• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

1η Φορά στο Πηγάδι...

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 21 Νοέμ 2006, 14:26

Πριν, 3 χρόνια νομίζω, είχα πάει με τον Ροφό, Μάιος ήταν, και μόλις το πρωί είχα έρθει αεροπορικώς από Χανιά, όχι φυσικά για βουτιές στο πηγάδι. Κάναμε παραδίπλα ζέσταμα, και βλέπω το ροφίδιο, να κάνει ένα συρτό που κατέληγε στο πηγάδι. Μου λέει κάνε μια βουτιά να το δεις, κατεβαίνω, και ομολογώ ψιλοχέστικα όταν το αντίκρισα, ειδικά επειδή είδα την είσοδο προφίλ. Όταν ανέβηκα του λέω "καλά πώς βουτάνε κεί μέσα, μπρρρρρρ??(το μπρρ με τον αναπνευστήρα)" και συνεχίζω μετά την γνωστή λογοδιάρροια μου περιμένοντας τον Ροφό να χαλαρώσει, πάντα φυσικά με τον αναπνευστήρα στο στόμα :lol: :lol: :lol: :lol:
Είχε πολύ πλάκα εκείνη η ημέρα, μετά λίγες βουτίτσες και καρτεράκια σε νορμάλ βάθη, ένιωθες και μία ωραία χαλαρότητα αφού όλες οι βουτιές γίνονταν με χαβαλέ και χωρίς το άγχος αν θα έρθουν τα ψάρια ή όχι, η βουτιά ήταν ο σκοπός και όχι τα ψάρια.
Βγαίνοντας μάζεψα και 2-3 κουτάκια μπύρας να τα πετάξω στο κάδο. :D

ερώτημα, πώς κατάφερε ο ροφός να μου θολώσει την μάσκα, που ποτέ εμένα δεν μου είχε θολώσει???
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό Yiorgos_M. » 05 Δεκ 2006, 21:30

Πιστεύω ότι όσο πιο αρχάριος είναι αυτός που γράφει μια ιστορία σχετική με το "πηγάδι" τόσο πιο μεγάλη πλάκα έχει. Θεωρώντας λοιπόν τον εαυτό μου αρχάριο σας περιγράφω και την δική μου εμπειρία στο πηγάδι.
Έχοντας γυρίσει τον περασμένο Σεπτέμβρη από διακοπές και όντας στο max των καταδυτικών μου επιδόσεων ( 20μ στο σχοινί, τρέμε Martin εσύ και τα ρεκόρ σου ) ψάχνω τρόπους να πάω ακόμα πιο βαθιά. Βλέπω λοιπόν ένα topic στο greekdivers όπου κάποιος theo-attack (γεια σου Θεόφιλε) ψάχνει ζευγάρι για προπόνηση στο πηγάδι. Μετά από τα σχετικά πμ και τηλ συναντιόμαστε ένα Σάββατο στα γνωστά βραχάκια. Κατά την διάρκεια του ντυσίματος εξηγώ στον Θεόφιλο ότι εξ'άιτίας αδυναμίας εξίσωσης με valsalva και άγνοια άλλης μεθόδου μετά βίας κατεβαίνω στα 20μ. Κατόπιν αυτού συμφωνούμε να βουτήξουμε εκτός πηγαδιού σταδιακά από τα 10 και προς βαθύτερα. Μ'έτρωγε όμως η περιέργεια να δω και το περίφημο πηγάδι.
Μπαίνοντας λοιπόν στη θάλασσα μου λέει ο theo : "να΄το" . Πούντο ρε Θεόφιλε του απαντώ εγώ έκπληκτος. Εκεί μου λέει, στο μαύρο. Μα εκεί δεν είναι φυκιάδα; επιμένω εγώ. Όχι μου λέει, πήγαινε κάτω και θα δεις. Κάνω κι εγώ μια χαλαρή βουτιά να δω το αξιοθέατο. Φτάνοντας στα χείλη του πηγαδιού και βλέποντας λίγο προς τα μέσα παθαίνω το πρώτο σοκ και ανεβαίνω πύραυλος επάνω σα να με κυνηγούσε πεινασμένος καρχαρίας. Λίγο παραδίπλα ελεύθεροι, αυτόνομοι και άλλοι μπαινοβγαίναν στο πηγάδι σα να μην τρέχει τίποτα. Στην επιφάνεια λέω του theo : πάμε να φύγουμε τώρα για την προπόνηση γιατί δε νιώθω καλά. Όταν δε μου είπε και σε τι βάθος έφτανε, είπα από μέσα μου ότι εγώ δεν θα ξαναπατούσα εκεί γύρω.
Αμ δε. Η προπόνηση τελείωσε και συμφωνήσαμε με τον theo να ξαναβρεθούμε στο μέλλον. Τι να του έλεγα, ότι είστε όλοι τρελλοί που πάτε και μπαίνετε εκεί μέσα;
Μετά από καμιά 10αριά μέρες και αφού δε βρίσκω κανένα ζευγάρι για ψάρεμα αποφασίζω να ξαναπάω με άλλα παιδιά από το GD στο πηγάδι για προπόνηση (το ένστικτο του βαθύτη βλέπετε με κυνηγούσε καθημερινά τώρα στα γεράματα). Συναντιόμαστε λοιπόν με τον Ανδρέα(andys) και τον Μιχάλη (mike-rodos) και ξεκινάμε τις βουτιές, αυτοί μέσα κι εγώ έξω σε απόσταση ασφαλείας.
Ακολούθησαν μερικές μοναχικές βουτιές (μεσημέρια Κυριακής) όπου περνούσα από πάνω, το χάζευα λίγο και αυτό ήταν όλο.
Ακολούθησε κάποιο διάστημα με σποραδικά ψαρέματα και ατέλειωτες προσπάθειες εκμάθησης της frenzel με βάση ένα άρθρο του GD και μπροστά στον καθρέφτη. Τώρα θα μου πείτε αυτό τι σχέση έχει; Έχει και παραέχει. Γιατί ένα βράδυ επιτέλους τα κατάφερα και την έμαθα. Και να η σχέση. Κάπου έπρεπε να τη δοκιμάσω. Που; Μα που αλλού ; Στο πηγάδι. Γιατί εκεί; Γιατί θα'ρχόταν ο φίλος Μανώλης (datamanos) από Μύκονο κι έπρεπε να το δει κι αυτός. Σάββατο λοιπόν και Phoevos, andys, theo-attack, datamanos και algi βρίσκονται στο γνωστό μέρος για προπόνηση. Εγώ γεμάτος αγωνία για το αν αυτό που έμαθα "δουλεύει" στη θάλασσα, ντύνομαι γρήγορα και κάνω την πρώτη αναγνωριστική βουτιά και ναι, δουλεύει. Η χαρά είναι απίστευτη από τη μια αλλά από την άλλη ο φόβος. Γιατί; Γιατί τώρα ήρθε η ώρα να μπω μέσα. Ο Φοίβος αμολάει το σχοινί μέσα μέχρι τα 20 και μου λέει "βούτα μέχρι το βαρίδι, όχι παραπάνω".Κάνω την καρδιά μου πέτρα, χαλαρώνω, ξεκινάω, φτάνω στα 10 χωρίς ίχνος πόνου στ'αυτιά (πρωτόγνωρο για μένα) και λίγο μετά με παίρνει η αρνητική (κι άλλο πρωτόγνωρο). Ξαφνικά βλέπω το βαρίδι και δεν αισθάνομαι καμία δυσφορία ακόμη. Ας πάω λίγο ακόμη .... να κι ο πάτος. Δεν ξέρω τι να κάνω, να συνεχίσω ή να γυρίσω. Ας γυρίσω καλύτερα αφού έτσι συμφωνήσαμε κι εγώ είχα ήδη "παρανομήσει". Φτάνοντας στην επιφάνεια κοιτάω το ρολόι μου και βλέπω 24μ. Ο φόβος προσωρινά είχε εξαφανιστεί. Στην επόμενη λέω θα πάω στο τέρμα. Οι υπόλοιποι της παρέας διαφωνούν, σιγά-σιγά μου λένε. Κι αύριο μέρα είναι. Υποχωρώ κι επιφυλάσσομαι για την επόμενη. Όπως καταλαβαίνετε την επόμενη μέρα "έπιασα πάτο" και το πανηγυρίσαμε δεόντως.
Δεν σας κρύβω ότι ο φόβος δεν έχει φύγει και προσπαθώ να τον αγνοήσω. Άλλωστε υπάρχουν και 3 εμπειρότεροι από μένα που παρακολουθούν από πάνω.
Ευχαριστώ theo, Phoevos, andys, mike-rodos, datamanos.
Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 06 Δεκ 2006, 00:21

Δυστυχώς θυμάμαι ελάχιστα από την πρώτη φορά,έχουν περάσει 16 μπορεί και 18 χρόνια,οι λέξεις ελεύθερος δύτης καί προπόνηση ήταν άγνωστες,.......τότε όποιος κατέβαινε στο λιμανάκι ή "μπουκαλάκιας" ήταν ή ........... :wink: ,ζευγάρι μου ο Θοδωρής Βουρακίδης από τους πρώτους βαθύτες και εκείνης της εποχής,........ είχαμε πάει να δοκιμάσουμε πέδιλα,είχαμε όλη την σειρά από τά SULA τής aquatic
(τα πρώτα στην Ελλάδα με αποσπώμενη λεπίδα),τα scarpati τής mares(πρίν γίνουν κούτσουρα) τα πράσινα sporasub με το στρογγυλό τελείωμα,.....μόλις είδα την "τρύπα" είπα:"Σ'ευχαριστώ Θεέ μου που είμαι ψ/τ και δεν είμαι αυτοδύτης!!"θεωρούσα "κατάντια" να ξεκινήσω Σάββατο πρωί από το σπίτάκι να πάω να βουτήξω στην τρύπα!! :roll:
Αλλες λεπτομέριες δεν θυμάμαι,μόνο τα μάτια των αυτοδυτών καρφωμένα στα κρύσταλα της μάσκας τους όταν μας έβλεπαν να βγαίνουμε από μέσα χωρίς συσκευή!! :shock: Είχε πολλή πλάκα,.. :lol: :lol:

Hταν αλλιώς να πιάνεις πάτο εκεί,.....τότε!!
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό theo-attack » 06 Δεκ 2006, 11:24

Γιώργο (algi) παρακαλώ :lol:

Πάνο, όπως και να το κάνουμε είσαι και πουρό και πρωτοπόρος :D

Θεόφιλος
theo-attack

Νέα δημοσίευσηαπό andys » 06 Δεκ 2006, 15:51

Giorgo parakalo :) ke ego thelo na efxaristiso te pedia pu vutixame kata kerus sto pigadi phoevo, theo-attack ,mike rodos,ALGI,....ande ke to milto pu mu spai ta nevra kathe fora pu vutame(to savato ekane 3,16 statiki sto pigadi!!!!) :shock: :shock: an ke den eine gramenos sto forum....
p.s puse giorgo(algi) otan anixi ligo o keros tha arxisume sta legrena to pigadi eine ligo rutina pleon ase pu eine ke rixa :lol: :lol:
andys

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 53+, xareas και 4 επισκέπτες