν όμως, πέντε μεγάλοι ροφοί , τρεις στήρες και δυο σφυρίδες μπορεί και να χτυπούσαμε παλαμάκια.

έτσι είναι , Έλληνας = υποκρισία

Φαντάζομαι μετά από επιστημονική έρευνα, χρόνια μελέτης και βαθειά γνώση των χαρακτηριστικών όλων των λαών, κατέληξες σε αυτο το συμπέρασμα;

Σορρυ για το οφ. :hello:

ακριβώς
Apatsi

Νέα δημοσίευσηαπό billyxp » 23 Μάιος 2013, 21:20

Γιατι απορειτε παλικαρια??
Μια επισκεψη στην ιχθυοσκαλα και θα καταλαβετε οτι αυτο ειναι καθημερινο φαινομενο
:cry:
billyxp

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 23 Μάιος 2013, 22:09

Αν είχαμε σωστή νομοθεσία και αν εφαρμοζόταν, δεν θα ήταν καθημερινό φαινόμενο.
Δεν θα πηγαίναμε, αρχές Απρίλη, σε έρημη ακτή της Ανατολικής Έυβοιας, μόνοι μας, δυο άτομα σε μια θάλασσα που κανονικά θα έπρεπε να σφίζει από ψάρι και να μην υπάρχει μαύρο για δείγμα. Γιατί το ίδιο σούρουπο, εμφανίζεται ο τύπος με το φουσκωτό και μια μπουκάλα χοντρή χοντρή σαν την εγκεφαλική του ένδεια και μόλις την κάνουμε για το αυτοκίνητο να αλλάξουμε, μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Μανωλιό.
Και μαύρα, γιοκ (ούτε τον Απρίλη, ούτε και τον Σεπτέμβρη).
Όπως να το κάνεις πάντως, είναι αποδοτικό το επάγγελμα. Μπορεί να καθαρίσεις και ένα χιλιάρικο τη βραδιά.
Ας απαγορευτεί η πώληση ντόπιου μαύρου και να εφαρμοστεί, να δούμε ποιος θα το κάνει.
Γιατί δεν μπαίνει ο άλλος με τη μπουκάλα κάθε βράδυ να τα μαζεύει όλα για να φάει αυτός και οι φίλοι του. Για να πουλήσει το κάνει.
Όσο κερδίζει, και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση, θα συνεχίσει να το κάνει.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 23 Μάιος 2013, 23:21

conscibot έγραψε:Αν είχαμε σωστή νομοθεσία και αν εφαρμοζόταν, δεν θα ήταν καθημερινό φαινόμενο.
Δεν θα πηγαίναμε, αρχές Απρίλη, σε έρημη ακτή της Ανατολικής Έυβοιας, μόνοι μας, δυο άτομα σε μια θάλασσα που κανονικά θα έπρεπε να σφίζει από ψάρι και να μην υπάρχει μαύρο για δείγμα. Γιατί το ίδιο σούρουπο, εμφανίζεται ο τύπος με το φουσκωτό και μια μπουκάλα χοντρή χοντρή σαν την εγκεφαλική του ένδεια και μόλις την κάνουμε για το αυτοκίνητο να αλλάξουμε, μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Μανωλιό.
Και μαύρα, γιοκ (ούτε τον Απρίλη, ούτε και τον Σεπτέμβρη).
Όπως να το κάνεις πάντως, είναι αποδοτικό το επάγγελμα. Μπορεί να καθαρίσεις και ένα χιλιάρικο τη βραδιά.
Ας απαγορευτεί η πώληση ντόπιου μαύρου και να εφαρμοστεί, να δούμε ποιος θα το κάνει.
Γιατί δεν μπαίνει ο άλλος με τη μπουκάλα κάθε βράδυ να τα μαζεύει όλα για να φάει αυτός και οι φίλοι του. Για να πουλήσει το κάνει.
Όσο κερδίζει, και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση, θα συνεχίσει να το κάνει.

Καλε μου φιλε, εγω προλαβα την ανατολικ Ευβοια στα τελη της δεκαετίας του 80 και απο τοτε στην κάθε μεγάλη παραλια (μη λεμε ονοματα ειναι γνωστες αλλωστε) και παρα τους καροδρομους ελβεπα χειμωνα, 2-3 παρεες ελευθερους ψαροκυνηγους οπως η δικη μου παρεα, αλλες 2-3 παρεες μπουκαλακηδων, 2-3 παρεες νυχτερινων καθως και 2-3 παρεες παραγαδιαρηδες που ψαρευαν στα βαθια και μπαλαδες.
Το ακόμα τραγικοτερο ειναι οτι εκει που ψαρευες ακουγες στον περα καβο να σκαει το φυτιλι και να κατεβαινουν απο το βουνο 7-8 ατομα με 2 ξυλινα βαρκακια μεγεθους σκαφης και να μαζευουν απειρους χειμωνιατικους κεφαλους και σαλπες, καθως και οτι αλλο υπήρχε στην περιοχή.

Αυτη η Ευβοια εαν είχε στομα και μιλουσε δεν ξερω κι εγω τι θα έλεγε, με τοσο παρανομο ψαρεμα που εχει γινει εκει....

Για να καταλαβει καποιος τι ψαροτοπος ηταν, αρκει να σας πω, πως γνωστος μου, μεγαλης ηλικιας πλεον (70+) που ψαρευε στην περιοχη απο τα τελη της δεκαετιας του 70, κατεβαινωντας με τα συμπρακαλα απο το βουνο στην θαλασσα, μου ελεγε οτι βαρουσε τους δεκαρηδες+ ροφους με το λαστιχοβολο το Balco το γαλαζιο, απο πανω, δηλαδη χωρις καν να βουτηξει....οι ροφοι τοτε ηταν σαν αρνια σε εκεινη την περιοχη.

Αλλα και οταν εγω πηγαινα για ψαρεμα μεχρι και το 1995-6 σε καθε ψαρευτικο Σ/Κ είχαμε σίγουρα ενα ψαρι κοντα στα 10 κιλα, μαλιστα διαλέγαμε τους "μικρους" των 4-8 κιλων δεν του βαρουσαμε εκτος και δεν υπηρχε τιποτε αλλο, οσο για τον χειμώνα σύχνα οι εκπλήξεις των βραχωμενων 6 κιλων συναγριδων ηταν που μας "ζεστεναν" και με εκαναν να απορω γιατι καποιοι προσπαθουσαν να πιασουν αυτα τα ευκολα ψαρια στο ψαχτηρι με καρτερι......
Αλλες εποχες, νιωθω τρομερα τυχερος που προλαβα στην δυση τους αυτες τις θαλασσες.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό LoveCyprus » 23 Μάιος 2013, 23:47

και τα 2 σκυλόψαρα κρίμα είναι (εδώ Κύπρο είναι είδος προς εξαφάνιση) αλλά τα υπόλοιπα εσχος, αλλά υπάρχουν καποι σε ταβέρνες που προτιμάνε τα ορφοπουλλα (ροφοί). οικονες που σε γεμίζουν λύπη.
You know my name, not my story
LoveCyprus

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 24 Μάιος 2013, 00:08

billyxp έγραψε:Γιατι απορειτε παλικαρια??
Μια επισκεψη στην ιχθυοσκαλα και θα καταλαβετε οτι αυτο ειναι καθημερινο φαινομενο
:cry:

εκεί θα έπρεπε να είναι το λιμεναρχείο κάθε μέρα ,σε κάθε ψαροσκαλα της χώρας αλλά ??δεν έχουν βενζίνες :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 24 Μάιος 2013, 02:23

[/quote]Καλε μου φιλε, εγω προλαβα την ανατολικ Ευβοια στα τελη της δεκαετίας του 80 και απο τοτε στην κάθε μεγάλη παραλια (μη λεμε ονοματα ειναι γνωστες αλλωστε) και παρα τους καροδρομους ελβεπα χειμωνα, 2-3 παρεες ελευθερους ψαροκυνηγους οπως η δικη μου παρεα, αλλες 2-3 παρεες μπουκαλακηδων, 2-3 παρεες νυχτερινων καθως και 2-3 παρεες παραγαδιαρηδες που ψαρευαν στα βαθια και μπαλαδες.
Το ακόμα τραγικοτερο ειναι οτι εκει που ψαρευες ακουγες στον περα καβο να σκαει το φυτιλι και να κατεβαινουν απο το βουνο 7-8 ατομα με 2 ξυλινα βαρκακια μεγεθους σκαφης και να μαζευουν απειρους χειμωνιατικους κεφαλους και σαλπες, καθως και οτι αλλο υπήρχε στην περιοχή.

Αυτη η Ευβοια εαν είχε στομα και μιλουσε δεν ξερω κι εγω τι θα έλεγε, με τοσο παρανομο ψαρεμα που εχει γινει εκει....

Για να καταλαβει καποιος τι ψαροτοπος ηταν, αρκει να σας πω, πως γνωστος μου, μεγαλης ηλικιας πλεον (70+) που ψαρευε στην περιοχη απο τα τελη της δεκαετιας του 70, κατεβαινωντας με τα συμπρακαλα απο το βουνο στην θαλασσα, μου ελεγε οτι βαρουσε τους δεκαρηδες+ ροφους με το λαστιχοβολο το Balco το γαλαζιο, απο πανω, δηλαδη χωρις καν να βουτηξει....οι ροφοι τοτε ηταν σαν αρνια σε εκεινη την περιοχη.

Αλλα και οταν εγω πηγαινα για ψαρεμα μεχρι και το 1995-6 σε καθε ψαρευτικο Σ/Κ είχαμε σίγουρα ενα ψαρι κοντα στα 10 κιλα, μαλιστα διαλέγαμε τους "μικρους" των 4-8 κιλων δεν του βαρουσαμε εκτος και δεν υπηρχε τιποτε αλλο, οσο για τον χειμώνα σύχνα οι εκπλήξεις των βραχωμενων 6 κιλων συναγριδων ηταν που μας "ζεστεναν" και με εκαναν να απορω γιατι καποιοι προσπαθουσαν να πιασουν αυτα τα ευκολα ψαρια στο ψαχτηρι με καρτερι......
Αλλες εποχες, νιωθω τρομερα τυχερος που προλαβα στην δυση τους αυτες τις θαλασσες.[/quote]

Μαγικές εικόνες, τρομεροι βυθοί...πρωτοψάρεψα εύβοια, Αιγαιο μεριά τελη 90 και προλαβα και ειδα καποιες ωραίες εικόνες!!!
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 24 Μάιος 2013, 03:21

Αλλες εποχες, νιωθω τρομερα τυχερος που προλαβα στην δυση τους αυτες τις θαλασσες.

DiverL ωραίες εποχές περιγράφεις. Τώρα μοιάζει σα να έχουν βγει από τις σελίδες βιβλίου με παραμύθια. Και δεν είναι, φυσικά. Μικρή έκανα διακοπές στη Θάσο και θυμάμαι τους Ιταλούς με το φουσκωτό και τις μπουκάλες να πουλάνε στην παραλία κάτι ροφούς τεράστιους. Και ήμουν μικρή τότε, αλλά δεν ξέρω γιατί, αυτή η εικόνα θα μου μείνει αξέχαστη. Θυμάμαι, από τότε, μια κουβέντα να γίνεται, πως θα τα ξεπαστρέψουν τα ψάρια μας. Βέβαια, βοηθήσαμε και οι Έλληνες λίγο (δικαίως εδώ θα μου πει ο kamakis για το "μαζί τα φάγαμε" - αλλά είναι στατιστική η ευθύνη που αποδίδεται σε όλους μας κι όχι προσωπική).

Και πολύ φοβάμαι, πως θα έρθουν εποχές στο μέλλον, που θα λέμε ότι στους καιρούς μας μπορούσαμε να κάνουμε το σπορ/χόμπυ του ψαροντούφεκου. Όλοι, ελεύθερα, με μια άδεια και με τον απαιτούμενο εξοπλισμό. Και θα λέμε ιστορίες για τους παλιούς αυτούς καιρούς, τους οποίους χάσαμε και για τους οποίους εμείς πραγματικά δεν φταίξαμε.
Και η τράτα, θα γυροφέρνει μοναχική, χαϊδεύοντας νεκρικά τον βυθό...
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 24 Μάιος 2013, 07:08

conscibot έγραψε:...Βέβαια, βοηθήσαμε και οι Έλληνες λίγο (δικαίως εδώ θα μου πει ο kamakis για το "μαζί τα φάγαμε" - αλλά είναι στατιστική η ευθύνη που αποδίδεται σε όλους μας κι όχι προσωπική).

Μαλλον δεν καταλαβες καλα. Το αντιθετο ειπα...
kamakis έγραψε:Αυτο παλι προκυπτει απο το 'μαζι τα φαγαμε' ,'ειμαστε κρατος διεφθαρμενων' ή μηπως ειμαστε και συναδελφοι με τους 3 της φωτογραφιας[b]?? Ειπαμε χαλαρα με το αυτομαστιγωμα. :grin:

... και καθως δεν θεωρω εαυτον 'συναδελφο' με τους 3 της φωτογραφιας θα σου ελεγα οτι οι ευθυνη πρεπει να αποδιδεται παντα προσωπικα στον υπαιτιο. :hello:
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Μάιος 2013, 07:32

DiverL έγραψε:Καλε μου φιλε, εγω προλαβα την ανατολικ Ευβοια στα τελη της δεκαετίας του 80 και απο τοτε στην κάθε μεγάλη παραλια (μη λεμε ονοματα ειναι γνωστες αλλωστε) και παρα τους καροδρομους ελβεπα χειμωνα, 2-3 παρεες ελευθερους ψαροκυνηγους οπως η δικη μου παρεα, αλλες 2-3 παρεες μπουκαλακηδων, 2-3 παρεες νυχτερινων καθως και 2-3 παρεες παραγαδιαρηδες που ψαρευαν στα βαθια και μπαλαδες.

:) :)
DiverL,
Μου έφτιαξες την μέρα!!
Ήμουν κι'εγώ στο πάρτυ.......ποοοολλά ψάρια.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 24 Μάιος 2013, 08:22

PanEx έγραψε:
DiverL έγραψε:Καλε μου φιλε, εγω προλαβα την ανατολικ Ευβοια στα τελη της δεκαετίας του 80 και απο τοτε στην κάθε μεγάλη παραλια (μη λεμε ονοματα ειναι γνωστες αλλωστε) και παρα τους καροδρομους ελβεπα χειμωνα, 2-3 παρεες ελευθερους ψαροκυνηγους οπως η δικη μου παρεα, αλλες 2-3 παρεες μπουκαλακηδων, 2-3 παρεες νυχτερινων καθως και 2-3 παρεες παραγαδιαρηδες που ψαρευαν στα βαθια και μπαλαδες.

:)
DiverL,
Μου έφτιαξες την μέρα!!

Πλάκα κανεις ετσι .Ησουνα στο παρτυ με δυναμιτες και μπουκαλα ?? :shock:

Να υποθεσω οτι εννοουσες το απο κατω:
DiverL έγραψε:Για να καταλαβει καποιος τι ψαροτοπος ηταν, αρκει να σας πω, πως γνωστος μου, μεγαλης ηλικιας πλεον (70+) που ψαρευε στην περιοχη απο τα τελη της δεκαετιας του 70, κατεβαινωντας με τα συμπρακαλα απο το βουνο στην θαλασσα, μου ελεγε οτι βαρουσε τους δεκαρηδες+ ροφους με το λαστιχοβολο το Balco το γαλαζιο, απο πανω, δηλαδη χωρις καν να βουτηξει....οι ροφοι τοτε ηταν σαν αρνια σε εκεινη την περιοχη.

:D
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 26 Μάιος 2013, 04:10

PanEx έγραψε:

:) :)
DiverL,
Μου έφτιαξες την μέρα!!

Το φανταζομαι Πανο, όλοι απο εκεί περάσαμε, θυμάμαι πολλους που είχα πετύχει στο καραβακι τις Αγ.Μαρίνας, εκτός απο τις παραλιες και την θάλασσα. Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά τον συγχωρεμένο τον Ορέστη.... για εμας τους παλιους ήταν γνώριμη φιγούρα στο χώρο μας.
R.I.P [-o<
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό NICKPONTIOS » 26 Μάιος 2013, 08:52

kamakis έγραψε:Κακως νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει τον χομπιστα με τον επαγγελματια ψαρα και αυτομαστιγωνομαστε αδικως. Ο fckof εχει δικιο οτι τα μεριδιαρικα ειναι και τα εμπορικοτερα . Παρ'ολα αυτα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες και θα ηθελα μια απαντηση απο οποιον γνωριζει.
α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)?
β) Μπορει να ειναι συγχρονως και κατοχος ερασιτεχνικης αδειας (να κανει δηλ. ψαροτουφεκο στον ελευθερο χρονο του).
γ) Μπορει ενα σκαφος με επαγγελματικη αδεια να μεταφερει ερασιτεχνη με τον οπλισμο του, με την ισχυουσα νομοθεσια?

α) Οι περιορισμοί στο μέγεθος είναι ίδιοι και για τον ερασιτέχνη και για τον επαγγελματία (πχ ο ροφός,στήρα 45 εκ) στα κιλά όμως περιορισμό έχει μόνο ο ερασιτέχνης
β) Ένας επαγγελματίας ψαράς μπορεί να είναι κάτοχος ΚΑΙ ερασιτεχνικής ατομικής άδειας...όταν όμως ψαρεύει ερασιτεχνικά ισχύει ότι και για τον ερασιτέχνη...οι περιορισμοί είναι ίδιοι
γ) Απαγορεύεται ερασιτέχνης να επεμβαίνει σε ε/π σκάφος... αν έχει δύο ατομικές άδειες κι είναι με το σκάφος του λογίζεται σαν επαγγελματίας...αν επεμβαίνει σε ερασιτεχνικό σκάφος ισχύει η ερασιτεχνική...
Άβαταρ μέλους
NICKPONTIOS

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες