• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μετωπιαιοι προβλήματα κ θεραπεια

Re: Μετωπιαιοι προβλήματα κ θεραπεια

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 23 Μαρ 2019, 08:52

kostasprobonas έγραψε:
xriman έγραψε:Άραγε να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας πει είχα πρόβλημα στους μετωπιαιους εκανα αυτό και λύθηκε και βουτάω χωρίς κανένα πρόβλημα?? :-k

Εγώ φίλε μου έχω μετωπιαία κολπίτιδα και σφηνοειδίτιδα για 25 τουλάχιστον χρόνια. Είχα πιθανώς και οστεομυελίτιδα, μια πολύ επικίνδυνη υποτροπή. Και κρυολογώ πολλές φορες τον χρόνο γιατί είμαι εκπαιδευτικός μικρών παιδιών και περνάω πολλές ώρες την ημέρα στο ίδιο ύψος με τα παιδιά και σε απόσταση λιγότερη από μισό μέτρο. Για πάρα πολλά χρόνια η παρηγοριά μου ήταν το χειμερινό υποβρύχιο ψάρεμα. Είχα μόνο αυτό ζώντας στα νησιά. Και η αδυναμία να εξισώσω μετωπιαίους αλλά και ο πόνος στο μισό μέτρο ήταν αφόρητος για δεκαετίες. Ήμουν και παραμένω καπνιστής και πότης. Σημείωσε επίσης ότι ψέλνω και διαβάζω δυνατά αρκετές φορές την εβδομάδα για πολλές ώρες μέσα στις εκκλησίες, πολύ συχνά χωρίς μικρόφωνο, με όλη τη δύναμη της φωνής μου. Δεν το παίζω άγιος. Θα σου μεταγγίσω την εμπειρία μου. Θέλει πολλές εβδομάδες για ίαση. Στο διάστημα αυτό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βουτά ο πάσχων από κολπίτιδα. Αν ψαρέψει, ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΕΞΙΣΩΣΗΣ στους μετωπιαίους πρέπει να έχει την ψυχική δύναμη να τα παρατά. Αλλά δυστυχώς, πολλοί δύτες έχουμε ψυχικά τραύματα, υποφέρουμε από κατάθλιψη (πολλοί ΔΕΝ το γνωρίζουμε) και θεωρούμε ότι η βουτιά δεν πρέπει να χαθεί...
Και η αντιβιωση, έχει κάποια θέση όταν εξακολουθούν να υπαρχουν μετά από μια εβδομάδα "κρυολογήματος" κιτρινοπράσινες εκκρίσεις, ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ πρώτης γραμμής, αμοξιλ των 500ml, ΕΊΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ στο 97% των περιπτώσεων. Αν οι μίξες είναι διάφανες πάσχεις από μηχανικής αιτιολογίας "μετωπιαία κολπίτιδα", σαν τη "χήρα στο κρεββάτι που άντρα θέλει τώρα θέλει". Κοντολογής, δεν επιτρέπεις στον οργανισμό να αποθεραπευτεί βουτώντας πριν την πλήρη ανάρρωση. Λυπάμαι, αλλά είμαι κατά των εγχειρήσεων σε υγιείς ερασιτέχνες δύτες..
Κώστας Προμπονάς, δύτης 300 μερών τον χρόνο για πολλά χρόνια, εδώ και μια πενταετία πλήρως αποθεραπευμένος από μετωπιαία κολπίτιδα-βέβαια συχνά έχω άλλα προβλήματα όπως βρογχίτιδα ως δύτης/καπνιστής/επαγγελματίας φωνής αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. :grin:
ΥΓ. Δεν είμαι αποστρατευμένος :D αλλά ακόμα ενεργός τουλάχιστον τον σκληρό Γεναροφλέβαρο...
afgotaraho.jpg

Υ.Γ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ! :grin: Αναπνέουμε 4, 5, 6 ώρες ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ παγωμένο αέρα τον χειμώνα. Αν αυτό δεν επάγει παθολογία και ροπή στις λοιμώξεις αναπνευστικού τότε έχουμε και παράπονο; :banghead:

Αλλά δυστυχώς, πολλοί δύτες έχουμε ψυχικά τραύματα, υποφέρουμε από κατάθλιψη (πολλοί ΔΕΝ το γνωρίζουμε) και θεωρούμε ότι η βουτιά δεν πρέπει να χαθεί...
Αν οι μίξες είναι διάφανες πάσχεις από μηχανικής αιτιολογίας "μετωπιαία κολπίτιδα",
Ελπίζω για το πρώτο να μην πάσχω κ απλά να ισχύει ότι θεωρώ τη κυριακάτικη βουτιά μου σαν το φάρμακο μου σε όλη την πίεση κ την φρίκη της υπόλοιπης εβδομάδας με χάνει να χαλαρώνω κ να περιμένω την επόμενη πως κ πως και ναι αν χάσω μια κάτι παθαίνω δε θέλω να χάνω καμία αν γίνεται πρώτα φυσικά να ήμαστε υγιείς χωρίς μεγάλες κουβέντες!!!
Όσο για το δεύτερο μηχανικός είμαι λογικό μου κάνει να πάσχω από μηχανικής αιτιολογίας ¨μετωπιαια κολπίτιδα¨ :yahoo: αλλά τι εννοείς μηχανικής αιτιολογίας?
Και μια τελευταία ερώτηση έχεις καταγωγή από ναξο? Το επώνυμο σου είναι φουλ στη ναξο!!!!
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 23 Μαρ 2019, 20:46

Έχω καταγωγή από Νάξο-μόνο από πατέρα αλλά δεν πηγαίνω γιατί δεν βολεύουν τα δρομολόγια :D Μηχανικής αιτιολογίας σημαίνει ότι βιάζεις την εξίσωση με βαρύ χειρισμό βαλσαβα λόγω μη πλήρους ανάρρωσης αλλιώς θα βουτούσες με φρένζελ. Αυτό όμως επάγει κακοδαιμονία και αυξάνει την φλεγμονή.
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό xriman » 24 Μαρ 2019, 11:16

Δε θα λέγα ότι μετά το χειρουργείο έχω δυσκολευτεί στην εξίσωση αν και η αριστερή μεριά όπως και στα στόμια είναι λίγο πιο σφιχτή αλλά αφού το προσπάθησα αρκετά επιτέλους το βρήκα κ εξίσωνω μέχρι και τα είκοσι χωρίς μεγάλη προσπάθεια!οσο για τις διαφανές εκκρίσεις εγώ τις θεωρώ ως κάτι φυσιολογικό εφόσον δεν έχουν χρώματα κίτρινο η πράσινο που φυσικά σημαίνει κρύωμα η κάτι άλλο! Φυσικά τις θεωρώ φυσιολογικό όταν υπάρχει κάποιος εξωτερικός παράγοντας που θα ερεθίσει τον βλεννογόνο όχι καθημερινά ή στα καλά καθουμενά!
Ως μηχανικός αναπνέω αρκετά πράγματα όπως πετρέλαια τα οποία μου κάνουν καταρροή αλλά με πλύσεις μάσκες κτλ. το παλεύω καθημερινά να καθαρίζω σχολαστικά την περιοχή !
Άβαταρ μέλους
xriman

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 24 Μαρ 2019, 22:50

Φιλοτιτης μαλλον ο φιλος προμπονας. Για το φιλο με τη 2μηνη θεραπεία αντισταμινικων. Εκανα και γω χρηση aerius καθε ανοιξη για 1-2 μηνες μεχρι που διαπιστωσα οτι μου προκαλεσε αλλεργία το ιδιο το χαπι!!! 1στους 10000 ελεγε το χαρτι του φαρμακου! Τυχερος που ειμαι!!! Επισης καποιος ανεφερε οτι η στεγανοτητα τις μασκας ειναι σημαντική . Λογο του οτι η θάλασσα ειναι υπερτονικο μολις ερθει σε επαφη με τα ενδότερα τις μυτης τα ερεθίζει ολα και γινετε πουτ@να το συστημα. τσεκαρισμενο πολλες φορες αυτο.
Άβαταρ μέλους
miker

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες