• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Προβληματα στη χαλαρωση...

Προβληματα στη χαλαρωση...

Νέα δημοσίευσηαπό Pantera » 03 Μαρ 2007, 11:33

Φιλοι τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει προπονηση στην πισινα (δυναμικη χωρις πεδιλα, στατικη,συνδιασμο των πιο πανω αλλα ελευθερο κολυμπι)
Αυτο που εχω παρατηρησει και θελω την βοηθεια σας ειναι το εξης....
1ο. Μετα τον πρωτο κυκλο αναπνοων για χαλαρωση (κοφτη εισπνοη παρατεταμενη εκπνοη) νιωθω οτι αυξανονται οι παλμοι μου και ετσι παιρνω 2-3 φυσιολογικες εισπνοες και μετα ειμαι οκ...
2ο. Οταν προσπαθω να καμω πνευμονικη υπερπληρωση μεχρι τις 5 ρουφηξιες ειμαι καλα με 7-8 νιωθω οτι εχω την αναγκη να βγαλω ολο τον αερα απο μεσα μου και να αναπνευσω ξανα απο την αρχη... (αυτο γινετε ακομα πιο εντονο προς το τελος της προπονησης οταν αυξανεται η κουραση)

Για το 1ο σε σεμιναριο της AIDA περι αναπνοων ο κ.Παναγιωτης Λιανος ειχε πει οτι καποιοι αθλητες αντι να επιδιωκουν υποκαπνοια κανουν υπερκαπνοια και γι αυτο παιρνουν 2-3φυσιολογικες αναπνοες πριν την βουτια... Αυτο ισχυει για εμενα??? Φερνω αθελα μου τον εαυτο μου σε υπερκαπνοια???
Για το 2ο ειναι δυνατο αυτο να οφειλετε στην κουραση???

Οποιαδηποτε συμβουλη και βοηθεια καλοδεχουμενη....
Φιλικα Χριστοφης....
''Το πάθος μου στο γαλάζιο... η αγάπη μου στην στεριά... ''
Άβαταρ μέλους
Pantera

Νέα δημοσίευσηαπό andys » 03 Μαρ 2007, 12:17

1.pathitiki eispnoi oso pio argi ekpnoi ginete...kiklos anapnoon xalaroseis den iparxi eki pu niothis pio xalaros 3ekinas tin prospthia su....an to parakaneis poli pithanon na erthis se uperkapnia ebiroi athlites pu 3erun na diavazun ton organismo tus se mia tetia periptosi kanun 2-3 endones ispnoes ekpnoes(iperaerismo)gia na epanelthun sta fisiologika epipeda aerion
2.efoson tora arxises na xrisimopieis tin iperplirosi eine poli fisiologiko afto pu les na thes na vgaleis ton aera me ton xrono tha af3ithun ke oi rufi3ies min to poli zorizeis omos..
Τελευταία επεξεργασία από andys και 14 Μαρ 2007, 11:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
andys

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες