• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Re: Μα πού πήγαν οι ροφοί;

Νέα δημοσίευσηαπό Apatsi » 23 Μάιος 2013, 15:45

dimak έγραψε:Απαράδεκτο, δεν το συζητώ...
Αν ήταν όμως, πέντε μεγάλοι ροφοί , τρεις στήρες και δυο σφυρίδες μπορεί και να χτυπούσαμε παλαμάκια.

έτσι είναι , Έλληνας = υποκρισία
Apatsi

Νέα δημοσίευσηαπό vasilis1987 » 23 Μάιος 2013, 16:04

24851_101726109867405_3482751_n.jpg
αχααχχαχ η μηπως εδω.... :yahoo:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
vasilis1987

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 23 Μάιος 2013, 16:10

Apatsi έγραψε:
dimak έγραψε:Απαράδεκτο, δεν το συζητώ...
Αν ήταν όμως, πέντε μεγάλοι ροφοί , τρεις στήρες και δυο σφυρίδες μπορεί και να χτυπούσαμε παλαμάκια.

έτσι είναι , Έλληνας = υποκρισία

Φαντάζομαι μετά από επιστημονική έρευνα, χρόνια μελέτης και βαθειά γνώση των χαρακτηριστικών όλων των λαών, κατέληξες σε αυτο το συμπέρασμα;

Σορρυ για το οφ. :hello:
Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Νέα δημοσίευσηαπό conscibot » 23 Μάιος 2013, 16:29

panos kazazis:

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΙΟΥΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΗς ΓΝΩΣΤΕς ΤΡΥΠΕς ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ Κ.Λ.Π ...................

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΞΕΚΗΝΑ Ο ΤΡΥΓΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΜΑΥΡΑ ΕΣΕΙΣ !!!

ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΤΟΠΙΟΥ ΑΥΤΟΙ!!

ΛΙΓΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΙΑ ΜΕΡΟΙ ΝΗΣΙΑ Κ.Λ.Π ΓΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ Κ.Λ.Π ΤΟΥΣ ΨΑΡΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΟΦΑΣΚΙΑ ΤΟΥΣ !!!

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο γι' αυτό.
Δεν πάει πολύς καιρός άλλωστε, που ο Θεοδωράκης στους "Πρωταγωνιστές" είχε κάνει σχετική εκπομπή (στην Κάλυμνο μάλιστα!) με θέμα:
Ψάρια - σφουγγάρια - δυναμίτες: 'Ενα ρεπορτάζ στην θάλασσα, στον βυθό και στην στεριά
Είχε μάλιστα συνέντευξη και από έναν δυναμιτάκια!!!
Παραθέτω από τη σελίδα της εκπομπής:
"Ο Γιώργος που από μικρό παιδί πετάει δυναμίτες στην θάλασσα. Γνωρίζει ότι καταστρέφει τη ζωή, ξέρει ότι κινδυνεύει να σακατευθεί αλλά δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σταματήσει. Ο δυναμίτης είναι το δικό του «ναρκωτικό». «Ο δυναμίτης όμως είναι στο αίμα μου»."

Αλλά, ας μη γελιόμαστε.
Στην Ελλάδα είμαστε, και ο Έλληνας θα αργήσει πάρα πολύ να σταματήσει να είναι κάφρος. Θα αργήσει να σταματήσει να σκέφτεται μόνο την πάρτη του και να συμπεριφέρεται με τρόπο που υπολογίζει τους άλλους και το μέλλον. Είναι θλιβερό, ίσως κάποιους μας κάνει να νιώθουμε και προσβεβλημένοι ή ακόμα και να θιγόμαστε από μια κατά τα φαινόμενα ανθελληνική αυτοκριτική, αλλά αν δεν το αντιμετωπίσουμε κάποια στιγμή κατά πρόσωπο δεν θα μπορέσουμε να το διορθώσουμε.
Άβαταρ μέλους
conscibot

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 23 Μάιος 2013, 16:40

Συναδελφοι και συναγωνιστες χαλαρώστε, και λεω χαλαρώστε για δύο λόγους:

1. Ειναι πολυ πιθανό τα ψαρια να ειναι απο παραγάδια και σκοπιμα αναφερμαι στον πληθυντικο γιατι μπορεί να ειναι απο πολλά παραγάδια αρκετών ημερων.
2. Εαν πάλι ειναι απο ψαροντούφεκο, ππιο πιθανό το βρίσκω να ειναι απο επαγγελματιες, οι οποίοι συνήθως ειναι απο ενα γνωστό νήσι :-# (και 2-3 ακόμη), γνωστό επίσης ειναι οτι εδώ και πολλά πολλά χρόνια φωνάζουμε για του συγκεκριμένους οτι περνάνε και αφανίζουν τους βυθούς σκουπίζοντας οτι υπάρχει, κατι σαν τις μηχανότρατες σχεδον, αφου πίανους με όλα τα μεσα νόμιμα και μή όλα τα θηράματα, νομιμα και μη, αυτοι νιώθουν και ετσι τελικα συμβαινει, οτι ειναι πανω απο τους νόμους.Εαν ρωτήσεις και κανένα Λιμενικο, σου λεει δεν τους σταματάμε ποτέ, έχουν ασυλία. Αλήθεια πόσοι απο εμάς έχουν περάσει απο "τόπο" που πρίν έχουν "ψαρεψει" ψαράδες απο το συγκεκριμένο νησί?

Οσο αφορά την πρώτη πιθανότητα που αναφέρω, θέλω να "τρίψω" εαν μπορω στα μουτρα της ηγεσιας του υπουργείου σχετικά με τις απογορεύσεις που ισχύουν για το ψαροντούφεκο και μόνο (όπως του Μαιου) με αφορμή την επιλεκτικότητα του ψαρίου και του μεγεθους του.........

Συνάδελφοι, μη συγχίζεστε, αυτα συμβαίνουν τόσα χρόνια, επειδη το κράτος υπομένει τις περικοπές της Ε.Ε για τους επαγγελματίες ψαράδες, και ώς σιωπηρό αντάλαγμα τους αφήνει να αλλωνίζουν με αθέμητα εργαλεία και τρόπους, προκειμένου να ζήσουν, φαυλος κύκλος δυστυχως...... :-#
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό DiverL » 23 Μάιος 2013, 16:43

conscibot έγραψε:
panos kazazis:

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΙΟΥΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΗς ΓΝΩΣΤΕς ΤΡΥΠΕς ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ Κ.Λ.Π ...................

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΞΕΚΗΝΑ Ο ΤΡΥΓΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΜΑΥΡΑ ΕΣΕΙΣ !!!

ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΤΟΠΙΟΥ ΑΥΤΟΙ!!

ΛΙΓΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΙΑ ΜΕΡΟΙ ΝΗΣΙΑ Κ.Λ.Π ΓΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ Κ.Λ.Π ΤΟΥΣ ΨΑΡΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΟΦΑΣΚΙΑ ΤΟΥΣ !!!

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο γι' αυτό.
Δεν πάει πολύς καιρός άλλωστε, που ο Θεοδωράκης στους "Πρωταγωνιστές" είχε κάνει σχετική εκπομπή (στην Κάλυμνο μάλιστα!) με θέμα:
Ψάρια - σφουγγάρια - δυναμίτες: 'Ενα ρεπορτάζ στην θάλασσα, στον βυθό και στην στεριά
Είχε μάλιστα συνέντευξη και από έναν δυναμιτάκια!!!
Παραθέτω από τη σελίδα της εκπομπής:
"Ο Γιώργος που από μικρό παιδί πετάει δυναμίτες στην θάλασσα. Γνωρίζει ότι καταστρέφει τη ζωή, ξέρει ότι κινδυνεύει να σακατευθεί αλλά δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σταματήσει. Ο δυναμίτης είναι το δικό του «ναρκωτικό». «Ο δυναμίτης όμως είναι στο αίμα μου»."

Αλλά, ας μη γελιόμαστε.
Στην Ελλάδα είμαστε, και ο Έλληνας θα αργήσει πάρα πολύ να σταματήσει να είναι κάφρος. Θα αργήσει να σταματήσει να σκέφτεται μόνο την πάρτη του και να συμπεριφέρεται με τρόπο που υπολογίζει τους άλλους και το μέλλον. Είναι θλιβερό, ίσως κάποιους μας κάνει να νιώθουμε και προσβεβλημένοι ή ακόμα και να θιγόμαστε από μια κατά τα φαινόμενα ανθελληνική αυτοκριτική, αλλά αν δεν το αντιμετωπίσουμε κάποια στιγμή κατά πρόσωπο δεν θα μπορέσουμε να το διορθώσουμε.

:clapping: :clapping: :clapping:
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!
Άβαταρ μέλους
DiverL

Νέα δημοσίευσηαπό gatsi » 23 Μάιος 2013, 17:16

vasilis1987 έγραψε:
24851_101726109867405_3482751_n.jpg
αχααχχαχ η μηπως εδω.... :yahoo:

Άσε βρε τη φάτσα του να τον καμαρώσω το λεβέντη!! :mad:
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...
Άβαταρ μέλους
gatsi

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 23 Μάιος 2013, 17:33

Κακως νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει τον χομπιστα με τον επαγγελματια ψαρα και αυτομαστιγωνομαστε αδικως. Ο fckof εχει δικιο οτι τα μεριδιαρικα ειναι και τα εμπορικοτερα . Παρ'ολα αυτα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες και θα ηθελα μια απαντηση απο οποιον γνωριζει.
α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)?
β) Μπορει να ειναι συγχρονως και κατοχος ερασιτεχνικης αδειας (να κανει δηλ. ψαροτουφεκο στον ελευθερο χρονο του).
γ) Μπορει ενα σκαφος με επαγγελματικη αδεια να μεταφερει ερασιτεχνη με τον οπλισμο του, με την ισχυουσα νομοθεσια?
και τελος...

conscibot έγραψε:Στην Ελλάδα είμαστε, και ο Έλληνας θα αργήσει πάρα πολύ να σταματήσει να είναι κάφρος....

DiverL έγραψε: ...
:clapping: :clapping:

Αυτο παλι προκυπτει απο το 'μαζι τα φαγαμε' ,'ειμαστε κρατος διεφθαρμενων' ή μηπως ειμαστε και συναδελφοι με τους 3 της φωτογραφιας?? Ειπαμε χαλαρα με το αυτομαστιγωμα. :grin:
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό fckof » 23 Μάιος 2013, 19:09

kamakis έγραψε:Κακως νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει τον χομπιστα με τον επαγγελματια ψαρα και αυτομαστιγωνομαστε αδικως. Ο fckof εχει δικιο οτι τα μεριδιαρικα ειναι και τα εμπορικοτερα . Παρ'ολα αυτα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες και θα ηθελα μια απαντηση απο οποιον γνωριζει.
α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)?
β) Μπορει να ειναι συγχρονως και κατοχος ερασιτεχνικης αδειας (να κανει δηλ. ψαροτουφεκο στον ελευθερο χρονο του).
γ) Μπορει ενα σκαφος με επαγγελματικη αδεια να μεταφερει ερασιτεχνη με τον οπλισμο του, με την ισχυουσα νομοθεσια?
και τελος..

Το γ μπορω να σου πω με σιγουριά ότι απαγορεύεται...
http://www.youtube.com/user/fck0f
Άβαταρ μέλους
fckof

Νέα δημοσίευσηαπό kamakis » 23 Μάιος 2013, 19:29

Ευχαριστω ,αυτο μαλλον δινει απαντηση και στο β . Το α) κανεις???

α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)? :)
LIVE AND LET LIVE
Άβαταρ μέλους
kamakis

Νέα δημοσίευσηαπό jmc » 23 Μάιος 2013, 19:42

τα ροφοκια είναι με ψαροντούφεκο όπως και μερικά ψάρια που είναι κομμένα στη μέση από καμία τριενα
κάποια έχουν και ευθανασία!
αυτό είναι δολοφονεια αφανισμός,αυτοί θέλουν ένα προστιμο να με το συμπάθειο και ισόβιο αποκλεισμόαπό την θάλασσα!
Άβαταρ μέλους
jmc

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Μάιος 2013, 19:46

kamakis έγραψε:Ευχαριστω ,αυτο μαλλον δινει απαντηση και στο β . Το α) κανεις???

α) Τι περιορισμους εχει στην ψαρια του ενας νομιμος επαγγελματιας ψαρας (σε ποσοτητα οχι σε μεγεθη)? :)

νομίζω καμία ,στα μεγέθη έχει αλλα ποιος τον ελέγχει ??? κανείς :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Vrohopoios » 23 Μάιος 2013, 20:01

Τώρα γιατί εμένα η φάση μου θυμίζει δυναμίτη και όχι παραγάδι και ψαροντούφεκο δεν ξέρω. Μήπως είναι ότι τα τυπάκια είναι από Κάλυμνο, μήπως είναι που έχουν βγάλει ότι μωράκι κυκλοφορούσε στην περιοχή, μήπως είναι που υπάρχουν στην ψαριά τους από σάλπες μέχρι καρχαριοειδή πάντα σε μίνι έκδοση;

Τι να πω μπορεί και να κάνω λάθος αλλά μάλλον δεν κάνω. Είναι πάντως από τις εικόνες που με κάνουν να ντρέπομαι. Ειδικά τα μικρά ροφάκια είναι για να κλαις με τη σφαγή.
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω." Ν. Καζατζάκης
Άβαταρ μέλους
Vrohopoios

Νέα δημοσίευσηαπό jmc » 23 Μάιος 2013, 20:19

Vrohopoios έγραψε:Τώρα γιατί εμένα η φάση μου θυμίζει δυναμίτη και όχι παραγάδι και ψαροντούφεκο δεν ξέρω. Μήπως είναι ότι τα τυπάκια είναι από Κάλυμνο, μήπως είναι που έχουν βγάλει ότι μωράκι κυκλοφορούσε στην περιοχή, μήπως είναι που υπάρχουν στην ψαριά τους από σάλπες μέχρι καρχαριοειδή πάντα σε μίνι έκδοση;

Τι να πω μπορεί και να κάνω λάθος αλλά μάλλον δεν κάνω. Είναι πάντως από τις εικόνες που με κάνουν να ντρέπομαι. Ειδικά τα μικρά ροφάκια είναι για να κλαις με τη σφαγή.

οι μπαλάδες και τα λιθρίνια είναι με το καλάμι μάλλον που είναι πίσω από τους μ........
με δυμαμιτη τόσο βαθιά που είναι αυτά δν ξέρω.
παραγάδι σκάροι λίγο δύσκολο μόνο τα καρχαριακή κ τπτ άλλο.
οι σκάροι μπορεί από δυμαμιτη.
τα ροφιάκια όμως βρωμάει ντουφέκι .
Άβαταρ μέλους
jmc

Νέα δημοσίευσηαπό johndrama » 23 Μάιος 2013, 20:38

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ελατε να σας παω στο λιμανι της Περαμου οπου ενας ψαρας καθαριζει καθε μερα τα διχτυα του και απο κατω ειναι γεματο μικρα καρχαριακια.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα
Άβαταρ μέλους
johndrama

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες