• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

πόνος στα αυτιά

πόνος στα αυτιά

Νέα δημοσίευσηαπό gio » 23 Μαρ 2007, 21:34

τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στο αριστερό αυτί,έχω επισκευτεί πολλούς γιατρούς και μου έχουν πει ότι είναι θέμα βλεννών και μου δίνουν αποσυμφοριτικά.το παράξενο είναι ότι η εξίσωση γίνεται αλλά παρ όλα αυτά νιώθω πόνο στο αυτί. :( :( αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι για ποιο λόγο έχω μόνο στο αριστερό αυτί πόνο αφού είναι θέμα βλεννών(μήπως είναι κάτι άλλο).παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος που γνωριζει να με βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Άβαταρ μέλους
gio

Νέα δημοσίευσηαπό Μαθητής » 24 Μαρ 2007, 01:10

Τα έχεις καθαρίσει ποτέ φίλε;
Πολλά προβλήματα προκαλούνται απο το κερί που συσωρεύεται με τα χρόνια μέσα στο αυτί στην εξωτερική πλευρά.
Αυτό είναι απλό να το δείς με μία απλή εξέταση.
Η αφαίρεσή του είναι ακόμα πιό απλή.
Όλοι μας μια φορά το χρόνο πρέπει να πηγαίνουμε για σέρβις όπωσδήποτε.

Αφού εξισώνεις άνετα δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
κάνε τον σταυρό σου και βούτα χωρίς ζόρια και θα περάσει μόνο του.

Μαθητής ο ντόκτορ όβερ
Μαθητής

Νέα δημοσίευσηαπό B.RenStorMinG » 24 Μαρ 2007, 01:30

Ποτε νιωθεις τον πονο; Οταν εξισωνεις μεσα στο νερο ή και οταν εισαι εξω και προσπαθεις να εξισωσεις;
Μπορεις να περιγραψεις τον πονο; Που ακριβως τον αισθανεσαι;

Το καλυτερο βεβαια ειναι να βρεις εναν Ω.Ρ.Λ. με γνωσεις σχετικα με την καταδυση και να του εξηγησεις με λεπτομερειες τι αισθανεσαι. Διαγνωσεις μεσω ιντερνετ δεν ειναι κι ο,τι πιο ασφαλες ή σωστο... :wink:
Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios_Rjk » 24 Μαρ 2007, 15:32

Αν πιεζεις/κουνας το λοβο του αφτιου πονας? Αν ναι ειναι εξωτερικη ωτιτιδα.
Αν ποναει το τυμπανο ή πιο μεσα ειναι εσωτερικη.

Εγω ειχα εξωτερικη και εκανα πλύσεις με betadine και εβαζα σταγονες garamat. Εξω οταν κυκλοφορουσα και ειχα ωτιτιδα παντα βαμβακι στα αφτια και καλο στεγνωμα μετα απο πλυση ή μπανιο. Ποτε δαχτυλο στο αφτι γιατι δεν ξερεις τι κουβαλαει απο μικροβια και μπορει να ξανακυλησεις. Στεγνωμα μονο με αποστειρωμενο βαμβακι. Αυτα σε εμενα λειτουργησανε καλα και ξεμπερδεψα. Α εκανα και εναν καθαρισμο με κερινα χωνακια otosan. Τα πουλανε στα φαρμακεια, αν ρωτησεις θα σου πουν πως λειτουργει.
Να σημειωσω οτι τα παραπανω δε μου τα συστησε γιατρος ΩΡΛ αλλα απο φιλους γνωστους και το φαρμακοποιο μου τα εμαθα και τα εφαρμωσα.

edit:
Α τωρα μου ηρθε τι πρεπει να εχεις παθει! Μαλλον ζοριστηκες σε καποια εξισωση και απο την πιεση περασε βλενα απο τις ευσταχιανες στο χωρο που εξισωνουμε μεσα απο το τυμπανο. Ποπο σπαστικο, το ειχα παθει παλιοτερα. Θελει υπομονη, αποχη απο βουτιες για να μην εξισωνεις και καλα θα κανεις να μην εξισωνεις για να δεις πως παει ουτε εξω απο το νερο. Αντιφλεγμονωδη, πολυ νερο και καμια βιταμινη C, δε θα σε βλαψει, ισα ισα. Και τα αποσυμφωριτικα καλο κανουν καθαριζουν την περιοχη. Τιποτα υπομονη και αποχη γιατι οσο δε το αφηνεις σε ησυχία τοσο δε θα σε αφηνει και αυτο.
Άβαταρ μέλους
Stelios_Rjk

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 24 Μαρ 2007, 20:44

Μαθητής έγραψε:Τα έχεις καθαρίσει ποτέ φίλε;
Όλοι μας μια φορά το χρόνο πρέπει να πηγαίνουμε για σέρβις όπωσδήποτε.

Αφού εξισώνεις άνετα δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
κάνε τον σταυρό σου και βούτα χωρίς ζόρια και θα περάσει μόνο του.

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ ριζικά.Μια επίσκεψη σε έναν καλό ΩΡΛ, πιθανόν και σε έναν δεύτερο για διαστάυρωση γνώμεων.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό CLIPPER » 24 Μαρ 2007, 21:37

VIPER έγραψε:Συγγνώμη αλλά διαφωνώ ριζικά.Μια επίσκεψη σε έναν καλό ΩΡΛ, πιθανόν και σε έναν δεύτερο για διαστάυρωση γνώμεων.

Ακριβώς έτσι!! Οτιδήποτε άλλο είναι απλώς επικίνδυνο για την υγεία σου!
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss
Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Μαρ 2007, 23:34

geo,
Καλύτερα να ψάξεις για πιό κατάλληλο γιατρό,το μεγαλύτερο ποσοστό των ΩΡΛ δεν έχουν ιδέα από προβλήμα εξίσωσης στην ε/κ.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό Pro_Diver » 25 Μαρ 2007, 13:05

Αν σε βολευει κλεισε ενα ραντεβου στο κεντρο υπερβαρικης ιατρικης στην Καλλιθεα. Θα σε βοηθησουν σιγουρα εκει γιατι ειναι το "αντικειμενο" τους.
Άβαταρ μέλους
Pro_Diver

Νέα δημοσίευσηαπό andys » 25 Μαρ 2007, 18:17

exo akusi gia ena korifeo orila pu eine ke psarotufekas dr.papastavru kapu sto pirea eine nomizo..an 3eri kanis perisotera as dosi ena til..
andys

Νέα δημοσίευσηαπό NIKIS » 25 Μαρ 2007, 23:14

Phoevos έγραψε:gio Μόνο γιατρός μπορεί να αποφανθεί, και μάλιστα εξειδικευμένος. Ψάξε μέχρι να βρείς άκρη!

Φοίβος

ΘΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝΑ ΑΞΙΖΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΟΙΟΣ) ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ
NIKIS

Νέα δημοσίευσηαπό T-Factor » 26 Μαρ 2007, 09:39

Pro_Diver έγραψε:Αν σε βολευει κλεισε ενα ραντεβου στο κεντρο υπερβαρικης ιατρικης στην Καλλιθεα. Θα σε βοηθησουν σιγουρα εκει γιατι ειναι το "αντικειμενο" τους.

ενας γιατρός εκεί πριν τρια χρόνια με έκανε να φύγω κλαίγοντας. Με κατατρόμαξε. Ο διάλογος:
-Μόλις πονέσει λίγο το αυτάκι...κόπερτον
-Δηλαδή γιατρέ μου;
-Στη βάρκα και ηλιοθεραπεία.

Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Πόνος μόνο στο αριστερό αυτί και επιπλέον μόνιμη εμβοή και απώλεια κάποιων συχνοτήτων. Μετα από αξονική βρήκε ότι οφείλετε σε στραβό διάφραγμα αποτέλεσμα τροχαίου. Το κάπνισμα το επιβαρύνει. Η θεραπεία επέμβαση και καυτηριασμός του ανοίγματος(δεν θυμάμαι πως λέγετε) στην βάση της μύτης. Δεν το έχω κάνει ακόμα. Μου είπε ότι θα το καταλάβω από μόνος μου πότε θα φτάσει η ώρα.
Άβαταρ μέλους
T-Factor

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες