• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Εμβοές...

Re: Ερώτηση για τους έχοντες Εμβοή

Νέα δημοσίευσηαπό B.RenStorMinG » 17 Οκτ 2012, 23:28

sThRa έγραψε:
Tilemachos έγραψε: Την κώφωση νομίζω την κουμαντάρει κανείς καλύτερα απο ότι τις εμβοές.

Μπά όχι φίλε..η εμβοή συνηθίζεται...η αρχή είναι δύσκολη...πλεον θυμάμαι οτι την έχω μόνο όταν διαβάζω τέτοια τόπικ.

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Εικόνα
ΑΝΗΨΙΕ! ΑΝΗΨΙΕ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ!
Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG

Νέα δημοσίευσηαπό Tilemachos » 17 Οκτ 2012, 23:35

nikolas harris έγραψε:το θέμα είναι περίπλοκο και ο λόγος είναι οτι δυστηχώς στον τομέα ΩΡΛ η ιατρική επιστήμη είναι ακόμη πολύ πίσω!!Ούτε οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν ξέρουν απο που προέρχονται οι εμβοές!!......Τώρα πια μετά απο τόσα χρόνια ψάρεμα τις έχω (τις εμβοές) μόνιμους συντρόφους και το μόνο που κάνω για να τις αντιμετωπίσω είναι να τις αγνοώ!! Αλλιώς μπορεί και να τρελλαθείς!! Πάρα πολλόι άνθρωποι έχουν καταλήξει με χάπια ή σε ιδρύματα μόνο και μόνο γιατι έδωσαν σημασία στο βουητό και αυτο τους τέλλανε γιατίο όσο το σκέφτεσαι τόσο ο θόρυβος γίνεται εντονότερος σε σημείο που νομίζεις οτι δεν ακούς τίποτα άλλο γύρω σου!!
το δικό μου πόρισμα είναι οτι το έπαθα γιατι μια ζωη ήμουν μπουκωμένος και μετά απο δυο επεμβάσεις παλι δύσκολα εξισώνω και αυτό σίγουρα επηρέασε το ακουστικό νεύρο και μου προκάλεσε εκτος των άλλων και εμβοες!! .................................σίγουρα αν δεν είχα σε κάθε μέτρο το μυαλό μου στην εξίσωση και στο σφύριγμα των αυτιων αλλά και στην επιστροφή στην επιφάνεια με το άγχος αν θα επνέλθει η πίεση στο έσω αυτι στο κανονικό, τα μέτρα θαταν ακόμη περισσότερα.Αλλα και στην τελική που θα φτάσουμε για να κτυπάμε ένα ψάρι;;
Τέλος για τις εμβοες υπάρχουν κατι πανακριβα ακουστικα που βγάζουν συγκεκριμένο ήχο όπως πχ. το θρόισμα του κύμματος και σε βοηθούν να απομακρύνεις την προσοχή σου στην εμβοή.....

Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς, εμένα αυτό με φοβίζει περισσότερο απο τη ρήξη τυμπάνου ή δεν ξέρω τι άλλο. Το κακό εινα οτι αφού δεν γνωρίζουν οι ΩΡΛάδες πως προέρχονται δεν θα ξέρουν και πως να μας προφυλάξουν. Αρα αν έχεις τύχη διάβαινε απο ότι καταλαβαίνω...
Η ανδρεία απέχει χιλιοστά απο την βλακεία.
Άβαταρ μέλους
Tilemachos

Νέα δημοσίευσηαπό str148996 » 27 Οκτ 2012, 10:19

oUz έγραψε:
str148996 έγραψε:ερχοντε και φεύγουν μερικές φορές πιο έντονες άσχετα αν βουτάω η όχι.

Αρα στην περιπτωση σου δεν οφειλοντε απο τον βούτο, ενω εμένα απο τον βούτο και μονο

α ναι στην περίπτωση μου πιθανό αίτιο είναι και η κόπωση , (για αυτό και το σκεύασμα με καρνιτηνη.....)
str148996

Εμβοές.

Νέα δημοσίευσηαπό Kafr85 » 28 Ιουν 2016, 21:09

Το ξέρω πως πολλοί εδώ (κι εγώ μέσα σ'αυτούς) υποφέρουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό από ενοχλητικό σφύριγμα στο αυτί.
Όταν έπεσε το εξής στην αντίληψή μου σας σκέφτηκα κι είπα να το μοιραστώ παρόλο που δεν ποστάρω..
Όσοι ξέρουν αγγλικά μπορούν να διαβάσουν σχόλια σε σχετικό ποστ στο reddit . Δείτε το videάκι αν ενδιαφέρεστε και δοκιμάστε το - δίχνει να δουλεύει σε αρκετούς.
το εν λόγω video :

και το post στο reddit που έχει αρκετά σχόλια.

https://np.reddit.com/r/WTF/comments/3l ... ge/cv3474n
Άβαταρ μέλους
Kafr85

Re: Εμβοές.

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 28 Ιουν 2016, 22:55

Αστα επεσες πανω στην περιπτωση μας.εδω και μια πενταετια σφυριζουν 24ωρες το 24ωρο
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Εμβοές...

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 12 Φεβ 2020, 12:24

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και 10 ημέρες περίπου απέκτησα συνεχόμενες εμβοες. :cry:

Νομίζω εμφανίστηκαν μετα από εάν πολύ ρηχό ψαροντουφεκο με μέγιστο βάθος 5-6 μέτρα όπου ήμουνα ελάχιστα συναχωμένος όταν πήγα. Αλλά όταν λέω ελάχιστα εννοώ όντως ελάχιστα. Έκανα όμως επαναλαμβανόμενα καρτέρια μη τηρώντας πλήρως τον χρόνο επιφανείας.

Καταλαβαίνω ότι η εμφάνιση τους δεν είναι αποτέλεσμα μιας βουτιάς, αλλά αθροιστικό αποτέλεσμα του τρόπου ζωής που κάνει ο καθένας. Εάν δουλεύεις σε χώρους με πολύ θόρυβο ή κάνεις σπορ με πολύ εντόνους ήχους (πχ κυνήγι), μπορεί να εμφανιστούν, ή να εμφανιστούν πιο γρήγορα από όσο θα εμφανίζονταν.

Για εμάς, καταλαβαίνω ότι μεγαλύτερη σημασία δεν έχει το βάθος, αλλά η διάρκεια της βουτιάς, καθώς επηρεάζει την οξυγόνωση του αίματος που με την σειρά της επηρεάζει την οξυγόνωση του κοχλία πάνω από το μέσα αυτί και τις ζημίες που μπορούν να πάθουν τα κύτταρα εκεί. Οπότε σημαντικά τα διαστήματα επιφανείας για την αναπλήρωση του οξυγόνου και η ενυδάτωση για τις σωστές εξισώσεις.

Πήγα στον Λουλούδη λοιπόν ο οποίος είπε ότι το 1/3 του πληθυσμού το έχει και πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό. Επειδή είμαι στο πρώτο 14ημερο υπάρχουν μικρές πιθανότητες αντιστροφής, οπότε ξεκίνησα φουλ κορτιζόνη. Κρατάω μικρό καλάθι.

Θέλω να ρωτήσω την παρέα, εάν έχετε και εσείς εμβοές και εάν η συνέχιση του ψαροντουφεκου τις επιδεινώνει, ή φτάνεις σε εάν επίπεδο που σταθεροποιείται η κατάσταση. Επίσης, εάν διακόψεις το ψαροντουφεκο, εάν μειώνεται η ένταση των εμβοών.
SpyrosX

Re: Εμβοές...

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 12 Φεβ 2020, 12:37

Έχουμε, και πολλοί και πολύ μάλιστα.
Μετά από σπασμένα τύμπανα ή και όχι.
Τις επιδεινώνουν διάφοροι παράγοντες που αναφέρθηκαν, όπως και η κατάχρηση αλκοόλ.
Προσωπικά η κορτιζόνη κατέστρεψε το πεπτικό σύστημα και δεν έφερε επιθυμητό αποτέλεσμα. Η ομοιοπαθητική βοήθησε πολύ.
ΑΛΛΑ =; εδώ δεν συνιστάται αυτοθεραπεία, όπως λένε "μην το επιχειρείτε μόνοι σας στο σπίτι" [-X
Ξαναγυρίζουν που και που σαν παλιός φίλος :D
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 12 Φεβ 2020, 13:07

εχω!
εδω και πολλα χρονια!
στον ωρλ που πηγα μ'ειπε κρυωμα και ετσι,φαρμακα,αποτελεσμα μηδεν!!!
μετα πηγα στο ΑΧΕΠΑ και κει ενας γιατρος μ'ειπε οτι ειναι απο ισχυρο ηχο! αλλα !..................
επειδη περασε πολυς καιρος πολυ δυσκολα να καταφερουμε να το βελτιωσουμε!
μ'εδωσε ενα σιροπι (κοκκινο ηταν) το θυμηθηκα! vastarel αν ουμάμαι καλά !
θεραπεια οκτω μηνες νομιζω. ειδα βελτιωση ,αλλα οχι μεγαλη. δυστυχως ειχα αργησει!αν τοκανα απο την αρχη θα ειχαμε θεαματικα αποτελεσματα,κατα τον ιατρο!!
παθηση στο ακουστικο νευρο.εκτοτε εχουν αφαιρεθει κι'αλλες συχνοτητες που ακουγοντε σαν σφυριγμα!
ρωτα τον γιατρο γι'αυτο το φαρμακο.δεν ξερω αν κυκλοφορει!
και ....................υπομονη ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος Χ. » 12 Φεβ 2020, 15:03

Καλως ηλθες στο κλάμπ!
Και εγώ έμαθα να ζώ με αυτό.
Με "απασχόλησε" τρείς μέρες καθώς πραγματικά δεν μπορούσα να ακούω αυτό το συνεχόμενο ηηηηηηηη.
Συμβιβάστηκα καθώς δεν γίνεται διαφορετικά.
Αν δεν σου περάσει (εύχομαι να περάσει) μην δώσες καμία απολύτως σημασία.
Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν αποκτήσει ακόμα και νευρασθένεια απο αυτό, οπότε και πάλι μην δώσεις καμία σημασία.
Οπως και νά έχει...περαστικά!
Γιώργος Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 12 Φεβ 2020, 15:11

απέκτησα πριν χρόνια λόγο έντονων θορύβων .
Μαθαινεις να ζεις με αυτο.

Αρκετα σπανια , μετα απο εντονο ξενυχτι, μπορει μολις ξαπλωσω να με ενοχλησει λιγακι.Αλλα σε γενικες γραμμες το συνηθιζεις και προχωρας.
βεβαια, ΓΙΑΤΡΟΣ δέν ειμαι.Οτι σου πουν οι ΩΡΛ που θα επισκεφτεις.Και εκει καλο ειναι να παρεις 1-2 γνωμες παραπανω :hello:

ichthyologist έγραψε:Έχουμε, και πολλοί και πολύ μάλιστα.
Μετά από σπασμένα τύμπανα ή και όχι.
Τις επιδεινώνουν διάφοροι παράγοντες που αναφέρθηκαν, όπως και η κατάχρηση αλκοόλ.
Προσωπικά η κορτιζόνη κατέστρεψε το πεπτικό σύστημα και δεν έφερε επιθυμητό αποτέλεσμα. Η ομοιοπαθητική βοήθησε πολύ.
ΑΛΛΑ =; εδώ δεν συνιστάται αυτοθεραπεία, όπως λένε "μην το επιχειρείτε μόνοι σας στο σπίτι" [-X
Ξαναγυρίζουν που και που σαν παλιός φίλος :D

Μου κινησες τη περιεργεια....Αν δεν βαριεσαι στειλε μ ενα μνμ και εξηγησε μου τί εννοεις.
¨η αν θες στειλε μ κινητο να σε καλεσω να τα πουμε :D
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Νέα δημοσίευσηαπό sThRa » 12 Φεβ 2020, 15:47

Πολλοί λεν ότι δεν έχει σχέση το ψαροντούφεκο αλλά το αποκλείω . Προσωπικά ξεκίνησαν πριν 14 χρόνια αλλά σχεδόν εξαφανίστηκαν όταν είχα κόψει για 3-4 χρόνια τις βουτιές. Έπρεπε να κλείσω τα αυτιά και να χει απόλυτη ησυχία γι να τις αντιληφθώ . Έχει 1 χρόνο που ξανά ξεκίνησα εντατικά το ψάρεμα και επανήλθαν και μάλιστα πιο δυνατές ...
Αυτό που πιστεύω ευθύνεται είναι τα πολλά ρηχά καρτερία χωρίς μεγάλους χρόνους επαναφοράς .
Την πρώτη φορά είχαν ξεκινήσει μετά από τέτοιο ψάρεμα το ίδιο και τώρα . Φυσικά όπως πριν τόσα χρόνια
έτσι και τώρα τις συνήθισα και ζω μ αυτές (το ψάρεμα δε το ξανά σταματάω όπως και να χει).
sThRa

Νέα δημοσίευσηαπό SpyrosX » 14 Φεβ 2020, 11:59

Ευχαριστω για τις εμπειρίες / συμβουλές σας. Είναι καλό να ξέρεις οτι δεν είσαι μονος στην βάρκα και πως οι άλλοι το αντιμετωπίζουν. Παράλληλα με την κορτιζόνη ξεκίνησα και βελονισμό και θα δούμε πως θα πάει.

Εαν κάποιος είχε μια καλή εμπειρία με κάποιον γιατρό στην Αθήνα ας μου στείλει πμ.
SpyrosX

Νέα δημοσίευσηαπό Αερικό » 14 Φεβ 2020, 12:42

Πάμε παρέα πολλά χρόνια τώρα, δυνατές στο δεξί αυτί πιο ήπιες στο αριστερό, κάπου στα μέσα του 90 ξεκίνησαν με τις βουτιές και τις τουφεκιές στο κυνήγι, μετά με τις σπουδές έκοψαν κάπως και γύρω στο 2000 είχαν χαθεί, στρατός και πυροβολικό και μιά βόλη όπου ένας καραγκιόζης με άρμα έβαλε δίπλα μας αλλά πιο πίσω από εκεί που έπρεπε με αποτέλεσμα να είμαστε σε ευθεία μπροστά από την κάννη του και μετά τη βολή κονομίσαμε όλο το στοιχείο χοντρό σφύριγμα στα αυτιά, Από κει και μετά πάλι είχε ατονίσει, μέχρι και το 2006 που από παληκαρίες με τις βουτιές άρχισε πάλι το δεξί να σφυρίζει έντονα. Τα κυνήγια ειδικά αυτά που ρίχνεις πολλές τουφεκιές, τα κρύα βουτιές ψαρέματα, βόλτες με τα μηχανάκια χωρίς κράνος και λοιπά, οι έντονοι θόρυβοι κλπ δεν βοηθάνε, είχα πάει και γω σε κάποια φάση σε ορλ δεν έβγαλα άκρη μου είχε δώσει μια αγωγή αλλά τίποτα. Απλά μαθαίνεις να ζείς με αυτό...
Άβαταρ μέλους
Αερικό

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες