• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

Νέα δημοσίευσηαπό frenchman » 05 Νοέμ 2007, 15:25

Καλησπέρα. Κάνω ψαροτούφεκο από πολύ μικρός και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, βουτόντας για να κάνω εξίσωση πίεσης στα αυτιά μου, δεν κλείνω την μύτη με το χέρι αλλά κάπως αυτόματα. Όταν το ανέφερα σε κάποιους γνωστούς, μου είπαν πως είναι λάθος. Μήπως γνωρίζετε
να μου πείτε αν είναι επικίνδυνο?
Ocean is freedom... Νικόλας Μαφφρέ
Άβαταρ μέλους
frenchman

Νέα δημοσίευσηαπό tasos_argos » 05 Νοέμ 2007, 15:27

Όχι μόνο δεν είναι λάθος, αλλά είναι ΧΑΡΙΣΜΑ!

Καλως ήρθες κιόλας!
Το καλό το σύκο η κουρούνα το τρώει...
Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Νέα δημοσίευσηαπό pytheas » 05 Νοέμ 2007, 15:39

Xάρισμα δεν λες τίποτα :wink: μας βγαινει η παναγια για να εξισωσουμε :oops:
pytheas

Νέα δημοσίευσηαπό andys » 05 Νοέμ 2007, 16:02

omiopathis :wink:

kalos irthes :)
andys

Εξισωση

Νέα δημοσίευσηαπό elexm » 09 Μαρ 2008, 18:05

Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ.Αυτη την εποχη σκεφτεται να ασχοληθει ο γαμπρος μου με το υποβρυχιο ψαροντουφεκο.Το θεμα μας ειναι το εξης,το οποιο δεν αντιμετωπιζω εγω και δεν εχω προβλημα.Εχει προβλημα με το διαφραγμα του,δηλαδη οταν προσπαθει να εξισωσει με βαλσαβα δεν μπορει.Συγκεκριμενα απο οτι μου λεει δεν εξισωση το ενα αυτι του.Εαν στραφει σε σχολειο,θα μπορει να επιτυχει εξισωση με την μεθοδο φρενζελ ή αν εχεις προβλημα με το διαφραγμα δεν μπορεις να εξισωσεις με καμια μεθοδο?

Ευχαριστω κυριοι εκ'των προτερων.
elexm

Re: Εξισωση

Νέα δημοσίευσηαπό Pro_Diver » 09 Μαρ 2008, 20:19

Καλησπερα,

Το αν μπορει να εξισωνει γενικα ειναι καπως δυσκολο να το κρινεις. Εξαρταται, προφανως, απο το βαθμο που εχει το προβλημα. Και εγω ειχα οταν πρωτοξεκινησα το ιδιο προβλημα(βεβαια το διαφραγμα μου ειναι στραβο σε μικρο βαθμο, εξισωνε το ενα μονο αυτι και το αλλο δυσκολα) και το ελυσα περυσι το καλοκαιρι οταν εκανα 2ο επιπεδο. Το αν θα εχει την διαθεση να σε βοηθησει ο εκπαιδευτης ειναι στο χερι του. Αν εχει την καλη διαθεση, τον επαγγελματισμο και την ευσυνειδησια σαν εκπαιδευτης θα το κανει(οπως στην περιπτωση μου), απο την αλλη ομως δεν ειμαι σιγουρος για το ποσοι εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα για να το κανουν.

Ελπιζω να βοηθησα. Για ο,τι αλλο θες ρωτησε με, μη διστασεις ;)
Άβαταρ μέλους
Pro_Diver

Νέα δημοσίευσηαπό elexm » 09 Μαρ 2008, 20:42

Αυτο που σας αναφερω,πηγαζει απο την περιγραφη του προβληματος που μου κανει.Οταν γραφεις,εκανες δευτερο επιπεδο και λυθηκε το προβλημα τι εννοεις?ευχαριστω για το ενδιαφερον.
elexm

Νέα δημοσίευσηαπό Pro_Diver » 09 Μαρ 2008, 21:10

elexm έγραψε:Αυτο που σας αναφερω,πηγαζει απο την περιγραφη του προβληματος που μου κανει.Οταν γραφεις,εκανες δευτερο επιπεδο και λυθηκε το προβλημα τι εννοεις?ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Ο εκπαιδευτης με τον οποιο εκανα, αναγνωρισε οτι εχω προβλημα να εξισωσω με την μεθοδο Valsalva και μου εμαθε να εξισωνω με Frenzel. Aπο τοτε δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα στην εξισωση ποτε.
Άβαταρ μέλους
Pro_Diver

Νέα δημοσίευσηαπό big fish » 12 Μαρ 2008, 02:38

jasas kie ego exo to idio prowlima ti pos ginete afti texniki? Frenzel efxaristo
big fish--xristoforos
big fish

Νέα δημοσίευσηαπό mprizas » 16 Μάιος 2008, 21:25

ME ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΙΩΣΑ.ΚΑΛΕΣ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΣΤΑ ΡΟΥΘΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΒΟΥΤΙΕΣ(3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ).ΕΞΙΣΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΗΡΑ.ΜΗ ΦΟΒΑΤΑΙ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ.ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΚΑΤΑΠΗΜΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΑ :wave:
Άβαταρ μέλους
mprizas

Νέα δημοσίευσηαπό kostasr » 18 Μάιος 2008, 12:56

Η γνώμη μου είναι η επίσκεψη σε κάποιον ωτορινολαρυγγολογο ο οποίος εξετάζοντας τον θα του εξηγήσει ακριβώς τον λόγω που δυσκολεύεται να εξισώσει. Κατόπιν έχοντας γνώση των ιδιαιτεροτήτων της φυσιολογίας του και ενημερώνοντάς τον εκπαιδευτή του σχετικά θα έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα για τον ίδιο!
Τα πιο όμορφα πράγματα συμβαίνουν στον βυθό, με μια ανάσα και ένα όπλο στο χέρι!
Άβαταρ μέλους
kostasr

Νέα δημοσίευσηαπό sotosdeep » 18 Μάιος 2008, 14:24

kostasr έγραψε:Η γνώμη μου είναι η επίσκεψη σε κάποιον ωτορινολαρυγγολογο ο οποίος εξετάζοντας τον θα του εξηγήσει ακριβώς τον λόγω που δυσκολεύεται να εξισώσει. Κατόπιν έχοντας γνώση των ιδιαιτεροτήτων της φυσιολογίας του και ενημερώνοντάς τον εκπαιδευτή του σχετικά θα έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα για τον ίδιο!

+ 1 :good:
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Η εξίσωση του αρχαρίου

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 22 Ιουν 2008, 11:32

Γεια σας παιδιά,

μετά από ένα χρόνο συνεχόμενο ψάρεμα, πιστεύω είμαι έτοιμος να κατέβω λιγάκι πιο βαθειά.

Το πρόβλημά μου είναι η εξίσωση. Εκεί γύρω στα 6-7 μέτρα, αρχίζω τις προσπάθειες να εξισώσω,
φυσάω ξεφυσάω, και τελικά χρειάζονται και 4-5 φυσήματα για να εξισώσω, άσε τη στάση που
απαιτείται μέχρι να τα καταφέρω. Καταστροφή δηλαδή.

Επίσης, μέχρι τώρα εξίσωνα στα 5-6 μέτρα ξεροκαταπίνοντας, το οποίο ήταν αρκετό για να κατεβείς άλλα 3
μέτρα μέχρι τα 9-10 όριο. Αυτό το κόλπο είναι καλό για ρηχά, αλλά δεν έχει δύναμη εξίσωσης σε μεγάλη
πίεση (έχω την εντύπωση).

Θα ήθελα πολύ να μπορώ να εξισώσω χωρίς να κάνω "στάση". Δηλαδή εν κινήσει, όπως κάνουν στα
DVD ας πούμε. Τι πρέπει να κάνω; Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να βάλω όλη μου τη δύναμη στο
φύσημα. Να τη βάλω;

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων
Δημήτρης
Σαντορίνη
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
dtrip

Re: Η εξίσωση του αρχαρίου

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 22 Ιουν 2008, 12:03

Κατ' αρχάς να ΞΕΚΙΝΑΣ την εξίσωση πολυ,πολύ νωρίτερα.Απο το 1 μέτρο.

Τα υπόλοιπα θα στα πούν οι πιο έμπειροι.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Re: Η εξίσωση του αρχαρίου

Νέα δημοσίευσηαπό nikws7 » 22 Ιουν 2008, 14:28

Mia episkepsh re "orila" pisteuw tha voithisei kapws, na sou katharisei keri ktl kai na deis oti ola einai ok

den nomizw einai lish na fisas me olh sou thn dynamh
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta
nikws7

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες