• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

πρησμένο δάχτυλο από αχινό!

πρησμένο δάχτυλο από αχινό!

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 08 Μαρ 2018, 16:59

Λοιπόν πριν τρεις εβδομάδες τσίμπησα στην άρθρωση του παράμεσου από την μέσα μεριά της παλάμης ένα μικροσκοπικό κομματάκι αχινό. Την επόμενη μέρα όλο το δάχτυλο πρήστηκε και δεν κλείνει και όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει αντί να βελτιώνεται!

αν κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα πολύ να σας ακούσω, γιατί οι γιατροί που το έχουν δει (αύριο έχω ραντεβού με δεύτερο ορθοπαιδικό) δεν έχουν ιδέα τί πρέπει να γίνει μάλλον...
Άβαταρ μέλους
pillius

Re: πρησμένο δάχτυλο από αχινό!

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 08 Μαρ 2018, 17:13

Τον περασμένο Ιούλιο, μπήκαν 2-3 αγκάθια στα γόνατά μου -ναι πάνω από τη στολή... (από τότε βουτάω με επιγονατίδες από νεοπρέν). Πήγα σε χειρουργό και δεν κατάφερε να μου τα βγάλει γιατί θα χρειαζόμουν ράμματα
και δεν ήθελε να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Σχηματίστηκε κοκκιωμα (δηλ. ο οργανισμός μου έφτιαξε μια προστατευτική 'μπάλα' στην οποία απομόνωσε το αγκάθι) και αυτό ήταν όλο. Ακόμα τους έχω αλλά δεν έχω πρόβλημα. Τώρα για την άρθρωση που λες δεν ξέρω να σου πω..
gnikolud

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 08 Μαρ 2018, 17:41

Ισως ηταν τιποτα μολυσμενος ο αχινος.
Πριν εναμιση χρονο χτυπησα με το γονατο σε αχινο πανω στον τενοντα. 5 μερες φουλ πονο, τρελο πρηξιμο (+50% μεγαλυτερη φαινοταν η αρθρωση), το γονατο σαν αγκυλωμενο ηταν. Τα χρειαστηκα τελειως. Του ειχα βαλει βραστο νερο, ζεστο λαδι και για σιγουρια και αλοιφη κορτιζονη. Μετα την 3η μερα ειδα καπως βελτιωση και δεν πηγα νοσοκομειο. Εμειναν μεσα 5 κομματια.
Τελειως ο πονος εφυγε σχεδον μετα απο 2 μηνες.
Σε αυτο το σημειο ειναι το χειροτερο "χτυπημα" που μπορει να κανει καποιος.
Δες εδω :
https://www.boatfishing.gr/article-post ... -vythou-2/

και ιδιαιτερα στο κομματι :
Μία µοναδική / εξέχουσα επιπλοκή εµφανίζεται, όταν µέρος του αγκαθιού ή του περιβλήµατός του εισέλθει σε τένοντα ή σε άρθρωση, συνήθως στις µικρές αρθρώσεις των χεριών ή των ποδιών (ευκολότερα στις αρθρώσεις των δακτύλων). Μπορεί τότε να προκληθεί φλεγµονή των τενόντων ή του θύλακα της άρθρωσης, γνωστή ως τενοντοελυτρίτιδα. Αυτή µπορεί να εκδηλωθεί άµεσα ή µερικές εβδοµάδες αργότερα και θέλει προσοχή, γιατί αν δεν αντιµετωπισθεί κατάλληλα, µπορεί να χρονίσει και να οδηγήσει σε σηµαντική βλάβη της άρθρωσης. Η τενοντοελυτρίτιδα είναι εµφανής, καθώς η άρθρωση γίνεται οιδηµατώδης (πρήζεται), ερυθρή και επώδυνη.

Περαστικα και υπομονη :hello:
learner

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 08 Μαρ 2018, 18:23

στην αρθρωση ποναει!
λαδακι και μια καρφιτσα να βγαλεις τ'αγκαθι.πιεση στην περιοχη να φυγει οτι υγρο υπαρχει και παγος για την φλεγμονη!
και λιγο ιωδιο για απολυμανση ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 08 Μαρ 2018, 19:27

Μια εβδομάδα πρωί βράδυ γκαντιλ gandil αντιφλεγμονώδη αν δεν έχεις κάποια απεργία στα φάρμακα
Είναι λίγο πιο ελαφρύ από το mezulite αν δεν έχεις θέμα με στομάχι πάρε για τρεις μέρες αυτό
Να τρως καλά και στις δύο περιπτώσεις
Αυτό κάνω εγώ

Υ.Γ για τις μέρες θα το δεις εσύ mezulite μαξ μια εβδομάδα gantile μαξ μιάμιση
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 08 Μαρ 2018, 19:32

Γιατρός δεν είμαι αλλά προσωπικά το αφήνω και το απορροφάει ο οργανισμός μόνος του κάνοντας μια ασ πούμε σκληρή κύστη γύρω του.
Στις αρθρώσεις των δακτύλων είναι ενοχλητικό καθώς κινούνται διαρκώς αλλά περνάει κι εκεί.
Υποθέτω πως δεν βλέπεις το αγκάθι για να το αφαιρέσει και γι'αυτό ρωτάς.
Προσωπικά, εάν έβλεπα πως χειροτερεύει τις επόμενες μέρες θα πήγαινα σε γιατρό μιας και καλό είναι να μην πάρεις τέτοιο ρίσκο.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό kostas53 » 08 Μαρ 2018, 19:48

Καλησπέρα η λύση που έχουμε καταλήξει εγω κ η παρέα μου είναι οτι πρέπει να τους βγάλεις την ίδια μέρα με μια καρφιτσα.
Καλύτερα να κάνεις πληγή (που θα περάσει) παρά να μείνει μέσα και να ερεθιστει και δεν μπορείς να το ακουμπήσεις ή στην καλύτερη μείνει μεσα και δεν σε ενοχλεί αλλα γεμίσεις καρουμπαλακια. Ειναι λίγο βαρετό και θέλει χρόνο για να τα βγάλεις μετα απο ψαρεμα, αλλα όσο σκέφτομαι τι θα αποφύγω το προτιμώ...
kostas53

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 08 Μαρ 2018, 20:11

Όπως στα λένε τα παιδιά έχω βγάλει από τα πόδια μου μετά από στραβοπάτημα σε περιοχή με αχινους μπαίνοντας με κύματα 2μετρων σε βραχώδη περιοχή πάνω από 50! αγκάθια με βελονάκι και τσιμπιδάκι το κακό είναι ότι μάλλον πείραξε την άρθρωση και έκανε φλεγμονή οπότε θέλει πολύ προσεκτική αντιμετώπιση να μην έχει θέμα η κινητικότητα του δακτυλου. Περαστικά και μην το αφήσεις καθόλου στην τύχη.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 08 Μαρ 2018, 23:14

Από παιδί έχω τρυπηθεί με χιλιάδες αχινούς, συνήθως τους άφηνα και δεν είχα θέμα, πρώτη φορά την παθαίνω έτσι.

Εννοείται ότι προσπάθησα να το βγάλω, αλλά δυστυχώς την επόμενη μέρα, αφού είχε πρηστεί και δεν το έβρισκα πια, έπρεπε να το είχα βγάλει την ίδια μέρα, αλλά ήταν τόσο μικρό που βαρέθηκα και το άφησα...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 08 Μαρ 2018, 23:18

learner έγραψε:Ισως ηταν τιποτα μολυσμενος ο αχινος.
Πριν εναμιση χρονο χτυπησα με το γονατο σε αχινο πανω στον τενοντα. 5 μερες φουλ πονο, τρελο πρηξιμο (+50% μεγαλυτερη φαινοταν η αρθρωση), το γονατο σαν αγκυλωμενο ηταν. Τα χρειαστηκα τελειως. Του ειχα βαλει βραστο νερο, ζεστο λαδι και για σιγουρια και αλοιφη κορτιζονη. Μετα την 3η μερα ειδα καπως βελτιωση και δεν πηγα νοσοκομειο. Εμειναν μεσα 5 κομματια.
Τελειως ο πονος εφυγε σχεδον μετα απο 2 μηνες.
Σε αυτο το σημειο ειναι το χειροτερο "χτυπημα" που μπορει να κανει καποιος.
Δες εδω :
https://www.boatfishing.gr/article-post ... -vythou-2/

και ιδιαιτερα στο κομματι :
Μία µοναδική / εξέχουσα επιπλοκή εµφανίζεται, όταν µέρος του αγκαθιού ή του περιβλήµατός του εισέλθει σε τένοντα ή σε άρθρωση, συνήθως στις µικρές αρθρώσεις των χεριών ή των ποδιών (ευκολότερα στις αρθρώσεις των δακτύλων). Μπορεί τότε να προκληθεί φλεγµονή των τενόντων ή του θύλακα της άρθρωσης, γνωστή ως τενοντοελυτρίτιδα. Αυτή µπορεί να εκδηλωθεί άµεσα ή µερικές εβδοµάδες αργότερα και θέλει προσοχή, γιατί αν δεν αντιµετωπισθεί κατάλληλα, µπορεί να χρονίσει και να οδηγήσει σε σηµαντική βλάβη της άρθρωσης. Η τενοντοελυτρίτιδα είναι εµφανής, καθώς η άρθρωση γίνεται οιδηµατώδης (πρήζεται), ερυθρή και επώδυνη.

Περαστικα και υπομονη :hello:

αυτό νομίζω περιγράφει ακριβώς την περίπτωσή μου!
ευχαριστώ για το λινκ, θα το πάω στον γιατρό αύριο :)

το περίεργο είναι ότι αφού είχε σταθεροποιηθεί το πρήξιμο μετά από 2 εβδομάδες, μετά την Κυριακή που πήγα για ψάρεμα κάθε μέρα χειροτερεύει, ίσως να μην του άρεσε το κρύο νερό!
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό manousakas » 08 Μαρ 2018, 23:31

Να ξερεις για την επομενη φορα...
μολις βγεις απο την θαλασσα βγαζεις εξω το εργαλειο και
κατουρας τα αγκαθια σε οποιο σημειο και να ειναι...μπαινεις στη θαλασσα ξεπλενεσαι
και τα αγκαθια πανε περιπατο...
αν δεν το κανεις εκεινη την ωρα και το αφησεις μετα δεν τα πιανει η αμμωνια...
Πας σπιτι λαδακι τριψιμο και μολις καταλαβαινεις τις ακρες να προεξεχουνε τσιμπιδακι...
Εγω αν δεν τα βγαλω παντα πρηζονται τα σημεια που ειναι καρφωμενα
βαζω λιγη Fucidin αλοιφη και ειναι οκ.... :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
manousakas

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 08 Μαρ 2018, 23:42

Απίστευτο το τι μπορείς να πάθεις από αχινό,τόσα χρόνια στη θάλασσα πρώτη φορά ακούω που μπορεί να φτάσει ένα τσίμπημα,..
Περαστικά συνάδελφε.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 09 Μαρ 2018, 00:06

Μου κάνει για ανοσοκαταστολή λόγω υπερβολικής άθλησης. Ψαρεύεις εντατικά; :?: Αν η απάντηση είναι θετική,τρως κάθε μέρα μια μικρή μερίδα πρωτεϊνης + αντιοξειδωτικές τροφές; (φρέσκα & αποξηραμένα φρούτα-λαχανικά)
"Κάνε ένα 10ήμερο σχήμα αντιβίωσης πρώτης γραμμής/ευρέως φάσματος" θα έλεγε ο αγροτικός γιατρός-στο βαθμό που δεν υπάρχει ύφεση. Α! Ξεκουράσου και κυρίως φρόντιζε για επαρκή ύπνο. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ! :hello:
Υ.Γ Στο παρελθόν το έχω πάθει και εγώ. Μεγάλη ιστορία. Ο γιατρός στο Άγιον Όρος πριν 30 χρόνια έλειπε "στον κόσμο" ](*,) ..Τώρα, δόξα τω θεώ δεν λείπει η ιατρική περίθαλψη :)
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 09 Μαρ 2018, 01:34

Παθών
Ακόμα και αν τον αφαιρεσω δημιουργεί κοκκιομα....τρελή ταλαιπωρία ανάλογα το σημείο.
Ζω με αυτό μέχρι να μαζευτούν κάμποσα και να κάνω κρυοπηξια στους -270 με άζωτο
Γίνεται κακαδι και φευγουν
Η μοναδική λύση που έχω βρει προσωπικά
Αλλιώς έχω βγάλει αχινο 2 χρόνια(και παραπανω) μετά ,λευκό και μετά από Εξαρσεις με πυον κλπ
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 09 Μαρ 2018, 12:58

Λεβεντη γνωστη μου επαθε μεγαλη ζημια απο παρομοια περιπτωση. Αλλαξε γιατρο αν δεν εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα.
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες