• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μετωπιαιοι προβλήματα κ θεραπεια

Μετωπιαιοι προβλήματα κ θεραπεια

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 19 Μαρ 2019, 22:19

Καλησπέρα σε όλους σας δεν θα ήθελα να κουράσω αναφέροντας όλη την ιστορία μου με τα προβλήματα στους μετωπιαιους μου θα ήθελα όμως να μάθω αν κάποιος είχε πρόβλημα με κλειστά στόμια μετωπιαιων κ επιτέλους έλυσε με κάποιο τρόπο το πρόβλημα του!!!!!
Δε ενδιαφέρομαι να αναφερθούν ονόματα ωρλ αλλά τακτικές αντιμετώπισης!!
Ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθούν κ όσους δεν ασχοληθούν με το θέμα μου.
Άβαταρ μέλους
xriman

Re: Μετωπιαιοι προβλήματα κ θεραπεια

Νέα δημοσίευσηαπό kostas53 » 19 Μαρ 2019, 22:29

Πονεμένη ιστορία...

Να ρωτήσω , βουλώνουν εντελώς και δεν σε αφήνουν να βουτήξεις καθόλου μετά από λίγες βουτιές η απλά εξισωνεις δύσκολα;

Το σίγουρο είναι ότι είναι πρόβλημα που δύσκολα να το προσπερνας. :banghead:
kostas53

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 19 Μαρ 2019, 22:53

Δεν με άφηναν καθόλου και κάπως έτσι ήρθε το πρώτο χειρουργείο διάνοιξη όλων των κόλπων πέρυσι τον Απρίλιο μετά από τρεις μήνες ανάρρωση κ καλή συνέχεια κάπου στον Οκτώβρη ξανά κλείνει η αριστερή μεριά και κάπως έτσι ήρθε το δεύτερο χειρουργείο τον Δεκέμβρη μόνο στην αριστερή μεριά με ένα στόμιο μπουργανα όσο γίνετε όλα καλά πάλι μια χαρά με καλές βουτιές κ μόλις χθες σε μια τυπική ενδοσκόπηση είδαμε μια ίνωση η οποία σχεδόν εχει ξανακλείσει το στόμιο!!! :banghead: :banghead:
Κ τώρα απλά προσεύχομαι να μη κλείσει εντελώς!!! :beg: :beg:
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 20 Μαρ 2019, 10:24

Ρίξε μια ματιά στα ποστ του "asxetos" αν θυμάμαι καλά είχε τέτοιο πρόβλημα και το έλυσε.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 20 Μαρ 2019, 22:01

εμενα το μονο που με βοηθαει ειναι πλυσεις με φυσιολογικο ορο και οταν ειμαι θαλασσα με θαλασσα! Δεν εχω βεβαια και ιδιαιτερο προβλημα αλλα εαν κανω να παω καιρο την επομενη μερα κατω απο τα φρυδια μου νιωθω σαν να με εχουν κοπανησει με σφυρι!
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 20 Μαρ 2019, 22:25

miker έγραψε:εμενα το μονο που με βοηθαει ειναι πλυσεις με φυσιολογικο ορο και οταν ειμαι θαλασσα με θαλασσα! Δεν εχω βεβαια και ιδιαιτερο προβλημα αλλα εαν κανω να παω καιρο την επομενη μερα κατω απο τα φρυδια μου νιωθω σαν να με εχουν κοπανησει με σφυρι!

Τι να πω ρε πατρίδα έχω φρικάρει και δε μπορώ να καταλάβω τι ενοχλεί μόνο την αριστερή μεριά κ αν εκανα άδικα όλα όσα έκανα.τωρα δεν έχω ενοχλήσεις κ κατεβαίνω μέχρι είκοσι εύκολα αλλά μέσα σε ένα μήνα ένα ορθάνοιχτο στόμιο έγινε χαραμάδα!!!! :scratch:
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 20 Μαρ 2019, 22:28

η δουλεια σου εχει σκονες? Γιατι εαν αναπνες σκονες και δεν κανεις πλυσεις ...
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 20 Μαρ 2019, 23:30

miker έγραψε:η δουλεια σου εχει σκονες? Γιατι εαν αναπνες σκονες και δεν κανεις πλυσεις ...

Η δουλειά μου έχει παπάδες όχι απλά σκόνες αλλά πλύσεις κάνω και έκανα άπειρες από το πρώτο χειρουργείο μέχρι κ σήμερα που έχω καταλήξει να κάνω έστω μια την ημέρα όταν γυρναω από την δουλειά!
Κ στην μόνο μια ανά μέρα έφτασα αφού μου το πε ο γιατρός να χαλαρώσω κ ότι αρκεί!
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό kostas53 » 20 Μαρ 2019, 23:52

Και εγώ παθών....
Μετά από πολλές απόψεις γιατρών , 2 χρόνια θεραπείας με φάρμακα και τελικά επέμβαση, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το να μην εξισωνεις στους μετωπιαιους είναι κάτι πολύ γενικό .Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά στο κάθε πρόβλημα.
Εγώ λύση δεν βρήκα , αυτά που έχω παρατηρήσει σε εμένα είναι ότι οι πλύσεις δεν με βοηθάνε ,ούτε τα σπρέι αντίθετα είναι κάτι σαν να ερεθίζεται και στενεύει η διαδρομή που περνάει ο αέρας το ίδιο παθαινω και με το ψαρεμα. Η αποχη από το ψάρεμα και τις πλύσεις με βοηθάνε ,όσο μεγαλύτερη αποχή τόσο περισσότερο με αφήνει να ψαρέψω.
Ένας ψαροτουφεκάς γιατρός τελευταία μου είπε να μάθω να ζω με αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί επέμβαση με μόνιμη λύση.
Βουτάω απλά όχι με την συχνότητα που θα ήθελα, κάνω οικονομία στα ψαρέματα τα κρατάω για τα καλά μου μεροι...
kostas53

Νέα δημοσίευσηαπό georgeA » 21 Μαρ 2019, 12:29

Παθών και εγώ.
Πριν χρόνια είχα πρόβλημα στους μετωπιαίους, για ένα δύο μήνες άκουγα να "εξισώνει" ο μετωπιαίος ώσπου σε μια εξόρμηση δεν μπορούσα να κατέβω ούτε μέτρο.
Πήγα σε πολλούς γιατρούς, έκανα διάφραγμα αλλά το πρόβλημα επέμενε. Πάχυνση βλεννογόνου έλεγαν οι γιατροί.
Πολλά φάρμακα, σπρευ κτλ που πιθανόν να επηρέασαν τον βλεννογόνο προς το χειρότερο.
Η λύση ήρθε μετά από πολύ καιρό, με θυσίες σε μέτρα και πλήθος εξορμήσεων.
Συμβιβάστηκα στα ρηχά και δεν πίεζα καταστάσεις.
Προστατευομενο ειδος
Άβαταρ μέλους
georgeA

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 21 Μαρ 2019, 15:27

kostas53 έγραψε:Και εγώ παθών....
Μετά από πολλές απόψεις γιατρών , 2 χρόνια θεραπείας με φάρμακα και τελικά επέμβαση, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το να μην εξισωνεις στους μετωπιαιους είναι κάτι πολύ γενικό .Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά στο κάθε πρόβλημα.
Εγώ λύση δεν βρήκα , αυτά που έχω παρατηρήσει σε εμένα είναι ότι οι πλύσεις δεν με βοηθάνε ,ούτε τα σπρέι αντίθετα είναι κάτι σαν να ερεθίζεται και στενεύει η διαδρομή που περνάει ο αέρας το ίδιο παθαινω και με το ψαρεμα. Η αποχη από το ψάρεμα και τις πλύσεις με βοηθάνε ,όσο μεγαλύτερη αποχή τόσο περισσότερο με αφήνει να ψαρέψω.
Ένας ψαροτουφεκάς γιατρός τελευταία μου είπε να μάθω να ζω με αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί επέμβαση με μόνιμη λύση.
Βουτάω απλά όχι με την συχνότητα που θα ήθελα, κάνω οικονομία στα ψαρέματα τα κρατάω για τα καλά μου μεροι...

Λέγοντας επέμβαση τι έκανες διάνοιξη στομιων?
Εμένα παίζει και το αντίθετο σενάριο με τις πλύσεις,τον τελευταίο μήνα από το ορθάνοιχτο στόμιο στη χαραμάδα του τώρα το μόνο που άλλαξε είναι ότι μείωσα τις πλύσεις κ σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό αλλά ποιος ξέρει!
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό KROMOS » 21 Μαρ 2019, 15:34

Εχω χρονια αλλεργικη ρινητιδα,απο εκει ξεκινανε ολα!εχω κανει της κογχες τρεις φορες την τελευταια μαζι με διαφραγμα!ενω βουταω πανω απο 20 χρονια τα με μικρο προβληματα στους μετωπιαιους(σφυριγματα συνηθως στην ανοδο) οχι ομως πονο ωστε να διακοψω την βόυτια.εδω κ εναμιση χρονο τελειως ξαφνικα αρχισαν τα οργανα,να μην μπορω να βουτηξω ουτε ενα μετρο!να μην μπορω να εξισωσω απο καθολου εως με τεραστια δυσκολια(βαθος βουτιας εως -5μετρα)απο εκει κ κατω εχω ξεχασει πως ειναι!τις περισοτερες φορες ξενερωνω κ φευγω αντε στην καλητερη να χαζοκολυμπισω για ξεκαυλωμα!ρινοπλυσεις με φυσιολογικο ορο εχω κανει εκατονταδες μπουκαλια αλλα τιποτα!η μαγνιτικη σπλαχνικου κρανιου το μονο που εδειξε ηταν παχυοβλενογονιτιδα.μαλλων ηρθε η ωρα να κρεμασω τα πεδιλα οπως κανουν οι ποδοσφαιριστες με τα παπουτσια τους κ να μου μεινουν μονο η αναμνησεις!παρακολουθω εδω κ τεσσερα χρονια αλλεργιολογο με ενεσιμη θεραπεια για τα ελλεργικα μου με καλη επιτυχια αλλα δυστηχως οχι στη θαλασσα!δεν θα ηθελα να μπω στην διαδικασια του χειρουργιου ξανα!παω θαλασσα ανα διαστηματα χωρις μα πιεζω καταστασεις μηπως κ αλλαξει κατι!
KROMOS

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 21 Μαρ 2019, 15:35

georgeA έγραψε:Παθών και εγώ.
Πριν χρόνια είχα πρόβλημα στους μετωπιαίους, για ένα δύο μήνες άκουγα να "εξισώνει" ο μετωπιαίος ώσπου σε μια εξόρμηση δεν μπορούσα να κατέβω ούτε μέτρο.
Πήγα σε πολλούς γιατρούς, έκανα διάφραγμα αλλά το πρόβλημα επέμενε. Πάχυνση βλεννογόνου έλεγαν οι γιατροί.
Πολλά φάρμακα, σπρευ κτλ που πιθανόν να επηρέασαν τον βλεννογόνο προς το χειρότερο.
Η λύση ήρθε μετά από πολύ καιρό, με θυσίες σε μέτρα και πλήθος εξορμήσεων.
Συμβιβάστηκα στα ρηχά και δεν πίεζα καταστάσεις.

Να σου πω την αλήθεια μου δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει το βάθος με την πάχυνση του βλενογουνου και ειδικά πως μπορεί να επηρεάσει μόνο το ένα από τα δυο στόμια!
Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ας μας πει να μας λυθούν επιτέλους οι απορίες!
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 21 Μαρ 2019, 17:03

Παθών και εγώ.
Γενικότερο πρόβλημα με εξισώσεις και τα 9 χρόνια που ψαρεύω.
Πάχυνση βλεννογόνου..ν μην κάνω επέμβαση μου είπαν καθώς η βελτίωση θα είναι προσωρινή (απο κόγχες κλπ).
Γενικώς με τη μύτη έχω μεγάλα θέματα. Δεν μυρίζω, δεν ανασαίνω, ροχαλίζω σαν τρένο κλπ..
Μου πρότειναν απευαισθητοποίηση με πόσιμες σταγόνες για 3 χρόνια κάθε μέρα.
Αλλά επειδή είμαι αλλεργικός σε πολλά και διάφορα...θα πρέπει λέει να κάνω 2 θεραπείες...3 + 3 χρόνια γιατί είναι άλλη ομάδα ας πούμε τα σκυλιά και τα γατιά και άλλη τα πεύκα...η γύρη κλπ.
Δεν ξέρω αν πρέπει και αν αξίζει να την κάνω.
Επίσης μου φαίνεται τρελό ότι ακόμα και αν την κάνω,..για τα επόμενα αρκετά χρόνια..θα συνεχίσω να μην ανασαίνω, μυρίζω κλπ.
Όσων αφορά την εξίσωση..εννοείται πως προσαρμόστηκα στο να ψαρεύω σχεδόν όλο το χρόνο πολύ ρηχά.
Βέβαια, ακόμη κι εγώ που έχω μεγάλο θέμα..εάν βουτήξω για παράδειγμα 3-4 μέρες συνεχόμενα, υπάρχει μεγάλη διαφορά και βελτίωση.
Μακάρι η ζωή μου, η δουλειά μου κλπ να μου επέτρεπαν να βουταω 2-3 φορές την εβδομάδα.
Αν και δεν μπορώ να το συστήσω σε κανένα μιας και γιατρός δεν είμαι, έχοντας πάρει γνώμη γιατρού, δοκίμασα να παίρνω ένα αντιισταμινικό χάπι το βράδυ πριν και ένα το πρωινό πριν βουτήξω και συνήθως βοηθάει αρκετά.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 21 Μαρ 2019, 17:28

Greek-Blue προσοχη τα αντιισταμινικά κανουν καταστολη (αλλα περισσοτερο, αλλα λιγοτερο)
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες