• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

Re: Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

Νέα δημοσίευσηαπό heisenberg » 12 Ιούλ 2016, 23:58

Τα βαρη μια χαρα ειναι για τα κιλα σου, αλλου ειναι το προβλημα. Δες κανα βιντεο ( τωρα να σου λεω για σχολεια κλπ δεν θελω να ακουστω υπερβολικος-οχι βεβαια πως θα ητανε κακο ) κι επισης θα σου ελεγα να δοκιμασεις ενα γιλεκακι ( ή αν βρεις δανεικο ακομα καλυτερα) να διανεμεις λιγο καλυτερα τα βαρη στο σωμα σου. Στο λεω γιατι εμενα προσωπικα με βοηθαει πολυ αυτο ακομα και το καλοκαιρι, αλλους βεβαια καθόλου. Σχετικα ειναι αυτα. ;)

Υγ. Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα γτ αφορα εξισωσεις
Άβαταρ μέλους
heisenberg

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris20vt » 13 Ιούλ 2016, 07:48

Για σχολεία αυτή την στιγμή λεφτά δεν υπάρχουν .

Φοβάμαι οτι αργω να εξησωσω και γι'αυτο κάνω πολύ χρόνο να κατέβω .
thodoris20vt

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 07 Αύγ 2016, 20:37

Καλησπέρα,
Έχω ένα θεματάκι με την εξίσωση, εξισώνω μόνο όταν καταδύομαι με τα πόδια να βλέπουν στο βυθό και μπορώ να εξισώσω γρήγορα και πολύ άνετα έως και 20 μέτρα με frenzel.(κάνω παράλληλα και σχολείο ε.κ). Όταν καταδύομαι κανονικά δεν μπορώ να εξισώσω καθόλου από την στιγμή που θα μπεί το κεφάλι μου στο νερό.(Στην επιφάνεια μπορώ να εξισώσω κανονικά).
andrikos66

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 07 Αύγ 2016, 20:57

andrikos66 έγραψε:Καλησπέρα,
Έχω ένα θεματάκι με την εξίσωση, εξισώνω μόνο όταν καταδύομαι με τα πόδια να βλέπουν στο βυθό και μπορώ να εξισώσω γρήγορα και πολύ άνετα έως και 20 μέτρα με frenzel.(κάνω παράλληλα και σχολείο ε.κ). Όταν καταδύομαι κανονικά δεν μπορώ να εξισώσω καθόλου από την στιγμή που θα μπεί το κεφάλι μου στο νερό.(Στην επιφάνεια μπορώ να εξισώσω κανονικά).

Ίσως όταν καταδυεσαι με τον κλασικό τρόπο, τεινεις να κοιτάς προς το βυθό λυγίζοντας τον αυχένα σου προς τα πίσω.Αυτό δυσκολεύει την εξίσωση.Δοκίμασε καθώς καταδυεσαι να έχεις ίσιο αυχένα και το σαγόνι να είναι κοντά στο στήθος σου.Αυτό διευκολύνει την εξίσωση.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 07 Αύγ 2016, 22:26

Το έχω δουλέψει αυτό που λες με τον δάσκαλο αλλά πάλι τα ίδια , έχω δοκιμάσει και όλο το εύρος κίνησης του κεφαλιού μου από πίσω προς τα εμπρός και με εξίσωση ανα μισό μέτρο αλλά πάλι τα ίδια. Ίσως να είναι ψυχολογικό???
Το θέμα είναι ότι όταν καταδύομαι με τα πόδια να βλέπουν στο βυθό εξισώνω για πλάκα και πολύ γρήγορα αν το θελήσω. Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας δώσει τα φώτα του.
andrikos66

Νέα δημοσίευσηαπό heisenberg » 08 Αύγ 2016, 01:32

καταρχας πως καταδυεσαι με τα ποδια προς τα κατω και μαλιστα χωρις να χρησιμοποιεις (τουλαχιστον) το ενα χερι? :?: :scratch:
Άβαταρ μέλους
heisenberg

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 08 Αύγ 2016, 10:44

Με σχοινί
andrikos66

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 08 Αύγ 2016, 10:58

andrikos66 έγραψε:Καλησπέρα,

Και εγώ ακριβώς τα ίδια. Ακριβώς όμως.
Στο σχολείο ακριβώς τα ίδια.
Δεν προβληματίζομαι όμως διότι ψαρεύω εκεί που νιώθω άνετα, ρηχά που δεν χρειάζεται να εξισώσω.
Πάντως πια εξισώνω μέχρι κάποια μετρά αλλά μετά δεν νιώθει άνετα το σώμα μου.
Οπότε ρηχά για εμένα :)
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 08 Αύγ 2016, 11:32

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ κανονικά ούτε στο 1 μέτρο να εξισώσω ενώ με τον άλλο τρόπο φτάνω και τα 20.
andrikos66

Νέα δημοσίευσηαπό maimouth » 08 Αύγ 2016, 15:24

Ψυχολογικο ειναι λεβεντη. Και εγω το ειχα και αλλοι πολλοι.
Με το σχοινι ζουπητος κατω , με το κεφαλι κατω επρεπε να πονεσει το αυτι για να καταλαβω οτι πρεπει να ανεβω. χεεεχεχε.
Ειχα τραυματισει και τα αγγεια στο εσωτερικο της μυτης μου απο το σφιξημο.
Ο δασκαλος με τα 2-3-4 μαθηματα που θα κανετε μαζι στη θαλασσα δε θα προλαβει να στο λυσει το προβλημα.
Μονος σου θα το καταφερεις με το καιρο.
Ακολουθα πιστα τις οδηγιες του για χαλαρωση και για θεση του σωματος οπως σου τα ειπε και ο στελιος και συντομα θα κατεβαινεις ανετα.
Τα ψάρια είναι επιστήμονες... Εσύ???
Άβαταρ μέλους
maimouth

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 08 Αύγ 2016, 18:00

Εσύ προσωπικά πως το κατάφερες?
andrikos66

Νέα δημοσίευσηαπό andrikos66 » 08 Αύγ 2016, 19:36

Κάτι ακόμα που δοκίμασα σήμερα στο σπίτι, κανονικά εξίσωνα με frenzel όταν γύρισα το κεφάλι μου προς τα κάτω (στο κρεβάτι το έκανα αυτό) δεν μπορούσα να εξισώσω καθόλου. Σκέφτομαι μπας και παίζει ρόλο η μαλακά υπερώα λόγου βαρύτητας.
andrikos66

εξισωση

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 04 Σεπ 2016, 19:55

Καλησπέρα παιδια εχω ένα θεμα εδώ και κανα τριμηνο και δεν μπορω να εξησωσω απ οτο ένα αυτι.εχω παρει claritine εχω παρει σπρευ dexarhina δεν εχω δει διαφορα.στην αρχη του ψαρέματος συνηθως εξησωνω καλα για κανα 2-3 ωρες και μετα τελειως ταπα το αυτι οσο και να φυσας δεν ακουει.καμια φορα μπορει να με πιασει και πιο νωρις.ξερει κανεις καποιο άλλο φαρμακο η κατι άλλο που να εχει δοκιμασει?εχω ακουσει για το medrol αλλα δεν ξερω αν είναι ακινδυνο η αν θελει συνταγή.
pelekan

Re: εξισωση

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 04 Σεπ 2016, 20:14

Καταρχην αυτες τις 2-3 ωρες ψαρεματος πινεις τουλαχιστον 1λιτρο νερο (με ηλεκτρολυτες ακομα καλυτερα) και ακομα παραπανω;
learner

Re: εξισωση

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 04 Σεπ 2016, 20:22

learner έγραψε:Καταρχην αυτες τις 2-3 ωρες ψαρεματος πινεις τουλαχιστον 1λιτρο νερο (με ηλεκτρολυτες ακομα καλυτερα) και ακομα παραπανω;

νερο πινω μεχρι εκει που κρινω ότι δεν επηρεαζει την άλλη φαση της καταδυσης.αλλα σημερα π.χ με επιασε από την αρχη αρα δεν νομιζο ότι είναι κατι που εχει να κανει με αυτό.15 χρονια την ιδια δουλεια κανω.
pelekan

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες