• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

αδυναμια εξισοσης....ΒΟΗΘΕΙΑ!!

αδυναμια εξισοσης....ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Νέα δημοσίευσηαπό sstelios » 22 Ιουν 2016, 14:29

Γεια σας...μηπως ξερει κανει αν μπορω να βαλω κατι στα αυτια μου(οτοασπιδες για παραδηγμα)
...γιατι δεν μπορω να εξισωσω καθολου...αν κατεβω κατω απο 3 μετρα ποναω...να προσθεσω οτι ειμαι και αρχαριος...ευχαριστο πολυ
sstelios

Re: αδυναμια εξισοσης....ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Νέα δημοσίευσηαπό vtops » 22 Ιουν 2016, 14:47

Κοίτα φίλε το ιδανικό είναι να παρακολουθήσεις ένα σχολείο και θα σου λυθούν όλες αυτές οι απορίες

Πες μας τι ακριβώς κάνεις όταν προσπαθείς να εξισώσεις και λες πως δεν σου πετυχαίνει;
(Περιεγραψε μας λίγο τις κινήσεις που κάνεις) για να καταλάβουμε κι εμείς.
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
vtops

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 22 Ιουν 2016, 15:01

Όχι και σχολείο για την εξίσωση. Σε λίγο θα ζητάμε σχολείο και για το πρώτο μας σεξ. Θα σου λέει ο εκπαιδευτής: Κάτσε, άσε μου το γκομενάκι, και πάρε μάτι :grin:
Φίλε μου κι εγώ δεν μπορώ να εξισώσω αυτές τις μέρες και δεν είμαι κι αρχάριος. Το ξέρω ότι καίγεσαι για ψάρεμα αλλά αφοσιώσου λίγο στο κολύμπι χωρίς μάσκα για μια ώρα πριν αποφασίσεις να κάνεις κανα μακροβούτι κάτω από το ένα μέτρο. Φέτος το καλοκαίρι βρες ένα τόπο κοντά στο τσαρδί σου, μέχρι 10 μέτρα βάθος, και κει, μετά τη μια ώρα υγρή προπόνηση που είπαμε παραπάνω, προπόνησε και τις ευσταχιανές σάλπιγγες. Να ξεροκαταπίνεις πολλές φορές μέχρι τα δέκα μέτρα- αν σε διευκολύνει, κράτα κλειστή και τη μύτη. Αφοσιώσου και θα αυτοματοποιηθεί η διαδικασία. Να ξεροκαταπίνεις όπως όταν μασάς τσίχλα και καταπίνεις το σάλιο σου-με χαλαρότητα όμως, γι' αυτό και η αναγκαιότητα της κολύμβησης. Επίσης, είναι σημαντικό να έχεις πιει νερό-να έχεις σάλιο :D
Υ.Γ Για πολλές δεκαετίες, οι τεχνικές εξίσωσης ήταν επτασφράγιστο επαγγελματικό μυστικό..
Δεν μπορώ, θα το πω! Βλέπεις εφήβους -δεν αναφέρομαι στον ερωτήσαντα- και μόλις μπορούν να κολυμπήσουν με πέδιλα, έχοντας συνολικά 10 (το πολύ...) ανθρωποώρες βυθού. Και θεωρούν ότι η θάλασσα τους χρωστά από την πρώτη σεζόν "ροφούς και συναγρίδες". Οργισμένα νιάτα που τα θέλουν όλα :-({|= -τα θέλουν αμέσως! :mrgreen:
ΞΕΧΑΣΑ! Προς θεού, ΟΧΙ ωτοασπίδες! (είχα χρόνια να ακούσω την ύπαρξή τους στον χώρο της κατάδυσης :lol: )
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 22 Ιουν 2016, 15:14

sstelios έγραψε:Γεια σας...μηπως ξερει κανει αν μπορω να βαλω κατι στα αυτια μου(οτοασπιδες για παραδηγμα)
...γιατι δεν μπορω να εξισωσω καθολου...αν κατεβω κατω απο 3 μετρα ποναω...να προσθεσω οτι ειμαι και αρχαριος...ευχαριστο πολυ

Φιλε μου καλωηρθες στο ψαροτουφεκο!
Προς Θεου μη βαλεις ποτέ τπτ στα αυτια.
Ωτασπιδες,βαμβακια κτλ κτλ.
Ξεχασε τα κανε delete αυτες τις λεξεις.!!!!

Τωρα οσον αφορα την εξισωση, δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που εχει προβλημα.
Η φυσιολογια του ανθρωπου ειναι φτιαγμενη για τη στερια, οποτε οτιδηποτε ξένο προς το σωμα μας, θελει εξικοιωση με πολλες ωρες θαλασσα και διαφορετικους τροπους προσεγγισης.

Ενα βασικο θεμα στην εξισωση ειναι να εισαι χαλαρος.
Προσπαθησε οταν χαλαρωνεις πριν την βουτια να μην σκεφτεσαι τπτ.
Ενα αυτο που ειναι καθαρα ψυχολογικο.

Τωρα πρακτικα, δοκιμασε να εξισωσεις πριν την βουτια (εφοσον λες οτι στα 3 μετρα πονας.)
Εξισωσε απο την αρχη.Αν μπορεις ολα καλα.Αν δεν μπορεις παμε δευτερο βημα

Την ωρα που ξεκινας καταδυση δοκιμασε να γερνεις το κεφαλι δεξια ή αριστερα κατα την βουτια.Δοκιμασε αν εξισωσεις και βλεπεις.

Συνεχιζω:Οταν βουτας το κεφαλι να ειναι ευθυγραμισμενο με το σωμα.Να μην κοιτας το βυθο εχοντας το κεφαλι ψηλα.Δοκιμασε να εξισωσεις παλι.

Συνεχεια:Ολα αυτα να τα δοκιμασεις χωρις οπλα.Ετσι ωστε να εισαι χαλαρος και να μην εχεις το νου σου στο ψαρεμα την στιγμη της εξισωσης.

εχω ακομα πολλα:Πρακτικα μπορεις να δοκιμασεις και εκτος νερου.Οταν εξισωνεις αν ακους το χαρακτιριστικο "κρακ".
Προσοχη ομως μην πιεστεις γτ ειναι επικινδυνο εκτος νερου η εξισωση.

Τελος και αυτο θελω να σου μεινει φιλε μου για να ευχαριστηθεις το ψαροτουφεκο:
Κανε μια επισκεψη σε ενα καταδυτικο ΩΡΛ αν εχεις την δυνατοτητα.Μπορει να εχεις κατι το οποιο να εμποδιζζει την εξισωση.Παντα η γνωμη του γιατρου υπερισχυει όλων ων ανωτερο που εγραψα.!!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό sstelios » 22 Ιουν 2016, 19:21

vtops έγραψε:Κοίτα φίλε το ιδανικό είναι να παρακολουθήσεις ένα σχολείο και θα σου λυθούν όλες αυτές οι απορίες

Πες μας τι ακριβώς κάνεις όταν προσπαθείς να εξισώσεις και λες πως δεν σου πετυχαίνει;

Κλεινω την μυτη μου και φυσαω μολις καταλαβω οτι πρεπει να το κανω
sstelios

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 22 Ιουν 2016, 19:27

Nα κάνεις ένα σχολείο ελεύθερης κατάδυσης φίλε για να τα μάθεις όλα σωστά.
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 22 Ιουν 2016, 19:47

sstelios έγραψε:
vtops έγραψε:Κοίτα φίλε το ιδανικό είναι να παρακολουθήσεις ένα σχολείο και θα σου λυθούν όλες αυτές οι απορίες

Κλεινω την μυτη μου και φυσαω μολις καταλαβω οτι πρεπει να το κανω

το <<πρεπει>> καταλαβες λαθος !!! [-X
εξισωνουμε πριν ! οχι μετα που θ'αρχισει να ενοχλειτε το τυμπανο απο την πιεση!!!!
και οχι καθε τρια μετρα! ξεκινα καθε μετρο και σταδιακα με την εμπειρια θα δεις καθε ποτε θα χρειαζεται!
ολες οι μερες δεν ειναι ιδιες για τον οργανισμο μας ! ;)
βασικο ! η εξισωση ξεκινα απο την επιφανεια ! ενταξει?
:wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Mihalis_Kall » 22 Ιουν 2016, 21:03

Πειτε μας ποσα σας λειπουνε να σας τα δοκουμε μαζι με τις δοσεις του μνημονιου να φευγει η λερα με τα σχολεια... Αηδια πια ντροπη και αισχος.... Οσοι το λετε πειτε μου ειστε απλα κομπλεξικοι ή δεν εχετε ιχνος τσιπας;
Mihalis_Kall

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1981 » 23 Ιουν 2016, 07:53

Καλημερα φιλε μου εχουν βγει εδω και αρκετο καιρο κατι ωτοασπιδες ειδικα σχεδιασμενες για ελευθερη καταδυση,ονομαζοντοαι doc's proplugs και ειναι παρα πολυ καλες αλλα και λιγο ακριβες.Με τα μεταφορικα απο Αμερικη μου βγηκαν 27 ευρω.Εδω Ελλαδα μονο ο roberto calich τις φερνει.Βεβαια αυτες βοηθανε στην εξισωση αλλα οταν ηδη μπορεις να εξισωσεις απλα κανεις λιγοτερες εξισωσεις.http://www.proplugs.com/mm5/merchant.mv ... e=proplugs
Άβαταρ μέλους
giannis1981

Νέα δημοσίευσηαπό mpourasg » 23 Ιουν 2016, 08:26

Τις ωτοασπίδες αυτές τις είχα δοκιμάσει παλιότερα, δε λένε και πολλά πράγματα. Τώρα όσον αφορά το φίλο, πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι προσπαθεί να εξισώσει μόλις αρχίσει η πίεση στο αυτί του κάτι φυσικά λάθος .Όπως και γράψανε και άλλοι συνάδελφοι, η εξίσωση ξεκινάει από την επιφάνεια. Όταν αρχίσει η υδροστατική πίεση να συμπιέζει τα τύμπανα, αρχίζει να δυσκολεύει η εξίσωση. Όσο για τους φίλους που απάντησαν ''πήγαινε σχολείο να μάθεις '' 'ένα απλό μειδίαμα και τίποτα άλλο, με καλύπτει απόλυτα η απάντηση που δώθηκε περί του ΣΕΞ. ΑΝ ειναι δυνατόν, να ρωτάει για εξίσωση ο άλλος και να απαντάμε ΄΄πήγαινε σχολείο για να μάθεις''
Άβαταρ μέλους
mpourasg

Νέα δημοσίευσηαπό GeorgeT » 23 Ιουν 2016, 10:40

Αν το έχεις με τα Αγγλικά δες αυτό:

https://youtu.be/sXx3S74XPhY

Είναι σεμινάριο ΩΡΛ σε δύτες που έχουν προβλήματα με την εξίσωση.
GeorgeT

Νέα δημοσίευσηαπό sstelios » 23 Ιουν 2016, 11:04

giannis1981 έγραψε:Καλημερα φιλε μου εχουν βγει εδω και αρκετο καιρο κατι ωτοασπιδες ειδικα σχεδιασμενες για ελευθερη καταδυση,ονομαζοντοαι doc's proplugs και ειναι παρα πολυ καλες αλλα και λιγο ακριβες.Με τα μεταφορικα απο Αμερικη μου βγηκαν 27 ευρω.Εδω Ελλαδα μονο ο roberto calich τις φερνει.Βεβαια αυτες βοηθανε στην εξισωση αλλα οταν ηδη μπορεις να εξισωσεις απλα κανεις λιγοτερες εξισωσεις.http://www.proplugs.com/mm5/merchant.mv ... e=proplugs

Γιαννη αν παρω αυτες δεν θα χρειαζεται να εξισωνω μετα ή απλα θα το κανω πιο ευκολα??
sstelios

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1981 » 23 Ιουν 2016, 11:48

sstelios έγραψε:
giannis1981 έγραψε:Καλημερα φιλε μου εχουν βγει εδω και αρκετο καιρο κατι ωτοασπιδες ειδικα σχεδιασμενες για ελευθερη καταδυση,ονομαζοντοαι doc's proplugs και ειναι παρα πολυ καλες αλλα και λιγο ακριβες.Με τα μεταφορικα απο Αμερικη μου βγηκαν 27 ευρω.Εδω Ελλαδα μονο ο roberto calich τις φερνει.Βεβαια αυτες βοηθανε στην εξισωση αλλα οταν ηδη μπορεις να εξισωσεις απλα κανεις λιγοτερες εξισωσεις.http://www.proplugs.com/mm5/merchant.mv ... e=proplugs

Γιαννη αν παρω αυτες δεν θα χρειαζεται να εξισωνω μετα ή απλα θα το κανω πιο ευκολα??

Οχι παλι χρειαζετε να εξισωσεις,απλα βοηθανε να μειωσεις την ποσοτητα εξισωσεων σε μια βουτια και ισως εξισωνεις και λιγο πιο ευκολα,αλλα εσενα το θεμα σου ειναι να μαθεις να εξισωνεις καλα,οποτε οι ωτοασπιδες περνανε σε δευτερο σταδιο.
Άβαταρ μέλους
giannis1981

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 20 Σεπ 2016, 00:12

Ξεκινά την εξίσωση με το που βουτάς. Η δεύτερη με το που μπαίνουν μέσα στο νερό και τα βάτραχο πέδιλα. Μην κοιτάς προς τα κάτω όταν κατεβαίνεις να είναι δηλαδή όπως όταν κοιτάς ευθεία το κεφάλι σου και περπατας. Δεν βγαίνουν εύκολα οι εξισώσεις όταν κοιτάς τον πάτο και έχεις τραβηγμένο το κεφάλι προς τα κάτω. Ευθεία και χαλαρά. Θα βγει . Κάνε ξερή προπόνηση για την φρενζελ θα σου βγει με λίγη προσπάθεια και γίνονται πολύ πιο απλα οι εξισώσεις.

Καλή ξηρή προπόνηση
Grimanelos

Νέα δημοσίευσηαπό Grimanelos » 20 Σεπ 2016, 00:14

Πιες δύο τρεις Γουλιές νερό καλές και δοκίμασε μετά από 1 λεπτο. Θα δεις ότι βγαίνει ακόμη πιο εύκολα

Καλή προπόνηση
Grimanelos

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες